Jump to content
Masatenisi.org Forum

Yeni Vergi (Gümrüğe sunum ücreti) hayırlı olsun

buyukdogu

Recommended Posts

İŞTE 30 MAYIS'TAN SONRA KARŞILAŞILACAK TABLO

Ürün Fiyatı TL Karşılığı Gümrük Vergisi (Diğer, % 20) KDV (% 18) ÖTV (% 20) Toplam (TL)
5 Euro 34 6.8 7.3 9.6 57.7
10 Euro 68 13.6 14.7 19.3 115.6
15 Euro 102 20.4 22 28.9 173.3
20 Euro 136 27.2 29.4 38.5 231.1
22 Euro 149.6 29.9 32.3 42.4

254.2

• Şaşkın 1
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Gümrük vergisi ve KDV’nin yanısıra, eğer sipariş edilen ürün, 4760 sayılı Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) Kanunu'nda ekli 4 sayılı listedeki eşyalardan ise bu vergi yükümlülüklerine ek olarak yüzde 20 ÖTV de alınacak.

Bu habere göre masatenisi ekipmanları, bu listede olmadığından fiyata %20 ötv eklenmeyecek.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Şimdi, esrarte yazdı:

@buyukdogu Umarım o dediğiniz ekstra vergi gerçekten yoktur, lakin o olmasa bile tablodan anladığım 150 liralık bir urunun 61.2 tl gibi bir vergisi var. yani %40.8 ekstra ücret? Ülkenin haline bak...

Canlı lazım canlı :frust:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

54 dakika önce, Levend yazdı:

İyi güzel de, Avrupa Birliği ile gümrük birliği anlaşması var. Oradan gelecek ürünlerde sadece kdv ( ve eğer tabi ise ötv) alınabilir. Gümrük vergisi uygulanamaz!

Hollanda üzerinden çok sık alışveriş yaparım, neredeyse tamamına gümrük vergisi ödedim. Bize gelirken sıfır gümrük maalesef söz konusu değil.

Asıl konuya dönersek, tamamen nakit sıkıntısından. Her türlü vergi eklenebilir, hatta belli malları getirmeyi men edebilirler, para yurtdışına gitmesin ve dövizi arttırmasın diye. Çünkü yapılan her alışveriş döviz ihtiyacı doğuruyor ve bir yerlerden temin ediliyor. Bu temin esnasında oluşan talep iç piyasayı etkiliyorsa dediğim gibi bazı ürünler tamamen engellenebilir bile.

Hoş değil, can sıkıyor...

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

1 hour ago, Levend said:

Avrupa Birliği ile gümrük birliği anlaşması var.

Türkiye'nin AB'ye katılım(yada adı her neyse) sürecinin, avrupa birliği parlementosu tarafından askıya alındığı haberleri her haber programında dile getiriliyordu. Koşullarını bilmemekle birlikte, artık görünen köyün klavuz gerektirmediği gibi, TC hükümetinin tekelinde alınan bir karar olarak, sözü edilen gümrük birliği anlaşması bizim ülkemiz için geçerliliğini korumuyor olabilir mi, bu konu hakkında bilgisi olan var mı?  

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

3 saat önce, Levend yazdı:

İyi güzel de, Avrupa Birliği ile gümrük birliği anlaşması var. Oradan gelecek ürünlerde sadece kdv ( ve eğer tabi ise ötv) alınabilir. Gümrük vergisi uygulanamaz!

Aynen durum bu şekilde,,,Vergi yok,, Ama kullanırsan kdv , ötv yada canım ne isterse onun vergisini koyarım diyor ,

Abd nin Çine uyguladığı son vergi durumu %25  ,,,,Çin den mal getirirsen bu %25 ödersin , ABD bu bir gümrük vergisi, ister al ister alma diyor,,, T,C de ise gümrük vergi SIFIR ama kullanmak yok, kullanırsan (kdv ,ötv yada adı önemli olmayan vergi ) ödeyeceksin diyor, 

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Beyler yapmayın etmeyin. Bu iş Tenergy’nin hamuru mevzusu değil. Ben yıllardır işimi ithalat yaparak yürütüyorum. Yaptığım ithalat da 50 €’luk lastik değil! 

