Jump to content
Masatenisi.org Forum

UZAKTAN DEFANS İÇİN HANGİ SÜNGERLİ PÜTÜR?

34ekin06

Recommended Posts

SAYIN HOCALARIM DR.NEUBAUER İNFERNO CLASSİC OX. MODELİNİ KULLANIYORUM MASA ÜSTÜ BLOK İÇİN VE ÇOK ETKİLİ OLDUĞU DÜŞÜNÜYORUM. AMA HEP AKLIMDA UZAKTAN DEFANS YAPMAK VARDI VE BU KONUYA AĞIRLIK VERMEYİ DÜŞÜNÜYORUM:) SÜNGERLİ VERSİYON OLARAK HANGİ PÜTÜRÜ ÖNERİRSİNİZ? TAHTAMDA BELKİ DE DÜNYADAKİ EN HAFİF TAHTA dr neubauer barricade def." :) 52 gr sadece :) tam bir defans tahtası öneriyorum neredeyse uzun pütürle topu atmıyor:)  Bu konuda yardımcı olabilirseniz çok sevinirim şimdiden teşekkür ediyorum.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Bu hususta kullanmış olduğum birkaç lastikten bahsedeyim belki aynı lastikleri kullanacak olan defansçı kardeşlerimiz için faydalı olur.

Dr.Neubauer Aggressor (1.3 mm) yarı uzun yarı kısa pütürleriyle hem geriden kesiklere hem bloğa, özellikle de atağa izin verir. Geleneksel uzun pütürlerle oynayanlar çabuk adapte olacaklardır. Masa üstü açmalarda çok etkilidir. Ancak partneriniz bu pütürden gelen toplara daha kolay alışacaktır. Yarı dolu yarı boş gönderdiğiniz toplara bir müddet sonra şut gelmeye başlayacak ve bu da sizi rahatsız edecektir. TSP Curl P1 R (1 mm)'de en bozucu ölü top hissi veren pütürlerdendir ancak kontrolü bir miktar daha zordur. Buna mukabil geriden kesmelerde daha rahatsız edici ve dolu toplar gönderir. (Partnerinizin spini ne kadar dolu ve sağlamsa sizin bu pütürle verdiğiniz backspin de o kadar etkili olacaktır). Rakip bu toplara spin yapabilmek için daha fazla efor sarfeder.  Her zamanki gibi yaptığı şut denemelerini fileye takmaya başlayacaktır. Tabii bu arada siz de değişik ittirme çevirme varyasyonları yapıp, partnerinizin denediği ataklara  her an önlem almalısınız. Yani antrenman yapmaya devam etmelisiniz. Tibhar Grass Dtecs (1 mm)'de iyi alternetif olabilir ancak ben bu lastikten pek haz etmedim. Bu üç lastiği eskitene kadar kullanmış biri olarak acizane değerlendirmemi ekleyeyim:

Geriden Kesmeler backspin etkisi :1. TSP Curl P1, 2. Grass Dtecs  3. Aggressor. 

Ömür   1.Aggressor 2. Tsp Curl P1 3. Grass Dtecs.

Bozucu Etkisi 1. TSP Curl P1, 2. Grass Dtecs  3. Aggressor. 

Atak gücü ve kolaylığı 1. Aggressor, 2. Grass Dtecs  3. TSP Curl P1,

Blok ölü top etkisi 1.Tsp Curl P1, 2. Aggressor 3. Gras Dtecs 

Spin verebilme 1.Aggressor, 2. Tsp Curl P1 3. Grass Dtecs.

Hızları 1. Aggressor, 2. Grass Dtecs  3. TSP Curl P1,

Pütür lastikle blok yapmaktan yavaş yavaş vazgeçip,  geriden kesmelere önem vermeyi düşünmeniz bence tamamen doğru. Özellikle dünya sıralamalarında üst seviyelerde olan defans oyuncuları pütürle nadiren blok yapmaktalar, hatta hemen hemen hiç blok düşünmüyorlar. Hemen hepsi (uzun ya da kısa pütür kullanan farketmiyor) modern defans oynamaktalar. Yani defans yapan uzun pütürlü oyuncular hep geriden kesik ve fırsat bulunca atak yapmakta (P.Gionis veya R.Filus), atak kısa pütürle oynayan oyuncular da genellikle sırf fh atak yapmaktadır. (Mima ito veya M.Falck gibi). Japon Muramatsu ise kısa pütürle geriden savunma yapıp yeri geldiğinde düz lastik tarafıyla bh ataklar yapmaktadır. Koreli Joo See Hyuk tan bahsetmeme bile gerek yoktur sanırım bilmeyen yok.

