Jump to content
Masatenisi.org Forum

Yeni Vergi (Gümrüğe sunum ücreti) hayırlı olsun

buyukdogu

Recommended Posts

Şöyle ki, aliexpress den üç hafta önce bana gelen üründe postacı ücret istememişti lakin bugün gelen başka bir paket için ücret istedi, sorduğumuzda artık gelen her ürüne bu ücretin isteneceğini belirtti. Bu gümrük vergisi değil, dediğiniz gibi herhalukarda gelen ek ücret. Ürün isterse 1 dolarlık bir usb kablosu olsun yine de bu ücret ödenecek.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

2 saat önce, ilkaydemiralay yazdı:

Emin değilim ama sanırım aliexpress ya da çin den gelen ürünler için bu durum, cuma günü tt11 den lastik geldi hiç bir ücret ödemedim.

Son 3 nakliye Çin ve Aliexpress hariç geldi.. hepsinde 5 lira aldılar..

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

11 saat önce, Bilal OLGUN yazdı:

Son 3 nakliye Çin ve Aliexpress hariç geldi.. hepsinde 5 lira aldılar..

Doğrudur, bizim postacı cepten ödedi o zaman. ;)

Neyse hak geçmesin, sık sık geliyor, gelince sorar öderim bende eğer böyle bir durum varsa.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

• 5 weeks later...
6 saat önce, karpatlar yazdı:

Ürün gelse  5 tl yi vereceğiz ama çinden takipsiz kargo olarak satın aldığım ürünlerin çoğu gelmedi. Niye gelmiyor, kim kaybediyor, birileri çalıyor mu bilemiyorum.Satıcı gönderdiğini söylüyor. Neyseki para iadesi konusunda bir problem yok.

Takip kodsuz ürün almak çok tehlikeli. Başına ne geleceği belli değil. Bir defasında 2 Aydan fazla sürmüştü gelmesi. 

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Fotoğraf makinem için dün takip kodlu elektronik bir malzeme geldi ve hiç bir şey ödemedim. Çok büyük bir parça değildi. 7x12 cm dikdörtgen kutu ile geldi. Sadece gelen evrağa imza attım hepsi bu. Sanırım tahta vs bir şeyler alıp paketi büyük olursa 5 TL alıyorlar. Sonuçta postacının saklama alanında o ölçüde bir yer oluşturuyor ve bu bedel bu duruma göre ayarlanıyor olabilir. 

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Bu bedel paketin açılıp içinin kontrol edilmesi karşılığı alınan bir bedel. 

Tüm paketler için böyle bir uygulama yoktu. Rastgele bazı koliler kontrol edilirdi. Böylece beyan edilenden daha yüksek bedelli kargolarda vergi kaçağı engellenirdi. 

Şimdi bakan Albayrak, bu uygulamayı hepsine yapıp veya yapmış gibi gösterip para alıcaz diyor. 

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

• 1 month later...

Yaklaşık üç hafta önce bana da T11 den yapıştırıcı ve booster gelmişti; gelen PTT Kargo görevlisine 5 lirayı verirken sorduğumda, bu uygulamayla ilgili yeni bir düzenleme yapıldığını ve tüm yurtdışı kargolardan standart 5 lira ücretin alınacağını söylemişti bana.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

3 hours ago, moktav said:

15 gün içinde geçerli olacak ecik sabredin.

Uygulamanin nasil olacagini ogrenmek icin mi bekleyelim hocam? Oncesinden detaylarini bilmesi gerekmez mi vatandasin? 150 euroluk fis de olsa 5 tl mi yani, yoksa her daim +5tl ve uzerine %18 mi? Hayata gecmis olmasi mi gerekiyor neyin nasil oldugunu bilmemiz icin? 

Benim gozumde hirsizligin daniskasidir, 2 yilda bir keyfi gumruk vergisi degisimleri, ne guzel dunya, biraz da boyle doldur cepleri!

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

13 saat önce, esrarte yazdı:

Uygulamanin nasil olacagini ogrenmek icin mi bekleyelim hocam? Oncesinden detaylarini bilmesi gerekmez mi vatandasin? 150 euroluk fis de olsa 5 tl mi yani, yoksa her daim +5tl ve uzerine %18 mi? Hayata gecmis olmasi mi gerekiyor neyin nasil oldugunu bilmemiz icin? 

Benim gozumde hirsizligin daniskasidir, 2 yilda bir keyfi gumruk vergisi degisimleri, ne guzel dunya, biraz da boyle doldur cepleri!

Yurtdışı e-ticaret alışverişlerinde vergi muafiyeti kaldırıldı

Amazon, Alibaba gibi uluslararası elektronik ticaret şirketlerinden sipariş edilerek korgayla gönderilen ve bedeli 22 Avro'yu aşmayan ürünlere tanınan vergi muafiyeti kaldırıldı. Posta ve kargo yoluyla gelen tüm gönderilere, bedeli ne olursa olsun yüzde 18-20 oranında gümrük vergisi uygulanacak. Karar 15 gün sonra yürürlüğe girecek. 

Amazon, Alibaba gibi uluslararası elektronik ticaret şirketlerinden sipariş edilerek korgayla gönderilen ve bedeli 22 Avro'yu aşmayan ürünlere tanınan vergi muafiyeti kaldırıldı.

Habertürk.com'un haberine göre, Avrupa Birliği ülkelerinden getirtilen ürünlere yüzde 18, diğer ülkelerden getirtilenlere yüzde 20 oranında gümrük vergisi uygulanacak.

Posta ya da hızlı kargo taşımacılığı yoluyla gelen, gönderi başına bedeli 75 Avro'ya kadar olan ürünlere sağlanan vergi muafiyetinde, limit önce 30 Avro'ya, 2016 yılında da 22 Avro'ya indirilmişti. Şimdi posta ve kargo yoluyla gelen tüm gönderilere, bedeli ne olursa olsun yüzde 18-20 oranında gümrük vergisi uygulanacak. Karar 15 gün sonra yürürlüğe girecek.

Cumhuriyet Gazetesi 15.05.2019

Cumhuriyet Gazetesi
  • Teşekkürler 1
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 members

• Bu sayfayı inceleyen kayıtlı kullanıcı yok
  • Çevrimiçi Kullanıcılar   0 Üye, 0 Gizli, 21 Misafir (Tam liste)

• Şu anda bağlı kayıtlı kullanıcı bulunmuyor

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu sitede size daha iyi yardımcı olabilmek için çerezler kullanılır. Çerez ayarlarınızı buradan yapabilirsiniz, veya devam ederseniz çerez kullanımını kabul etmiş sayılırsınız..