Jump to content
Masatenisi.org Forum

Masa Tenisinin Seyir Keyfi Azalıyor mu Çoğalıyor mu?

Saadettin

Recommended Posts

Önce yapıştırıcılar değişti. Yapıştırıcılar değişince komple tüm lastiklerin yapıları değişti. Yetmedi toplar 38mm, 40mm, 40+mm derken hem ebatları hemde içeriği değişti.

Bu işten en çok zararlı çıkanlar ilk başta çok çok iyi servis atan oyuncular derken aslında defansif oynayan ve masa tenisi müsabakası izlemek istediğimde ilk aradığımı oyun tercihi olan defansif-ofansif rekabet ortadan kalkar oldu. 

Zaten yapıştırıcılar değiştikten sonra eski lastiklerin yumuşak süngerleri bulunamadığından (hala da bulunamadı ve Butterfly eski tarz lastiklerini tekrar üretmeye başladı) çok zorlanıyorlardı. Topların selüloz özelliği kaybolup kaygan plastik ve büyük toplara da dönülünce defans oyuncuları hepten bittiler.

Aslında amaç topu yavaşlatıp daha fazla masada kalmasını sağlamak düşüncesiydi ama defansif oyuncular buna uyum sağlayamadıklarında düz bir oyun halini alacak ve seyir zevki kalmayacak. Seyir zevki az olan sporumuzun seyirci sayısı da düşünde hem oynamak isteyenlerde hemde TV rantlarında dibe vuracağız. Çünkü önce izleyici yoluyla insanlara ulaşmak gerekir ki ilgilerini çeksin ve bir yerlerde salon arayıp oynamak istesinler..

Bunun sonu nereye varacak?

Tabii birde buna yapıştırıcıların değişmesiyle birlikte bir anda zıplayan lastik ve tahta fiyatları eklenmeli... Maddi durumda bu sporu zorlaştırır oldu...

Aklıma gelen konuşları kısaca sıraladım. Sporumuz nereye doğru yelken açtı??? Neler düşünüyoruz???

• Teşekkürler 3
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Sporda bu kadar kısa sürede bu kadar kural değişikliği gerçekten insanlarda büyük bir bıkkınlık yarattı. Sporumuzun nereye evrileceğini öngörmekte zorlansam da, ITTF şu anda profesyonelleşme anlamında büyük mesafe kat etti. Şu anda sporun özünü bozarken, organizasyonsal olarak güçleniyorlar. 

Sporun özüne fazla dokunuş olmasa, gelecek yıllar için çok heyecan vaad eden, keyfini tüm dünyanın çıkarabileceği bir spor gözüyle bakabilirdim masa tenisine, ama artık öyle olacağını pek ummuyorum.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Eskiyi pek bilmediğim için yorum yapmaktan kaçınıyorum.

Ancak sormak istediğim bir konu var. Değişikliklerden bahsederken, set uzunluğunun 21'den 11'e inmesi konusuna değinmemişsiniz. 21'in biraz uzun ve sıkıcı olduğu aşikar ama bence 11 de sanki çok az. Yani durum 7-2, 8-3 gibi skorlara geldiği zaman set bitiyor havasına giriliyor ve çekişme düşüyor. ( pek tabii ki, tersi örnekler var)

21 olduğu dönemde çocukken oynamıştım ( tabii oynamak denirse) ama pek hatırlamıyorum. Fakat şu anda 11 bana kısa gibi geliyor. Sanki 13 ya da 15 daha iyi olurmuş...

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

21'li setlerden 11'li setlere döneli çok oluyor. Ve sayı yerine set miktarlarını artırarak keyifsiz setler daha çekişmeli hale geldi.

Ancak benim yazdıklarım son birkaç sene içinde arka arkaya olan şeyler... Belki bu konudan yapıştırıcıların su bazlı hale gelmesi çıkarılabilir ama onun sonucunda defansif oyun oynayan oyuncular zıplak lastikler yüzünden çok zorlandı ve hala da zorlanıyorlar. Hatta defansif oyun yokoluyor bile demek mümkün...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

• 4 months later...

Masa tenisi güzel spor. Nolursa olsun. Sen oynayan birilerini gör o seni içine çeker kendini sevdirir. Yeter ki oynama imkanını bul. Top uzamış kısalmış, raket plastik olmuş bunlar profesyonellere dert bence. Amatörüz biz noolcak ki? Ittf kapansa da oynarız. Alırsın marketten raket, bi de çatlak patlak top olsun tamam işte. Ama gel gör ki öyle yakınında yer, masa, salon vs bulamıyosun bu ülkede. Kenarda kıyıda oynayacak yeri olanlar bilin ki şanslısınız. Şimdi mahhallede oynayabileceğim biyer olsaydı bu bilgisayarın önünde malak gibi vakit öldürmezdim, gider birileriyle oynar, sporumu yapar kafamı dağıtır gelirdim. Ekipman varmış yokmuş, karşıdaki kötü oynuyomuş gelişi vız gidişi tırıs. Ama yok. En son bi salonun kapısından girmeyeli yıllar oldu ama heralde aidatlar o biçim olmuştur. 3 aidat biriktir profesyonel ekipman toplarsın sanıyorum. Artık herkesin harcı değil böyle masraflar. Bi de uzakta tabi. Gitmek gelmek saatler. Dünyanın vakti. Geçerken bazen görüyorum, Zeytinburnu tramvay istasyonunun bahçesinde personel binasının veranda gibi yerini camekan yapmış atmışlar bi masa, seferini yapıp dinlenmeye gelen kapıyo raketi, üniformalarıyla hihoha hahahi oynuyolar valla. Ne lastik bilirler ne 11 sayı ama eşekler gibi mutlular oynarken. Görünce özeniyo insan. 

