Jump to content
Masatenisi.org Forum

Timo Boll'ün Yana Kaçarak Yaptığı Forehand Spin

Recommended Posts

Bu dökümanı beğendiğim için haberi olmayanlar ve sağ el oynayanlar için modifiye ettim.

Asıl kaynak www.masatenisi.biz fakat :

Çeviri ve hazırlık

Bilgin SARICIKLI

Adil Spor

TSP & Avalox

Mob:+90 533 2549971

www.masatenisim.com

Baştan söyleyeyim

Başlıyorum

Timo Boll'ün Yana Kaçarak Yaptığı Forehand Spin

Maç esnasında oyun çok farklı pozisyonlara zemin hazırlayabilir, özellikler üst düzey oyuncuların maçında bu varyasyonları bolca görmek mümkündür. özellikle dirseğe doğru oynanan toplar rakibi çok zor durumda bırakmaktadır. Oyuncu forehand ya da backhand vuruştan hanigisini yapacağı hakkında kısa bir zamanda karar vererek, uygun pozisyon için ayak hareketini yapmalıdır. Timo Boll bize bu tip durumlarda nasıl esnendiğini ve topa vurmak için pozisyon alındığını kendine has artistik ayak hareketi ile gösteriyor.

-A-Serisi

image004vo8.th.jpg

Resim 1 : Timo dirseğine doğru gelen topu görerek hemen forehand spin yapmaya karar veriyor. Kolunu geriye çekerek, eğilmeye hazırlanıyor. Kalçalarının pozisyonunu değiştirmeden üst tarafı ile sağa dönüyor. Vücut ağırlığı parmak uçlarında.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

image005dc6.th.jpg

Resim 2 : Şimdi vuruşun artistik kısmı başlıyor. sola doğru adım atacak zamanı olmadığını anlıyor ve sadece vücudunun üst tarafını yatırıyor, ağırlığı öndeki sol bacağına geçmiş durumda, sağ bacak ise ayakta durmak için gerekli dengeyi sollıyor, sağ ayağı ise pozisyonunu aynen koruyor.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

-B-Serisi

Bu tip sıra dışı ayak hareketi için fit bir beden gereklidir. Kaslar güçlü ve hızlı olmalı, özellikle bacak, ayak ve kalçaların müthiş bir esnekliğe sahip olması şarttır. Oyuncu üst düzey bir koordinasyon ve denge içinde olmalıdır.

image008ve9.th.jpg

Resim 5 : Bu vuruşun diğerinden farkı; Timo'nun topa vurmak için biraz daha fazla zamanı olması bu nedenle de daha dengeli bir pozisyon alabilmesidir. Timo dirseğine gelecek topu erkenden fark ediyor ve diğer forehand kadar yere yakınlaşması gerekmiyor. sağ ayağının yeri hiç değişmiyor ve backhand köşesine kaçmak için sol ayağını yana doğru açıyor. Bu sayede 1. resimdeki gibi geniş bir başlangıç pozisyonu alıyor.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

image010fd3.th.jpg

Resim 7 : Timo sağ bacağını dizden kırarak yere yakınlaştırmış, vücut ağırlığı sol ayağında, öne doğru meyilli olan bu duruş çok etkili ve hızlı bir topspine olanak sollamakta.

________

Yorumlarınız bekliyorum. Bu döküman bana yararlı oldu. Çünkü ben sağ elle oynuyorum ve çoğunluk da sağ elle oynadığı için

yararlı olacağını düşünüyorum

Saygılar

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

image006lb5.th.jpg

Resim 3 : Vuruş süresince alınan zor pozisyonu net olarak bu resimde görüyoruz. sağ bacak neredeyse bütünüyle gerilmiş durumda, sol bacak dizden bükülerek yere yaklaşmış. Bunların yanında Timo sadece sol ayak ucunda duruyor, sağ ayağının zeminle teması kalmamış.

timo sol ayak ucunda duruyosa nasıl solak oluyor anlamadım raket sağ elinde bu durumda. resimde basbaya sağ elinde raket.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

timo sol ayak ucunda duruyosa nasıl solak oluyor anlamadım raket sağ elinde bu durumda. resimde basbaya sağ elinde raket.

Basit bir şey aslında, dedim ya rakamlar aynadaki gibi gözüküyor.

Güzel çalışma olmuş :thup:

Yalnız birşeyi merak ettim mesela Wang liqin'i solak olarak görecekmiyiz. :D:

gönder bir resim kardeş Liqin'i de solak yaparız

Beğendiğinize sevindim

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 members

• Bu sayfayı inceleyen kayıtlı kullanıcı yok
  • Çevrimiçi Kullanıcılar   0 Üye, 0 Gizli, 7 Misafir (Tam liste)

• Şu anda bağlı kayıtlı kullanıcı bulunmuyor
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu sitede size daha iyi yardımcı olabilmek için çerezler kullanılır. Çerez ayarlarınızı buradan yapabilirsiniz, veya devam ederseniz çerez kullanımını kabul etmiş sayılırsınız..