Avrupadan gelen hiç bir mala tek kuruş gümrük vergisi koyamazsın ! (nokta)

Yeni bir kanun çıkarmadan ötv’de tarifi olmayan bir maldan ötv alamazsın ! (nokta)

Diğer yandan öyle gazetenin verdiği gibi gümrük vergisi olmaz ! Her ürünün gtip’si vardır ve gümrük vergisi oranı farklıdır! Ayrıca zaten gümrük vergisi oranları da öyle %20 seviyesinde oranlar değildir genelde...

Hele bi bekleyelim resmi gazetede yayınlansın, neymiş ne değilmiş  anlarız.

Not: İlkay bey, sanırım siz kdv ödediniz.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

2 saat önce, Levend yazdı:

Beyler yapmayın etmeyin. Bu iş Tenergy’nin hamuru mevzusu değil. Ben yıllardır işimi ithalat yaparak yürütüyorum. Yaptığım ithalat da 50 €’luk lastik değil! 

Yeni bir kanun çıkarmadan ötv’de tarifi olmayan bir maldan ötv alamazsın ! (nokta)

Diğer yandan öyle gazetenin verdiği gibi gümrük vergisi olmaz ! Her ürünün gtip’si vardır ve gümrük vergisi oranı farklıdır! Ayrıca zaten gümrük vergisi oranları da öyle %20 seviyesinde oranlar değildir genelde...

Bugün UK dan tek bir tahta geldi. KDV+ standart paket açma parası ödedim 34.5 lira. Levend abinin dediği gibi sadece KDV yi yansıtmışlar:)

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Tarih: 17.05.2019 Saat: 11:18, Bilal OLGUN yazdı:

Bugün UK dan tek bir tahta geldi. KDV+ standart paket açma parası ödedim 34.5 lira. Levend abinin dediği gibi sadece KDV yi yansıtmışlar:)

15 gün sonra yürürlüğe girecek denmişti zaten.  Bu 15 gün geçti mi?

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

• 3 weeks later...

Bu konuda çıkacak kargaşayı çok merak ediyorum.

Hadi Avrupa Birliğinden gelen mallara (benim dediğim gibi) sadece KDV uygulayıp, gümrükten çıkardılar diyelim, peki başta Çin ve Amerika olmak üzere AB olmayan yerlerden gelen irili ufaklı bir sürü paketin her biri ile nasıl uğraşacaklar?

Her birini tek tek açıp, gtip numarasını bulup, sonra da ötv’ye tabi olup olmadığını kontrol edip, ödenecek bedeli hesap ederek tekrar kapatacak ve sahibine gönderecekler ha?

Zaten kör topal işleyen posta sistemimiz iyice kaosa sürüklenecektir!

Ben hala gazetecilerin yanlış anladığına inanıyorum. Gelen pakete üst limite kadar kdv uygulayıp çıkartacaklar bence....

Sahi var mı aramızda hiç 31 Mayıstan sonra paket ulaşan?

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

2 dakika önce, Levend yazdı:

Bu konuda çıkacak kargaşayı çok merak ediyorum.

Hadi Avrupa Birliğinden gelen mallara (benim dediğim gibi) sadece KDV uygulayıp, gümrükten çıkardılar diyelim, peki başta Çin ve Amerika olmak üzere AB olmayan yerlerden gelen irili ufaklı bir sürü paketin her biri ile nasıl uğraşacaklar?

Her birini tek tek açıp, gtip numarasını bulup, sonra da ötv’ye tabi olup olmadığını kontrol edip, ödenecek bedeli hesap ederek tekrar kapatacak ve sahibine gönderecekler ha?

Zaten kör topal işleyen posta sistemimiz iyice kaosa sürüklenecektir!

Ben hala gazetecilerin yanlış anladığına inanıyorum. Gelen pakete üst limite kadar kdv uygulayıp çıkartacaklar bence....

Sahi var mı aramızda hiç 31 Mayıstan sonra paket ulaşan?

Dün bir paket aldım. Sadece açma kapama parası ödedim :D

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

• 3 weeks later...
Tarih: 17.05.2019 Saat: 01:32, Levend yazdı:

AB, ekonomi temelinde bir birlikteliktir.  İki temel unsuru bulunur:

1. Malların serbest  dolaşımı (gümrük birliği):  Buna göre, üye ülkelerin herhangi birinde üretilen bir mal, diğer ülkelere kota konulmadan, gümrük vergisi alınmadan sokulup satılabilir (Türkiye buna dahildir).

