Jump to content
Masatenisi.org Forum

Raket Tavsiyeleri...

Guest Dadanagast

Recommended Posts

Herkese selamlar..

Bu raket tavsiyelerinde ufak bir sorun var aslinda..

Masa tenisinde uzun yillar ter dokmus olanlari icin demiyorum, fakat, yeni baslayan birisi icin -ben de yardimci olmaya calisiyorum- verilen tavsiyeler ne derece dogru oluyor?

Sriver genis kitleye hitap eden bir lastik gibi gorunuyor, fakat sriver gercekten bir baslangic icin uygun mu? Veya MarkV?

Bu soylenen lastikler aslinda atak lastikleri..

Kontrollu bir tahta ile ince olanlari secildiginde uygunmus gibi gorunuyorlar. fakat degiller aslinda fikrimce..

bu tavsiyeleri yapanlar kimler? Ben mesela.. cok hizli bir tahta kullaniyorum, vuruslarima guvendigimden ve kontrol etme acisindan cok az bir sure zorluk yasayacagimi dusundugumden dolayi boyle bir tercihte bulundum. daha da hizlisini istiyorum su anda..

sonuca geleyim.. sriver 2.1 lastigi denedigimde off bir tahta ile beraber, bana cok yavasmis gibi geliyor.. acayip kontrollu..

sonra ne yapiyorum? 1.9 sriver.. haaa.. daha da kontrollu.. iyi iyi..

... Her lastigin farkli ozellikleri var. Her yeni baslayan sriverla oynar diyebilir miyiz gercekten?

Oncelikle sen spinli gelen topu spinli bir lastikle nasil karsilanmasi gerektigini ogren sonrasinda canin cekerse kisa tirtil kullanir bildiklerini unutursun mu diyoruz? Dendik?

...

Butterfly'in soft D13 diye bir lastigi var yeni ogrenenler icin uygun oldugu soylenen, veya Joola'nin 4 All lastigi.. D13 icin hiz degeri 6 iken kontrol icin 9 ve spin 6 denmis.. Sriver hiz: 8.5 spin: 8 kontrol: 6.5.........

D13 veya 4 All lastiklerini kullanmadim bilmiyorum.. Kullanan biri varsa sriver ile bir karsilastirmalarini yapabilir mi acaba.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Okuduğum bir çok yazıda yeni başlayanlara az çeken lastikler tavsiye ediliyor. Yeni başlayanlar öncelikle şutop yapmayı öğreniyorlar. Lastiğin az çekmesi doğru vuruş tekniğinin oturmasına faydalı oluyor. Benzer şekilde tahtanın da çok hızlı olmaması (ALL olması) kol ve bileğin doğru teknikle hareket etmesi için önemli.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Bende de FH Sriver 2.1 (tam olarak hatirlayamiyorum, 2.0 de olabilir..) ve BH Tackiness D 1.9 (?..:) lastiklerini kullaniyordum.. (veya 1.9 ile 1.7.. hatirlayamiyorum..)

Ertan'in da bahsettigi gibi sutop atabilmede az ceken bir lastik olmasi gerekiyor (yeni baslayan birisi icin).. ve orta sertlikte bir lastik diye biliyorum..

Peki "soft d13" lastigi (evet sriver da d13) ozellikleri acisindan bir sriver fx'e daha mi yakin? "soft".. neden bu lastik tavsiye ediliyor?

Cunku bircok siteden bu lastigin kontrol degerlerinin hiz ve spinden cok daha yuksek degerde oldugunu gorebilirsiniz, ben denemedim bilmiyorum, bir sriver ile karsilastirildiginda, cok daha defansif ozellikler tasiyor..

arkadaş spinle pek baş edemediğini söyleyince çok spinli olan tackiness D'yi söylemeyip sriver dedik olay budur

aslinda bu muhabbetin bir sekilde yeni baslayanlari yakindan ilgilendirecegini dusundugumden boyle bir konuyu baslattim..

