Jump to content
Masatenisi.org Forum

2024'e girerken...

PingPongMan

Recommended Posts

... bu seneki tek mesaj kontenjanımı, hemi de faideli bir şekilde nasıl doldursam diye kafa patlatıp arşiv karıştırmaktayken rastladığım "ilk iki forum buluşmasının fotoları"nı tekrar yükleyip forum üyelerini nostaljiye gark etsem diye tam karar vermek üzereykene, aaa bir de ne göreyim? teeee, 2005 yılı Haziran'ında kaleme alıp da, sonradan, herhalde forumdan ümidi kesmiş olsam gerek, göndermekten vazcaydığım bir giri metinine rastlamayayım mı?

Şöyle bir tekrar okuduktan sonra, son yıllarda katılımın oldukça düştüğü forumda, kalan birkaç kişinin de son günlerde yine yeni yeniden giriştikleri nahoş atışmalar vesilesiyle, 18 küsur yıl önce atmadığım mesajı şimdi atmaya karar vererek, esasen o zamandan bu zamana, konular farklı olmakla birlikte, esasen işin özünde pek de bişi değişmemiş olduğuna dikkat çekmek istedim. Kimse aşağıdaki yazıdan üzerine bişey alınmasın, lütfen; isim vermediğim için de kimseye yanıt hakkı da doğmuyor. Bu yazıyı elbette ki o yıllardaki kurallar ve uygulamalar babında değerlendirmeniz ricasıyla, buyrun bakalım:

Sayın Forum Üyeleri, Sevgili Arkadaşlar,

Bazılarınızın bildiği gibi, uzun süredir foruma aktif olarak katılmıyorum. Bunun başlıca sebebi: özellikle son günlerde forumdaki tartışmalarda ciddi bir sıkıntı niteliğinde kendini iyice hissettiren tatsız olaylardır. Foruma çok değer verdiğinidaha önce defalarca belirten biri olarak--aktif olarak yazmamakla beraber, yazılan herşeyi okumakta olduğum için--bu durum, elbette ki, beni ziyadesiyle üzmektedir. Ancak, şunu da üzülerek belirtmeliyim: bu durum ne yazık ki “geliyorum” dedi; nasıl mı?

Yine bazılarınız hatırlayacaktır: daha önce şahsıma, “yazdıklarımı çarptırıyorsun, gerçeklerden sapıyorsun” şeklinde ithamlarda bulunulduğunda, yani düpedüz, “sen yalan söylüyorsun”, denildiğinde de bir müddet yazılarıma üzülerek ara vermek zorunda kalmıştım. Daha sonra, sağolsunlar, gerek Ertan Bey’in, gerekse değerli bazı arkadaşların vasıtasıyla, ayrıca bu konuda özür dilenmesi nedeniyle, tekrar aktif olarak foruma katılıp yazı yazmaya ve hasbelkader katkıda bulunmaya devam ettim. Bunu yaparken de, takip edenler bilirler: mümkün olduğunca bilimsel davranmaya, yazdıklarımı destekler kanıtlar sunmaya, samimiyet, ciddiyet ve şakanın ölçüsünü tutturmaya, kısacası, severek yaptığım bu sporla ilgili bilgimi ve tecrübemi, yine bu sporu sevdiğini düşündüğüm kişilerle, nezih ve eğlenceli bir ortam içinde, paylaşmaya çalıştım. Ancak, yine, ne yazık ki, yazdığım şeylerle ilgili olarak, aynen şimdi diğer bazı arkadaşlara yapıldığı gibi, saygısızlık diye adlandırmak zorunda kalacağım davranışlarda bulunuldu. Yazdıklarıma, “yok artık, bu kadar saçmalık olmaz”, “bilmeden ahkam kesiyorsun”, vb. yorumlar yapıldı. Bunun üzerine ben de, son bir yazı yazarak, foruma aktif katılımımı sona erdirmiştim. Asla küsmedim; küsmüş olsam, forum buluşmasına katılmazdım, çünkü buluşmaya katılanlar arasında bana bu lafları edenler de vardı. Şunu takdir edersiniz ki: tartışma, konuşma ve yazışma, bunları bilenlerle ve adabıyla uygulayanlarla yapılabilir. Sen karşındakine kanıtlarıyla birşeyi sunduğun halde, karşındaki hala daha kendi sabit fikri doğrultusunda davranıp senin yazdıklarını “saçmalık” ve “yalan” olarak değerlendiriyorsa, artık tartışıp konuşmanın bir anlamı kalmaz; çünkü olay polemiğe döner. Daha önce de defalarca belirtmiştim: değer verdiğim bu forumda, gereksiz polemiğe girmem, demiştim; çünkü bu foruma zarar verir.

