Jump to content
Masatenisi.org Forum

Uzun pütür lastik hakkında

Recommended Posts

Masaya yakın, masa üstü blok ve topu bozmak için genelde süngersiz (OX) pütür kullanılır. Orta ve uzak mesafeden kesik yapmak için süngerli pütür daha çok tercih edilir. 0.5, 0.7, 1, 1,3, ve 1,5 mm kalınlıklarda süngerli pütürler gördüm. Pütürün sertliği de değişkenlik gösterebilir kesik yaparken. Ben yumuşak ve süngersiz uzun pütürle oynuyorum. Ama tahtam hızlı olduğu için uzaktan da kesik yapabiliyorum. "hangisi daha iyi" sorusu oyuncudan oyuncuya değişir. Ben süngersiz pütürle topu boza boza rakibi deli ederim, boş oynarsa boş oynarım. Pütürden gelen masa üstü boş topa spin çekmeye kalkarsa topun yüksekliğine göre masaya düştüğünde ya smashlerim ya da yine masa üstü blok yaparak hem bozuk top hem de spini tersine çevirip rakibe yollarım. Bozuk topu kaldırırsa da forehandden çakar geçerim. Kimi oyuncu vardır uzaktan kesik yapmaya bayılır, kimisi vardır benim gibi masa üstü blok yaparak hem rakibin hem de oyunun dengesini bozar. Gelelim "hangisi daha iyi" sorusuna. Tahtanızın hızına ve oyun stilinize göre değişir bu. Tahtanız hızlı ama 0.5 sünger kullansanız bile topu uçurursunuz. Kontrolü de zor olur. Bence "hangisi daha iyi" sorusundan önce "hangi oyun stilini oynuyorum" sorusunu kendiniz cevaplamalısınız ki oyun stilinize uygun bir lastik seçimi yapabilin. 

• Beğen 1
  • Teşekkürler 1
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Ucuz yönlü bir tercih olması ve denemeniz için Yinhe Neptune (0.7mm) pütürü ya da TSP Curl P1R  pütürünü önerebilirim.  Yinhe Neptune ile  masa üzerinde kalkan toplara ne ince ne de kalın olan süngeri sayesinde smash vurabilir ve uzaktan kesme yapabilirsiniz. TSP pütürü bir çok farklı tahta üzerinde denedim süngersiz olanı masa üzerinde topları iterken çok güzel kontrol sağlıyor fakat süngerli olanı ile yarım saat oynadım. Masadan orta ve uzak mesafelerde rahat kesik yapabilir ve yine masa üzerinde kalkan toplara eğer topu raketin ucuna iyi oturtursanız güzel smashler vurabilirsiniz.  (inceleyip, sağdan soldan video izleyip değil de arkadaşım kullandığı ve benim de deneme şansım olduğu için şimdilik bu pütürleri önerebiliyorum) Ama size tavsiyem, eğer yakınlarınızda farklı pütürleri kullanan oyuncuların bulunduğu salonlar var ise önce o kişilerden rica edip lastiği + tahtayı + comboyu deneyip sonra kendinize bir lastik satın almanızdır. Seçim size kalmış. 

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 members

• Bu sayfayı inceleyen kayıtlı kullanıcı yok
  • Çevrimiçi Kullanıcılar   0 Üye, 0 Gizli, 42 Misafir (Tam liste)

• Şu anda bağlı kayıtlı kullanıcı bulunmuyor
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu sitede size daha iyi yardımcı olabilmek için çerezler kullanılır. Çerez ayarlarınızı buradan yapabilirsiniz, veya devam ederseniz çerez kullanımını kabul etmiş sayılırsınız..