Bol spinli günler.

• Teşekkürler 2
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

8 saat önce, moktav yazdı:

Bu hususta kullanmış olduğum birkaç lastikten bahsedeyim belki aynı lastikleri kullanacak olan defansçı kardeşlerimiz için faydalı olur.

Dr.Neubauer Aggressor (1.3 mm) yarı uzun yarı kısa pütürleriyle hem geriden kesiklere hem bloğa, özellikle de atağa izin verir. Geleneksel uzun pütürlerle oynayanlar çabuk adapte olacaklardır. Masa üstü açmalarda çok etkilidir. Ancak partneriniz bu pütürden gelen toplara daha kolay alışacaktır. Yarı dolu yarı boş gönderdiğiniz toplara bir müddet sonra şut gelmeye başlayacak ve bu da sizi rahatsız edecektir. TSP Curl P1 R (1 mm)'de en bozucu ölü top hissi veren pütürlerdendir ancak kontrolü bir miktar daha zordur. Buna mukabil geriden kesmelerde daha rahatsız edici ve dolu toplar gönderir. (Partnerinizin spini ne kadar dolu ve sağlamsa sizin bu pütürle verdiğiniz backspin de o kadar etkili olacaktır). Rakip bu toplara spin yapabilmek için daha fazla efor sarfeder.  Her zamanki gibi yaptığı şut denemelerini fileye takmaya başlayacaktır. Tabii bu arada siz de değişik ittirme çevirme varyasyonları yapıp, partnerinizin denediği ataklara  her an önlem almalısınız. Yani antrenman yapmaya devam etmelisiniz. Tibhar Grass Dtecs (1 mm)'de iyi alternetif olabilir ancak ben bu lastikten pek haz etmedim. Bu üç lastiği eskitene kadar kullanmış biri olarak acizane değerlendirmemi ekleyeyim:

Geriden Kesmeler backspin etkisi :1. TSP Curl P1, 2. Grass Dtecs  3. Aggressor. 

Ömür   1.Aggressor 2. Tsp Curl P1 3. Grass Dtecs.

Bozucu Etkisi 1. TSP Curl P1, 2. Grass Dtecs  3. Aggressor. 

Atak gücü ve kolaylığı 1. Aggressor, 2. Grass Dtecs  3. TSP Curl P1,

Blok ölü top etkisi 1.Tsp Curl P1, 2. Aggressor 3. Gras Dtecs 

Spin verebilme 1.Aggressor, 2. Tsp Curl P1 3. Grass Dtecs.

Hızları 1. Aggressor, 2. Grass Dtecs  3. TSP Curl P1,

Pütür lastikle blok yapmaktan yavaş yavaş vazgeçip,  geriden kesmelere önem vermeyi düşünmeniz bence tamamen doğru. Özellikle dünya sıralamalarında üst seviyelerde olan defans oyuncuları pütürle nadiren blok yapmaktalar, hatta hemen hemen hiç blok düşünmüyorlar. Hemen hepsi (uzun ya da kısa pütür kullanan farketmiyor) modern defans oynamaktalar. Yani defans yapan uzun pütürlü oyuncular hep geriden kesik ve fırsat bulunca atak yapmakta (P.Gionis veya R.Filus), atak kısa pütürle oynayan oyuncular da genellikle sırf fh atak yapmaktadır. (Mima ito veya M.Falck gibi). Japon Muramatsu ise kısa pütürle geriden savunma yapıp yeri geldiğinde düz lastik tarafıyla bh ataklar yapmaktadır. Koreli Joo See Hyuk tan bahsetmeme bile gerek yoktur sanırım bilmeyen yok.

Bol spinli günler.