Son günlerde de, yine benim daha önceden açmış olduğum bir konu başlığı altında yazılanlarla ilgili olarak aynı yaklaşımlarda bulunulduğunu, bunun üzerine de hoş olmayan bazı atışmaların yaşandığını gördünüz. Lafın ucu, gerek bu konuyu başlatan bana, gerekse daha sonra bu konuda kendi bilgilerini, bizzat Çin’de yaşadıkları tecrübelerini yazan XXXXXX ve YYYYYY gibi arkadaşlara da “yalan yanlış” yazıyorsunuz şeklinde gitti. Sonuç olarak da, bu foruma katkıları yadsınamaz olan ZZZZZZ arkadaşımız dahi, forumdaki yazılarına ara verdiğini belirtti. 

Öte yandan, yine son günlerde açılan bir başlık ile de, bu forumda en baştan beri en çok önem verdiğim ve dikkat ettiğim şeylerden biri olan: kurallara ve centilmenliğe uygun temiz masa tenisi anlayışına tam bir darbe vurulduğunu belirtmek zorundayım. Daha önce de foruma aktif katılımıma son vermeme yol açan olaylar, benzer bir konuda yaşanan tartışmalar sonucunda ortaya çıkmıştı. Zippo metodu başlıklı bu yeni konuda da, çakmak benzini gibi zararlı bir madde ile zamk tazelenmesi gayet normal birşeymiş gibi anlatılmakla kalmıyor, ayrıca, ITTF’nin kuralları falan sorgulanıp samimiyetsiz olduğundan dem vuruluyor. Bununla da yetinilmiyor, hala daha, tek başına kullanılması kesinlikle onaylı olmayan bir takım solventlerin kullanımını haklı çıkarmak için, tüm kimya ve fizik kuralları da altüst edilerek, forum üyelerine yanlış bilgiler aktarılıyor. Hiçbir zaman ITTF onayı almamış maddeler, onaylıymış gibi anlatılıyor. Kendisine durumu izah etmeye çalışan—kimya yükseköğrenimi görmüş—arkadaşımız ZZZZZZ, forum bekçisi olmakla suçlanıyor. 

Arkadaşlar, bu metodu veya onaylı olmayan maddeleri kullandığını belirten kişiler, benim bulunduğum ülkedeki üye olduğum tüm forumlardan, istisnasız olarak, tabiri yerindeyse “anında şutlanırlardı”. Bırakın bu tür metodları ve maddeleri tavsiye edip kullanmayı, normal onaylı zamkların dahi birbiriyle karıştırılması, yasak maddelerin küçüklerin de bulunduğu bir ortamda konuşulması, önerilmesi vs. buralarda tabudur. 

Arkadaşlar, hangi maddelerin zamklama işleminde kullanılamayacağı, ya da lastiklerde izine dahi rastlanmak istenmediği, ITTF’nin 4 nolu teknik broşüründe* açık olarak yazılıdır, isteyen açar oradan okur, bu kadar basittir, bunun ötesinde tartışmaya gerek olmadığı gibi, bu konuda kulaktan dolma bilgilerle insanları yanıltmaya kimsenin hakkı yoktur. Buradaki, yani Almanya gibi bir yerdeki masa tenisi firmaları, afedersiniz hıyar mıdır da, sizin onaylı olduğunu iddia ettiğiniz solventleri tek başına piyasaya sürmemektedir de, samimi bulmadığınız ITTF’nin beğenmediğiniz kurallarına göre zamk üretmektedirler. 

Onaylı zamkların pahalı olması ya da onların da zararlı olması, kuraldışı yasaklı maddelerin kullanılmasını haklı kılmaz. Pahalıysa, kullanmazsın. Kurallar uymak içindir; kendine göre yorum yapıp uygulamama gibi bir seçeneğin yoktur. Bu konu altında, yasaklı maddelerin kullanımını haklı çıkarmak için kullanılan mantık çerçevesinde düşünecek olursak, o zaman hayatın hiçbir alanında kurallara uyulmaz. Bu da: “kaos” demektir; çünkü bu mantıkla, o zaman biri de burada, “boğma rakı” yapımını anlatmaya ve “boğma rakıyı ben çok seviyorum, bi zararını görmedim, siz de yapın, için” der. Ne farkı var “zippo metodu”ndan? Keza, “Tekel’i samimi bulmuyorum, boğma rakıyı yasaklayarak, normal rakının fiyatınıyükseltiyor”, gibi bir düşünce tarzının da pek tutar yanı olmasa gerek. İkisi de alkollü içkidir, ikisi de prensip olarak zararlıdır, ama birinin içinde daha zararlı, körlüğe ve ölüme yolaçabilen metil alkol vardır, ki vakti zamanında devlet, bu zıkkım içiliyorsa bari benim koyduğum kural çerçevesinde içilsin diye karar almış ve bunu kanunlaştırmıştır. Bunun içilmesini azaltmak için de vergilerini yüksek tutarak, insanları uzaklaştırmaya çalışmaktadır. İşte ITTF (yani ITTF’yi oluşturan üye ülkeler) de yıllardır zamkların zararını asgariye indirmeye uğraşmaktadırlar; oyuncuları bundan vazgeçirmek için gitgide daha çok yasaklamaktadırlar. İki sene sonra emin olun ki, ortaya yeni çıkacak olan, su bazlı zamklar, şimdiki organik solvent bazlı zamklardan daha da pahalı olacaktır. Zippocular o zaman ne yapmayı düşünmektedirler?

