Jump to content
Masatenisi.org Forum

Neden 2. Raket ?

Misafir

Recommended Posts

arkadaşlar selam

aklıma bir-iki sebep geliyor ama

rakete alışkın olmamız bu kadar önemliyken neden ikinci raket istiyoruz?

1. Masa tenisi kurallarına göre maç başlangıçında hakem tarafından nizami bulunmayan raketlerin, hemen değiştirilip kurallara uygun raket ile oynanması isteniyor. Bunu sağlayamazsanız hükmen yenik sayılıyorsunuz. Bir başka olasılık maç esnasında kırılan bir raketi de hemen değiştirmeniz gerekiyor yoksa yine hükmen yenik sayılıyorsunuz. Uzun antremanlarla hazırlandığınız turnuvadaki maçlarınızı bir raket yüzünden riske atmak bence mantıklı olmaz.

2. Masa tenisi malzemesi üreticileri devamlı yeni ürünler piyasaya sürmekteler. Bu kadar çok tahta ve lastik çeşitleri arasında bizim için en uygun malzeme hangisi olduğunu öğrenmenin bir yolu var oda denemek. Aslında firmalar yeni çıkardıkları malzemeleri yurt dışında promasyon olarak dağıtarak denenmelerini sağlıyorlar. Bu sistem henüz Türkiye'de yok. Yakın bir zamanda bizde de olursa, sporcular kendileri için en iyi malzeme konusunda daha ekonomik kararlar verebilecekler. En uygun malzemelerle İyi çalışmalar

MASA TENİSİ KURALLARI

2.4.3. Alıştırma

2.4.3.1. Oyuncular, maç başlamadan hemen önce, maç masasında 2 dakikaya kadar alışma çalışması yapabilirler. Bu süre ancak başhakemin izniyle uzatılabilir.

2.4.3.2. Oyunun zorunlu durdurulması halinde, başhakem oyuncuların, maç masası dahil herhangi bir masada çalışmalarına izin verebilir.

2.4.3.3. Kırılan bir top veya raketin değiştirilmesinden sonra, oyunculara kullanacakları yeni malzemeye alışmaları ve kontrol edebilmeleri için uygun bir süre tanınacak, ancak bu süre birkaç alıştırma rallisinden daha uzun olmayacaktır.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Remzi bey sözünü ettiğiniz teknik gerekliliklerin bazılarını bilmiyordum teşekkür ederim

Yalnız taktik açıdan, örneğin uluslararası bir müsabaka sırasında raketimizi değiştirebilirmiyiz

hızlı ve atak bi raketten defans raketine geçmek gibi, yani oyun sırasında bu mümkünmü?

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Remzi bey sözünü ettiğiniz teknik gerekliliklerin bazılarını bilmiyordum teşekkür ederim

Yalnız taktik açıdan, örneğin uluslararası bir müsabaka sırasında raketimizi değiştirebilirmiyiz

hızlı ve atak bi raketten defans raketine geçmek gibi, yani oyun sırasında bu mümkünmü?

Sayın Ömerbaş kural aynen aktarıyorum.

2.4.2.2. Raket Bireysel maç süresince kaza ile kullanılmayacak şekilde hasara uğramadıkça değiştirilmeyecektir. Böyle bir durumda, oyuncu derhal, maç başında oyun alanına getirdiği veya oyun alanında kendisine verilecek diğer bir raketle oyuna devam edecektir.

2.4.2.3. Hakem tarafından aksine izin verilmedikçe, aralarda, oyuncular raketlerini masa üstünde bırakacaklardır.

Not : raketi kaza ile kullanılamıyacak şekilde hasara uğratabilirsen değiştirebilirsin. Ama bence bir maç için değmez.

İyi çalışmalar

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Remzi Bey lütfen bu kuralların tamamını görebileceğim bir link verebilir misiz?

Bu arada ben de 2 tane farklı pro rakete sahibim. Birini antreman ve nasip olursa maçlarda, diğerini ise okulda ders aralarında kullanıyorum. Çünkü arkadaşlar da o raketle oynamak istiyolar ve vermezseniz ayıp oluyor. O yüzden 2. bi raket kullanıyorum...

