Jump to content
Masatenisi.org Forum

ZLF,ZLC,ALC vb. KARBONLU TAHTALAR

Recommended Posts

Aslında bu konuyu forumda arattım ama bulamadım, eğer önceden açıklanmışsa, açıklamayı bulamama kabiliyetsizliğimi mazur görün. Sorum net ZLF, ZLC, ALC vs. karbonlu tahtalar arasında genel hatlarıyla ne gibi farklılıklar var? Tabii ki aynı karbon çeşidine sahip iki tahta bile birbirini tutmuyor ancak genel hatlarıyla farkı merak ettiğimden soruyorum. Teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Sayın Canonat,

şayet bu tahtalarla, üzerlerine hal-i-hazırda oynadığınız lastikleri yapıştırarak, tüm hayatınız buna bağlıymış gibi bir dikkatle, yeteri kadar, bizzat oynarsanız, kanaatimce, bu deneyimler vasıtasıyla sualinize mümkün olabilecek en doyurucu karşılığı almış olacaksınız. O vakit bu cevap, başkalarının kişisel deneyim, teknik icra- hassaslık düzeyi ve fiziksel yapılarından kaynaklanan yorumların aynasında çarpılmış, ilaveten, kuvvetle muhtemeldir ki, zihinlerine de doluşmuş malumatların bayat çorbasının yağıyla yağlanmış bir cevap olmayacak; öğrendiğiniz, başkasının size bir takım malumatları aktardığı bir düzeyi aşıp, var saymaya yer bırakmayan, sizin direkt kendi deneyiminizden kaynaklanan bir öğreniş olacaktır. 

Şayet başka bir dala atlayıp, bu tavsiyenin icab ettirdiği teşebbüste bulunmanın maddi yükünden dem vuracak olursanız da sizi anlarım. Ne yani, bu tahtaların her biriyle ayrı ayrı oynamam mı gerekiyor? Evet; aralarındaki farklılıklar konusunda deneyim kazanma talebinizin yoğunluğu kadar evet.

Peki ,internette bu konuda zaten var olan malumatları okumak dışında başka ne yapılabilir? Sabır; pandemi rahatlayınca kulüplere gidip, orada bu ekipmanları kullananlardan rica edip, üzerlerine muhtemelen oynadığınızdan farklı lastikler yapıştırılmış olsa da, en azından ''iki vurup'', bir fikir, epey bulanık da olsa bir deneyim elde etmek mümkün görünüyor. 

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Tarih: 15.05.2021 Saat: 12:21, canonat yazdı:

genel hatlarıyla farkı merak ettiğimden soruyorum. Teşekkürler.

Madem genel hatları sormuşsun, genel ve kısa bir cevap yazmak istedim.

Yukarıda harflerin yan yana gelerek sonuna da bir “C” ile biten malzemeler aslında sentetik malzemelerden dokunmuş tekstil ürünlerdir. Sonrasında karbon emdirilerek işte o son harfi “C” olan hallerini alırlar.
(Tekstil derken tabii bunlar kıyafet için değil. Biz “genel” ilkesinden devam edelim...)

Ancak araya hemen şunu eklemekte fayda var ki, bunların bazıları da karbonsuzdur. En sık rastlayacağın örneği “ZLF” gibi... 

Ne işe yararlar? (yine genelleme ile devam...)

Katmanların arasına girerek hızı, “sweet spotu”, topu tahta üzerinde tutma süresini vs. arttırırlar. Bununla beraber tahtanın atış açısına etki ederler.
Buna karşılık farklı seviyelerde olmak üzere top hissinin azalmasına ve tahta fiyatının artmasına :) sebep verirler.

Bu noktadan sonra devam edersem, genelleme tarifinin dışına çıkacağımdan ve zaten bazı bilgiler de subjektif olacağından, benden bu kadar.

• Beğen 4
  • Teşekkürler 3
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Zylon, bir japon kimya şirketi tarafından geliştirilmiş endüstriyel bir madde. Daha çok kevların yeni, japon versiyonu gibi. Had safhada sağlam ve hafif. Konuyla ilgili mesela Wikipedia'dan okuma yapılabilir. Bu tip ürünler, bıçak ve kurşun geçirmezliklerinden dolayı, hafif de olduklarından, giysi şeklinde zırh yapımında da kullanılıyor.