....

Ertan'in kisa tirtil hakkindaki yazdigi aciklama (http://www.masatenisi.org/forums/index.php?showtopic=241) cok guzel.. fakat benim de gordugum bildigim birsey var ki, o da; kulup calistiricimiz, yeni baslayan birisine ozellikle Joola staccato'yu onerdi.. Kimisine Flextra veriyor, kimisine sriver..

O kisi su anda staccato ile cok da guzel oynuyor..

Benim ilk raketimde, iki yuzunde birden kisa tirtil vardi.. su anda kotu bir oyuncu olmadigimi biliyorum.

........

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Yeni başlayan birisine kısa tırtılı az çeken bir lastik olarak vermiştir. Bence kısa tırtıl şutop için mükemmel bir lastik. Yeni başlayanlara şutopu öğrensinler diye verilmesi normal. Benim söylemek istediğim yıllarca oynamış ve backhandi zayıf olan birisinin tırtılı zayıflığını örtmek için kullanmaması gerektiğiydi.

Spin yapmayıp da sadece şut atarak oynayan oyuncular her iki tarafa da kısa tırtıl takabiliyorlar ve attıkları şutlar kolaylıkla geri dönmüyor.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Bence kısa tırtıl şutop için mükemmel bir lastik.
Kesinlikle oyle..

Peki ertan sence, neden her zaman sriver tavsiye ediliyor forumlarda?

Benim söylemek istediğim yıllarca oynamış ve backhandi zayıf olan birisinin tırtılı zayıflığını örtmek için kullanmaması gerektiğiydi.

Pekala neden backhandi spine karsi zayif olan birisi, yillarca da oynamis, duz bir lastik kullanmali? kisa tirtil ile bu acigini ortebilir..

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

backhandi zayif olan birisi derken spine karsi olan zayifligi mi kastetmistin?

Backhand tarafının genel zayıflığını kasdetmiştim. Hem spin yapamıyan, hem de şutopu zayıf olan bazı oyuncular eğer tırtıl takarlarsa rakibe kötü top atıp bu zayıflıklarını örteceklerini düşüyorlar. Tırtılı sırf bu amaçla takıp eğer top açmayıp sert backhand şutlar da atmaz ve kesmeye başlarsa düz lastikten daha kötü duruma düşer. Tırtıldan kesme şeklinde gelen fakat kesiği fazla olmayan toplar rakiplerin arayıp da bulamadığı toplar olacaktır. Tırtılla kesmeye başlarsanız kaybedersiniz. Eğer backhand tarafından kesme oynayacaksa, o zaman hiç olmazsa daha çok çeken düz bir lastik kullanıp gerçekten kesik toplar atmalı.

İyi antrenörler yeni başlayan oyunculara şutop öğrenmeleri için az çeken bir lastik öneriyorlar. Bu ilelebet bu lastikle oynayacaklar demek değildir. Şutopu iyice pekiştirdikten sonra spin aşamasına geldiğinde Sriver veya benzeri bir lastiği öneriyorlar.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

İyi antrenörler yeni başlayan oyunculara şutop öğrenmeleri için az çeken bir lastik öneriyorlar. Bu ilelebet bu lastikle oynayacaklar demek değildir. Şutopu iyice pekiştirdikten sonra spin aşamasına geldiğinde Sriver veya benzeri bir lastiği öneriyorlar.

baslangic icin -az ceken- hangi lastik o halde? ben de dahil olmak uzere pek cok kisi bilmek isteyecektir..

Cunku biliyorsun ertan, mesela, bircok kisi aradan 3-5 ay gectikten sonra (veya baslangicta..) bryce yapistiriyor.. bu son derece yanlis.. hizli ama hizli olsun isteniyor.. spinli atayim da karsi taraf zor durumda kalsin deniyor.. sonra hizli geliyor deniyor..

senin de degindigin gibi bir sriver belki de bir sonraki asama..

sriver bir atak lastigi..

