Jump to content
Masatenisi.org Forum

Kendimce Geliştirdiğim Tek Başına çalışma Kılavuzu

Recommended Posts

Aşağıdakilerin hepsi tek başınıza yapabileceğiniz çalışmalar

Umarım bu konuda yardımım dokunan birileri olur

1-Servis çalışması

2-Masa dışına çizgiye yakın yerden çıkan toplara spin çekmek

3-Tek başına şut ve spin çalışması

Arkadaşlar burada masatenisi antreman yapabileceğim doğru dürüst bir yer olmadığı

için ve oynayacak insan bulamadığım için kendimce çalışma yöntemi geliştirdim.

Oynayacak yer yok derken <doğru dürüst> olmayan demiştim

Öncelikle masa olması gerek tabi. Tavanı 3 metreyi geçmese de ve aydınlatması flöresan

lambayla da olsa masa olması benim için "Koyun olmayan yerde keçiydi."

Her neyse önce servis çalışmamdan bahsedeyim. Bu aslında bilinen bişey.

1- Masayı duvara dayıyorsunuz. Sol cebinize (solak olanlar sağ cebine) alabildiğince top koyuyorsunuz.

-Benimki 12den fazla koyunca servis atarken dökülüyor.-

Sonra ister karışık ister aynı servisleri atıyorsunuz.

Asıl macera burdan sonra başlıyor.

2- Duvara dayadığınız masanın backhand köşesinden şutop ve üst falsolu (topspinli) servisleri

paralele atıyor ve gelen topa göre şut veya spin çekiyorsunuz.

Ben kesinlikle ikileyecek toplara vurmuyorum. Ama zıpladıktan sonra masanın dışına çizgiye çok

yakından çıkacak topları çok önemsiyorum. Bu toplara spin çekerken zorlanıyordum fakat artık top iyice

düşene ve çizgiden uzaklaşana kadar bekliyor masa çizgisinin altından ince , yumuşak

-kesmeye spin çeker gibi- spin çekmeye çalışıyorum.

3-Genelde şut çekmek istiyorsanız mümkün olduğunca fileye yakın -alçak- ve hızlı toplar atmalısınız.

Aksi takdirde toplar fazla yükseliyor.

Servisleriniz üst falsolu olursa gelen toplar giden falsoya göre kesik geliyor. Eğer üstfalsolu servisleri

yavaş atarsanız bu da toplarınızın masada ikilemesine sebep olur.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Paylaşım için teşekkürler tek başına insan bu şekilde ancak çalışabilir gerçekten partner olmayınca insan yarıtıcılığını ön planda tuturak geliştirmeye çalışıyorum sizde öyle bi teknik kullanmışsınız güzel yani :gulumse:

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Tek başına yapılabilecek çalışma ancak servis çalışması olabilir. Duvardan sekip gelen toplara vurmak ise doğru bir çalışma yöntemi sayılmaz. Çünkü doğru bir topspin ya da şut attığınızda duvardan sizin sahanıza geri dönmez top. Dönse bile gerçek oyundaki gibi bir dönüş olmaz. Antrenmanın amacı defalarca aynı hareketi tekrarlayarak pekiştirmektir. Bir de çok önemli olan ayak çalışmalarını ancak robot ya da hoca yardımıyla yapabilirsiniz. Servis karşılama (receiving) çalışmalarını ise tek başına yapmanız mümkün değildir. En iyisi tek başına iken sadece servis atmaya yoğunlaşmak ve defalarca (günde 1000 kez) servis atarak bu önemli tekniği iyice geliştirmek diye düşünüyorum.

Bu konuda yanlış ya da eksik söylediysem lütfen düzeltin..