Bu kıyaslamaya biliyorsanız donic pranja ve nittaku wallest i de ekleyebilirmisiniz. 

Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. 

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

16 saat önce, vedaty yazdı:

Bu kıyaslamaya biliyorsanız donic pranja ve nittaku wallest i de ekleyebilirmisiniz. 

Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. 

Üstad donic piranja formula ox kullandım 2 sene kadar. Oldukça etkili bir lastikti. Ox olarak kullandığım için yukarıdaki sıralamaya dahil edemedim zira onlar süngerli pütürlerdi. Ancak şöyle diyebilirim; masabaşı blokları çok etkili bir lastikti. Gerçekten rakibin ritmini bozuyordu. Ancak geriden kesmelerde yarı dolu yerine boş top gönderiyor ve rakibiniz bunu hissettiği anda şut yapmaya başlıyor. Bu da dezavantaj oluşturuyordu. Atak yönü olarak düşük yüzdeli ve düşük tempolu bir lastikti. Süngerlisini kullanmadım malesef. Bu sebeple tekrar süngerli pütürlere geçiş yapmıştım. Nittaku wallest i ise deneme şansım olmadı. Saygılarımla...

• Teşekkürler 1
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

• 4 weeks later...
Tarih: 20.05.2019 Saat: 15:39, 34ekin06 yazdı:

SAYIN HOCALARIM DR.NEUBAUER İNFERNO CLASSİC OX. MODELİNİ KULLANIYORUM MASA ÜSTÜ BLOK İÇİN VE ÇOK ETKİLİ OLDUĞU DÜŞÜNÜYORUM. AMA HEP AKLIMDA UZAKTAN DEFANS YAPMAK VARDI VE BU KONUYA AĞIRLIK VERMEYİ DÜŞÜNÜYORUM:) SÜNGERLİ VERSİYON OLARAK HANGİ PÜTÜRÜ ÖNERİRSİNİZ? TAHTAMDA BELKİ DE DÜNYADAKİ EN HAFİF TAHTA dr neubauer barricade def." :) 52 gr sadece :) tam bir defans tahtası öneriyorum neredeyse uzun pütürle topu atmıyor:)  Bu konuda yardımcı olabilirseniz çok sevinirim şimdiden teşekkür ediyorum.

Öncelikle, bu husustaki tetkiklerim neticesinde, bende oluşan bir takım kanaatleri paylaşmama vesile olan böyle bir bahsi açmanıza karşı duyduğum şükran, memnuniyet ve lezzetyab oluşu bu vesile ile burada ifade etmek isterim.

Oyununuzu görmüş değilim. Şimdi, burada, daha önceki muhtelif forumlara yaptığım ziyaretlerde, tavsiye isteyenlere verilen cevaplarda rastladığım, ''bir videonuzu koysa idiniz de, oyununuzu görüp, ona göre bir yorum yapsaydık'' tarzı bir kalıba yönelmekte olan enerjimin,  belkide vidyo hazırlayacak zaman ve imkan bulamadığınız,  ya da belki de kendinize bu tarz bir özen gösterme deneyiminden henüz yoksun olduğunuz  şeklindeki düşüncelere yöneldiğini ifade etmek istiyorum. Geçtiğim yerleri hatırınızda tutmak size zor geliyor, anlamıyor iseniz ,  ne duruyorsunuz, bir kez daha okuyunuz satırlarımı. 

Sayın 34ekin06, size naçizane tavsiyelerim aşağıdaki gibidir:

''Bu konuya ağırlık vermeyi düşünüyorum'' diye yazmışsınız lakin, asıl önemli olan, arzunuzdan ziyade, hareket etme şekliniz ve onun uzantısı olan oyun tarzınızda uzaktan kesme sistemine geçmeye KENDİLİĞİNDEN bir yönelim, bu tarz oyuna dair bir potansiyel olup olmamasıdır. Yoksa, defansif oyunun da katılımıyla ortaya çıkan rallilerdeki dram, şiirsellik, sanatsallık, güzellik, lezzet ve helecan inkar edilebilecek bir şey değildir. Ne tarz olursa olsun, güzel bir şey yaratmak bizi mutlu eder. Lakin, ''düşünüyorum'' demişsiniz ki, zihnimiz bir arzu yaratma mekanizmasıdır zaten. Eğer arzularınızı izleyecekseniz size şimdiden şunu söyleyebilirim, hayal kırıklığına hazır olunuz. Bunu mutlaka tecrübe edeceksiniz. Zira, arzu ve hayal gırıklığı bir mecidiyenin iki yüzü gibidir. 