Eger ki gercekten ciddi olarak baslanacaksa hangi lastiklerle baslamak daha iyi olur oyuncu acisindan? buna nasil karar veriliyor?

aslinda bu konuyu hocam ile de bizzat konusacagim..

...

olayin bir de maddi yonu var.. sriver sonrasinda da -vuruslar gelistikten sonra- devam edilebilecek bir lastik tabii.. ikide bir lastik degistirmek pahali bir olay..

neye gore karar verip lastik alinmali baslangic icin?

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Zaten burada tavsiye isteyenlerde hayatlarında ilk kez oynayacak olanlar değil hasbel kader oynamış hazır raket veya arkadaşlarının raketleriyle başlamış gaza gelmiş kişiler...
:)))) Tabii ki.. Ben; topu masada el ile bir kere ziplattiktan sonra filenin diger tarafina servis diye atanlari kastetmemistim zaten..

her topa düz vuruyordur belki?

forumda yeni baslayanlara, topa duz mu vuruyorsun gibilerinden sorular soruyor muyuz peki tsubasa?

1.5 1.7 sriver gerçekten de allround bir lastik kesinlikle atak değil..
haklisin, 1.9 ile atak sinifina geciliyor..

o zaman brcye'ı napıcaz :)

of++++ belkide.. :lol:

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

baslangic icin -az ceken- hangi lastik o halde? ben de dahil olmak uzere pek cok kisi bilmek isteyecektir..

Az çeken herhangi bir lastik olabilir. Markaların kataloglarından bakıp spini en az olan ve anti olmayan düz (inverted) lastiklerden birisi seçilmeli. Şutop öğrenirken olması gereken amaç topa spin eklemeden düz vurmayı öğrenmektir. Şutopu spinli yapan gençlere rastlıyorum. Belki bazı hocalar böyle öğretiyor ama bence yanlış. İyi bir oyuncu spinsiz şut atmayı da, gerektiğinde spin yapmayı da bilmelidir. Önemli olan doğru zamanda doğru vuruşu yapabilmelidir. Şut atmak genelde öldürücü bir vuruştur. Spin ise şuta nazaran karşılaması daha kolay olan bir vuruştur. Şut atmanız gereken bir topa teknik eksiklikten dolayı spin yaparak rakibe sayıya ortak olma şansı veriyor olabilirsiniz.

Daha önce Masatenisi.org a şut atmanın önemini anlatan bir yazı koymuştum okumayanlara ilginç geleceğini düşünüyorum. Okumak için burayı tıklayabilirsiniz.

Ben FB deki Romen antrenörlerle epeyce sohbet etme fırsatı buldum. Bunlar altyapı antrenörleri ve Romen genç kızları Avrupa şampiyonu yapan Avrupa'nın en iyi altyapı antrenörünün tavsiyesiyle geldiler (adını şu anda hatırlayamıyorum).

Mesela tahta konusunda Romanya'da gençlerin hiç birisinin (ileri seviyedekiler dahil) çok hızlı tahta kullanmadıklarını söylüyorlar. Bizde ise masa tenisine başladıktan 1 ay sonra en hızlı karbon tahtalar alınıyor. Bana göre de bu temel tekniğin oturmasına engel oluyor. Hızlı tahta ve hızlı lastikle iyi ayar yapmadan vurusanız top dışarı gidiyor. Daha acemi olan gençler ise top dışarı gitmesin diye hareketleri yarım yapmaya başlıyorlar. Bu sefer de vuruş teknikleri yanlış olmaya başlıyor.

