Jump to content
Masatenisi.org Forum

Raket Toplayacagim Tavsiyeleriniz Lutfen

Guest Chris69

Recommended Posts

Merhaba Arkadaşlar,

Lise yıllarından eve kendi masamı almaya kadar varan pinpon aşkı, 30'lu yaşlarda tekrar nuksetti. 2-3 aydan beri Z.Burnun belediyesinin tesislerinde arkadaşlarla oynamaya çalışıyoruz. Geçen günlerde tahta raketleri bir kenara bırakıp iki raket alalım dedim. Butterfly 1700 ile 7000 aldik. 1700 biraz daha yumuşak sanki. 7000 daha agir, yalniz backhand'i güzel. Ben forehand'i daha kuvvetli, hücüm/offense'i seven bir oyuncuyum. Bir yandan yeni raketlere alışıp bir yandanda raket tutuş stilimdeki fundumental hatayı duzeltmeye çalışıyorum (Küçükten kalan alışkanlık forehand de iken sağ elimin 3-4 parmagini raketin arkasina koyuyorum. Yeni raketlerle forehand esnasında bu durum top spin ekleyemeden topu direkt dışarı atmama neden oluyor çogu zaman. Bende şimdi doğru tutuş stili olan arkada tek parmağa uyum saglamaya çalışıyorum). Forumda üstatların yazılarını okurken hazır raketlerin değil toplama raketlerin en iyi seçim oldugunu anladım. Bana gore tavsiyleriniz nelerdir ? Butterfly Bryce ile FX'in cok methini duydum. Bunlar orta seviyede bir oyuncu icin uygunmudur ? Tahta ve lastik olarak oyun stilime gore ne secmeliyim ve bunlari nerden temin edebilirim ? Raket'i yapip bana ulastirabilecek veya gidip alabilecegim bir yer tercihimdir. Istanbuldayiz.

Şimdiden tavsiyeleriniz icin teşekkürler,

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Butterfly Bryce FX 1.9mm kullaniyorum. Bence cok guzel bir lastik. Biraz pahali ama verdiginiz paraya degecektir. Sungeri de cok sert olmadigi icin oynanabilirligi guzel. Acikcasi ben Bryce FX i tavsiye ederim. Ama cok cok atak ve hizli iseniz Byrce FX 2.1mm yada Bryce alin. Ama Bryce biraz daha deli dolu bir lastik. Bryce ile de oynadim. Bryce FX den daha hizli. Topspinler cok guzel gidiyor. Ama, blok yaptiginizda sorun yasayabilirsiniz. Bryce FX 1.9mm da bile cok etkili bir topspin geldiginde raketi baya egsem bile cogu zaman top disari cikabiliyor.

Karar sizin. Bryce FX guzel lastik.

Tahta olarak ise Butterfly Timo Boll Spirit kullaniyorum ve tahtamdan da memnunum. Yalniz bu kombinasyon biraz pahali.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Butterfly Bryce FX 1.9mm kullaniyorum. Bence cok guzel bir lastik. Biraz pahali ama verdiginiz paraya degecektir. Sungeri de cok sert olmadigi icin oynanabilirligi guzel. Acikcasi ben Bryce FX i tavsiye ederim. Ama cok cok atak ve hizli iseniz Byrce FX 2.1mm yada Bryce alin. Ama Bryce biraz daha deli dolu bir lastik. Bryce ile de oynadim. Bryce FX den daha hizli. Topspinler cok guzel gidiyor. Ama, blok yaptiginizda sorun yasayabilirsiniz. Bryce FX 1.9mm da bile cok etkili bir topspin geldiginde raketi baya egsem bile cogu zaman top disari cikabiliyor.

Karar sizin. Bryce FX guzel lastik.

Tahta olarak ise Butterfly Timo Boll Spirit kullaniyorum ve tahtamdan da memnunum. Yalniz bu kombinasyon biraz pahali.

Sevgili Gazelle,

Amatör raketten profesyonel rakete gececek olan bir oyuncuya hiçbir zaman çok çok hızlı bir kombinasyon önermemenizi tavsiye ederim. Bu raket sizin için iyi bir kombinasyon olabilir ama bisikletten yeni inen birinede yarış arabası verilmez diye düşünmek lazım...