Şimdi, uzaktan kesme yolunda inkişaf etmek gibi bir gayeniz var ise, size bu yolda eşlik edebilecek malzemelerden söz edeyim. Öncelikle şunu söylemek istiyorum, yol, ortadadır. ''İyi '' oyuncuların tercih ettiği, galiteli malzemelerden birkaç denesini tecrübe edip, size uygun olanını seçin ve gayrı onunla antireman yapın. Yeteri gadar ayni malzemeynen oynadığınız takdirde, güzel vücudunuzda, ilmin, ''yeni nöral ağ oluşumu'' gavramıyla ifade ettiği değişikliğin olmasına izin vermiş olursunguz. Hele daha da uzun süre aynı malzemeynen oynar iseniz, derinleşir,  o malzemenin gullanımında ustalaşırsıngız. İlaveten, Doğu'nun, ''herhangi bir alanda ustalaşanın ustalığı diğer bütün davranışlarına da yansır '' şeklindeki anlayışını da burada anmak isterim .

Barnak izi misali herkes değişiktir ve sizin için en uygun olanı bulma mesuliyeti de, zihinsel alışkanlıklarımız her ne kadar kabak gibi ortada olan bu durumdan bizi kaçırmak için hareket etse de, evet, bu mesuliyet, hayatınızın mesuliyeti TAMAMEN size aittir. Ekipmanı yalnızca deneyerek bilebilirsiniz. Avcılar derneğindeki sohbetlerde işittikleriniz veya nette okuduklarınızla değil. Zira malzemeyi aslen, oynariken gullanacahsınız, gonuşurken, düşünürken deel.

Dünyanın en hafif tahtasını bırakınız, size, tahta seçiminizi yapmak üzere şu iki gurubu sunuyorum.

İşbu listelerin muhtevasında en üst düzey oyuncuların oynadığı tahtalar da mevcuttur. Muhakkak ki bu listeyi genişletmek mümkün, emme bu başka bir bahs.

1 -  defans grubu  ( def, def+, all-, all, all+)

Victas:  Koji Matsushita Def veya Koji Matsushita 

Butterfly :  Hadrawshield Def,  Innerforce Def,  Defence Pro,  Matsushita Pro,  Defence Alpha

Nittaku:  Resist, Resist II ,  Endless,  Goriki Super Cut , Kim Kyung Ah

Donic:  Defplay Senso

Sauer Troger:  Firestarter

Joola:  Chen Weixing Def 

Tibhar: COS-3

Yasaka:  Sweden Defensive

2- atak-defans (def+, all-, all, all+, off-  )

Victas:  Koji Matsushita Special,  Koji Matsushita Offensive , Yuto Muromatsu

Butterfly:  Joo Se Hyuk,  Diode V ,  Defence II, III, IV,  Matsushita Pro Alpha,  Petr Korbel ,  Matsushita Power Defence     

Nittaku:  Violincello,  Shake Def,  Haneyoshi,  Violin,  Goriki Danshi 

TSP:  Toccata Carbon, Super Defensive

Tibhar:  Stratus Power Def

Joola: Chen Weixing 

Donic:     Persson Power Allround

Gelelim uzun büttürlere:

TSP :         Curl P1R   1.0-1.3 veya 1.4-1.7 mm. 

Curl P3 Alpha R  1.0-1.3 veya 1.4-1.7  ( Batırfılay Feint-Soft muadili, raat oynanır)

Butterfly:  Feint Long II,  1.1  ve 1.3 mm.

Feint Long III  0.6,  1.1  ve 1.3 mm.

Feint-Soft    1.5 mm.

Donic:  Spike P1 ,  Piranja Formula Tec ,    Joola: Octopus,   Tibhar: Grass D-Tecs,           

Palio: CK531a

XIOM : Vega LPO 

1.0 , 1.3 yada 1.5 milim galınlıklı süngerler ile gullanınız bu bütürleri.