Romen antrenörlerden birisi FB A takımında oynamaya başladı. Süperlig terfi maçlarında (sanırım Tufan beylerle de oynayacaklar) eğer imkanınız olursa bu oyuncuyu seyretmenizi isterim. Belki milli oyuncular seviyesinde değil ama teknik açıdan mükemmel ve izleyenlere çok zevk vereceği kesin. Daha önceki terfi maçlarında, ben seyredemedim ama izleyenler söylüyorlar, büyük sansasyon yaratmış.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Mesela tahta konusunda Romanya'da gençlerin hiç birisinin (ileri seviyedekiler dahil) çok hızlı tahta kullanmadıklarını söylüyorlar.
Bunu benim hocamda soyluyor.. off+ tahta kullanmak aptallik diyor ve tahtami degistirmem icin elinden geleni yapiyor.. :gulumse:

Ben ise daha da hizli tahtalara bakmaktan kendimi alamiyorum.. :hehe:

En ust seviye oyuncularin; all+ veya maximum off- tahtalarla bryce gibi lastikleri speed glue ile kullandiklarini soyluyor.. aslinda korkunc hizlarda sut atabilmek icin vucudu kullanmayi bilmek gerekiyor..

Daha acemi olan gençler ise top dışarı gitmesin diye hareketleri yarım yapmaya başlıyorlar.

ben de hareketlerin tam hakkini veremeden vuruslar yapiyorum..

Sriver lastik ve Gergely Carbon tahta.İşte gözünü kapat ve sadece topa doğru kontrolsüz biçimde var gücünle raketi salla.İnanamayacaksınız.Top masada ve rakip aval aval sana bakıyor.Surat ifadesi mi:...
sanirim en sonunda bir de gergely sahibi olacagim bu gidisle..:))))

... belki bitirici vuruşu hazırlamak için yapılabilir ama ama daha da kesik bir top geldiğinde daha da hızlı bir şekilde spin yapmanın mantığını hiç anlayamadım... raketlerinin açısını değiştirmeyi neden kimse düşünmüyor?

Eminim temel vurus tekniklerini bilen cogu kimse dusunuyor bunu.. tabii raket acisini iyi ayarlayabilmek zamanla gelisen bir olay..

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Arkadaşlar, ben iki senedir düzenli olarak masa tenisi oynamaktayım ve herhangi bir takımla ilişkim de yok. Bu anlamda sanırım bir çoğunuza göre yeni başlayan seviyesindeyimdir. Bana göre daha yeni olanlara ise benim de birkaç önerim olacak.

Öncelikle benim hazır raketten sonraki ilk (toplama diyelim) raketim Bty Champ tahta ile Friendship lastiklerden oluşmaktaydı. Kullanmış olan var mı bilmiyorum,tahtayı pek tavsiye etmem ama lastikler, özellikle de kalınlığını ayarlamak kaydıyla başlangıç için fena değildi. Max. belki hızlı gelebilir, kullanılan tahtaya göre de değişir tabii.

Hız tutkumdan dolayı, temel vuruşlarım, özellikle de backhand vuruşlarım daha tam oturmadığı halde, daha hızlı bir kombinasyon edinmek istedim ve oynadığım kişilerin neredeyse hepsinde Sriver Fx lastikler olduğundan farklı, daha hızlı bir lastik arayışına yöneldim. Netten yaptığım araştırmalara sonucu, bana uyup uymayacağını düşünmeden Byrce lastikler ile Primorac Carbon tahta aldım. Yani Dadanagast'ın eleştirisi benim için de geçerli. Bu kombinasyon hızlı olmasına hızlı oldu, hatta bu raketle oynamaktan büyük keyif aldığımı da söyleyebilirim, ama maçlarda bu raketin oyunuma yaptığı katkı ile aldığım sayılar, kontrolsüz vuruşlar yüzünden kaybettiğim sayılardan daha azdır. Yani maç kazanmak için, ufak tefek de olsa turnuvalara katılmak için iyi bir kombinasyon olmadığını anladım, temel vuruşları oturmamış biri için. Amaç sadece oynamak ve zevk almaksa ve hızı seviyorsanız tavsiye edebilirim ancak. Şu anda önemli saydığım maçlara Rapid Soft lastiklerle çıkıyorum.

