Jump to content
Masatenisi.org Forum

Phyllis Ann Soleau Amerika’da Yaşasa Heykeli Dikilirdi…..

Cem Avunduk

Recommended Posts

filiz2.jpg

Phyllis Ann SoleauPhyllis 1961 yılında ABD’de doğdu. 1972 yılında Türkiye’ye gelen Soleau 1976 senesinde okumakta olduğu Üsküdar Amerikan Kız Lisesinde Masa Tenisi Antrenörü Cüneyt Haskan ile tanıştı ve aynı yıl Fenerbahçe Masa Tenisi Ailesine dahil oldu.

filiz1.jpg
Bölgesel ve Ulusal düzeyde, kulüpler arası ve okullar arası turnuvalarda gerek takım, gerekse Ferdi olarak çeşitli dereceler alan Phyllis 1979 yılında ABD’ye gitti. Amerikan Masa Tenisi Federasyonu’nun da
yönlendirmesiyle Fransız Antrenör Marty Prager ve Rus Antrenör Igor Frayman ile çalıştı. Aynı zamanda
Florida Eyaletindeki Masa Tenisi gösteri ekibinde de yer aldı.

Orada bulunduğu iki yıl süresince Florida Eyalet üçüncüsü ve ikincisi, Amerika Açık turnuvası 21 yaş altı
ikincisi ve Üniversiteler arası Amerika beşincisi olmuştur. Aynı dönemde Amerikan Olimpiyat Aday
Kadrosuna seçildi ancak, 1981 senesinde Türkiye’ye dönüş yaptığından bu yöndeki çalışmalarını
sürdüremedi.
Çeşitli Kulüpler ve Boğaziçi Üniversitesi takımında oynayan Phyllis yine bölgesel ve ulusal düzeyde çeşitli
dereceler alırken müesseselerarası ve veteranlarda da oynadı, yönetim ve organizasyonlarda görev
aldı.

filiz-6.jpg
1ci kademe antrönörlüğünü de alan Soleau, 2004 yılında İstanbul’da yapılan Veteran Balkan
Şampiyonası’nda ferdilerde üçüncü ve partneri Zülal Ardaç ile birlikte çiftlerde de üçüncü oldu.

1976 yılından günümüze kadar, iş hayatı ve sağlık nedenleriyle, iki kez 10’ar yıl süreyle Masa Tenisine ara
vermek zorunda kalan Phyllis 2018 yılında Şile’deki Masa Tenisi girişimiyle geri döndü.

filiz2.jpg

“ Masa Tenisi bir spor olmaktan öte, bir hayat oyunudur. Hayatta başarı için gereken her tür özelliği
barındıran masa tenisi sporcuyu fiziksel, zihinsel ve psikolojik olarak sürekli geliştirir.”

Phyllis benim 1976 yılından beri Fenerbahçe Kulübünden takım arkadaşım ve hayat boyu sürecek yakın dostumdur. Kendisini çok iyi tanıyorum. Hayatı başarılar ile geçmiş çok kaliteli bir insandır. Hayvan sevgisini insanlara öğretmek için yıllarca çalıştı.

filiz4.jpg

Şimdi Şile’de insanlara Masa Tenisini sevdirmek için çok yoğun bir çaba içinde. Ne kadar zorluklar ile her yaştan insana masa tenisi’ni öğretmeye ve sevdirmeye çalıştığını biliyorum.

Yoktan bir masa tenisi ilçesi yarattı. Birçok kişiyi harekete geçirerek masalar aldı. Yaptıkları zaman ile daha çok anlaşılacak. Yetiştirdiği genç sporcular ileride büyük başarılara imza atacak.

filiz1-2.jpg

Phyllis Ann Soleau emeği geçen herkese teşekkür ediyor.

Sn. Abdullah Güllüce ve Sn. Tanju Altınay olmasaydı, zaten bu günlere gelemezdik…

Ve şimdi gerekli olan masalarımız var!!!