2. İşgücünün serbest dolaşımı: Buna göre, üye ülkelerin vatandaşları, dilediği ülkeye gidip çalışabilir, yaşayabilir (Türkiye buna dahil değildir. Türk toplumunun da AB'ye girmekten anladığı şey budur. Gümrük birliği ile girenlerin ne olduğunu anlamaz).

Bu, AB'nin akademik tanımıdır. Gelelim olayın anlatımına. AB'nin üretim konusunda üstün ülkelerindeki şirketlerin kârlarını arttırmaya, diğer ülkeleri sömürmeye yönelik bir prosedürdür. Aslında tarihi ve iktisadi olarak bakıldığında emperyalist yayılmanın amaçları doğrultusunda bir uygulamadır. Yani teknolojik ve markalaşma açısından üstün ülkelerin malları, gümrük vergisi alınmadan üretim ve teknoloji açısından geri olan ülkelere sokulduğunda, geri ülkelerdeki ürünler, fiyat avantajını yitirir ve ucuzlamış üstün ülkelerin mallarıyla (küresel dev şirketlerle) rekabet edemez ve batarlar (veya kapatırlar). Dolayısıyla, teknoloji ve markalaşma açısından geri olan ülkelerde işsizlik gittikçe artar. İşte buna istinaden, serbest dolaşım hakkı devreye girer ve işsiz kalanlar, mallarıyla ülkelerini işgal eden şirketlerin ülkelerine gidip fabrikalarında çalışabilir. Kısacası "benim ülkeme mal satıp daha çok kâr etmene izin veriyorum ama sen de bana fabrikada iş vereceksin" demektir.

İşte ülkesi gümrük birliği anlaşması nedeniyle AB malları (üstüne yine AB ver ABD menşeli şirketlerin, ucuz işgücü nedeniyle Çin'de kurdukları fabrikalarından gelenlerle birlikte) tarafından işgal edilen ve üretimi biten Türkiye'ye serbest dolaşım izni verilmeyerek, 24 yıldır Türk toplumu enayi yerine konulmuştur. Tamamen sıfır maliyetli sağmal inek gibi sağılmaktadır. Zira mallarını Türkiye'ye de satarak cebini dolduran yabancı firmalar, ortaya çıkan işsizleriyle başı ağrımamakta, sıfır maliyetle temiz kazanç elde etmektedirler. Normalde, siyasiler, bu ülkenin lehine çalışıyor olsalar, çoktan bu enayiliğe son verirlerdi, AB'den çıkarlardı. Ancak toplum tüm çektiklerini sessiz kalınca, sömürü devam ediyor. Zaten mevcut siyasiler de küresel şirketlerin  bu temiz kâr durumun devamını sağlamak için Türkiye'nin başına getiriliyor.

En baş konuya dönecek olursak, (gümrük birliği anlaşması gereği) dediğiniz gibi gümrük vergisi almamaları gerekiyor. KDV ve ÖTV konusunda bir bilgim yok.

• Teşekkürler 1
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Tarih: 16.05.2019 Saat: 21:37, Levend yazdı:

Test edildi, onaylandı!

Dediğim gibi sadece kdv ve ufak bir miktar işlem ücreti tahakkuk ettirildi. Yani daha önce 22€ üzerindeki paketlere uygulandığı gibi...

Kısacası Avrupa Birliğinden gelen paketlere gümrük vergisi, ötv vs. herhangi bir ek vergi yok. Sadece kdv!

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

• 3 weeks later...
Japonya'dan 09.07.2019'da verdiğim siparişim, bugün muhtemelen elime geçecek. Yurtdışından sipariş verecek olanlara bir fikir olması için paylaşıyorum. Sipariş toplamı ve çıkan vergi miktarları aşağıdadır:

1 ea. V Stage, Yasaka - Color: Red - Thickness: 2.0 €35.48
1 ea. V Stage, Yasaka - Color: Black - Thickness: 2.0 €35.48
2 ea. Cushion Guard Tape2, Yasaka - Color: Blue - Size: 12mm €5.87
1 ea. Finezip, Nittaku 100ml €11.00