Masa Tenisinde önemli olan topu karşı tarafa en süratli şekilde atmak değil, topu hissederek ve yönlendirerek atmaktır. Eğer bir oyuncu bunu başarabiliyorsa, zaman içinde kullandığı ekipmanın hızını kademe kademe artırarak oyununa farklı bir şekilde etki etmesi sağlanabilir. Ama amatör malzemelerle oynayan bir oyuncuya en hızlı lastikleri önermek yanlış olur. Belki bu kombinasyon senin için çok iyidir ama unutmaki tavsiye ettiğin kişi sonuçta ilk kez profesyonel raket alacağım ve ne almam lazım diyen bir arkadaş. Lütfen önerilerde bulunurken bu durumu dikkate alarak sitedeki arkadaşlarımızı yönlendirelim...

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Guest Tanju Cansever

Saadettin bey, yorumunuza aynen katılıyorum. Benim için doğru olan ekipmanı bulabilmek amacıyla biraz meraktan biraz da bilgisizlikten 6 ay içersinde yaklaşık 10 tahta ve 10 çift lastik değiştirmek ve bunları birbirleriyle değişik kombinasyonlarda denemek zorunda kaldım. Yer darlığından dolayı genellikle masaya yakın oynuyoruz ve hızlı tahta hızlı lastikler topu dışarı atmamıza neden oluyor. Topa dokunmaya korkar hale geldim, çok hassas spin yapayım derken bu sefer de raketi boşa sallayıp ıska geçmeye başladım. En sonunda masa üstünde kesme, blok ve ittirme gibi vuruşlarda topu zıplatmayan, topspin yaparken topu dışarı uçurmayan, sert şutlarda gücünü gösteren ekipmanlar ile oynamaya karar verdim. All ve all+ tahtalar ile nisbeten sert süngerli topu kavrama özelliği fazla klasik lastikler orta seviyeli oyuncular için uygun olur diye düşünüyorum. Bu ekipmanları denemeden yüzlerce farklı tahta ve lastik içinde bocalamak çoğu kişinin başına gelmiştir. O yüzden bu mesajı yazmak istedim, saygılarımla..

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Ben de acikcasi cok profesyonel bir oyuncu degilim. Amatorum. Ben de bahsettigim kombinasyonu ilk defa kullandigimda cok zorlanmistim. Hala %100 alistim diyemem. Siz buyuklerim mutlaka benden cok daha falza bilgi ve tecrube sahibisiniz. Ben sadece benim acimdan Bryce FX'in guzel bir lastik oldugunu soylemek istedim. Ama lastik, alacak arkadas icin hizli olabilir.

Zaten, raketi aldigim yer bana 2.1mm lastik onerdiginde ben bilerek 2.1mm yerine 1.9mm aldim. Cunku bende Butterfly Champ F3 hazir raketten, iki tarafi bryce FX 1.9mm olan ve tahtasi TBS olan bir kombinasyona gecis yaptim. İlk 1 ay cok ama cok zorlandim. Sonra alismaya basladim.

Eger 2.1mm alsaydim sanirim hic alisamayacaktim.

Arkadas icin bence en mantikli secenek cesitli firmalarin allround tahtalari olabilir. Ama tabiki bu benim fikrim. Zaten ilk yazimda da bahsettigim kombinasyonun dezavantajlarindan bahsettim. Blok yaparken ben hala toplari disari atiyorum. Keza servis karsilarken cok zornaliyorum. Bendeki kombinasyonun avantajlarin yaninda dezavantajlari da mevcut.

Kisacasi, bundan sonra daha da dikkatli olmaya gayret edecegim.

Saygilar.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Tahta olarak :

- Yasaka Extra

- Stiga AR veya OFF Classic, Energy Wood

- Donic Appelgren All V1/V2, Waldner Senso V1/V2 veya Allplay veya daha da ofansif benim tahtadan Senso Carbon (nispeten kontrollü bir karbon)

- Tibhar Sams. Alpha, Premium Contact

- Butterfly Primorac OFF-, Boll All+, Grubba All vs.

Lastik Olarak

- Yasaka Mark V

- Stiga Mendo

- Donic Vario/Vario Soft

- Çin lastiklerinden Dawei Inspirit, Globe 999, Geospin

- Bty Tackiness D, Sriver vs. gibi ürünlerden kombinasyon yap?labilir. Baslangiçta bunlarla baslayip size yavas/hizli kontrollü vs. gelisine göre birkaç ay içersinde lastik degistirebilirsiniz. Veya bu lastikler içersinden daha hizli olan birini fh'e daha kontrollü olani bh'e kullanabilirsiniz.

