Jump to content
Masatenisi.org Forum

Lastik Tavsiyesi Hk.

Guest MustafaGultekin

Recommended Posts

Guest MustafaGultekin

Sevgili arkadaşlar merhaba

İlk defa mesaj yazıyorum.Siteye yeni kayıt oldum.Bana lastik konusunda tavsiyede

bulunabilirmisiniz ?

Masa tenisini yaklaşık 10 senedir (2 senedir lisanslı) olarak oynuyorum.

Şu anda Sriver FX (her iki taraf)kullanıyorum.Ama ben daha çok defans ağırlıklı olarak oynadığım için bildiğim kadarıyla bunlarla top kontrolü zor oluyor.

Bir arkadaşım bir taraf friendship, diğer taraf anti ile oynamam gerektiğini tavsiye etti.Sizlerinde görüşlerinizi bekliyorum.Herkese şimdiden teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

selamlar..

egerki bir anti lastik kullanmak niyetindeysen diger yuzde yapiskan yuzlu bir lastik kullanman dogru olur; bu tur lastiklerin tam tezat yaratacak bir lastikle birlikte oynanmasi durumunda cok spinli bir atisin ardindan bir de olu top yollayabilirsin.. bu oyununu zenginlestirecektir.. daha etkili olmani saglayacaktir..

anti lastikler ile topun kontrolu cok ama cok kolay.. defansif oynayabilirsin.. yapiskan yuzeyli lastikle saldirip anti ile topu oldurursun.. muthis.. :lol:

cin lastigi dusunuyorsan (friendship bir cin markasi) agir olduklarini unutma.. japon lastiklerinden daha agir oluyorlar.. cok spinli bir japon lastigi de kullanabilirsin yerine..

foruma hosgeldin.. :gulumse:

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Yalnız anti lastikle yapabileceğiniz çok fazla varyasyon yok. Ayrıca anti lastiğe karşı oynamak uzun tırtıla göre daha kolay. Bence uzun tırtılı da düşünmeli.

Geçen hafta forehandinde uzun tırtıl ile oynayan arkadaş kendisinden 3-4 gömlek daha iyi oyuncuları yenemese de set aldı. Küçük Çinli'yi yenen çocukla oynadı 10-10 dan set verdi. Elinde uzun tırtıl yerine anti olsaydı 2-3 den fazla sayı alamazdı.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Yalnız anti lastikle yapabileceğiniz çok fazla varyasyon yok. Ayrıca anti lastiğe karşı oynamak uzun tırtıla göre daha kolay. Bence uzun tırtılı da düşünmeli.

Uzun tirtilla chop yaparsin genelde.. spini, rakibinin verdigi gibi aynen ona iade edersin.. cok ama cok tehlikeli Ertanin anlattigi gibi, sen de bilirsin..

Gel sana gercekten de uzun tirtil bakalim.. :gulumse:

Uzun tirtillilarin kontrolu zordur oysaki antispin lastiklerin kontrolu cok ama cok kolaydir.. ama Ertan'in dedigi gibi cok fazla varyasyonlari yok anti lastiklerin.. uzun tirtilli lastikle oynayanlar bircok kisiye ters geldiginden galibiyet yuzu cok gorurler..:)))

ne dedim ben? galibiyet mi? tamam tamam.. sen uzun tirtil kullan abi..:))

friendship lastigi de bosver, sen gel sriver fx kullanmakta israrci ol.. sen de en azindan 2.1 vardir FX'ler.. diger yuze bir tane uzun tirtil aldikmi tamamdir...

uzun tirtilla kontrolu saglamak icin antreman yapman gerekli sadece, sonradan kontrol zorlugu cekmezsin o kadar.. ama uzun tirtil secerken dikkatli olmalisin, bazilari cok kontrolsuz lastikler olabiliyor..

sen defans oynuyorsun ama biraz daha aciklarsan oyun seklini sanirim daha kesin fikirlerimizi soyleyebiliriz.. sriver Fx'e gore degerlendir iste.. backhandinde cok mu spinli geliyor mesela, daha mi spinsiz olsun? forehandinde daha mi fazla spin istiyorsun, hizda nasil degisme olmali..

