Jump to content
Masatenisi.org Forum

Bir Spor Olarak Masatenisinin Faydaları Nelerdir?

Misafir

Recommended Posts

Refleks ve Ani karar verme;

Yanlış hatırlamıyorsam Almanya'da test amaçlı olarak değişik branşlarda ki sporculara yoğun trafikte otomobil kullandırılmıştı. Test sonunda ani durumlarda en hızlı ve doğru karar vererek otomobil kullanan ve kaza yapmayanlar arasında en başarılılarının erkek ve bayan masa tenisi sporcularının oldukları tespit edilmişti.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Bir hekim olarak şunu söyleyebilirim: Bu sporu eğlence amacıyla yapanlar için iyi vakit geçirmekten ve biraz ter atmaktan başka bir şeye yaramaz. Ama spor olarak yapanlar için ise faydaları saymakla bitmez. Herhalde başka bir spor yoktur ki, beyin ile vücut arasındaki uyumlu koordinasyonu bu derece geliştirsin. Masa tenisi sporu yapanların aynı zamanda sigara içicisi olması büyük bir ayıptır. İçen varsa hemen vazgeçsin lütfen. Tanıdığım 72 yaşında ve geçliğinden beri hala masa tenisi oynayan Bandırmalı Orhan Bey, 100 metreyi 13 saniyede koşuyor. İnanmayan varsa isbat edebilirim. Başka söze gerek var mı?

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

doktorum merhaba benim size bir sorum olacak masa tenisi bel üstü ani hareketler gerektirdiği için kalp rahatsızlığı olanların oynamaları risk li diye dumuştum acaba bu konuda bildiklerinizi bizimle paylaşırmısınız

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

:) Kalp-damar rahatsızlığı olanların masa tenisi oynamaları aşırı egzersiz ve efor nedeniyle tabi ki risklidir. Kalbe binen yük artar ve kalp krizi geçirme olasılığı vardır. Bel üstü ani hareketlerin bu konuda rol oynadığını duymadım. Ancak koroner bypass yani kalp ameliyatı geçirmiş kişilerin hafif derecede masa tenisi oynamalarında sakınca olmadığını biliyorum.

Masa tenisi sporunun faydaları konusuna geri dönecek olursak terleme yoluyla vücuttaki toksinleri atma, kasların doğal yoldan çok uyumlu şekilde komple çalıştırılması, akciğer kapasitesinin artması, denge ve refleks yeteneklerinin gelişmesi, sosyal ilişkilerin gelişmesi, kendine güven duygusunun artması ve bütün bunları zevk alarak yapmak olarak sayabiliriz. Biraz uzattım galiba, son cümle : İyi masa tenisi oynama becerisi olanlar ve bu sporu yapanlar şanslı insanlardır, ne dersiniz?

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

evet bence de masa tenisi sporunu proffesyonel olarak oynamak bir şans verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim

Ben de ilginiz için teşekkür ederim Mahmuthan. Yeni konularda görüşmek üzere... :gulumse:

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

masa tenisi benim hayatımın yarısı nasıl ilgilenmem tabiki başka konularda görüşmek üzere

Konsantrasyon

Ani -ve doğru- Karar Verme

çeviklik-dakiklik

sezgi--rakibin topu nereye ve nasıl atacağına dair sezgi-

sakinlik-sessizlik

dayanıklılık-kararlılık

kolay sıkılmamama-pes etmeme

dirençlik

karakter

keskin göz/gözlem

değişik durumlarda değişik davranma-karar verme

Her türlü harekete/davranışa hazırlık

Düzen-tertip

Temizlik temiz olma

kondüsyon arttırımı_zayıflama

Görev olarak değil zevk olarak yapılan eylem

D İ S İ P L İ N

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

• 3 weeks later...

arkadaslar merhaba

bir spor bilimci ve yaklasık 20 yıldır masa tenisi oynayan bir kişi olarak ben de bu konuda birşeyler yazmak istedim.

