Jump to content
Masatenisi.org Forum

Gençlerimizin Önündeki En Büyük Engel…….Ya İstikbal, Ya Spor……

Cem Avunduk

Recommended Posts

lord2-40.jpg
Spor günümüzde Ülke tanıtımının en etkili yollarından biridir.
Gençlerimiz imkan bulabilir ise, her bakımdan Dünya’nın gençleri ile yarışabilirler.
Masa tenisinde yetişen sporcular okul ile beraber sporu yürüyebildikleri kadar yürütmeye çalışıyorlar.
Okul aksamaya başlayınca çok sevdikleri sporu bırakmak zorunda kalıyorlar.

……Ya İstikbal, Ya Spor……. burada devreye giriyor.

İyi masa tenisi oyuncusu okul yerine spora devam etmeyi tercih edebilse çok büyük başarılar kazanabilir. Ülke tanıtımına çok faydası olur.
Bu olay Dünya’da hızla yaygınlaşıyor ve yetenekli sporcular hız kesmeden sporlarına devam ediyor ve büyük başarılar kazanıyor.
Masa tenisi oyuncuları için çok güzel imkanlar oluşmaya başladı, salon açabilirler,
açılan salonlarda çalışabilirler, antrenörlük ve yöneticilik yapabilirler.

…….Masa Tenisi’nde İstikbal Var…….

Sevgi ve Saygılarımla
Cem Avunduk
0 (533) 369 17 82
cem.avunduk@gmail.com
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

En ufak bir sakatlıkta sporu bırakmak zorunda kalıyor gençlerimiz.!

Eğer okulunu da askıya almışsa geleceği hepten riske giriyor. Derd-i maişet bu ülkede daha baskın Cem bey. Geleceği garanti altında olmadan gençlerimiz bu spora yönlenmiyor.! 
Ama sizin moral verici sözleriniz bizi de heyecanlandırıyor. 
iyi ki varsınız..:))

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

• 10 months later...

Cem Bey merhaba,

Konunun üzerinden hayli vakit geçmiş ancak en azından kendimden bir şeyler gördüğüm için bu konuda bir şeyler paylaşmak, hikayemi anlatmak isterim.

2014-2015 yıllarında (yer bilgisi vermenin çok doğru olacağını zannetmediğimden paylaşmayacağım) bir altyapı kulübünde masa tenisi oynuyordum. O zamanlar ben 16-17 yaşlarında ergenlik çağındaydım ve masa tenisini gerçekten sevdiğimden internetten araştırıp bir yer buldum ve babamla salona gittim. Çok sıcak insanlardı ki sonraki hafta için gelebileceğimi söylediler ve bu şekilde oynamaya başladım.

Süreklilik önemli bir şey ancak ben bazı nedenlerden ötürü haftada yalnız 1 gün gidebiliyordum salona ve yine de sağ olsunlar bana ücret konusunda yardımcı oldular ve sadece geldiğim günlerki kadar ücret ödüyordum. Durumumuz çok iyi olmadığından 3 ayda bir yatan bursumun önemli bir kısmıyla masa tenisi kurs ücretimi ödüyordum. Babam bu konuda bana yardımcı olamayacağını söylemişti. 

Hafta içleri de okul vb. çok yoğun olduğundan herhangi bir işe girip çalışma şansım yoktu. Velhasıl  kelam yaklaşık 1 yıl oynadım ve sonra lise son sınıf geldi çattı ve kendimi bir anda aşırı garipsediğim bir maraton içerisinde buldum. İlk sene sonucum istediğim gibi gelmedi ve bir sene daha hazırlık yaptım. Önceki sene olduğu gibi sınav anında dondum kaldım ve benden beklenenin çok altında bir sonuçla üniversiteye yerleştim. Yerleştiğim gibi masa tenisi takımını veya bu işlerle kimin ilgilendiğini aradım ve buldum. Bir hocamız ne kadar iyi olduğumu görmek için salona çağırdı ve sonradan takım antrenmanlarına katılmam için okul takımından birine numarasını alın wp grubuna ekleyin, antrenmanlara gelsin dedi.