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Tek başına yapılabilecek çalışma ancak servis çalışması olabilir. Duvardan sekip gelen toplara vurmak ise doğru bir çalışma yöntemi sayılmaz. Çünkü doğru bir topspin ya da şut attığınızda duvardan sizin sahanıza geri dönmez top. Dönse bile gerçek oyundaki gibi bir dönüş olmaz. Antrenmanın amacı defalarca aynı hareketi tekrarlayarak pekiştirmektir. Bir de çok önemli olan ayak çalışmalarını ancak robot ya da hoca yardımıyla yapabilirsiniz. Servis karşılama (receiving) çalışmalarını ise tek başına yapmanız mümkün değildir. En iyisi tek başına iken sadece servis atmaya yoğunlaşmak ve defalarca (günde 1000 kez) servis atarak bu önemli tekniği iyice geliştirmek diye düşünüyorum.

Bu konuda yanlış ya da eksik söylediysem lütfen düzeltin..

Sağolasın Tanju abi. Zaten servis epeydir çalışıyordum. Fakat sıkıldığım için denemek istedim.

İlk zamanlar şutop servisler masama geri gelmiyordu. Sonradan ayarı tutturdum.

Benim yaptığım servis alma çalışması değil ki, asıl amacım spini unutma endişelerimdi.

Amacım sadece tek başıma spin çekebilmek.

Ama söylediklerinde haklısın maçtaki gibi toplar gelmiyor. Genelde kesik geliyor ve masada ikileyen toplar çoğunlukta

Spinleri çektikçe spin yüzdem ilk zamanlardan beri arttı.

Şutları da kaslar pörsümesin diye ara sıra çekiyorum

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Sağolasın Tanju abi. Zaten servis epeydir çalışıyordum. Fakat sıkıldığım için denemek istedim.

İlk zamanlar şutop servisler masama geri gelmiyordu. Sonradan ayarı tutturdum.

Benim yaptığım servis alma çalışması değil ki, asıl amacım spini unutma endişelerimdi.

Amacım sadece tek başıma spin çekebilmek.

Ama söylediklerinde haklısın maçtaki gibi toplar gelmiyor. Genelde kesik geliyor ve masada ikileyen toplar çoğunlukta

Spinleri çektikçe spin yüzdem ilk zamanlardan beri arttı.

Şutları da kaslar pörsümesin diye ara sıra çekiyorum

yeri gelmişken videoyu paylaşmak istedim. Birkaç lastiği birleştirip yapılabilio bildiğim kadarıyla o spin çekmek için tek başına burada da bi videosu var arkadaş sanki biraz hareketi yamuk yapıo ama :D: maksat kullanılan aracı göstermek

http://www.returnboard.de/beinarbeit.php klick hier a basıp video indiriebilir ztn 1 mb bile olmayan bi dosya.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

benm gördüğüm buydu tsp den pro return die bişii satış fiyatı 140?

Ben de androda görmüştüm fiyatı çok fazla gelmişti bana. Makul bişey olsa alırdım da çok pahalı.

Videoda yapılanı ben duvarda yapıyorum zaten. Ama pro return açısı ayarlandığı için şutop, spin için ideal

Hatta servis çalışmalarında bile kullanılabilir

Ama "140" işte

Şöyle bi 30-40 olsa belki ama 140'a bi raket daha alır karşıya koyar öyle çalışırım :acaba:

Raket yanıma kar kalır ve de açısını ayarlattırırım bir şekilde

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Duvar veya masadan gelen topla lastikten gelen top çok farklı.Bence sadece servis çalışmak daha uygun...

Bende Tufan beye katılıyorum ve bu tarz tahtayla çalıştığım için bence eşli çalışmadan daha zor ve faydası çok çok az neden diyeceksiniz karşıda sabit olan tahtanın herzaman yakın yerine tam önünen yani aynı açıdan vurmalısınız ki top size dönsün.Topun tahtadan dönmesini sağlama çabalarıyla bir sürü zaman boş yere heba edilmiş oluyor diye düşünüyorum. En makulu yinede bir partnerle çalışmak..

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 members

• Bu sayfayı inceleyen kayıtlı kullanıcı yok
  • Çevrimiçi Kullanıcılar   1 Üye, 0 Gizli, 10 Misafir (Tam liste)

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu sitede size daha iyi yardımcı olabilmek için çerezler kullanılır. Çerez ayarlarınızı buradan yapabilirsiniz, veya devam ederseniz çerez kullanımını kabul etmiş sayılırsınız..