Jump to content
Masatenisi.org Forum

Spin

Recommended Posts

Guest Tanju Cansever
merhaba

ben backhandimde tackiness chop, forehandimde ise tackiness drive kullanıyorum. forehand için spin üretebileceğim kontrollü bir lastik arıyorum. tavsiyelerinizi bekliyorum

Merhaba,

Forehand'de tackiness D 2.1 kulanıyorsanız ve spin üretemiyorsanız size nasıl bir lastik tavsiye etmek lazım ben de merak ettim. Cevapları bekliyorum. Sevgi ve saygılar... :gulumse:

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Lastikten ziyade kol değiştirilebilir. :D:

Şaka bir yana Tanju Bey'in dediği gibi spin eksiği olmayan bir lastikle oynuyorsunuz. Hızı az deseniz anlarım (gerçi onu da anlamam o zaman hem lastik hem tahta seçimi yanlış olur). Şimdi okudum da hızlı geldi demişsiniz. Tahtanızı çevirip kullanın fh'de tackiness c daha iyi geliyorsa çift taraf c kullanın. Yeni lastik aksine daha spinlidir. Aslına bakarsanız lastik filan değiştirmeyin. Zaten yeni aldınız raketi. Sizin tarif ettiğiniz oyuna göre uygun olması gerek bir raket.

Bence biraz idman eksiğiniz var.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Guest Tanju Cansever

Forehand'de siyah lastiğinizi (tackiness C 1.9) kullanın. Eminim onunla daha kontrollü ve dolu spinler gönderebilirsin. Yeni lastik almana gerek yok. Bu yöntem işe yaramazsa iyi spin çeken arkadaşınızın raketini satın almaya çalışın. :hehe:

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

gökhan hala kolum agriyo o gun biraz fazla kaptırmışım galiba... :gulumse: ben diger lastikleri hic denemedigim icin yorum yapamayacagim ama onceleri sriver el, sonra da sriver fx 'le spinli oyunlarda hic gucluk cekmedim acikcasi..ama fx'de top kontrolü el'ye nazaran biraz daha zor ... diger arkadasların belirttiği bir baska konu en önemlisi aslinda o da teknik ve oyun ici taktik... oyunun kontrolünü hep elimde tutmaya calistim farkindaysan, sizden de etkili blok gelmeyince taktik tuttu...

selamlar

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

ooo işin ehli mesaj yazmış

nasılsın önder abi? spin olayını bize dert yaptın. nasıl spinlerdi onlar öyle. bir sonraki maçının o kadar kolay olmayacağını şimdide belirtmek isterim.eee sen spini öyle atarsan kolunda ağırır çıkar da. kendine iyi bak ve en kısa zamanda yine buluşalım önder abi. ben yine oyun için sabırsızlanmaya başladım.

saygılar

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Bence spinde lastiğin payı çok çok düşük... Önemli olan bacaklar, bel, raketin başlangıç ve bitişteki konumu, bilek hareketi ve kolun hızı... Yoksa anti veya tırtıl dışındaki lastiklerde öyle spini uçuran bir fark yok... Tek sorun bu etkenlerin hepsini korrdineli bir şekilde yapabilmek, bu da bilnçli bir şekilde antrenman ve çabayla olur... Ben ne yapacağımı biliyorum ama hala istediğim gibi yapamıyorum mesela... Denemediğim lastik de kalmadı nerdeyse :)

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Selamlar,

Bendeniz öncelikle spin tekniği ile ilgili bir hatırlatma yapmak istiyorum, daha önce de bu konuda yazmıştım. Birçok arkadaş topa dönel hız vereceğim diye kendilerini paralıyorlar, bu sırada da topa çizgisel hız vermeyi unutuyorlar. Ortaya ne çıkıyor bu durumda ? Çok hızlı dönen ama karşı tarafa yavaş giden, hatta belki de yüksek giden bir spin çıkıyor. Bunun tam tersi de şöyle, çizgisel hızı yüksek ancak dönel hızı düşük olan spinler. Bu spinlerin çizgisel hızı epey yüksek değilse yani şut gibi değilse başınıza bela olabiliyorlar, şöyle ki, hızlı olduğunu sandığınız spininizi yapıyorsunuz ve daha pozisyon alamadan rakibin bloğu masanızdan çıkıp gidiyor. Bir de bunun ortası var: Topu çektirmek için harcadığınız enerjinin bir kısmını topu tokatlamak için kullanıyorsunuz. Yani yarı çektirme yarı tokatlama. Rakibin spinlerinize kapatması böyle bir durumda daha zor olacaktır. Spin yaptığınız zaman karşı tarafa gidiş hızını (çizgisel hızını) takip edin, yeterince hızlı gitmediğini düşünüyorsanız biraz daha darbeli yapın spininizi. Topu raketinizin süngerinde hatta tahtada hissetmelisiniz. Topa aşırı teğet geçmek dolu ve güçlü spin için yeterli olmaz çoğu zaman. Daha doğrusu yeterli olur da varyasyon yaparsanız yeterli olur. Ama her zaman aynı şekilde çekiyorsanız o zaman karşı taraf ezberler, hatta bu spinlere şut bile atar.

Fikrim, başlama noktanız topu darbelemek, tokatlamak olsun. Çektirme ve tokatlama oranını spinin hızına bakarak ayarlamayı unutmayın. İşe yarayacağını umuyorum.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

• Konuyu Görüntüleyenler   0 members

• Bu sayfayı inceleyen kayıtlı kullanıcı yok
  • Çevrimiçi Kullanıcılar   0 Üye, 0 Gizli, 41 Misafir (Tam liste)

• Şu anda bağlı kayıtlı kullanıcı bulunmuyor
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu sitede size daha iyi yardımcı olabilmek için çerezler kullanılır. Çerez ayarlarınızı buradan yapabilirsiniz, veya devam ederseniz çerez kullanımını kabul etmiş sayılırsınız..