Kılasik defans tarzı, mütemadiyen kesme, arada bir tek sipinks, tek çivi veya buna yakın tarzda oynuyorsanız, birinci guruptan tahta ve 1.5 mm.ye çıkmadan 1-1.3 aralığı uzun pütür yeğleyiniz. Yine, tercihan, birinci guruptan bir tahtayla gombine ediniz bu lastiği. Neden, çünkü bu tip terkiplerle, bir defansçı olarak, hız ve sipinksle fırıl fırıl gelen  topları  gontrol etmenin golaylığı tecrübeyle sabittir. Bu bahste, ''atak gücümü zayıflatır'' tarzda itirazlara asla itibar etmeyiniz. Rakip gurogi durumdayken yapacağınız o tek sipinks veya çiviniz için bu tahtaların ve tekniğinizin sağlayacağı sürat, rakibinizi kelimenin tam manasıyla perişan etmenize fazlasıyla yetecektir.

Beyle yaparak ekmeğimize yağ sürmüş oluruz.  

Yooooh!.. Yoh, yoh, yooooohhh!..  Ben forent bekent sipinks de yapıyom, gontra sipinks de yapıyom, atah yapmak için fırsat golluyom, bekent kesiyom emmee forhend ööle pek kesmeyip, uzah yakın sıh sıh atahlar yapıyom, gontra yapıyom diyorsangız, düzeltiyorum, demekle hiç bir ilgisi yok; essahtan ,oynuyorsanız bu şekilde,

yahut böyle oynamaya istidatınız var ise ve de talim-terbiyenizi bir antirenör de nezaretinde, sistemli temrinler yaparak bu istikamette inkişaf ettirmek istiyorsanız, 

oh hayır, bunu istemek de kafi değildir, daha fazlası, tüm varlığınla bu işe girişmek icab eder.....o vakit ikinci gruptan bir tahta, ayrıca, 1.0 milimlilerle beraber, belki de 1.3 veya 1,5 ( 1.4-1.7 ) milim süngerli uzun bütürler sizi beklemektedir. 

Her tür ekipman , oyundaki durumlara bağlı olarak bize hem avantaj hem de dezavantaj getiriyor. Daha çok ne tarz oynuyorsak, ekmeğimize o tarz yağ sürecek ekipmanı kullanır, aynı ekipmanın dezavantaj getirişini de kabul edersek akıllıca davranmış olur, bunun ekmeğini yeriz. Kabullenme, rahatlama da getirdiğinden, rahatlama içinde yavaş yavaş , o ekipmanı o dezavantajla kullanmada derinleşebilir böylece de dezavantajı dönüştürmeye başlayabiliriz.

• Beğen 1
  • Teşekkürler 1
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

• 1 month later...
Tarih: 14.06.2019 Saat: 16:02, beşyüziki yazdı:

Gelelim uzun büttürlere:

TSP :         Curl P1R   1.0-1.3 veya 1.4-1.7 mm. 

Curl P3 Alpha R  1.0-1.3 veya 1.4-1.7  ( Batırfılay Feint-Soft muadili, raat oynanır)

Butterfly:  Feint Long II,  1.1  ve 1.3 mm.

Feint Long III  0.6,  1.1  ve 1.3 mm.

Feint-Soft    1.5 mm.

Donic:  Spike P1 ,  Piranja Formula Tec ,    Joola: Octopus,   Tibhar: Grass D-Tecs,           

Palio: CK531a

XIOM : Vega LPO 

1.0 , 1.3 yada 1.5 milim galınlıklı süngerler ile gullanınız bu bütürleri.

Uzaktan defans için Piranja Formula Tec lastiğinin uygun olduğunu hiç düşünmüyorum.Masa başı oyunlarda ise belkide en etkilisidir. Bununla uzaktan defans yapan bir oyuncu görmedim.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

18 saat önce, karpatlar yazdı:

Uzaktan defans için Piranja Formula Tec lastiğinin uygun olduğunu hiç düşünmüyorum.

Bu ifadenizin kaynaklandığı tecrübeleri paylaşır mıydınız...

