Jump to content
Masatenisi.org Forum

Takma İsİmler

ekrem

Recommended Posts

"bağzı" diyerek bunu belirtmektense yabancı takma isim kullanıp Türkçe'yi düzgün kullanmayı tercih ederim... Eleştiriyi yapmadan önce bu eleştiriyi kendimize yapalım ve ona göre davranalarım görüşündeyim.

Yabancı rumuz kullanmaktan ziyade bu rumuzun yabancı bir isim ya da birşey olduğunu bilmek daha önemli bence...

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Eleştirilerinde Tsubasa ya katılıyorum.

Türkçe yi düzgün kullanmaya gelince burası edebiyat forum sitesi olmadığı için insanlar anlatacağı konuyu kısa ve net anlatabilmek için kısaltmalar dan faydalanabiliyor. Bütün dünyada kullanılan Masa Tenisi ile ilgili teknik terimleri aynen bizlerde kullanıyoruz. Bunun türkçeye zararı olabilir fakat sporla ilgili çoğu kullandığımız kelimelerin ne yazık ki türkçede ki tam karşılığını Türk Dil Kurumu uydurmuş değil.

Kısaca bir hatıramı antalayım ; Üniversitedeyken hocalardan biri araştırmam için bir konu vermişti. Konuyu araştırdım kaynaklar hep ingilizceydi ve içinde latince terimler çoğunluktaydı sonra konuyu çeviri yaptırabilmek için ingilizce bölümünde bir arkadaşa götürdüm çevriyi yaptığımızda altı sayfalık konu içinde çoğu satırlarda sadece bağlaçlar ve bitirş cümleleri vardı. Hatta gülmüştüm

(ve , ya, vb, gibi , yada ) bağlaçlarını bende eklerim demiştim.

Kısaca Türkçede ki en büyük eksikliği dile getirmişsiniz fakat Türkçe çok güçlü bir dil olmakla birlikte sağlam bir Spor termonolojisi sıkıntısı var. Zamanında bazı keilmelerin türkçe karşılığı uydurulmadığı için şimdi bu sıkıntıları çekiyoruz. Forhand yada Backhand, lop, feyk spin yada fast gibi kelimelerin türkçeye girmeden karşılığı bulunsa ve yerleşse zaten ister istemez türkçe karşılığını kullanırdık. Örnekleri çoğaltada bilirz Televizyon, Sinema, otobüs, minibüs futbolda out korner basketbolda fast break, drive, smaç bu kelimler bilindik kelimeler çoğunun türkçe anlamı sonradan uyduruldu ama zamanında olmadığı için çoğu insan türkçesini çoğu insan da ingilizcesini kullanıyor.

İnsan herzman kendini daha çok sever, başkasını da düzeltmeyi sever.

Selam ve saygılarımla kolay gelsin...

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Guest Tanju Cansever
Bağzı yerlerde olduğu gibi bağzı forum üyesi arkadaşlarda bir anlam veremediğim yabancı takma isimler kullanıyorlar

yoksa Türkçeyi sevmiyormuyuz

Ekrem arkadaşım, anlaşılan o ki Türkçe'yi siz sevmiyorsunuz. 45 yaşındasınız ama malesef iki satır yazdığınız bu mesajda bulunan cümle düşüklüğü ve imla hatalarını ilkokul talebeleri bile yapmaz. Önce kendimizi tanıyalım, sonra başkalarını eleştirelim. İnternette kullanılan takma isimler Türkçe olmak zorunda değildir, hatta herhangi bir anlam taşıması da gerekmez.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Bence asıl önemli olan forumdaki terimlerin türkçesini kullanmak ve doğru düzgün bir şekilde derdimizi anlatabilmek

Off-topic yerine "Konu dışı"nı kullanmak olabilir.

Emin olmadığınız yerlerde Türk Dil Kurumu sitesindeki imla kılavuzunu kullanabilirsiniz ayrıca.

Forumdaki hemen hemen her konuda düşük cümle yazmamaya dikkat eden biri olarak söylüyorum:

-Yabancı takma isimler beni rahatsız etmiyor

Asıl rahatsız eden aceleyle yazılan düşük cümleler

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

peki takma isim kullanmanın mantığı nedir acaba herkes kendi ismini kullansa ne olur. Herkesin çok güzel isimleri var.Türkçe çok güzel bir dil. Kimseyi eleştirmek ya da yargılamak amacıyla değil ama dilimizi iyi kullanma konusunda birbirimizi uyarabiliriz ve destekleyebiliriz.Bazen yani nadiren televizyonda çok güzel türkçe konuşan kişiler görüyorum da çok hevesleniyorum onlar gibi konuşmaya, insanın kendi diline hayran olmasını sağlıyorlar.Masatenisi oynayan insan zaten böyle ince konulara meraklı değil midir?

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

(...) Herkesin birbirini rahatça anlayabileceği kadar düzgün bir Türkçe kullanılması bizim için yeterli. Elbette bu forumda "HeY nBr? oKKe TaWaw" diye yazılmasını kimse kabul etmez. (...) İkincisi adımı soyadımı herkesin bilmesine gerek yok. Varsa gerekçesi sorar öğrenir bu kadar basit. (...)

Haklısın

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 members

• Bu sayfayı inceleyen kayıtlı kullanıcı yok
  • Çevrimiçi Kullanıcılar   0 Üye, 0 Gizli, 16 Misafir (Tam liste)

• Şu anda bağlı kayıtlı kullanıcı bulunmuyor
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu sitede size daha iyi yardımcı olabilmek için çerezler kullanılır. Çerez ayarlarınızı buradan yapabilirsiniz, veya devam ederseniz çerez kullanımını kabul etmiş sayılırsınız..