(Siparişteki ürünlerin fiyatlarının toplamı: 555,46 TL) Sub-Total€87.82
Economy Aire(SAL)(Small Packets) (1 x 0.491kg) (SAL)Shipping: €8.13

Total: €95.95

Gümrük Vergisi  : 48.76 TL
Damga Vergisi : 0.7 TL
Gümrüğe Sunma Ücreti : 5.2 TL
Yurtdışı İade Ücreti : 0.0 TL

Vergi Toplamı: 54,66 TL
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

11 Temmuz 2019'da AB üyesi Estonya'dan (tabletennis11'den) verdiğim siparişteki ürünler ve gümrük miktarları:

Falco Tempo Long Booster 150ml.                                                                                                                
€24.92
Nittaku Edge Tape Stripe Guard 2, 12mm Gold                                                                                                                           
€2.08
Nittaku Edge Tape Stripe Guard 2, 12mm Pink                                                                                                                           €2.08
Revolution Nr.3, Rubber Cleaner & Rejuvenator 100ml                                                                               €8.25

Subtotal                                                                   (Siparişteki ürünlerin fiyatlarının toplamı: 236,11 TL)   €37.33
Shipping                                                                                                                                                           €7.50
Grand Total                                                                                                                                                    €44.83

Gümrük Vergisi: 10.0 TL (Ya ürünlerin ne olduğunu anlamadıklarından kafadan bunu yazdılar, ya da AB'den gelenlere standart bunu uyguluyorlar)
Damga Vergisi: 0.7 TL
Gümrüğe Sunma Ücreti: 5.2 TL
Yurtdışı İade Ücreti: 0.0 TL

Vergi toplamı: 15,9 TL
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

TT11’i iyi bilirim. Onlar Türkiye’ye gönderdikeri tüm siparişlere düşük fatura keserler.

Hatta ben her siparişte ( başım derde girmesin diye) bana normal fatura ile göndermelerini not düşerim.

Eğer atmadıysan, paketin içinden bir yerlerde beyaz bir kağıda basılmış olan, gümrük için “sahte fatura’yı” bulursun.

• Beğen 1
  • Teşekkürler 1
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

2 saat önce, Levend yazdı:

TT11’i iyi bilirim. Onlar Türkiye’ye gönderdikeri tüm siparişlere düşük fatura keserler.

Hatta ben her siparişte ( başım derde girmesin diye) bana normal fatura ile göndermelerini not düşerim.

Eğer atmadıysan, paketin içinden bir yerlerde beyaz bir kağıda basılmış olan, gümrük için “sahte fatura’yı” bulursun.

Estonya'dan (TT11'den) gelen paket, hala Arnavutköy'de. Elime ulaşmadı. Oradan ilk kamyonu hangi gece yollarlarsa, gündüzü elime geçecektir (Muhtemelen Pazartesi ya da Salı). Gelince göreceğiz ^_^ . Japonya'dan gelenleri bugün teslim aldım. AB'den gelen ürünlerde almamaları gerekiyor. AB Gümrük Birliği anlaşmasına aykırı. Birisi dava açarsa, bu vergiyi koalyca kaldırtabilir (yerine başka bir şey uydururlar mı bilemiyorum).

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Tarih: 27.07.2019 Saat: 13:44, Levend yazdı:

Evet, kutunun üzerine yapıştırdıkları kağıda bedel olarak 8$ yazmışlar. Haliyle neden 10 TL gümrük vergisi ile kurtardığım anlaşıldı :( .

Ancak yine dediğim gibi, AB gümrük birliği anlaşması nedeniyle gümrük vergisi alamamaları gerekiyor. Vergi aleyhine dava açan, çok rahat bu davayı kazanabilir.

Estonya'dan gelen paket içeriği.jpg

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 members

• Bu sayfayı inceleyen kayıtlı kullanıcı yok
  • Çevrimiçi Kullanıcılar   0 Üye, 0 Gizli, 17 Misafir (Tam liste)

• Şu anda bağlı kayıtlı kullanıcı bulunmuyor

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu sitede size daha iyi yardımcı olabilmek için çerezler kullanılır. Çerez ayarlarınızı buradan yapabilirsiniz, veya devam ederseniz çerez kullanımını kabul etmiş sayılırsınız..