Arylate de bir sentetik fiber, son derece sağlam ve esnek. Zylon arileytten daha ''hızlı'' .  Arileytin şok emme özelliği fazla; zylon bu bakımdan ağaca daha yakın bir his ''veriyor''.

Her iki madde de karbon lifleriyle birlikte dokunuyorlar; bu, karbonun sertliğini biraz yumuşatıyor. 

Super ZLC de Zylon-carbon dokumanın daha sık ilmeklisi, bi bakıma daha yüksek piksellisi diyebiliriz. Oncaazın da sweetspotı (tatlı noktası) diğerlerinden de geniş. Yani görsellerin, reklamların, gırafiklerin yalancısıyım diyecem lakin, oynadım; geniş Super ZLC'nin de sweetspotı diğerlerine nispeten.

Masa tenisine yeni başlarken, top sıçratma çalışması yapıldığını hatırlayalım. Hani mesele, gayrı uzun süre topu raketin ortasında veya siviitsupotta tık tık tık tık düşürmeden sıçratmaktır ya. İşte bu idmanla biz siviitsupotu kendimize, bedenimize kurar, onu orada inşa eder, gayrı kendimizi, raketin ortasıyla vuracak şekilde şekillendirir, gitgide, bunun varyasyonlarında da ustalaşabiliriz.. Bu iyi yapılırsa, oynarken raketimizin tatlı noktasıyla zaten çabasızca, zahmetsizce vurur hale geliriz. Ondan sonra, oynadığımız raketin tatlı noktası dar da olsa geniş de, biz zaten tatlısıyla vururuz. Ammaaaa...Tatlısıyla vuramıyorsak o zaman tatlı noktası tahtasından da geniş tahta alsak gene vuramayız. 

• Beğen 1
  • Teşekkürler 2
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim. Yine arama motorlarından aratınca energy carbon saç jölesi ve energy carbon footprintten başka bir şey çıkmadığı ve xiomun kendi sitesinde de afaki, reklam değeri yüksek bilgilerden başka bir şey olmadığı için eğer bilginiz dahilindeyse sizlere soracağım bu geniş karbon yelpazesinin içinde energy carbon nerede ya da daha popüler -yani butterfly markasının sık tercih ettiği- hangi carbon çeşidine sahip tahtalara hissiyat ve tarz olarak benzetebiliriz. Şuanda xiom ignito (kiso hinoki, energy carbon, 3+2 katmanlı) kullanıyorum daha bir iki hafta öncesine kadar hızlı olur, alışamam diye cesaret edip lastik bile yapıştırmamıştım, hatta satmayı düşündüm çünkü ilk karbon tahta deneyimim olacaktı tabii bir de döviz kuru ve pahalılıktan tahtayı heba etmek istemiyordum. Öğrencilik değil mi, yerine bir muadilini koyamazdım. Ancak şuanda görüyorum ki vücut ile raket 1-2 haftada günde ikişer saat çalışma ile seri şekilde uyumlu hâle gelebiliyor. Tahtanın hissiyatını tarzını vs. biliyorum ancak bu ne?, Neler buna benziyor? sorularını insan kendine sormadan duramıyor, merak ediyor. Ah bu merak... Açıkçası bu tahta ile uğraşana kadar ekipman pek umrumda değildi, daha doğrusu bu kadar odağımda değildi, galiba bir müddet sonra ekipman araştırması yapmak da ayrı bir hobi haline geliyor. Verdiğiniz ve vereceğiniz değerli cevaplarınız için teşekkürler.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Ignito kontrollü bir primorac carbon veya amultart diyebiliriz.  

Genel hatları klasik hinoki karbon. Ama kullanilan energy carnon, butterfly tamca 5000'e göre birazcik daha yumuşak.   Dolayisiyla daha hisli kontrollu bir yahta olmuş.  Gene de hizli ve ziplak olduğunu, yeni baslayanlara cok uymadığını soylemeye gerek yok. 

• Teşekkürler 1
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

23 saat önce, Levend yazdı:

Yukarıda harflerin yan yana gelerek sonuna da bir “C” ile biten malzemeler aslında sentetik malzemelerden dokunmuş tekstil ürünlerdir. Sonrasında karbon emdirilerek işte o son harfi “C” olan hallerini alırlar.