Başta Sevgili Savaş Ertufan’a bu sağladığı imkan nedeniyle, sonra Sayın Abdullah Aydın ve KBS ailesine gösterdikleri sonsuz anlayış için, ve de en önemlisi, aşağıda listesi bulunan sponsörlerimize sonsuz teşekkürler!
Ayrıca bu süreç esnasında aracı, destek ve derttaş olan tüm arkadaşlarıma sonsuz teşekkürler!
Sayenizde Şile’de Masa Tenisi devam edecek…

Sn. Tolga Murat
Sn. Pınar Ünalçın
Sn. Meral Orgun Bilgeç
Sn. Engin Avcı
Sn. Hilmi Yorulmaz
Sn. Memnune Yavuz
Sn. Birsen Demirci Toktaş
Sn. Türkan Artun
Sn. Reyhan Yangın
Sn. Can Kurt
Sn. Gizem Uğuş
Sn. İffet Mangut
Sn. Betül Ketenci
Mahalle Fırın
Plus Burger
Şile Tobacco Shop
Şile Belediyesi
Şile Gençlik ve Spor Müdürlüğü

Masa Tenisi federasyonunun Şile’den yükselen sese kulak vermesini ve Phyllis Ann Soleau’ya hakettiği desteği vermesini rica ediyorum.

Phyllis Ann Soleau Amerika’da Yaşasa Heykeli Dikilirdi…..

Yolun Açık Olsun Phyllis…

Sevgi ve Saygılarımla

Gsm . 0 533 369 17 82

cem.avunduk@gmail.com

https://www.lordmedya.com/phyllis-ann-soleau-amerikada-yasasa-heykeli-dikilirdi/

lord2-18.jpg

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Cem bey,

Foruma üye olduğunuzdan beri şimdiye kadar yazılmamış konularda yazılar yayınladınız burada.  Tüm yazılarınızı severek okuduğumu bilmenizi isterim.  Biz toplum olarak daha çok tartışma ve eleştiri yapmayı sevdiğimiz için yazılarınıza yorum ya da değerlendirme yazan pek yok.  Ama bu durum sizi  yazmaktan alıkoymasın..!  

Türkiye'de masatenisi sporunun geçmişi ya da değişik konulardaki yazılarınızı bekliyorum.

İyi ki varsınız..!  

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Phyllis'i yüksek enerjisi, güzelliği ve hassaslığıyla hatırlıyorum. 1981-82 dönemi Aydın'daki, üniversiteler arası Türkiye şampiyonasında,  salonunun girişindeki masalarda antreman yaparken izlemiştim onu. Sanıyorum Boğaziçi Üniversitesi için oynuyordu.

O turnuvada rahmetli Tuğrul Akas, ben ve Cenk Tunçsiper ile Ankara Gazi Üniversitesi takımı olarak 1. olmuştuk.

Bu arada üstten ikinci, siyah beyaz fotodaki takım elbiseli abinin solundaki Neptün ve Sibel Yiğit'e de bir selam çakmadan geçmek istemedim. 

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Cem Bey yine güzel bir konuyu işledi. Birçoğumuzun haberi olmadığı değerli konuları bizlerle paylaşarak bilgi edinmemizi sağlıyor. Kendisine çok teşekkür ederim.

"Masa tenisi; sadece sporcu değil, aynı zamanda insan yetiştirir." (Söz benim ve her zaman arkasındayım...)

Şile'ye bir türlü gitmek kısmet olmadı ama Phyllis Hanım'ı tanımamak ve yaptıklarını ayakta alkışlamamak mümkün mü... 

Masa Tenisine kattığı her emek için kendisine tekrar teşekkür ederim. 

• Teşekkürler 1
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 members

• Bu sayfayı inceleyen kayıtlı kullanıcı yok
  • Çevrimiçi Kullanıcılar   0 Üye, 0 Gizli, 17 Misafir (Tam liste)

• Şu anda bağlı kayıtlı kullanıcı bulunmuyor
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu sitede size daha iyi yardımcı olabilmek için çerezler kullanılır. Çerez ayarlarınızı buradan yapabilirsiniz, veya devam ederseniz çerez kullanımını kabul etmiş sayılırsınız..