Kıssadan hisseye gelecek olursak, ne kadar hız tutkunu olursanız olun basamak atlamaya çalışmayın. Hız merdivenlerini basamak basamak çıkın. Ve de teknik eksikliğinizi raketle kapatmaya çalışmayın. Backhand vuruşlarımda kolumu tam savurmadığımdan, yani hareketi tamamlamadığımdan, hızlı bir lastiğin daha uygun olacağını düşünmüştüm. Oysa ki şu an düşünüyorumda, (çok geçmişte kalmış gibi oldu ama) orta hızlı lastikler alıp tekniğimi oturtsam, yani somut olarak kolumu sallamayı öğrensem çok daha iyi olurmuş. Biraz uzun oldu, kusuruma bakmayın. Ama sadece oynamak değil de iyi bir oyuncu olmak da istiyorsanız, sözlerime kulak verin.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Ben 1 teknik hoca ve 3 top atan hoca olmak üzere 4 hoca tarafından yetiştirildim.

Sıfırdan başladığım masa tenisine ilk 6 ay kara tahtada ders görmekle başladım diyebilirim.Hocam tebeşiri eline alır ve bir yuvarlak çizerdi.Bunu bir saat olarak farzet(çizdiği toptu).Saat 6 ile 12 arası senin büyülü dünyan.Arasındaki her bir dakika ise senin beyin gücün ve topu izleyeceğin bir folso derdi.Bu gücü toplar isen seni kimse yenemez derdi.

Ben tek bir raketle başladım ve o raketle hala devam ediyorum.Benim için saat 6,7, 8, 9,10 ,11 ,12 01,02 ,03, 04,05,06 yok.Geri kalan her saat diliminin dakikaları yani farklı vuruş teknikleri var.

Düşünecek olursanız bu her türlü tahta ve lastik için geçerli.Çünkü ne kullanırsanız kullanın mutlaka karşı tarafa geçecek bir vuruş var.Fizik kurallarına aykırı olsa bile .İşte masa tenisinin büyüsü burada.Beyin gücü.Düşünmeden kimse oynayamaz.Oynasada başarılı olamaz.Ben bu şekilde yetiştirildim.Beni yetiştiren hocalarımın sayesinde hatırı kalır biçimde masa tenisinden parada kazanıyorum.Bu bilgiler ışığında tabi.

Düşünme yeteneği olmayan ve azmi olmayan insanların masa tenisi oynama şansı bence hiç yok.Bu spor sadece zeka işi.

Saygı ve sevgilerimle:

Tufan.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Düşünme yeteneği olmayan ve azmi olmayan insanların masa tenisi oynama şansı bence hiç yok.Bu spor sadece zeka işi.
Kesinlikle katiliyorum.. dusunmeden yargilamadan oyuncu olunmaz.. zihin acik olmali, rakibin attigi her topu dikkatlice izleyip ona uygun vuruslari hizlica (antreman) yapabilmeyi ogrenmek gerekir..

Ben tek bir raketle başladım ve o raketle hala devam ediyorum

Gergely karbon tahta ile basladin ve bu raketle devam mi ediyorsun? bu sanirim pek dogru olmaz tufan.. karbonlu bir tahta ile istedigin kadar zeki ol ve azmin olsun masa tenisini ogrenemezsin.

..............

...Bty Champ tahta ile Friendship lastiklerden...tahtayı pek tavsiye etmem ama lastikler, özellikle de kalınlığını ayarlamak kaydıyla başlangıç için fena değildi.
friendship lastiklerden 729 fx modelinden mi bahsediyorsun? bende de bir cift var.. yeni baslayan birisi icin 1.5 kalinliginda olabilir, fakat 729 fx modeli oldukca yapiskan bir yuzeye sahip, topa duz bile dokunsan top spinli gitmek istiyor.. o derece spinli bir lastik pek de iyi degil kanimca..