Antrenmanlar haftada 2 gün şeklinde oluyordu ancak verimli geçtiğini söylemem pek mümkün değil. Nasıl bir program izleyeceğimiz konusunda çoğunlukla serbesttik. Hocamız çok yoğun olduğundan antrenmanlara bizzat katılamıyordu her zaman. Bundan daha kötüsü takımdaki arkadaşlarımız genelde spor bilimleri fakültesinden olmalarına ve hatta branşları masa tenisi olmasına rağmen oldukça isteksizlerdi antrenmanlara katılım gösterme konusunda.

Ben de kendi bu düzensizliğe devam edemeyeceğimi bildiğimden ve gerçekten kendimi geliştiremediğimi gördüğümden antrenmanlara devam etmedim (kaldı ki çok da antrenman yapılmadı)

Şimdi 3. sınıfım ve derslerim çok yoğun. Ben yine de vakit ayırmayı çok istiyorum fakat lastiklerim çok eskidi ve kalitesiz. Yeni lastik almak istiyorum ama bir çifti için en azından 500₺ yi gözden çıkartmam gerekiyor ki bu kolay olan kısmı. Altyapıya gidip antrenmanlara devam etmeyi canı gönülden istiyorum ama maalesef bunu karşılamaya yetecek bir ekonomik durumum mevcut değil.

Yani özetle demek istediğim kariyer planı yapmanın yanında pek çok diğer parametreler de mevcut ve ekonomi bunlar arasında çok önemli bir yer tutuyor. Ben masa tenisinden para kazanmak, profesyonel olarak bu işle meşgul olmak isterdim ancak bunun olabilmesi için bile belirli bi' ekonomik yeterliliği sağlamak gerekiyor.

Sizleri tenzih ederek söylüyorum bunu. Eminim sizler böyle düşünmüyorsunuzdur ancak gençler masa tenise ilgisiz cümlesini hiç düşünmeden kuran kişiler gördüğümde gerçekten ben çok üzülüyorum. Bu sadece masa tenisi için geçerli değil. Benim kişisel fikrim spor yapmanın bu ülke şartlarında bir öğrenci için lüks olduğu yönünde. Umarım ilerde bu değişir...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Tarih: 11.12.2019 Saat: 17:14, Cem Avunduk yazdı:
lord2-40.jpg
Spor günümüzde Ülke tanıtımının en etkili yollarından biridir.
Gençlerimiz imkan bulabilir ise, her bakımdan Dünya’nın gençleri ile yarışabilirler.
Masa tenisinde yetişen sporcular okul ile beraber sporu yürüyebildikleri kadar yürütmeye çalışıyorlar.
Okul aksamaya başlayınca çok sevdikleri sporu bırakmak zorunda kalıyorlar.

……Ya İstikbal, Ya Spor……. burada devreye giriyor.

İyi masa tenisi oyuncusu okul yerine spora devam etmeyi tercih edebilse çok büyük başarılar kazanabilir. Ülke tanıtımına çok faydası olur.
Bu olay Dünya’da hızla yaygınlaşıyor ve yetenekli sporcular hız kesmeden sporlarına devam ediyor ve büyük başarılar kazanıyor.
Masa tenisi oyuncuları için çok güzel imkanlar oluşmaya başladı, salon açabilirler,
açılan salonlarda çalışabilirler, antrenörlük ve yöneticilik yapabilirler.

…….Masa Tenisi’nde İstikbal Var…….

