Jump to content
Masatenisi.org Forum

Evde hangi antrenmanlar yapılabilir?

Recommended Posts

Herkese merhaba,

Bu korona virüs günlerinde dışarıya pek çıkamıyoruz. Belki de çoğumuz antrenman yapamıyoruz. Bu virüsün ortadan kalkması biraz zaman alacak gibi. 

Eklem yerlerimde ağrılar başladı. Veteran oyuncuyum. Evimde masatenisi masası yok. Kondisyonumuzu koruma adına evde hangi tür egzersiz hareketlerini yapabiliriz..? 

Tavsiyeleriniz zannediyorum bir çok arkadaşımızın işine yarayacaktır. 

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Tarih: 15.04.2020 Saat: 17:23, byfizik yazdı:

Eklem yerlerimde ağrılar başladı. Veteran oyuncuyum. Evimde masatenisi masası yok. Kondisyonumuzu koruma adına evde hangi tür egzersiz hareketlerini yapabiliriz..? 

Tavsiyeleriniz zannediyorum bir çok arkadaşımızın işine yarayacaktır. 

''Zannediyorum'' diyorsunuz; bu, emin olmadığınızı gösteriyor. Bu da, tavsiyenin en çok verilen ama en az alınan şeylerden biri olduğu göz önünde bulundurulduğunda, doğrusu pek de anlaşılır hani.

Herkes için genel geçer şeyler söylemek kolay, ancak yerinde değil. Aslen, her durumda o durum ve koşulları göz önünde bulundurup, ona, o kişiye göre davranmak yerinde olur. 

Bununla beraber, yine de, bu konuda bir çift laf etme lüzumunu hissettiğimi ifade etmek istiyorum. Bunu, önceden dert yanan insanlara bunları söylediğimde hiç birini yapmadıklarını bir kaç kez görmüş olsam da, yapacağım. Zira aşağıda andığım hususların her birini denedim ve istifade ettim, ilaveten, yaptıkça da ziyadesiyle artan lezzetler buldum.

Evin içinde hareket ederken kendi ezberimizi bilerek bozalım. Alıştığımız şeyleri icabında saçmasapanlık derecesine varacak kadar abartarak, farklı şekillerde yapabiliriz. Mesela mutfağa gidiyorum, geri geri yürümek, yerde yuvarlanarak gitmek, yan yan yürüyerek gitmek, harmandalı oynayarak gitmek.

Ayrıca şınav çekebilir, plank yapabilir, yoga ve esneme hareketlerine koşabiliriz..Buna bacakları 1.30 ya da daha çok cm.açıp, gövde dik, dizler kırık, ayaklar birbirine paralel durmayı (bir nevi bacak plankı) da ekleyelim.

Dans var! Sevdiğimiz müzikleri çalıp en az 30-45 dk. dans etmek, coşmak, vücudumuzu yeni şekillerde hareket ettirmenin yollarına bakmak. Dansa kapılarak dans etmek başlıbaşına  şifa kaynağı ve doğal bir egzersiz.

Koltukta oturuyorsak artık yere geçmek, yastıklarla yerde oturmak, bu, oturup kalkarken kol ve dizlerimizi çalıştıracak. Yerde yuvarlanmak, öne arkaya taklalar atmak. Oyuncu olalım, ciddiyet ve katılığı çözelim, enerjimizin daha akışkan hale gelmesini sağlayalım.

İlaveten,  Youtube'de her çeşit hareket edişe dair videoların olduğu tabak gibi ortadayken, onlardan yararlanarak niye ekmeğimize yağ sürmeyelim ki?  Hoşuma giden şeyler neler( kendi hoşuma giden)?  Başlangıç seviyesi Feldenkreis videolarına , esneme (streching) ve yoga videolarına bakmak. Yavaş yavaş zorlamadan ama boşlamadan da oradan çalışmak.

Gün içinde alıştığından daha derin ve yavaş, uzun nefesler almak, her nefeste hayat ve canlılık geldiğini hissetmek, şükran hissetmek.

Olduğun yerde koşmak, bunu dizleri karna çekerek yapmak, 10-15+ dk.

İnstagram'da yapılan canlı yayınlar var, onlara katılmak, iyi kötü yoga, meditasyon, nefes çalışmaları olabilir;  yapmadığımız bir şeylere girişmek, keşfedilecek çok şey var.Denemeden bilemezsin. Sır, otomatik hareketten çıkmakta, hareket ederken kendini farketmek ve hareketi farkederek, değişik bir şekilde yapmak. Hemen şu an, buracıktaki kendi varlığımızla daha çok bağlantı kurmak. Varlığımızın  mesuliyetini daha çok almak. Vücuduna ne lazım?..Keşfet, yap! 

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 members

• Bu sayfayı inceleyen kayıtlı kullanıcı yok
  • Çevrimiçi Kullanıcılar   0 Üye, 0 Gizli, 15 Misafir (Tam liste)

• Şu anda bağlı kayıtlı kullanıcı bulunmuyor
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu sitede size daha iyi yardımcı olabilmek için çerezler kullanılır. Çerez ayarlarınızı buradan yapabilirsiniz, veya devam ederseniz çerez kullanımını kabul etmiş sayılırsınız..