Jump to content
Masatenisi.org Forum

Butterfly Tenergy 05 - HARD

Recommended Posts

Merhabalar, hepimizin bildiği üzere İTTF 2014'te plastik topa geçince lastik endüstrisi de sarsılmış birçok firma yeni toplara uygun(!) olduğunu iddia ettiği lastikler çıkarmıştı. Kalın süngerler, farklı farklı isimler ile sözde teknolojiler.. Sadece Butterfly şimdiye kadar sessiz kalmıştı. Bunun en büyük sebeplerinden biri ise bu şirketin pazar payında çok büyük bir parçaya sahip olmasıydı. 2008 'de çıkardığı Tenergy serisi topların değişmesinden sonra bile satışlarını tüm hızıyla sürdürmeye devam etmişti. Geçtiğimiz Nisan ayında ise 2018 in sonuna doğru yeni bir lastik çıkaracağını duyurmuştu.

Lansman tarihi ve adı kesinleşmiş bulunuyor. Yeni lastğimizin adı Tenergy 05 HARD. Yani eski 05 ile aynı üst yüzeye sahip fakat daha sert süngerli bir lastik. Bu hamle ile Butterfly'da uzun süren sessizliğini bozup kendini yeni trende adapte etmeye çalışmış gibi görünüyor. Lastik 1 Kasımdan itibaren biz amatör oyuncular için raflarda yerini alacak. Forumdaki birçok kişinin bildiği üzere profesyonel oyuncular (tenergy kullanan) zaten ticari versiyonunu kullanmıyorlar. Hepsinin kendi zevkine göre dizayn edilen  özel lastik serileri var. Butterfly'da madem insanlar böyle lastiklerin olduğunu biliyor ve bunları merak ediyorlarsa bunu piyasaya süreyim de birazda bundan kazanayım demiş. Araştırmalarıma göre Timo Boll, Marcos Freitas ve Lin Gaoyuan (BH lastği olarak) zaten bu versiyonu eski 05 üst yüzeyi ile uzun zamandır kullanmakta imiş.

Sünger Sertlikleri :

T05-FX : 32 Derece

T05 : 36 Derece

T05-HARD : 43 Derece 

Butterfly'ın eski yarı çin lastiği olan Spin ART 48 derece iken T05-Hard 43 derece. Yabancı forumlarda Spin ART kullanıcısı olan bir sürü insan 43 derecelik sertliğin yeni toplarda ki hız ve spin açığını yeterince kapatacağını düşünüyor. Bekleyip göreceğiz... 

Yeni lastik hakkında sizler ne düşünüyorsunuz ?

• Teşekkürler 2
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

• 2 months later...
3 saat önce, Slowhand yazdı:

İncelemesi TT Daily tarafından yapılmış. Videodan gördüğüm ve anladığım kadarıyla normal 05 ile pek alakası yok. Baya bi daha hızlı, dar atış açılı, kontra spinlerde, şutoplarda daha efektif bi lastik olmuş..

ve de efektif satış kuru ile hesap edilirse tadından yenmez...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

• 2 weeks later...
7 hours ago, murderking said:

inceleme için teşekkürler.

acaba 05 ten daha mı güzel servis atılır yoksa daha mı zor atılır? (pendulum ve reverse pendulum servislerde)

Bana kalırsa anti veya pütür olmayan, topu tutan her lastik ile çok şuh servis atılabilir. Olay oyuncunun kendisinde. 

• Beğen 1
  • Teşekkürler 1
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Tarih: 14.12.2018 Saat: 00:14, esrarte yazdı:

Bana kalırsa anti veya pütür olmayan, topu tutan her lastik ile çok şuh servis atılabilir. Olay oyuncunun kendisinde. 

Benim bahsettigim aslinda tamamen tum degiskenler ayniyken ( oyuncu hiz aci ve sertlik gibi) yani ayni hareketle hangi lastikle atilan servis daha kesik olur. Bunu da lastigin ozelligini ogrenmek icin sordum cunku sert lastigin tam tamina be anlama geldigini anlamadim. Bu yuzden tepkinizi anlamadim. Tabii ki iyi oyuncular her lastikle guzel servis atabilir. Ben de ortalama bir oyuncu olarak ( servis konusunda oyunumdan onde gidiyorum) 05 ile cok etkili servisler atabiliyorum. 