İlk olarak gözlemlerime dayanak şunu söyleyebilirim ki masa tenisçi ne kadar tanıdığım varsa hemen hemen hepsi tüm spor dallarına son derece yatkın. Bunun nedeni bence masa tenisinin çok sayıda motor becerinin gelişmesine katkısının olmasıdır. Ayrıca masa tenisi koordinasyonun (özellikle el-göz, el-ayak) gelişmesinde önemli katkı saglıyor. Bu da hayatın diğer alanlarında başarılı olunmasına yani becerikli olmaya katkı sağlıyor.

Peki masa tenisinin ani karar verme, konsantrasyon, çeviklik gibi yetilerin gelişmesini sağlamasının nedeni nedir? Yaptıgım bir arastırmada masa tenisçilerin tenisçilere oranla ani karar verme ve reaksiyon zamanı açısından daha iyi düzeyde olduklarını buldum ve bunun nedenini şuna bağladım. Masa tenisi tenise oranla daha kısa bir mesafede oynanıyor. Yani masa tenisçinin tenisçiye oranla topun hızını, yönünü ve toptaki spini anlayarak karar vermesi için çok sınırlı zamanı var. Bu kısa süre içerisinde topun durumunu analiz etmeli, aynı zamanda vücudunu vuruş için hazırlamalı (hareket etmeli), topa nasıl, rakip sahada nereye vuracagına karar vermeli ve tüm bunları yaparken aynı zamanda gözleriyle topu takip etmeli. İşte masa tenisi oyunu boyunca tüm bu yetilerini sürekli kullanan bir bireyin koordinasyonu, ani karar verme becerisi, çevikliği diğer bireylerden çok daha üstün bir düzeye ulaşır. Tabi tüm bunlar masa tenisi oynama seviyesiyle orantılı olarak gelişir.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Guest Tanju Cansever

Masa tenisinin hayatın diğer alanlarında başarılı olunmasına yani becerikli olmaya katkı sağladığı fikrinize katılmıyorum. Masa tenisi bir spor dalıdır ve aynı zamanda yetenek gerektiren bir spordur. Bu yetenek de sürekli çalışma ile elde edilir. Örnek vermek gerekirse iyi gitar çalmayı öğrenmek gibi bir şey diyebilirim. Tabi masa tenisinde bu özel yeteneği elde ederken aynı zamanda spor yapıyorsunuz. Hayatın diğer alanları ise çok farklı bence. Bir spor bilimci ve 20 yıldır masa tenisi oynayan bir kişi iseniz Türkiye'de masa tenisinde söz sahibi usta bir masa tenisçi olmanız gerekir. Yanılıyor muyum?

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

arkadaslar merhaba

bir spor bilimci ve yaklasık 20 yıldır masa tenisi oynayan bir kişi olarak ben de bu konuda birşeyler yazmak istedim.

İlk olarak gözlemlerime dayanak şunu söyleyebilirim ki masa tenisçi ne kadar tanıdığım varsa hemen hemen hepsi tüm spor dallarına son derece yatkın. Bunun nedeni bence masa tenisinin çok sayıda motor becerinin gelişmesine katkısının olmasıdır. Ayrıca masa tenisi koordinasyonun (özellikle el-göz, el-ayak) gelişmesinde önemli katkı saglıyor. Bu da hayatın diğer alanlarında başarılı olunmasına yani becerikli olmaya katkı sağlıyor.

Peki masa tenisinin ani karar verme, konsantrasyon, çeviklik gibi yetilerin gelişmesini sağlamasının nedeni nedir? Yaptıgım bir arastırmada masa tenisçilerin tenisçilere oranla ani karar verme ve reaksiyon zamanı açısından daha iyi düzeyde olduklarını buldum ve bunun nedenini şuna bağladım. Masa tenisi tenise oranla daha kısa bir mesafede oynanıyor. Yani masa tenisçinin tenisçiye oranla topun hızını, yönünü ve toptaki spini anlayarak karar vermesi için çok sınırlı zamanı var. Bu kısa süre içerisinde topun durumunu analiz etmeli, aynı zamanda vücudunu vuruş için hazırlamalı (hareket etmeli), topa nasıl, rakip sahada nereye vuracagına karar vermeli ve tüm bunları yaparken aynı zamanda gözleriyle topu takip etmeli. İşte masa tenisi oyunu boyunca tüm bu yetilerini sürekli kullanan bir bireyin koordinasyonu, ani karar verme becerisi, çevikliği diğer bireylerden çok daha üstün bir düzeye ulaşır. Tabi tüm bunlar masa tenisi oynama seviyesiyle orantılı olarak gelişir.