Not: yeni baslayan biri icin, cin lastikleri japon lastiklerine gore epey agir oluyorlar.. bu yuzden secilecekse sayet hafif bir tahta kullanilmali..

ne kadar hız tutkunu olursanız olun basamak atlamaya çalışmayın. Hız merdivenlerini basamak basamak çıkın. Ve de teknik eksikliğinizi raketle kapatmaya çalışmayın.... ...sadece oynamak değil de iyi bir oyuncu olmak da istiyorsanız

Katiliyorum bu gorusune..

Bryce ile primorac bu isin en son basamagi mesela..:)) ama hiz guzel birsey herseye ragmen, oyle degil mi togay?..:))

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Evet Friendship 729 Fx modelinden bahsetmiştim. Senin yazdıklarını okuyup tekrar değerlendirince başlangıç için çok da uygun olmadığını düşünüyorum şu an bende.

Byrce ile oynamak gerçekten ayrı bir zevk. Byrce alana kadar bir lastiğin bu kadar farklı, bu kadar hızlı olabileceğini düşünmemiştim hiç. Biraz hırslı olmasam, yani maç kazanmak o kadar önemli değil, amaç sadece zevk almak diye düşünsem başka bir kombinasyon düşünmezdim hiç. Ya aslında Byrce'la maç kazanmıyorum demek de değil bu, bu lastiklerle atılan şutların kurtarılması gerçekten zor, ama bir de şu var ki başka lastiklerle (yeni kullanmaya başladığım Rapid Soft'larla mesela) içeri attığım bazı topları, özellikle de hızlı gelen toplara hızlı tepki verdiğinden dolayı Byrce'la atamıyorum. Gene de Byrce'dan vazgeçemedim, VSG 1000 tahta aldım, hızlı ve Primorac'a göre daha kontrollü diye. Küçük bir turnuvamız vardı, sona erdi, yani artık Byrce'a döndüm tekrar, uzun bir süre de bu lastiklerle oynarım sanıyorum.

Ayrıca Arsun'la yaptığınız Byrce Fx sohbetlerinizi de takip ettim, Fx'i de bayağı merak ediyorum açıkcası.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Byrce ile oynamak gerçekten ayrı bir zevk. Byrce alana kadar bir lastiğin bu kadar farklı, bu kadar hızlı olabileceğini düşünmemiştim hiç.
Bryce'in kendisi bir bambaska.. ayri bir canliligi var lastigin, sanki kendi kendini besliyor durmaksizin; lastigi diger bir lastikle yanyana tut mesela, parildiyor.. :lol:

Bryce ile oynayip da sevmeyeni bilmiyorum henuz.. herkes hayran..

insanlar hizindan dolayi satin aliyorlar bu lastigi, sonra kalkip cok kontrolsuz deniyor bazilarinca...

Madem oyle, yavas bir tahta kullanarak bu soruna cozum getirilebilirler.. veya bryce'i kullanmamalari lazim bastan..

Küçük bir turnuvamız vardı, sona erdi, yani artık Byrce'a döndüm tekrar..

Insanin sevdiklerine kavusmasi gercekten guzel birsey..:)) insan gercekten de ozluyor bryce'i..

Ayrıca Arsun'la yaptığınız Byrce Fx sohbetlerinizi de takip ettim, Fx'i de bayağı merak ediyorum açıkcası.
Bryce fx modeli spinli bir oyuna daha uygun duz bryce'a gore.. Ayrica bryce kadar hizli bir lastik oluveriyor speed glue ile..

kesinlikle tavsiye ederim..

..bu lastiklerle atılan şutların kurtarılması gerçekten zor, ama bir de şu var ki başka lastiklerle (yeni kullanmaya başladığım Rapid Soft'larla mesela) içeri attığım bazı topları, özellikle de hızlı gelen toplara hızlı tepki verdiğinden dolayı Byrce'la atamıyorum.

Tibhar Makks'i denedin mi hic? bryce'a gore cok daha fazla spinli, hizi da yakin gibi hatirladigim kadariyla.. kontrolu bryce'dan cok daha kolay.