Arylate ya da Zylon'a karbon emdirilmiyor. Arylate ya da zylon lifleri karbon lifleriyle birlikte dokunuyor. 

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

3 saat önce, beşyüziki yazdı:

Arylate ya da Zylon'a karbon emdirilmiyor. Arylate ya da zylon lifleri karbon lifleriyle birlikte dokunuyor. 

Şimdi ben de bunu yazarken, kendi kendime dedim ki, “ ya şimdi bu çok bilmiş gelip de yine ukalalık yapar mı?” 
Sonra düşündüm, “ yahu tamam tükürdüğünü yaladı !!! Yazmaya devam ediyor ama gereksiz işlerle uğraşmayacak herhalde” diye...

Ama huylu huyundan vazgeçmiyor işte...
Şimdi burada gereksiz yere kimya konuşacağız. 
Peki karbon lifi nasıl yapılıyor Bay çok bilmiş düzeltici? Madenden çıkan kömür liflere mi ayrılıyor?
Sen şimdi internetten bakıp, bilgiçlik taslamadan yazayım. Bileşeni içinde katran vardır yani naylon ve orlon sıvı kabul edilecek vizkozitedeki karbon esaslı malzeme olan katran ile birleşir. Kısaca anlatımda ifade ettiğim üzere, “emdirilmiş, batırılmış, birleşmiş” vs vs desem ne fark eder? 
Sen bu konuya ilk cevap yazdın. Klasik çok şey yazıp hiç bir şey anlatamayan üslubunla... Ben ise arkadaşa kısaca genel bilgi vermeye çalıştım. Kimya dersi değil !

Yahu gözünü seveyim düş artık şu forumlarda bi şeyler paylaşmak isteyenlerin yakasından!

• Haha 2
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

13 dakika önce, Levend yazdı:

Şimdi ben de bunu yazarken, kendi kendime dedim ki, “ ya şimdi bu çok bilmiş gelip de yine ukalalık yapar mı?” 
Sonra düşündüm, “ yahu tamam tükürdüğünü yaladı !!! Yazmaya devam ediyor ama gereksiz işlerle uğraşmayacak herhalde” diye...

Ama huylu huyundan vazgeçmiyor işte...
Peki karbon lifi nasıl yapılıyor Bay çok bilmiş düzeltici? Madenden çıkan kömür liflere mi ayrılıyor?
Sen şimdi internetten bakıp, bilgiçlik taslamadan yazayım. Bileşeni içinde katran vardır yani naylon ve orlon sıvı kabul edilecek vizkozitedeki karbon esaslı malzeme olan katran ile birleşir. Kısaca anlatımda ifade ettiğim üzere, “emdirilmiş, batırılmış, birleşmiş” vs vs desem ne fark eder? 
Sen bu konuya ilk cevap yazdın. Klasik çok şey yazıp hiç bir şey anlatamayan üslubunla... Ben ise arkadaşa kısaca genel bilgi vermeye çalıştım. Kimya dersi değil !

Yahu gözünü seveyim düş artık şu forumlarda bi şeyler paylaşmak isteyenlerin yakasından!a

@Levendabim:bye:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

3 saat önce, Levend yazdı:

Kimya dersi değil !

Ne yazacagimi ne diyecegimi bilemedim. Yukari da yazan alfabetik tahtalarin cogunu kullandim ama hic biri hosuma gitmedi nedendir bilme. Bilmedigim icin de bilir gibi yazmak istemedi. 

Konu bir yerden farkli bir yerlere donecekti ..... dondude.... konunun icerigini kimya dersine bagladik.. Pandemi surecindeki okullarin uzaktan egitimini hatirlatti. Dersi canli dinlerken zor ogreniyorduk. Bu tur ogretimde ben deniz ya uyuklarim yada bos bos bakarim.. En azinda gencligin sikintilarini bu ornekle anlamis oldum. Bos bos bilgisayara nasil bakilir ne ne kadar ogrenilir gibi.  Besyuzikinin atagi ile bize en azindan  bu bilgiyi kaptik. 

Bileşeni içinde katran vardır yani naylon ve orlon sıvı kabul edilecek vizkozitedeki karbon esaslı malzeme olan katran ile birleşir.(levend alinti)

Ara ara bu ataklar iyi gelir. Bizim gibi dinler gorunen gozu acik uyuyan  tembel ogrencileri uykudan uyandirir.