İnsanlara oynayacak yer sağlasınlar, bu sporun her zaman geleceği olur.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Ongun kardeşim hoşgeldin...

Oynamak istersen İstiklal Caddesinde Beyoğlu Spor Klübü var. Hem sana uzak kalmaz hemde duşundan güzel masalarına herşey var. 

Birkaç kere takıl ondan sonra birkaç arkadaşla daha yanyana gelir hihoha hahahi sizde yaparsınız..

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Aşağıda iletişim linki mevcut. Salonda birkaç iyi bildiğin oyuncu var ama daha önce birlikt oynadınız mı bilemediğimden isim vermekten kaçındım. Ama en azından düzgn masa tenisi oynayabileceğin ve çıkışta duş alabileceğin bir yer.

https://www.beyogluspormasatenisi.com/iletisim

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Tarih: 18.08.2018 Saat: 00:19, İlker yazdı:

Fan zhendong ve ma long izlemeyi seviyorum. Butterfly primorac raket kullanıyorum. Kombo raket olarak ne tavsiye edersiniz?

Primorac tahta üstne ucuz bir çift lastik ile başla... Yapıştırıcın yoksa yada nasıl yapıştırırsın bilmiyorsan bana getir yapıştırırım.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Tarih: 17.08.2018 Saat: 18:19, ongun yazdı:

Abi sağol. Linkteki haberi de okudum. Çok nezih bir ortama benziyor. Okuduklarımdan anladığım, 24 ayar oyuncular arasında altın kaplama gibi sırıtcam. Gidince perdenin arkasına saklanıp izliycez artık.

Sen sırıtırsan onlarda sana sırıtır ve ortan neşelenir. Etki-tepki.. :P:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

47 dakika önce, İlker yazdı:

Stoklarda kalmamış diyor. Tahta olarak ne dersiniz?

Tarih: 19.08.2018 Saat: 21:16, Saadettin yazdı:

Primorac tahta üstne ucuz bir çift lastik ile başla... Yapıştırıcın yoksa yada nasıl yapıştırırsın bilmiyorsan bana getir yapıştırırım.

Sana Primorac önerilmiş . Sen daha bu işte yenisin. Way efendim Şu tahtaya bu uyar, bu bununla uyumsuzdur yorumları sana geçmez. Senin işin tahta, lastik değil. Senin işin nasıl kaliteli spin çekerim, nasıl karşılarım, karşıladım sonrasında nasıl pozisyon alacağım ve karşılamalıyım olmalı. Bu uzar gider.

Saadettin Abimiz önermiş tahtayı, lastiği al artık oyna. 

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

• 2 weeks later...
Tarih: 17.08.2018 Saat: 18:19, ongun yazdı:

Abi sağol. Linkteki haberi de okudum. Çok nezih bir ortama benziyor. Okuduklarımdan anladığım, 24 ayar oyuncular arasında altın kaplama gibi sırıtcam. Gidince perdenin arkasına saklanıp izliycez artık.

Selam Ongun. Ben 1 yıldır düzenli olarak Beyoğlu Spor Kulübü'nün salonuna gidiyorum. Aylık 150 TL ve pazartesi hariç her gün oynayabiliyorsun. Her düzeyde oyuncu var oyununu geliştirmeye çok faydası oluyor. Kakara kikirisi de bol bir salon. Artık her pazar turnuva düzenlenmeye başladı, bu sayede bir çok yeni oyuncu ile oynama fırsatı oluyor. Evine uzak değilse tavsiye ederim...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

21 dakika önce, Barış Altan yazdı:

Selam Ongun. Ben 1 yıldır düzenli olarak Beyoğlu Spor Kulübü'nün salonuna gidiyorum. Aylık 150 TL ve pazartesi hariç her gün oynayabiliyorsun. Her düzeyde oyuncu var oyununu geliştirmeye çok faydası oluyor. Kakara kikirisi de bol bir salon. Artık her pazar turnuva düzenlenmeye başladı, bu sayede bir çok yeni oyuncu ile oynama fırsatı oluyor. Evine uzak değilse tavsiye ederim...

Çok teşekkür ederim. İnfo adreslerine mail atmıştım, dönüş olmamıştı. Ortam çok güzele benziyor ancak muhit olarak avrupa yakasında olmasına rağmen benim için biraz terste kalıyor. Anadolu yakasında çalıştığım için haftaiçi iş çıkışı fbvet'e çok daha kolay ulaşıp, çıkışta evime neredeyse aynı zamanda ulaşabiliyorum. Bugün fbvet'e aidat yatırıp deneyeceğim, oyuncu bulamazsam, sizin oraya başlarım.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

• 3 months later...

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 members

• Bu sayfayı inceleyen kayıtlı kullanıcı yok
  • Çevrimiçi Kullanıcılar   0 Üye, 0 Gizli, 15 Misafir (Tam liste)

• Şu anda bağlı kayıtlı kullanıcı bulunmuyor
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu sitede size daha iyi yardımcı olabilmek için çerezler kullanılır. Çerez ayarlarınızı buradan yapabilirsiniz, veya devam ederseniz çerez kullanımını kabul etmiş sayılırsınız..