Jump to content
Masatenisi.org Forum

Toplari Kesemİyorum

Guest MEMET

Recommended Posts

Arkada?lar kar?? tafaf?n h?zl? bir ?ekilde atti?? topu raketimle kesip topu hem kar?? sahaya dü?ürmek hem de topu kesmek istiyorum. (Masa tenisi Oynamaya ba?layal? 2 ay oldu fenada oynam?yorum ama spin ne demek bilmiyorum bi aç?klarsan?z sevinirim :D: :D: )

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

skin degil sanirim spin olacak. "Spin = firil firil döndürmek; (tenis, vb.) kesme vurus yapmak, kesmek; hizla dönmek; firil firil dönme" demek. Sozlukte boyle yazıyor. Gercektende iyi spin ceken birinin topu fırıl fırıl doner misal olarak Timo Boll bu konuda baya asmıstır.

Skin, deri demektir. Insan derisi.

Kesme yapmak istiyorsan ki genelde kesmeciler kesme vurusları backhand leri yaparlar, backhandini gelistirmen dogru olacagı kansındayım. Buna misal olarak Joo See Hyuk verilebilir.

Kesmeci olmadigim icin teknik acidan benim aciklama yapmam cok dogru olmaz. Kesmeci arkadaslar yardim edeceklerdir.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Bu iş yazışmakla olmaz ama iyi bir sporcu olmak istiyorsan kendine bu işi iyi bilen bir antrenör ile çalışsan çok iyi yaparsın. Çünkü bu işi doğru yerde, doğru zamanda bulunmak ve doğru hareketi yapmakla olur. Doğru yere nasıl gideceksin, doğru zamanlamayı nasıl yapacaksın ve doğru vuruş hareketini nasıl yapacağını öğrendikten sonra yapabilirsin. Bu defans, blok, stop, atak, spin, loop masa tenisi oynayanlar için geçerlidir. İyi antremanlar

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Arkadaşlar karşı tafafın hızlı bir şekilde attiğı topu raketimle kesip topu hem karşı sahaya düşürmek hem de topu kesmek istiyorum. (Masa tenisi Oynamaya başlayalı 2 ay oldu fenada oynamıyorum ama spin ne demek bilmiyorum bi açıklarsanız sevinirim :D: :D: )

Selamlar Memet,

Senin kişisel bilgilerinden hangi ilde yaşadığını anlayamadım ama eğer defansif oyunu tercih ediyorsan -ki yazdıklarından bu sonuç çıkıyor- mümkünse bulunduğun yerdeki masa tenisi oynanan oyunculara sorabilirsin hatta mümkünse Remzi arkadaşımızın dediği gibi bu işi bilen birinden ders alabilirsin. Eğer bulunduğun yerde böyle bir imkanın yoksa, sitemizde de sıkca bulunan video görüntülerinden yararlanabilirsin. Ama bunun için Joo See Hyuk, Chen Wexing yada Koji Matsushita gibi defansif oyunu benimsemiş oyuncuların görüntülerini bulman ve sana bir şekil teşkil etmesi için izlemen lazım. (Sanırım sitedeki arkadaşlar defansif oyuncuların isimlerini buraya ekleyerek sana birkaç seçenek daha sunabilirler...)

Bunun yanında eğer imkanın varsa ince süngerli, üst lastiği top tutan defansif bir lastik ve tablası geniş ve topu yumuşak atan defansif bir tahtada kullanman gerekecek. Çünkü yaptıklarını deneme şansına ancak iyi kesen lastiklerle ulaşabilirsin. Ve rakibinden dönen topları dışarı atmamak içinde defansif bir tahtaya ihtiyacın var...

Defansif tarzda oynaman için topa vuruş açılarını buraya yazarım ama sanırım amatör bir oyuncu olduğun için bunun en iyi yolu bilen bir oyuncu yada antrenör bulmandır. Ama yukarıda yazdığım gibi böyle bir imkanın yoksa 45 derecelik bir açıyla dirseğinden başlayarak ve bileğinide kullanarak topa alttan verebildiğin kadar sürtünme kuvveti vermeye çalışarak başlayabilirsin(bunu backhand tarafından olarak yazdım). Bunu yaparken topa vuracağın taraftaki ayağında biraz daha önde olması gerekir. Forehand tarafından ise eğer yapabilirsen top spin yapabilmeyi yada şut atabilmeyi denemelisin. Başlangıç olarak bunlarla başlayıp zaman içinde iki tarafından hem top spin hemde kesme yapabilecek antrenmanları çalışman gerekir. Yani bu yazdığım temel başlangıç antrenmanı. Doğru açı ve duruşu buradan tarif etmem çok zor olacağı için tam olarak doğrusunu yapabilmen adına bir şekilde görsel bir destek alman lazım. Yani imkanın varsa bilen birinin desteğiyle bu işi öğrenebilirsin. Yazarak anlatmak çok zor. Çünkü birde rakibinin vuruş şekline göre top seçmen lazım... Böyle yazmam bir anlam ifade etti mi bilmem ama yazarak ancak bu kadar anlatılabilirim sanırım.

Umarım yazdıklarım sana yardımcı olur...

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Arkadaşlar karşı tafafın hızlı bir şekilde attiğı topu raketimle kesip topu hem karşı sahaya düşürmek hem de topu kesmek istiyorum. (Masa tenisi Oynamaya başlayalı 2 ay oldu fenada oynamıyorum ama skin ne demek bilmiyorum bi açıklarsanız sevinirim :D: :D: )

Bence ilk etapta yenilmeyi düşünmeden kendini geliştirmek için oynamalısın.yeni başlayıp 2-3 yıl olgunlaştırmadan zaten tecrübeli oyuncuları yenemezsin kesmeyi öğrensen bile.Tecrübeli oyuncuları bulup bol bol maç yapmalısın.Saadettin hocamın dediği gibi tercihen antrenör ile geliştirmek ama bulmak zor.Sonuçta masa tenisi refleks oyunudur.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Benim hangi ilde olduğumu sormuşsunuz ben Arabistanın Başkenti Riyad ta oturuyorum. Birde Antrönör demişsiniz burda antrönör bulma imkanım yok ama babam bu işin ustası onunla çalışıyoruz evimizin bahçesinde Masa tesisi var her gün çalışıyorum. Teşekkürler... :gulumse:

Bu arada masa tesisi hakkında sohbet isteyenler ile herzaman konuşmaya hazırım msn adresim: mehmetsamil838@hotmail.com eklerseniz konuşuruz...

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 members

• Bu sayfayı inceleyen kayıtlı kullanıcı yok
  • Çevrimiçi Kullanıcılar   2 Üye, 0 Gizli, 7 Misafir (Tam liste)

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu sitede size daha iyi yardımcı olabilmek için çerezler kullanılır. Çerez ayarlarınızı buradan yapabilirsiniz, veya devam ederseniz çerez kullanımını kabul etmiş sayılırsınız..