....

bir baska forumda Nittaku Hammond ile Bryce'i karsilastirmis birisi.. Hammond icin Bryce'dan daha hizli demis..

En yakin zamanda alip deneyecegim..

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

bir baska forumda Nittaku Hammond ile Bryce'i karsilastirmis birisi.. Hammond icin Bryce'dan daha hizli demis..

En yakin zamanda alip deneyecegim.. 

Ah, ah bu hiz tutkusu baska bir sey... :D:

Bak zaten Bryce FX dedin, aklimi celdin, ama Hammond da olmaz artik valla... :)))

Neyse, insallah birisi raket tavsiye ederken Violin Tahta 'yi da tavsiye eder de, ben de rahatlarim :isterim:

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Bak zaten Bryce FX dedin, aklimi celdin, ama Hammond da olmaz artik valla... :)))
:lol:

Bekle simdilik sen, haftaya hammond'u alacagim buyuk bir ihtimalle.. deneyip neye benzedigini anlatirim sonrasinda..

Neyse, insallah birisi raket tavsiye ederken Violin Tahta 'yi da tavsiye eder de, ben de rahatlarim..

Beni bir tek violin'in sapi dusunduruyor.. ST'si 23mm, FL'i 22.. Neden boyle ince sapli uretirler ki?

Custom-made olayinda ne dusunuyorsun?..:)))

Sanirim Ertan da ilgileniyor Violinle.. :gulumse:

Hadi hayirlisi..

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Bu raket tavsiyeleri ne kadar doğru?

Masa tenisi oynayan kişi sadece raketle oynayarak kendine en uygun raketi anlayabilir. tavsiye üzerine raket almak sadece tavsiye eden kişinin oyun stiline uygun rakettir. bu da yanıltıcı olur. Ben de lastik ve tahta almayı düşünüyorum. ilk başta tavsiyelerle alacaktım fakat kafam fazlasıyla karıştığı için antreman için gittiğim her yerde arkadaşların raketleriyle oynuyorum hangi raketle en iyi performansı verebileceğim kafamda şekillenmeye başladı. raket alacak arkadaşlara duyurulur

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Bu raket tavsiyeleri ne kadar doğru?

Masa tenisi oynayan kişi sadece raketle oynayarak kendine en uygun raketi anlayabilir. tavsiye üzerine raket almak sadece tavsiye eden kişinin oyun stiline uygun rakettir. bu da yanıltıcı olur. Ben de lastik ve tahta almayı düşünüyorum. ilk başta tavsiyelerle alacaktım fakat kafam fazlasıyla karıştığı için antreman için gittiğim her yerde arkadaşların raketleriyle oynuyorum hangi raketle en iyi performansı verebileceğim kafamda şekillenmeye başladı. raket alacak arkadaşlara duyurulur

Eğer deneme imkanı bulabiliyorsa en iyisi bu. Tabii lastiği denerken tahtanın etkisi de büyük. Hızlı bir tahtada denediğiniz lastiği kendi yavaş tahtanıza (veya tersi) takarsanız çok farklı şekilde davanabilir.

Ama bazı oyuncuların özellikle küçük şehirlerde oturan ve çevresinde deneyebileceği ekipman olmayanlar için tavsiye ezbere almaktan iyidir. Bence tavsiye ederken de (özellikle gelişme aşamasındaki kişilere tavsiye edilirken) Bryce vs gibi uç lastikler yerine "uyumluluğu yüksek" lastikler tavsiye edilmeli.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Masa tenisi oynayan kişi sadece raketle oynayarak kendine en uygun raketi anlayabilir. tavsiye üzerine raket almak sadece tavsiye eden kişinin oyun stiline uygun rakettir.
Dediginde haklisin.. herkesin kendisine gore bir hiz, kontrol ve spin anlayisi var.. Bana kontrolu yetmeyen bir tahta senin icin kontrollu olabilir..