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Hocam estagfurullah, ne tepkisi. Bilakis iyi de olmuş sorduğunuz, şimdi sorunuzu açınca benim de kafamda tilkiler başladı dolanmaya. Lastiğin sertlik derecesi, diğer değişkenler sabit kalmak kaydıyla, artınca sadece servis nasıl etkilenir düşünmekteyim. Yani tabi diger etkenler ne kadar sabit kalabilir emin değilim, agırlığını da aynı tutmak lazım, yapışkanlık/tutuş miktarlarını aynı düşünmek lazım. Bir ihtimal yumuşak lastiklerin topa gömülme miktarı fazla olabileceğinden, hard versiyonu servislerde daha az etkili olabilir diyesim var. Ama ekipmanlarla daha haşır neşir olanların yorumu daha mühim olacaktır kanımca. 

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Bir saat önce, esrarte yazdı:

Hocam estagfurullah, ne tepkisi. Bilakis iyi de olmuş sorduğunuz, şimdi sorunuzu açınca benim de kafamda tilkiler başladı dolanmaya. Lastiğin sertlik derecesi, diğer değişkenler sabit kalmak kaydıyla, artınca sadece servis nasıl etkilenir düşünmekteyim. Yani tabi diger etkenler ne kadar sabit kalabilir emin değilim, agırlığını da aynı tutmak lazım, yapışkanlık/tutuş miktarlarını aynı düşünmek lazım. Bir ihtimal yumuşak lastiklerin topa gömülme miktarı fazla olabileceğinden, hard versiyonu servislerde daha az etkili olabilir diyesim var. Ama ekipmanlarla daha haşır neşir olanların yorumu daha mühim olacaktır kanımca. 

sert lastik ile çinlilerin etkili servis atamaması gerek :D

Servis tamamen topu hissetme olayı ve yetenek. Daha sonra ekipman

• Beğen 1
  • Teşekkürler 1
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Iyi de prolar hard versiyonunu booster ile kullanıyorlar. Booster ile tekrar yumuşatıp normal tenergy kıvamına getiriyorlar. Boosterlanan sünger de daha elastik ve ziplak oluyor. Eski günlerdeki gibi daha fazla spin ve hız elde ediliyor. 

Bu arada prolar için özel lastik üretildiği doğru değil. Timo eskiden fh tarafında hard versiyonu ile oynamazken lastikleri tartip ağır ( ve dolayısıyla sert ) lastikleri fh tarafına hafifleri bh tarafına takıyordu.  

Çinliler de oyuncuya göre süngerlerin sertlik derecesini ayarlıyor.  

Ama üst lastiği özel üreten yok. Sadece taze lastik alıyorlar o kadar. Çoğu da bu lastik iyi bu kötü vs diye muhabbetini yapıyor. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Tarih: 21.12.2018 Saat: 22:55, esrarte yazdı:

Su gomulme olayi benim de kafama yatti. Topu ne kadar iceri alirsa o kadar cok falso verebilir sanki. Tamamdir tesekkur ederim hocam yanit icin. 

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Yumuşak daha spinli olur gibi teorilere girmemek lazım. 

Yumuşak süngerli lastik yavaş hareketlerde ( servis gibi) topu daha cok kavrayabilir ama yumuşak süngerin aynı zamanda reboundu da zayıf olacaktır.  yani topun geri sekmesi daha zayıf olur. 

Dolayısıyla yumuşak sert demeden üst lastiğin top tutuşu ve elastikiyeti en önemlisi. Süngerde ise belli yoğunluk aralığı en ideali. Eskiden hızlandırıcı zamk zamanında gerçekten de yumuşak olan lastikler daha spinliydi. (30derece süngerli süper yumusaklar hariç) 

Şimdi ise genelde orta sert lastikler daha spinli çünkü hızlandırıcı zamk gibi süngeri yumuşatıp elastikiyetini artıran bir etken yok. Dolayısıyla lastiklerin süngerleri zaten yumuşak üretiliyor ve çoğu zaman da fazla yumuşak oluyor. 

• Beğen 2
  • Teşekkürler 1
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 members

• Bu sayfayı inceleyen kayıtlı kullanıcı yok
  • Çevrimiçi Kullanıcılar   0 Üye, 0 Gizli, 5 Misafir (Tam liste)

• Şu anda bağlı kayıtlı kullanıcı bulunmuyor
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu sitede size daha iyi yardımcı olabilmek için çerezler kullanılır. Çerez ayarlarınızı buradan yapabilirsiniz, veya devam ederseniz çerez kullanımını kabul etmiş sayılırsınız..