Allround bir kombinasyonla baslamaniz çok faydali olur. Göz boyanip hizli ürünlere kayiliyor ama AR ekipmanla hakkini vererek oynamadikça gelisme yavasliyor. sirketten bir arkadasima da ilk tahta/lastik seçme raketini yaptik. 1,5 ay içersinde muazzam gelisme gösterdi.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Hazır raketten toplama rakete geçecek tüm arkadaşlar için yazıyorum bunları, Saadettin'e tamamen katılıyorum, bisikletten inip yarış arabasına binen ama sonra pişman olan biri olarak. Hazır raketten sonra, önce Tibhar Champ tahta ve Friendship lastiklerden (729 FX idilerdi sanıyorum) oluşan uygun sayılabilecek bir kombinasyona geçmiştim. Ama daha fazla hız isteği ile yanıp tutuştuğum için o dönem, bir anda BTY Primorac Carbon tahta ve Byrce lastiklerden oluşan bir kombinasyona geçtim. Ama zamanla anladım ki, eğer siz serilik ve teknik olarak elinizdeki kombinasyonun hızına uygun değilseniz, o vurunca veya spin yapınca topun süper hızlı gittiği ve müthiş zevk aldığınız kombinasyon size kazandırdığı sayıdan çok daha fazlasını kaybettiriyor. Ancak bunu söylerken oyun stilim ve anlayışım hakkında şunu da belirtmeliyim ki, ben neredeyse her topa hücüm yapan çılgın diyebileceğim hücumculardan değilim, bana göre hücum kadar yeri geldiğinde blok yapmak, kısaca içeri top atmak da diyebiliriz, önemlidir. Özetle, yukarıda bahsettiğim hızlı kombinasyon süperdi ama bana uygun değildi. Ben de ilk önce lastiklerin hızını azaltarak daha kontrollü lastikler aldım (az lastik de denemedik tabi bu arada), son olarak tahtamı da değiştirdim. Sonuç olarak da, zamanla, kademe kademe daha hızlı ekipmanlara geçmek en uygunu diye düşünüyorum.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Tahta olarak :

- Yasaka Extra

- Stiga AR veya OFF Classic, Energy Wood

- Donic Appelgren All V1/V2, Waldner Senso V1/V2 veya Allplay veya daha da ofansif benim tahtadan Senso Carbon (nispeten kontrollü bir karbon)

- Tibhar Sams. Alpha, Premium Contact

- Butterfly Primorac OFF-, Boll All+, Grubba All vs.

Lastik Olarak

- Yasaka Mark V

- Stiga Mendo

- Donic Vario/Vario Soft

- Çin lastiklerinden Dawei Inspirit, Globe 999, Geospin

- Bty Tackiness D, Sriver vs. gibi ürünlerden kombinasyon yap?labilir. Baslangiçta bunlarla baslayip size yavas/hizli kontrollü vs. gelisine göre birkaç ay içersinde lastik degistirebilirsiniz. Veya bu lastikler içersinden daha hizli olan birini fh'e daha kontrollü olani bh'e kullanabilirsiniz.

Allround bir kombinasyonla baslamaniz çok faydali olur. Göz boyanip hizli ürünlere kayiliyor ama AR ekipmanla hakkini vererek oynamadikça gelisme yavasliyor. sirketten bir arkadasima da ilk tahta/lastik seçme raketini yaptik. 1,5 ay içersinde muazzam gelisme gösterdi.

bilgi olsn diye söylüyorum vario softu bende yeni kullanmaya başladım(max) açıkçası kontrolde bazen problem yaratabiliyo özellikle ilk zamanlarda ama gerçekten güzel bi lastik hemde ucuz(33 ytl) sriver değilde sriver fx ide bh de kullanıyorum genelde seri ve kuvvetli birr bilek harketiyle spin yaptığım için bu lastiği bh e taktım ve çok memnunum. sriver fx çok hızlı olmamakla beraber kotrollü ve spin yanı kuvvetli bir lastik.

tahtadan da bahsederim ama biraz pahalı olduğu için bahsetmek istemiyorum. samsonov carbon çok hafif(90 gr.)

ve hızlı bi tahta ama dediğim gibi biraz pahalı olduğu için belkide pek tercih edilmiyo

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

• Konuyu Görüntüleyenler   0 members

• Bu sayfayı inceleyen kayıtlı kullanıcı yok
  • Çevrimiçi Kullanıcılar   0 Üye, 0 Gizli, 82 Misafir (Tam liste)

• Şu anda bağlı kayıtlı kullanıcı bulunmuyor
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu sitede size daha iyi yardımcı olabilmek için çerezler kullanılır. Çerez ayarlarınızı buradan yapabilirsiniz, veya devam ederseniz çerez kullanımını kabul etmiş sayılırsınız..