Bütün bu açıklamalar ışığında şimdi soruyorum:

Masatenisi.org forumu bu tür kuraldışı metodların ulu orta anlatılıp pohpohlandığı, yeni ve matah bir buluşmuş gibi alkışlandığı, bunlara prim verilen bir yer mi olmak istiyor, yoksa kısaca “temiz” masa tenisinin konuşulup tartışıldığı örnek bir ortam mı? Nedir bunun sonu? Herkes kendi kafasına göre zamk üretmeye kalkışabilir mi? Ne olacaktır o zaman forumun tutumu ve tepkisi? Bu tür konuların konuşulmasından dolayı, forumun ve dolayısıyla sahibi ile yöneticilerinin başının derde girme olasılığı yok mudur? Bu, açık konuşma ve tartışma özgürlüğü müdür? Peki benim doğru bilgilenme hakkım ve özgürlüğüm ne olacak? Bu sayfaları takip eden küçüklerin korunması hakkı ve özgürlüğü ne olacak? Onların da ellerine birer zippo benzin tüpü mü tutuşturacaksınız? Böyle bir foruma, ben kendi oğlumu veya masa tenisi oynayan başka gençleri üye yapar mıyım bu durumda, sizce?

Peki, daha önce bana yönelik hakaretlerde, gerekli ve yeterli tepki (birkaç kişi haricinde kimse etliye sütlüye karışmadı çünkü) verilmiş olsaydı, son günlerdeki bu gelişmeler olur muydu? O zamanlar taviz verilmiş gibi bir duruma düşülmeseydi, konuşulur muydu bu illegal metodlar? 

Sevgili Ertan Bey, Sevgili Arkadaşlar, 

Tüm bunları benim düşüncelerim ve önerilerim olarak değerlendirmenizi rica ediyorum. Sağolsun Ertan Bey, bana daha önce moderatör olmam konusunda teklif getirdi. Bu fonksiyonu üstlenebilecek vaktim ne yazık ki yok. Ancak, zaten ben, forum gibi ortamlarda, moderatörün değil, forumu oluşturanların yani müdavimlerin forumun davranışını belirlemesi gerektiğini düşünmekteyim. Burayı bir kahvehane olarak düşünürseniz, kahveye kimin girip çıkacağına ilk etapta kahveci karar verir ama, içerde nasıl davranılacağı konusunda, oranın müdavimleri belirleyicidir; onlar yönlendirir yeni gelenleri ve maraza çıkaranları. O kahvenin yazılmamış çizilmemiş kuralları vardır; onları, yeni gelenler zaman içinde öğrenirler ve kahvede ona göre davranırlar. Kahve müdavimleri, kurallardan taviz verirlerse, orası kahve olmaktan çıkar. Ne içilen kahvenin-çayın tadı alınır, ne de yapılan muhabbetin. 

İşte bu nedenlerle, forumun, artık kendine bir yön verme aşamasına geldiği kanısındayım. Burası sevgi ve saygı çerçevesinde temiz masa tenisinin konuşulduğu, ve sair sohbetlerin yapıldığı tüm Türkiye’ye örnek bir yer mi olacak, yoksa buraya faydalı olmaya çalışan, aldığından çok vermeye çalışan üyelerin sonunda birer birer terkettiği ama illegal metodlarıyla ünlenmiş yalan yanlış kulaktan dolma bilgilerin uçuştuğu, kimsenin kimseye saygısının olmadığı bir yer mi?

Buyrun tartışalım. 

Saygılarımla.

*4 no’lu teknik broşür için link: 

Hehhe, "buyrun tartışalım" diyerek bitirmişim, herhalde foruma atıp, bir münazara başlatmak istemiştim, ama sonradan nedense, büyük ihtimal daha fazla konuşmaya takatım kalmadığı için de atmamışım. 

Yani sakın ola tartışmaya kalkmayın :D

Bu vesileyle hepinizin yeni yılını kutlarken tüm sevdiklerinizle mutlu, sağlıklı ve huzurlu bir 2024 geçirmenizi dilerim.

Ping the always ahead of time Pong

• Beğen 6
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Sevgili dostum merhaba. Bende senin yeni yılını kutluyorum. yaklaşık 20 sene öncesinde beraber olduğumuz forumda ve buluşup oynadığımız salonlarda diğer arkadaşlarımızında katılımı ile başlatalım bitsin bu nostalji diyorum. 

Umarım bunu başarabiliriz. Sevgilerimle...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 members

• Bu sayfayı inceleyen kayıtlı kullanıcı yok
  • Çevrimiçi Kullanıcılar   1 Üye, 0 Gizli, 34 Misafir (Tam liste)

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu sitede size daha iyi yardımcı olabilmek için çerezler kullanılır. Çerez ayarlarınızı buradan yapabilirsiniz, veya devam ederseniz çerez kullanımını kabul etmiş sayılırsınız..