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Bu arada ben de 2 tane farklı pro rakete sahibim. Birini antreman ve nasip olursa maçlarda, diğerini ise okulda ders aralarında kullanıyorum. Çünkü arkadaşlar da o raketle oynamak istiyolar ve vermezseniz ayıp oluyor. O yüzden 2. bi raket kullanıyorum...

Sayın Ozan Barış Aydın memnuniyetle isteğinizi yerine getiririm.

MASA TENISI KURALLARIde belirtilen husus dışında, Masa tenisi oyun kuralları (2. Bölüm), Dünya, kıta ve olimpiyat karışmalarında, açık turnuvalarda ve katılımcı federasyonlar ...

k2.sabanciuniv.edu/spor/htm_Masa-Tenisi.htm - 190k

Sizden raket isteyecek kadar samimi olan arkadaşlarınızı bir an önce raket sahibi olmalarını sağlabilirseniz. Arkadaşlarınızın oyun kaliteleri ve oynama arzuları artar. Böylece size daha düzgün toplar atarak size daha iyi antreman verebilirler.

Yeri gelmişken bir anımı anlatmak istiyorum. 1970 yılların başlarında Osman Vardar isimli bir masa tenisçi Türkiye'de herkezi yenmeye başladı. Solak olan Osman Vardar herkeze heredeyse 5 de 5 servis yediriyor ve yapdığı sidespinleri kimse çıkartamıyordu. Aynı zamanda İstanbul Kuyubaşındaki öğretmen okulunda okuyordu. Bir gün beni antremana için okuluna çağırdı. O güne kadar hiç görmediğim okuldan bir arkadaşı ile antreman yapıyordu ve bu tanımadığım kişi Osman'ın bütün spinlerine blok yapıyordu. Kendi kendime iyi ki bu arkadaş turnuvalara girmiyor yoksa bizleri perişan edecek diye düşündüm. Biraz sonra Osman bu arkadaşla biraz oyna sonra beraber antreman yaparız dedi ve oynamaya başladık. Oynadıkca şaşkınlığım daha fazla arttı. Çünkü Osman'ın bütün spinlerine blok yapabilen bu arkadaş yavaş düz topları bile masaya atamıyordu. Sonra anladımki Osman sidespinlerine kimse alışmasın diye yanlız bu arkadaşla antreman yapıyormuş. Osman'la beraber aynı takımda oynadık ve bir çok Türkiye şampıyonlukları yaşadık. Hatta beraber Türk Milli takımında da oynadık.

İyi antremanlar

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Remzi bey hoş bir anektodmuş.Ayrıca verdiğiniz bilgiler için teşekkürler

buarada osman bey ile ilgili anlattıklarınız bende bi jeton düşürdü

önümüzdeki ay şirkette turnuva başlıycak, o zamana kadar arkadaşlarla antrenman yaparken

fazla kendimi belli etmiyim eniyisi:)

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Arkadaşlar bilgi lazım olduğu zaman masatenisi.org sitesine bakın. Orada yaklaşık 400 sayfalık bilgi var.

masatenisi.org - Temel Bilgiler - Masa tenisi kuralları sayfasında kuralları bulabilirsiniz.

http://www.masatenisi.org/turkish/lawsmain.htm

Benim ikinci raketim diğerinin aynısı. Maçta kazaya uğrarsa yedek olsun diye aldım. Bir de yeni lastik deneyeceğim zaman onu kullanıyorum.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Wayy be! demek milli takımda oynadınız...

Bu arada kurallar için teşekkürler...

Bir şey değil. İnşallah sende oynarsın ve ileride birilerine anlatırsın. Bunun için bilinçli olarak çok çalışmak gerekiyor. İyi antremanlar

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 members

• Bu sayfayı inceleyen kayıtlı kullanıcı yok
  • Çevrimiçi Kullanıcılar   0 Üye, 0 Gizli, 13 Misafir (Tam liste)

• Şu anda bağlı kayıtlı kullanıcı bulunmuyor
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu sitede size daha iyi yardımcı olabilmek için çerezler kullanılır. Çerez ayarlarınızı buradan yapabilirsiniz, veya devam ederseniz çerez kullanımını kabul etmiş sayılırsınız..