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

uzun tırtıklı lastikler kesinlikle antiden daha üstün ama oynaması zor lastikler. bu nedenle bence belirleyici olacak etken,idman yapma sıklığın.eğer tırtıklı lastiğe alışabileceğini düşünüyorsan antiyi düşünme bile.

friendship lastik için ise tufan'ın yazdıkları tamamen doğru.bloklarının iyi olmasının nedeni falsoyu hissetmemesi.aynı nedenle servis karşılamayı da kolaylaştırıyor.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Guest MustafaGultekin

Arkadaşlar,

Bütün yorum ve tavsiyeleriniz için hepinize ayrı ayrı teşekkür ederim.

Öncelikle kendi oyunum hakkında naçizane bilgi vermek istiyorum.

Çok profesyonel bir oyuncu değilim.Çok fazla spin hareketini yapabildiğim söylenemez.Uzun mesafeden forehandim iyi,kısa mesafeden zayıf.Backhandime daha fazla güveniyorum.Hem uzun hem de masaya yakın.Genelde backhand şut

atmayı daha çok seviyorum.

Bu yüzden benim isteğim forehand veya backhand hızlı gelen şutları kontrollü bir şekilde blokla masanın önüne düşürecek bir lastik.Ayrıca karşı tarafın kesiklerini

daha fazla kesik üreten bir lastikle karşılayıp,rakibin şutlarını ya fileye takmasını

veya dışarıya atmasını sağlamak.

Bu yazdıklarımdan sakın ha sırf rakipten hata bekleyerek maç kazanma gibi bir anlam lütfen çıkarmayın! Gayet tabii ki uygun pozisyonlarda şut atmak elbette ki

olacak.

Bu konuda görüşlerinizi bekliyorum.

Saygılarımla.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

öncelikle hoş geldin Mustafa bey

benim oyunum da daha çok defansif ağırlıklıdır.yaklaşık bir aydır tackines d ve c ile oynuyorum çok güzel blok yapıyorum ve spin atıyorum .ayrıca özellikle tackiness c ile iyi kesikler atıp rakibi zor durumda bırakıyorum.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Bu yüzden benim isteğim forehand veya backhand hızlı gelen şutları kontrollü bir şekilde blokla masanın önüne düşürecek bir lastik.Ayrıca karşı tarafın kesiklerini

daha fazla kesik üreten bir lastikle karşılayıp,rakibin şutlarını ya fileye takmasını

veya dışarıya atmasını sağlamak.

oncelikle; rakiplerimizin fileye takmasini ve disariya atmalarini hepimiz isteriz..:)) yani yalniz degilsin.. ben ofansif oynarim o farkli.. ben ayrica topu goremesin, yanindan viz deyip gecsin gitsini de isterim..

kesik gelen topu cok spinli bir lastikle karsilamak zordur; ama ispir1'in dedigi tackiness C guzel bir lastik, kolaylikla defans yapabilirsin, cok spinli servisler atabilirsin.. sececegin lastigin kalinligi cok onemli rol oynuyor..

ayni sekilde uzun tirtilli lastik ile de rakibin spinini tekrardan kendisine iade edersin, blok yaparsin; Ertan topu dagitma demis ayrica, ben pek yapamadim acikcasi, ama ertan diyorsa yaparsin (cunku kendisi zaten tirtilli lastikle oynuyor..) mutlaka.. sonucta spinli vuracagindan daha da etkili vurursun.. uzun tirtilli lastikler dunyanin atakcilara verdigi en kotu deneyimdir..

sen hangi lastiklere kendini daha yakin hissediyorsun? bu cok onemli.. uzun tirtilli mi, antispin mi, cok spinli mi?

bana oyle geliyorki, henuz fazla bir bilgim olmasada oyunun hakkinda; forehand tarafinda uzun tirtil (ertan bir baska konu altinda forumda, tibharin speedy soft dtecs'den bahsetti, kisa tirtil ama uzun tirtil etkisi var dedi.. blok yaparken rakibinin zamanlamasini bozarsin, blok yaparsin, top acarsin... hani neden olmasin.. ertanda fikirlerini soyler bu konuda) kullanip backhand tarafinda tackifire special soft (duz special versiyonu cin lastikleri gibi agir, alacaksan cin lastigi al daha iyi, cunku daha ucuza..) mesela kullansan iyi olabilir..

lastik kalinliklarina sonradan geceriz..

