Jump to content
Masatenisi.org Forum

Backhand Spin

Recommended Posts

ark herkese slm ben masa tenisi 10-12 yıldan beri oynuyorum ama sürekli deil tabi bazı zamanlar ara vermek sorunda kaldım . ne cok atak yapan ne de çok fazla defans yapan birisiyim şimdi benim forehand spin yüzdem beckhand spin yüzdemden daha ii beckhand spini geliştrmek için( en can alıcı nokta neresi acaba) vuruş tekniği olarak yani, neyi daha ii yaparsak daha kont.veya yüzdeli gider ............şimdiden yardımlarınız için tşk

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Merhaba cullu bence bh spin için en önemli olanı hız fh olduğundan daha hızlı olman gerekir ve bilek fh de olduğundan daha hareketli olmalı sonuç olarak bh spin fh spine göre daha yorucu hızlı ve hareketli olursan ve çok çalışırsan bence düzelir ama bh spin çalışırken fh ihmal etmemelisin neden dersen alışınca bu sefer fh dine gelen toplarada bh vurmak isteyeceksin bu da oyun düzenini bozar ağırlıklı olarak bh çalış ama fh de ihmal etme birde bunlar benim düşüncem başka önerisi olanların fikrine saygı duyarım

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Mahmuthana katılıyorum.Backhand vuruş tekniğinde bilek faktörü Forhand'e nazaran daha ön plana çıkıyor.Bu yüzden hata yapma oranı Forhand'e kıyasla daha fazla ama iyi bir backhand tekniğine sahipsen maç içinde bir çok avantajada sahipsin demektir.Ayrıca bir diğer husus,Backhand vuruş sırasında ayakların çok iyi çalışması ve topu yakalaması gibi bir mecburiyet söz konusu.Aksi takdirde tekniğiniz ne derece iyi olursa olsun,vuruş yanlış olacaktır.Masa tenisi aslında bu temel ilke üzerine kurulu bir oyun sistemidir.Doğru tekniğin işe yaraması için önce vücudunuzun doğru konumda olması yani ayakların hızıdır. Ben backhand geliştirme çalışmalarımın temelini önce ayak çalışmaları ardından Kreanga videoları ve son olarak maç içinde en son tercihi backhand vuruştan yana kullanmam oluşturmuştur.İyi çalışmalar..

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Mahmuthana katılıyorum.Backhand vuruş tekniğinde bilek faktörü Forhand'e nazaran daha ön plana çıkıyor.Bu yüzden hata yapma oranı Forhand'e kıyasla daha fazla ama iyi bir backhand tekniğine sahipsen maç içinde bir çok avantajada sahipsin demektir.Ayrıca bir diğer husus,Backhand vuruş sırasında ayakların çok iyi çalışması ve topu yakalaması gibi bir mecburiyet söz konusu.Aksi takdirde tekniğiniz ne derece iyi olursa olsun,vuruş yanlış olacaktır.Masa tenisi aslında bu temel ilke üzerine kurulu bir oyun sistemidir.Doğru tekniğin işe yaraması için önce vücudunuzun doğru konumda olması yani ayakların hızıdır. Ben backhand geliştirme çalışmalarımın temelini önce ayak çalışmaları ardından Kreanga videoları ve son olarak maç içinde en son tercihi backhand vuruştan yana kullanmam oluşturmuştur.İyi çalışmalar..

evet son cümle dikkate alınmalı maç içinde son tercih bh spin olmalı

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Guest Tanju Cansever

Ben de bir kaç şey söylemek istiyorum:

Backhandimizi kullanırken,

1. Top masa üstüne yüksek olarak düşmüsse uygun mesafeye gelinceye kadar bekleyip hani derler ya "elimin tersiyle bi tane patlatırım" işte öyle yapıştırırız topa. Genellikle bu bitirici vuruştur.

2. Top masa dışına çıkacak şekilde kesik ya da düz gelmişse raketi bacaklarımızın arasından aşağıdan yukarıya doğru kolumuz omuz eklemiyle hareket ederek açılacak şekilde istediğimiz noktaya üstten fırçalarız topu. Buna backhand topspin denir.

3. Masa gerisindeyken hızlı gelen top eğer üstten spinliyse raketi yere nerdeyse dik açı yapacak şekilde tutarak topa uygun bir backspin (kesme) darbesi uygularız. Bu topu havalandırmadan süzülerek rakip sahaya düşmesini sağlar. Gelen top düz ve sert bir şut ise bunu ancak gene düz ve havaya dikerek rakip sahaya düşürme imkanımız vardır ya da daha iyisi keserek file dibine düşürmeye çalışmak. Bu durumda tehlike devam eder.