Hızlı bir tahtada denediğiniz lastiği kendi yavaş tahtanıza (veya tersi) takarsanız çok farklı şekilde davanabilir.

Arkadaslarimizin raketlerini deniyoruz (Ertan'in da dedigi gibi farkli tahtalar farkli lastiklerle bambaska oluyor..), forumlarda soylenenleri takip ediyoruz (senin de bahsettigin gibi yorumlar, yorumlari yapanlarin gorusleri) ve internetten verilen istatistik degerlere bakiyoruz (ki bircogunda farkli degerler var.. her marka icin farkli bir degerleme olcusu kullaniyorlar, bu da buyuk bir handikap dogrusu)..

Yeterince karmasik gorunuyor dogru karari verebilmek..

Benim cevabim hem karmasik hem de degil..

Neden?

Cunku her raketi deneyebilme -hele ki Ertan'in da bahsettigi gibi kucuk yerlerde yasayan oyuncularin deneme olasiligi daha da az- sansimiz yok..

Yorumlari yapanlarin oyun stilleri ile okuyanlarin oyun stilleri arasinda kesinlikle cok buyuk bir farklilik vardir, bu su goturmez bir gercek.. Fakat.. Forumda da yer alan bir bolum var mesela, "anketler".. Konu basligi "oyun stiliniz".. Burada kisiler kendi oyun stillerini yaziyorlar.. Bence bir yerde, o oyun stillerinden hareketle kendi oyun stillerimizi kiyaslayarak bir yerlere varabiliriz..

Kaldi ki bir de lastik ve tahtalarin hangi ozelliklere sahip oldugunu takip ediyorsak internetten, bence dogru lastik ve tahta konusunda daha iyi bir fikrimiz olabilir sonucta..

Tavsiyeler.. Bir yerde bence dogru bir yerde yanlis..

Kendi oyun stilimizi dogru bir sekilde anlatabilirsek sayet forumlardan bir cevap bulabiliriz.. Arkadaslarimizin raketlerini denemek ile o raketler hakkinda bilgimiz oluyor (bir yere kadar), ayni sekilde arkadaslarimizin fikirleri de onlarin deneme imakani buldugu raketlerle sinirli, yani kendimizin de ayni ortamda oldugunu dusunursek bizim ortamimizla..

Ama forumlardaki imkan cok daha genis..

Biri su tahta su lastik dediginde onu kalkip hemencecik almamak lazim; arastirma yapip bilgileri toplamak ve degerlendirmek gerekir.. Kendi arzumuz (raketin ismi guzeldir veya degildir, rengi hos geliyordur veya gelmiyordur, icimizde "al! al!" sesini duyariz veya "hmmmm, o tahtayi su kisi kullaniyor o yuzden istemiyorum" deriz vs...) ile aliriz veya almayiz..

Karar tamamen sana kaliyor..

ilk başta tavsiyelerle alacaktım fakat kafam fazlasıyla karıştığı için antreman için gittiğim her yerde arkadaşların raketleriyle oynuyorum hangi raketle en iyi performansı verebileceğim kafamda şekillenmeye başladı.

Denemek bir yerde en guzeli iclerinden..

Benden bir ornek.. Mendo ile oynayan bircok kisi var, severek de oynuyorlar(dir).

Ben Mendoyu denedim, o gun bugun Mendoyu hic begenmem.. Begenmeyecegim..

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 members

• Bu sayfayı inceleyen kayıtlı kullanıcı yok
  • Çevrimiçi Kullanıcılar   0 Üye, 0 Gizli, 58 Misafir (Tam liste)

• Şu anda bağlı kayıtlı kullanıcı bulunmuyor
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu sitede size daha iyi yardımcı olabilmek için çerezler kullanılır. Çerez ayarlarınızı buradan yapabilirsiniz, veya devam ederseniz çerez kullanımını kabul etmiş sayılırsınız..