Jump to content
Masatenisi.org Forum

Standardı Yakalama?

Guest Yan

Recommended Posts

slm.18 yıldır masatenisi oynuyorum.ama bulunduğum sehirde

imkanlarım olmadığı için kendimi geliştiremiyorum.enson izmirde yapılan üniversiteler arası

müsabakada alpayla başabaş bir mac cıkardım.bildiğim kadarıyla onur

germiyanoğlu almanyada masatenisi eğitimi almıştı.bende arasıra

gidiyorum.fakat bir bilgim olmadıgı için neyapacağımı bilmiyorum.3

hafta sonra tekrar gideceğim.birde idmanlarda backhand spin lerim

gayet iyi maclarda bazen cok iyi oyna girebiliyorum bunun

devamlılığını sağlamak için nasıl bir antrenman yapmalıyım.ve

backhan bryce uygun bir lastikmidir.teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

selam yan,

bulunduğum sehirde

imkanlarım olmadığı için kendimi geliştiremiyorum

bana uc opsiyon varmis gibi gorunuyor, bunlar;

ya imkan bulabilecegin bir sehire tasinacaksin, ya sansina kuseceksin ya da iyi calisma partnerleri bulup duzenli antreman yapacaksin..

Masa tenisi hakkinda yazilmis kitaplari oku...

idmanlarda backhand spin lerim

gayet iyi fakat maclarda bazen cok iyi oyna girebiliyorum bunn

devamlılığını sağlamak için nasıl bir antrenman yapmalıyım

dusundugum kadariyla; idmanlarda backhand spinlerini iyi buldugundan fazla uzerine dusmuyorsun ve genellikle forehand oynuyorsun.. egerki antremanlarda 1 saat backhand calisip iki saat forehand calisirsan forehand'in daha fazla gelisir.. cogu kisi boyle yapiyor, dolayisiyla forehand'leri daha iyi oluyor.. bu durumda yapilacak en iyi sey, antremanlarda iki saat backhand calisip bir saat forehand calismaktir.. birinden kisarken digerine agirlik vermektir.. fakat digerini tamamen boslamamak da gerekiyor..

neler yapabilirsin?

mesela oyun partneri ile 2 set oyna, ama sadece backhand'inle vur topa; forehand'ini hic kullanma.. 1 set de sadece forehand oyna.. sonra normal oyun sekline don..

counter drive (shoot-up) antremanlarinda; backhand kosesinde durup rakip tarafin sahasinin uc esit uzakliktaki noktasina backhand calis.. yani birinci vurusun rakip oyuncunun backhand koseye, ikincisi ortaya ve ucuncusu rkibin forehand'ine..

genellikle counter drive yaparken topa forehand ile basla ve backhand'in ile bitir.. hayal gucunu kullan ve degisik kombinasyonlari yakala.. mesela iki tane rakibin forehand'ine forehand vurusun ile, ardindan ucuncu ve son vurus backhand ile rakibin forehandine.....vs.

backhand'in ile topa artan, azalan ve degisik miktarlarda spin yukleyip vurma calismalari yapman gerekir..

.......................

backhan bryce uygun bir lastikmidir

bu sorunun cevabini bulabilmek icin soyle bir soruyu sormamiz gerekiyor:

Bryce forehand icin uygun mudur?

cevabi uygundur veya degildir; bu kisiye gore degisir.. ayni sey backhand tarafi icin de gecerli tabii.. kimisi bryce lastigi forehand'inde oynar kimisi backhand'inde..

bryce'in uygunlugunu tartisabilmemiz icin bizlere biraz daha fazla bilgi vermen gerekir.. yalniz su da var ki; egerki backhand'in zaten yeteri kadar iyi degilse bryce kullanma derim ben.. bryce cok atan bir lastik, kontrol etmek cok zor..

sana maclarinda kontrolu zor olmayacak, oyun sekline uyan bir lastik gerekli.. su anda kullandigin lastikten daha kontrollusu belkide..

su anda kullandigin lastikle soyle bir test yap mesela; backhand'inde genellikle hangi vuruslari yaptigini bir dusun, sonrasinda sadece iclerinden bir tanesini arka arkaya yaptiginda ne eksik kaliyor gozlemle.. sonra diger tum vuruslarin icin de gozlemle tabii..

mesela spin yaptiginda topu genellikle istedigin noktaya atabiliyor musun? yoksa filede mi kaliyor? disariya mi cikiyor?

kesme yaptiginda topun spinini kontrol etmekte zorluk cekiyor musun? istedigin noktaya ne kadar iyi atabiliyorsun? bloklarin nasil?

topu yuksekten mi atanini yoksa alcaktan atanina mi ihtiyacin var..

masaya ne kadar uzaklikta oynuyorsun?

....

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 members

• Bu sayfayı inceleyen kayıtlı kullanıcı yok
  • Çevrimiçi Kullanıcılar   1 Üye, 0 Gizli, 12 Misafir (Tam liste)

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu sitede size daha iyi yardımcı olabilmek için çerezler kullanılır. Çerez ayarlarınızı buradan yapabilirsiniz, veya devam ederseniz çerez kullanımını kabul etmiş sayılırsınız..