4. Eğer top masa üstüne yükselmeden düşmüş ve biz backhand vuruş yapmak istiyorsak, topun falsosuna göre raket açımızı belirleyip fazla hızlı vurmadan rakibin ölü noktasına bu defa omuz eklemini ve bilek eklemini kullanarak hassas bir topspin gerçekleştirmeliyiz.

Not: Kendi tecrübelerimi aktardım. Yanlışım varsa lütfen düzeltin.. :pirpir: (çenem düştü galiba) :D:

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

kou backhand olunca ben de bişeyler yazmak istedim. Arkadaşların dediği gibi,iyi bir bh iyi ayak ister. Çünkü bh den iyi ve etkili bir vuruş yapabilmek için mutlaka topun arkasında olmak gerekir. Bu da beraberinde iyi bir ayak hızını getirir. Dünya ve Avrupa şampiyonlarına bakılacak olursa, hemen hepsi forehand'çıdır. Ancak hepsi de çok iyi bh' de sahiptir. Eğer ki amaç iyi bir oyuncu olmaksa;backhandi geliştirmek çok önemlidir.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

bencede ark hani deriz ya yeni başlayan bir oyuncuyla ileri seviye oyuncuyu arasındaki fark spin cekmesidir ama nrmal oynayan ve masa tenisi oyununu hilelerini bilen birisiyle. yüksek kalıtede oynayan oyuncu arasındaki fark ta bu işte beckhand spindir coğunlukla cok lazım oluyor cok .... dedğiniz gibi ayaklar cok önemli faktör... herhalde cok top uygulaması yapmam lazım ...... önerilerinz için tşk edrim.....

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

benimde bi sorunum var ben masanın sağ tarafına yakın duruyorum bu yüzden sol köşeye hızlı gelen toplara yetişemiyorum sağ tarafa yakın oynamayada alıştım iki vuruşumda da sorun yok sizce ne yapabilirim

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

benimde bi sorunum var ben masanın sağ tarafına yakın duruyorum bu yüzden sol köşeye hızlı gelen toplara yetişemiyorum sağ tarafa yakın oynamayada alıştım iki vuruşumda da sorun yok sizce ne yapabilirim

öncelikle hangi elini kullandığın önemli. solaksan sağ tarafa yakın oynaman doğru daha hareketli olursan topa yetişebilirsin. ancak sağ elini kullanıyorsan ve sağda kalıyorsan sola giden topa backhandinle yetişmek imkansız denecek kadar güç. o nedenle sağ elini kullanıyorsan, sola yakın oynamaya alışmalısın. (en azından ortaya kadar gel) :P

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

öncelikle hangi elini kullandığın önemli. solaksan sağ tarafa yakın oynaman doğru daha hareketli olursan yopa yetişebilirsin. ancak sağ elini kullanıyorsan ve sağda kalıyorsan sola giden topa backhandinle yetişmek imkansız denecek kadar güç. o nedenle sağ elini kullanıyorsan, sola yakın oynamaya alışmalısın. (en azından ortaya kadar gel) :P

kreanga kalinikos'un maçlarını izlemek faydalı olur :robot:

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

• 2 weeks later...

paylaşım programlarını öneririm ya da internetten orjinal dvd veya vcd almanızı. ilk secenek her zaman daha iyi. iyi bir internet bağlantısı + paylaşım programı ( ares, e-mule, limewire...vb)

kolay gelsin. bi de 3. secenek bu forumdaki arkadaşlardan temin edebilirsiniz ben de yok ama bi kaç arkadaşımda var

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

paylaşım programlarını öneririm ya da internetten orjinal dvd veya vcd almanızı. ilk secenek her zaman daha iyi. iyi bir internet bağlantısı + paylaşım programı ( ares, e-mule, limewire...vb)

kolay gelsin. bi de 3. secenek bu forumdaki arkadaşlardan temin edebilirsiniz ben de yok ama bi kaç arkadaşımda var

Tesekkurler. Forumda belirtilen dosyalarin cogunu indirdim. Lakin e-mule gibi paylasim programlarinda bir cok "fake" dosya cikabiliyor. Her zaman direk download edilebilecek sitelerden bu maclari indirmek daha iyi bir secenek diyebilirim.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

• 3 weeks later...

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 members

• Bu sayfayı inceleyen kayıtlı kullanıcı yok
  • Çevrimiçi Kullanıcılar   0 Üye, 0 Gizli, 4 Misafir (Tam liste)

• Şu anda bağlı kayıtlı kullanıcı bulunmuyor
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu sitede size daha iyi yardımcı olabilmek için çerezler kullanılır. Çerez ayarlarınızı buradan yapabilirsiniz, veya devam ederseniz çerez kullanımını kabul etmiş sayılırsınız..