Jump to content
Masatenisi.org Forum

Defans Sorunları

Recommended Posts

Defansif oyunda karşımıza gelen sorunların çözümlerini sormak istiyorum a üstadlar..

Mesela

-Defans vs. defans-Sıkıcı bir oyun karşıdaki adam kesiyo ben kesiyorum o kesiyo ben kesiyorum bunu akılcı bir yolla çözmenin yolu varmıdır..

-Masaya kısa düşen toplar-Gerçektende can sıkıcı oluyorlar tam masadan açılmışken bir anda kısa bir top..ama bu toplarıda bilek hareketiyle kesmekmi daha dogru, yoksa havaya dikip karşı tarafı ataga zorlamakmı?

-Ortaya (üzerimize) gelen toplar- Geri çekilip vurmakmı dogru,yoksa sağa sola kaçıp kesmekmi?

Şimdilik bu kadar.. Ustalardan cevaplar beklemekteyim

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Ben bir hücum oyuncusuyum ama bayağıdır yılların eskitemediği, 1968 ve 1972 Türkiye Şampiyonu, ve Milli Takıma hizmet vermiş Aykut Dostoğlu(Aykut DEDE) ile oynuyorum.Bu nedenle sana birkaç tavsiyede bulanabilirim.Mesela ilk sorunun için hücum yapmanı tavsiye ederim.Ne kadar da defans oyuncusu olsanda bir defansın hücum yapması da gerekli.Bu sadece defans-defans maçlarında değil hücumcuyla da oynarken gerekli.İkinci sorunun için ben derimki kes çünkü top diktiğinde karşı tarafa büyük bir avantaj vermiş olursun.Zaten kısa düşen toplar için ayaklarının çok iyi olması da gerekiyor.Son sorunun içinse sağa sola çekil derim çünkü üzerine gelen toplarda her zaman rahat bir vuruş yapamazsın.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Merhaba bence defansif anlamdaki oyuncuların kullanabileceği en büyük silah dolu ve boş toptur.Nedenlerine gelince siz defans oynayınca karşıdaki eğer hücum oynuyrsa bir an önce sayıya gitmek için agresif atak yapacaktır..çünkü defansif anlamda sayı almak için defansif oyuncuların çoğu karşı tarafın hatasını beklerbundan dolayı top msada ne kadar uzun kalırsa hata yapma oranı o kadar artar ama bu demek değildirki deafnsçı atak yapmayacak fırsat buldumu kesinlikle atak yapılması lazımdırKörükörüne defans kısacası hep karşı tarafın hata yapmasını beklemek karşı taraf çok iyi bir oyuncuysa akıntıya karşı kürek çekmek gibidir.Sorduğunuz soruya gelince kesiğe kesik oynanırken topu boşaltabiliyorsanız arkasından atacağınız bir şut oyunun kaderini belirliyebilir ve aynızamanda karşı tarafında hard kesik atma sını bi derece engeller kesiğe spin çekmekten çok daha kolay olduğuda izlenebilir.Karşı taraf o yada bu şekilde topu keserse veya spinlerse top boş topa nazaran daha enerjili bir şekilde karşıya ulaşır biz buna rotasyon enerjisi diyoruzki bu rakip tarafından çok güzel bir şekilde kullanılabilir.Şöyleki spiniyse blok kesikse yine hiç bir şey yapmadan yalnızca raketi doğru açıyla raketi topun altına sokmakla topdaki enerjiden faydalanabilirsiniz..... Umarım açıklamalar faydalı olmuştur...Ortaya gelen toplarda sağa sola deplase olmak daha mantıklı çünkü geriçekilirken yapılan vuruş ne kadar sert olur buna siz karar verin... ilk önce geri gideceksiniz geri giderkende topu ileri ittireceksiniz topa ekadar sert vurabilirsinizki...birde şunu unutmamak lazım ii defans tahtalarıyla yapılan defansın keyfine doyum olmuyor..........

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Defansif oyunda karşımıza gelen sorunların çözümlerini sormak istiyorum a üstadlar..

Mesela

-Defans vs. defans-Sıkıcı bir oyun karşıdaki adam kesiyo ben kesiyorum o kesiyo ben kesiyorum bunu akılcı bir yolla çözmenin yolu varmıdır..