Bu yazdıklarımdan sakın ha sırf rakipten hata bekleyerek maç kazanma gibi bir anlam lütfen çıkarmayın! Gayet tabii ki uygun pozisyonlarda şut atmak elbette ki

olacak.

rakipten hata bekleyerek kazanma cabasi defanscilarin isidir.. sen kontra atakci olacaksin.. cunku atak yapmak da istiyorsun yeri geldiginde.. joo see hyuk gibi..

bak allah soyletti valla..

tamam iste.. tackifire drive 1.9 ile feint long II 1.3.. tackifire drive daha all versiyonu specialin.. bir de guzel tahta buluruz sana.. mesela......

mesela...

valla bilmiyorum..:lol: bildigim bir grubba var defansif olarak kullanabilecegin..

ama buluruz en iyisini sen hic merak etme..

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Yalnız uzun tırtıl ile atak yapmak çok kolay değildir. Eğer uzun tırtıl ile oynamaya karar verirsen ilk amacın her topu çok sert vurmadan karşıya göndermek olmalı. Sert vurmaya kalkarsan rakipten çok kendin hata yaparsın. Karşıya gönderdiğin toplar rakibin verdiği falsoya göre çok daha farklı ve yanıltıcı falsolarla gidecek ve rakibi vurmaya korkar hale getirecektir. Uzun tırtıl ile uzaktan çok etkili kesme yapabilirsin, masa üstünde topları açabilir ve rahat servis karşılayabilirsin. Ama uzaktan kesme haricinde hiç bir zaman sert vuruş yapmamak kaydıyla. Sert vuruş yapanlar var ama bunlar uzun süre oynayıp uzun tırtıla alışmış olanlar. Bizim arkadaş forehandinde uzun tırtıl ile her topa şut atıyor. Top ne kadar çok kesik gelirse o derece sert vuruyor.

Geçen hafta Belediye'nin canavar gibi gençlerini bu durumda gördüm. Gerçi maçı kazandılar ama hiç sert vuruş yapmadan içeri top atarak kazandılar. Düz lastikle oynayan birisi çıktığında her topu öldürücü vuruşlarla bitiriyorlar.

Ayrıca uzun tırtıla geçersen alışmak için epey zaman harcamayı göze almalısın.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Bizim arkadaş forehandinde uzun tırtıl ile her topa şut atıyor. Top ne kadar çok kesik gelirse o derece sert vuruyor.

Aslinda ben senin arkadasini dusunerekten Mustafa'nin forehand'i icin uzun tirtil demistim Ertan.. Normalde backhand tarafinda uzun tirtil kullanip backhand tarafinda yapiskan lastik kullaniyorlar, ama tersi olursa bence cok daha ters birsey olur.. Mustafa'nin oyun seklini dusunerekten sence hangi kombo daha iyi olurdu en etkili verimi saglayabilecegi? Begenmezse uzun tirtili backhand'ine alir ve oyle oynar.. zaten en cok bir lastik konusunda hata yapabilirmis gibi, uzun tirtili ya sevecek ya sevmeyecek.. special soft her halukarda iyi gelecek bir lastik olacak Mustafa icin bence.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Kontrol edebilirse iyi olur ama forehand tarafında uzun tırtıl ile oynamak herhalde daha zordur gibime geliyor. Uzun süre oynarsa herhalde alışabilir. Bence her iki tarafta oynamayı denemeli. Etkili kullanmak için de epeyce zaman harcamayı göze almalı.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

not: tam karıştırıp uzun tırtılla penhold oynayayım bakalım nasıl oluyo

Var ya Tsubasa harika olur bence.. ben de penhold alacagim gun ilk uzun tirtilla falan denemek istiyorum.. :lol:

hemen dene de senden alalim goruslerini.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 members

• Bu sayfayı inceleyen kayıtlı kullanıcı yok
  • Çevrimiçi Kullanıcılar   0 Üye, 0 Gizli, 17 Misafir (Tam liste)

• Şu anda bağlı kayıtlı kullanıcı bulunmuyor
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu sitede size daha iyi yardımcı olabilmek için çerezler kullanılır. Çerez ayarlarınızı buradan yapabilirsiniz, veya devam ederseniz çerez kullanımını kabul etmiş sayılırsınız..