Sevgi ve Saygılarımla
Cem Avunduk
0 (533) 369 17 82
cem.avunduk@gmail.com

Spor günümüzde dediğiniz gibi ülkeyi tanıtmanın en etkili yöntemlerden birisi doğru söylüyorsunuz fakat ülke olarak böyle mi düşünüyoruz bu noktada çok fazla sorun olduğunu düşünüyorum. Gençlik Spor Bakanlığı amatör spor dallarını bağımlılıkla mücadele yöntemi olarak destekliyor. Bakanın birçok konuşmasında bağımlılıkla mücadeleyi dillendirdiğini duymuşsunuzdur. Bu yanlış bir şey değil fakat zihnimizde amatör spor dallarının bağımlılıkla mücadele yöntemi olarak yer etmesi beni biraz korkutuyor. Belki de birçok kişi bu yüzden profesyonel bir sporcu olmayı önemsemiyor sadece kötü alışkanlıklardan uzak dursun yeter gözüyle bakıp okulu ön planda tutuyor. Üniversite öğrencileri bu durumun anketini yapabilirler sonuçları spor camiası için faydalı olacaktır. Kendi branşımız için düşünürsek profesyonel bir masa tenisi sporcusu olmak bize ne vaat ediyor ki okuldan daha üstün tutalım? Gençlik Spor merkezlerinde masa tenisini bilmeyen kişilerin bile antrenörlük yaptığına birçok kez şahit olmuşken neden profesyonel oyuncu olmak için yıllarımızı harcayalım? Çinli sporcularla yarışacak sporcular yetiştirdiğimizde ülke olarak o sporculara neler vaat ediyoruz?  

• Beğen 1
  • Teşekkürler 1
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

14 saat önce, liuguoliang yazdı:

Spor günümüzde dediğiniz gibi ülkeyi tanıtmanın en etkili yöntemlerden birisi doğru söylüyorsunuz fakat ülke olarak böyle mi düşünüyoruz bu noktada çok fazla sorun olduğunu düşünüyorum. Gençlik Spor Bakanlığı amatör spor dallarını bağımlılıkla mücadele yöntemi olarak destekliyor. Bakanın birçok konuşmasında bağımlılıkla mücadeleyi dillendirdiğini duymuşsunuzdur. Bu yanlış bir şey değil fakat zihnimizde amatör spor dallarının bağımlılıkla mücadele yöntemi olarak yer etmesi beni biraz korkutuyor. Belki de birçok kişi bu yüzden profesyonel bir sporcu olmayı önemsemiyor sadece kötü alışkanlıklardan uzak dursun yeter gözüyle bakıp okulu ön planda tutuyor. Üniversite öğrencileri bu durumun anketini yapabilirler sonuçları spor camiası için faydalı olacaktır. Kendi branşımız için düşünürsek profesyonel bir masa tenisi sporcusu olmak bize ne vaat ediyor ki okuldan daha üstün tutalım? Gençlik Spor merkezlerinde masa tenisini bilmeyen kişilerin bile antrenörlük yaptığına birçok kez şahit olmuşken neden profesyonel oyuncu olmak için yıllarımızı harcayalım? Çinli sporcularla yarışacak sporcular yetiştirdiğimizde ülke olarak o sporculara neler vaat ediyoruz?  

Söylediklerinize katılmakla birlikte bir ekleme yapmak istiyorum. "En büyük duvarlar zihnin içindedir." Bu sözü çok severim çünkü şuan ülke olarak masa tenisine bakış açımıza güzel bir örnek teşkil ediyor. 

Masa tenisi (her ne kadar biz öyle görmesek de) amatör bir branş asla değildir. 

Ülkede "sözde" profesyonel olarak görülen diğer spor branşlardan hiçbir farkı yoktur hatta fazlası vardır. 

Önce insanların ve yetkililerin (bakanlık vs..) bu spora bakış açısının değişmesi ve dediğiniz gibi bu spora yatırım yapacak gençlerin, bir geleceklerinin olabileceğini görmeleri gerekir...

• Beğen 1
  • Teşekkürler 1
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 members

• Bu sayfayı inceleyen kayıtlı kullanıcı yok
  • Çevrimiçi Kullanıcılar   1 Üye, 0 Gizli, 14 Misafir (Tam liste)

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu sitede size daha iyi yardımcı olabilmek için çerezler kullanılır. Çerez ayarlarınızı buradan yapabilirsiniz, veya devam ederseniz çerez kullanımını kabul etmiş sayılırsınız..