Bu klavye yuzunden, besyuziki nin yazilari benim yazilarim yaninda daha anlasilir kaldi. Ben su yazdigim yaziyi birak anlamayi, oku deseniz okuyamam.  

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

7 saat önce, Levend yazdı:

Gerçi tenezzül etmiş, gereksiz yere kimya konuşmuş; soruyu, sanki ortada madenden kömürün lifler halinde çıktığından bahseden biri varmışçasına iliştirmişsiniz...De, lakin bahsedilen, konu, karbon fiberinin nasıl hazırlandığı değil. O değil konu.
Şundan bahs ediliyor: Yukarıdaki gibi yazıldığında, yani ''Yukarıda harflerin yan yana gelerek sonuna da bir “C” ile biten malzemeler aslında sentetik malzemelerden dokunmuş tekstil ürünlerdir. Sonrasında karbon emdirilerek işte o son harfi “C” olan hallerini alırlar'' diye yazıldığında, arileyte de, ziylona da, hepsine karbon emdiriliyormuş gibi anlaşılıyor. Bir kez daha yazayım isterseniz; ama bu paragrafı baştan bir kere daha okumak da onun yerine geçer tabii.

Oysa durum, yani konu başlığında sözü edilen katmanlara dair doğru, böyle değil.  ALC, ZLC ve Super ZLC'lerde Arylate ve zylon fiberleri karbon fiberleriyle birlikte örülüyor. Bu fiberler ayrı ayrı. Tahtaların katmanlarında örülerek kullanılan maddelerden biri öbürüne emdirilmiyor; arylate ve zylona karbon emdirildiği falan yok. Birlikte örülüyorlar, ALC, ZLC, Super ZLC gibi isimlerle anılan katmanlar da böyle oluşuyor. 

7 saat önce, Levend yazdı:

Kısaca anlatımda ifade ettiğim üzere, “emdirilmiş, batırılmış, birleşmiş” vs vs desem ne fark eder? 

Hangisini kastediyorsanız, onu kullanırsınız. Birbirinden farklı şeyleri ifade ediyorlar. 

Bir şey anlatabilmek ve anlamak, ''emdirilmiş, batırılmış, birleşmiş''lerin ayrımlarını yapabilmeye, kullanırken bu ayrımları gözetmeye, dikkat ve hassasiyete bağlı.  

Hayatta ''emdirilmiş, batırılmış, birleşmiş vs.vs.'' demenin fark etmediği anlar da elbette vardır; söylediklerimin, bunları dışladığım şeklinde anlaşılmasını da istemem. Onlar da dahil.

Bununla beraber, burada, mekanik, yapısal bir konu (ALC, SLC )üzerinde yazıyoruz. Bu konuda doğruyu, istiyorsak, deneyimimiz, dikkatimiz ve dili kullanabildiğimiz ölçüde ifade edebiliriz. Ve bu konu ''emdirilmiş, batırılmış, birleşmiş vs.vs.'' gibi sözcük ve kavramların nasıl kullanıldığının fark ettiği bir konu. 

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Cımbızla kelimeleri çekip, masa tenisi ile alakasız konuları sakız gibi çiğneyip, kendince bi şeyler zırvalıyorsun. Ben senin yazdıklarınla ya da internet patentli bilgileri papağan gibi buraya kopyalamanla ilgilenmiyorum.

Elin değmişken, bir de şu “ tükürdüğünü yalayan adam” olmak nasıl bir duygu? Onu da alıntılayıp anlatsaydın. Ben o işleri bilmem, nasıl raks edilir, nasıl kaz çevrilir? Sen bana onu anlat. belki ilgimi çeker.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Misafir
Bu konu kapalıdır ama konuya cevap yazmaya yetkiniz var görünüyor.
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 members

• Bu sayfayı inceleyen kayıtlı kullanıcı yok
  • Çevrimiçi Kullanıcılar   0 Üye, 0 Gizli, 24 Misafir (Tam liste)

• Şu anda bağlı kayıtlı kullanıcı bulunmuyor
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu sitede size daha iyi yardımcı olabilmek için çerezler kullanılır. Çerez ayarlarınızı buradan yapabilirsiniz, veya devam ederseniz çerez kullanımını kabul etmiş sayılırsınız..