İlaveten,  bir deneyimi ''ben bunu böyle deneyimledim'' şeklinde aktarmayı ziyadesiyle ehemmiyetli buluyorum. Zira müteakip kereler vurguladığım üzre, bir kerre daha yazıyorum, unutmamak icab eder, genellemelerle düşünüyor oysa detaylarda yaşıyoruz.

18 saat önce, karpatlar yazdı:

Masa başı oyunlarda ise belkide en etkilisidir.

Bununla uzaktan defans yapan bir oyuncu görmedim.

''Belkide'' diyerek bıraktığınız payı yerinde bulduğumu ifade etmek isterim. Belkide.....Evet, daha sipesifiği, belki  ''kah kendi kah da rakibimdeyken, en etkili bulduğum pütür olarak bunu görüyorum'' olabilirdi...Buradaki ''etkili'' terimi, açılırsa,  bizleri bir dizi taktik, teknik ve sıtratejik malumatla buluşturabilme kapasitesine haiz.  Etkili derken, şayet elbette  kulaktan dolma bir cümle olmaktan öteye gittiyse,  ''etkili'' ifadesini kullanışınızın kaynaklandığı tecrübeleri detaylarıyla paylaşmaz mıydınız...

Şimdiye kadar, süngerli Piranja Tec'le uzaktan defans yapan biri genç, biri orta yaşlı İran'lı,  biri de daha yaşlı üç oyuncu gördüm. Bunlara, oyun tarzı allround diye tabir edebileceğim başka bir veteran oyuncuyu da eklemek istiyorum ki, pütürle çaktığı çiviler haricinde, zaman zaman o da uzaktan kesmekten hiç de geri kalmıyor, içeriye ziyadesiyle kesik diyebileceğim topları fırıl fırıl gönderiyordu...  

Ancak, sizi temin ederim, bu bahsteki asıl meselenin bu olmadığına dair kanaatim, elmasları tıraş eden uçlardan dahi daha sert ve kat'idir.  Pekii nedir bu kanaat? Yanıtlayayım öyleyse : dünyada bir kişi bile kullanmasa dahi bir ekipmanı, yine de size uygunsa, siz onu kullanabilirsiniz. Bundan emin olunuz. Biricik olan size ve oyun tarzınıza uygun olmasıdır, sizsiniz önemli olan. Biricikliğiniz.  Haa, çok tercih edilen, popüler olan yanlıştır,  popüler olan tercih edilmemelidir gibi bir mana da çıksın istemem bu dediğimden, onu da şuracığa iliştireyim. Önemli olan ekipmanın size, oyununuza uyumlu olması.

Piranja Tec'i uzaktan kesmelerde hem bizzat, hemi de başkası oynarken izleyerek,  kafi miktarda tetkik ettiğim kanaatindeyim.    PiranjaTec, en hızlı ve falsolu sipinkslere karşı, kesişi siz yaparsanız, yani lastiğin, gelen sipinksi üstünde gaydırarak geri iade etmesi hususiyeti ( invers ) dışında, siz bizzat kesiş gerçekleştiriyorsanız, topu döndürüşü Gıras DTecs, Curl P1R ve Vega LPO'dan belli belirsiz daha azdır. En üst seviyelerdeki oyuncuların sipinkslerini kesmeyecekseniz, üst ve üst-altı, orta, orta-altı, alt, alt-altı  seviyelerde, rahatlıkla oynayabilirsiniz, rahatça tavsiye etmekte hiç bir beis görmüyorum.  Zira sipinksleri uzaktan kesmedeki  bu minik fark, düz vuruşlarda çok daha büyük bir oynama golaylığı olarak oyuna yansımaktadır.  Lastiğin oynama golaylığına rağmen ''rakibi yanıltıcılığı''da epey yüksektir. Hah, bunu da lastiğin  bir artısı olarak ifade edeyim de, kendimi konuyu bilen uzman olarak hissedişim pekişsin de dedikten sonra,  geriye, lastiğin süngerli de olsa, özellikle masaya yakın yumuşak vuruşlarda daha da belirginleşen, iyi bir ''invers'' etkisine sahip olduğunu ilave etmek kalıyor.