-Masaya kısa düşen toplar-Gerçektende can sıkıcı oluyorlar tam masadan açılmışken bir anda kısa bir top..ama bu toplarıda bilek hareketiyle kesmekmi daha dogru, yoksa havaya dikip karşı tarafı ataga zorlamakmı?

-Ortaya (üzerimize) gelen toplar- Geri çekilip vurmakmı dogru,yoksa sağa sola kaçıp kesmekmi?

merhaba eren

seninle oynarken defans defans ikimizi de sıkıyor. farkındaysan da uygun durumu bekleyip atağa geçen işi götürüyor. kesiğe karşı kesik oynanırken iyi bir kesme yada spinle topu havaya kaldırıp, atağa geçmek mantıklı.

bence masanın ucuna doğru kesmek daha manıklı çünkü kısa kesik atan rakip masa üstünde bekliyor topu.

üzerine gelen topu sen iyi hallediyorsun zaten. forehand ile saldır yana açılıp.

kendine iyi bak

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

• 3 weeks later...

Mesela

Ben masa tenisi oyununu santraça çok benzetirim. Umumiyetle defans oyuncularının beckhend'leri daha kontroludur. Defans oyuncuları rakiplerini devamlı değişik yerlere atak yapmalarını isterler. Bu arada senin dediğin gibi bir kısa bir uzun oynayan oyunculardan rahatsiz olurlar. Ama bir defanscı olarak senin rahatsızlığın karşında bir defans oyuncusu olduğu zaman ne yapman gerektiğini bilmediğini söylüyorsun. Bir Dünya şampıyonasında iki defans oyuncu karşı karşıya gelmişler. 21 sayı ile oynanan set oyunlarında, set 15 dakka içinde bitmezse uzatmalı sisteme geçilirdi. Oyun başladıkdan 15 dakika sonra sayılar 0 - 0 imiş. Benimde Milli takımla katıldığım bir uluslar bir turnuvada İsveç'li alser(Allraunt oyuncu) ile İngiliz Taylor(Ştop oyuncusu) ilk sete sayılar 18 - 17 iken maç saate bindi. Şimdi ise 11 sayı ile oynan maçlar yapıyoruz. Özellikle defans oyuncularının atakları zayıf olduğu için atak (çok iyi atakçı değilse) ve blok oyuncuları oyunu uzatmalı sisteme sokabilmek için çaba sarfederler. Bu bir takdik meselesidir. Şimdi günümüzde uzatmalı sistemin kurallarını bilmekte yarar var. Bunu bilerek oyunu planlamak gerekir.

1.15. ÇABUKLAŞTIRILMIŞ SİSTEM

1.15.1. Her iki oyuncu veya çiftin en az 9'ar sayıya ulaşmaları hali dışında, bir set 10 dakikalık oyun süresi sonunda bitmemiş ise veya her iki oyuncu veya çiftin istekleri halinde daha önce herhangi bir zamanda çabuklaştırılmış sisteme geçilir.

1.15.1.1. Zaman limitine erişildiğinde top oyunda ise hakem oyunu durduracak, çabuklaştırılmış sisteme geçilerek oyun durdurulan rallideki servisçinin servisi ile yeniden başlayacaktır.

1.15.1.2. Zaman limitine erişildiğinde top oyunda değilse, oyun bir önceki rallide karşılayıcı olan oyuncunun servisi ile başlayacaktır.

1.15.2. Bundan sonra her oyuncu sırayla bir sayı için servis atacak ve karşılayıcı oyuncu veya çift 13 iyi karşılama yaparsa karşılayan taraf bir sayı kazanacaktır.

1.15.3. Eğer çabuklaştırılmış sisteme geçişmiş ise veya bir set 10 dakikadan uzun sürerse maçın, takip eden bütün setleri çabuklaştırılmış sistemle oynanacaktır.

İyi maçlar

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 members

• Bu sayfayı inceleyen kayıtlı kullanıcı yok
  • Çevrimiçi Kullanıcılar   1 Üye, 0 Gizli, 22 Misafir (Tam liste)

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu sitede size daha iyi yardımcı olabilmek için çerezler kullanılır. Çerez ayarlarınızı buradan yapabilirsiniz, veya devam ederseniz çerez kullanımını kabul etmiş sayılırsınız..