Hele ha bunu da ilave edeyim de, bu husus çok mühim: Kesmeci, atakçının, yaptığı kesmeyi hatalı takdir etmesinden çok sayı alır ha. Atakçı açısından bu takdiri yapmak Curl P1R ve Vega LPO'ya garşı en zor görünüyor. Gıras DTecs'in zorluğu da buna yakın, 1.6 mm. çok kesik gönderiyor ilaveten. Bu takdir,  Piranja Tec'de daha golay.  Yani atakçı olarak, rakibimin yaptığı kesme hareketiyle topu ne kadar kestiğini takdir etmem Piranja varsa CurlP1R'ye göre daha kolay.  Golay emme, yine de bu ayrımı  Piranja'yı uzaktan kesiş lastikleri listesi dışında tutmayı gerektirecek derecede önemli bulmadığımı ifade etmek isterim.  Hele hele Kuzey koreli defansçıların( Kim Song I, Jan Song Man) bu lastiklerin hiç birini değil, 1.5 mm. süngerli Feint-Soft' ları kullandıklarını gördükten sonra. Onların bu malzemeyi kullanmaları konusu ise başka bir bahs.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Fazla olmasada 7-8 yıldan beri uzun pütür ile uzaktan defans oynamaya çalışıyorum. Epey uzun pütür denediğim için Piranja hakkında uzaktan defans yapmaya uygun olmadığını kendi açımdan (tecrubelerimden) söyledim.Piranja bana göre masa başı oynamak için tercih edilmesi gereken bir lastiktir.Rakibi en fazla bu şekilde oynanırsa rahatsız eder. Ancak siz uzun yazınızda yanlış anlamadıysam uzaktan defans için bu lastiğin de uygun olduğunu anlatmaya çalışmışsınız. Olabilir istediğiniz kadar aksini yazabilirsiniz :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

15 saat önce, karpatlar yazdı:

Fazla olmasada 7-8 yıldan beri uzun pütür ile uzaktan defans oynamaya çalışıyorum. 

Sayın Karpatlar,

madem  deneyiminizi aktarırken 7-8 yıl gibi bir süre belirttiniz  ve  ''fazla olmasada'' diyerek hemencecik kim bilir hangi kıstaslarla bu süreyi de yargıladınız, öyleyse,  uzun pütürle oynamaya başladığınızdan bu güne kadar 7-8 yıl mı geçti,  yoksa uzun pütürle oynadığınız saatleri mi toplasanız 7-8 yılı geçiyor,  belirtirseniz sevinirim.  Belirtiniz, hangisi?.........Zira, madem ki eksik hatta yanlış da olsa, canlı bir süreci sayılarla anlamaya çalışıyoruz,   böylece aktarmak istediğiniz deneyimin sayısal karşılığı daha da netleşecektir...

Üstelik, ister 7-8 yıl geçmiş olsun, ister oynadığınız saatlerin toplamı 7-8 yıl olsun, bu kadar sürede eğer hala dediğiniz gibi uzaktan defans OYNAMAYA ÇALIŞIYORSANIZ, sanırım artık  bunun mümkün olup olmadığını anlamış olmanız gerekir.

İsterseniz bana sorabilirsiniz, mümkün mü değil mi......

Orasını bilemem, lakin, şu kadarından eminim; masa tenisini seviyorsunuz.

İlaveten,  ''fazla olmasada'' derken  -da ayrı yazılıyor, bitişik yazılan -da'lar yer, konum belirtiyor, misal: masada, evde, duvarda, anahtar bende değil sende, derken.....lakin, ''öbür dünyaya ben de sen de gidiyorsun'' derken, buradaki dahi manasındaki -de ayrı yazılır. 

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

• Konuyu Görüntüleyenler   0 members

• Bu sayfayı inceleyen kayıtlı kullanıcı yok
  • Çevrimiçi Kullanıcılar   0 Üye, 0 Gizli, 18 Misafir (Tam liste)

• Şu anda bağlı kayıtlı kullanıcı bulunmuyor
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu sitede size daha iyi yardımcı olabilmek için çerezler kullanılır. Çerez ayarlarınızı buradan yapabilirsiniz, veya devam ederseniz çerez kullanımını kabul etmiş sayılırsınız..