Emre benim test sonuçlarını bi öğrensem artık :sleeping:

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Merhaba,

Eğer bir birey küçük yaşta gerekli olan koordinasyon becerilerini kazanırsa o birey ileride herhangi bir spor dalına başladıgı zaman o spor dalı için hazır bulunmuş olur. masa tenisi de karmaşık koordinasyon (el-göz, el-ayak vb) becerilerinin kazanılmasını sağlayan bir spor olarak diğer spor dalları için gerekli olan becerilerin kazanılmasına katkı sağlar. Önceki yazımda hayatın diğer alanları derken, sportif etkinlikleri kastetmiştim. Sanırım daha açık yazmam gerekirmiş. Masa tenisi oynayan bir bireyin diğer spor dalları için gerekli olan tekniklerin öğrenilmesinde pozitif transfer sağlar. Bir masa tenisçi çok kolay tenis veya squash öğrenebilir ve oyununu cok hızlı geliştirir. ancak tenis veya squash oynayan bir birey bizim diğer spor dallarını öğrendiğimiz kadar kolay öğrenemez (gözlemlerime dayanarak).

Masa tenisine başlayalı 20 yıl oldu ancak universitedeyken 5 sene oynamadım. Ben ve takım arkadaslarım (Teoman, Sezgin, Uğur) Düzce gibi küçük bir yerde oynadıgımız için büyük sehirlerdeki oyuncuların sahip oldugu avantajlardan yoksunduk. Daha sonra üniversiteyi kazanınca ara vermek zorunda kaldık ve çok geride kaldık. Minik, yıldız ve genclerde her zaman Ankara, İstanbul, Bursa gibi büyük sehir takımlarının arasında ilk 3'de yer aldık.

Tufan abi haklısın sonucları yollamakta biraz geciktim.

Sapancada yapılan reaksiyon zamanı ve sezinleme testleri sonucları ekte.

sapanca.pdf

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Guest Tanju Cansever
Merhaba,

Eğer bir birey küçük yaşta gerekli olan koordinasyon becerilerini kazanırsa o birey ileride herhangi bir spor dalına başladıgı zaman o spor dalı için hazır bulunmuş olur. masa tenisi de karmaşık koordinasyon (el-göz, el-ayak vb) becerilerinin kazanılmasını sağlayan bir spor olarak diğer spor dalları için gerekli olan becerilerin kazanılmasına katkı sağlar. Önceki yazımda hayatın diğer alanları derken, sportif etkinlikleri kastetmiştim. Sanırım daha açık yazmam gerekirmiş. Masa tenisi oynayan bir bireyin diğer spor dalları için gerekli olan tekniklerin öğrenilmesinde pozitif transfer sağlar. Bir masa tenisçi çok kolay tenis veya squash öğrenebilir ve oyununu cok hızlı geliştirir. ancak tenis veya squash oynayan bir birey bizim diğer spor dallarını öğrendiğimiz kadar kolay öğrenemez (gözlemlerime dayanarak).

Masa tenisine başlayalı 20 yıl oldu ancak universitedeyken 5 sene oynamadım. Ben ve takım arkadaslarım (Teoman, Sezgin, Uğur) Düzce gibi küçük bir yerde oynadıgımız için büyük sehirlerdeki oyuncuların sahip oldugu avantajlardan yoksunduk. Daha sonra üniversiteyi kazanınca ara vermek zorunda kaldık ve çok geride kaldık. Minik, yıldız ve genclerde her zaman Ankara, İstanbul, Bursa gibi büyük sehir takımlarının arasında ilk 3'de yer aldık.

Tufan abi haklısın sonucları yollamakta biraz geciktim.

Sapancada yapılan reaksiyon zamanı ve sezinleme testleri sonucları ekte.

sapanca.pdf

Yanıtınız ve açıklamanız için teşekkür ederim. Size bol masa tenisli günler dilerim Emre.. :thup:

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

• 1 month later...

Tanju beyle meslekdaşız,

Bence masa tenisinin en önemli özelliği yaşlanınca dahi çok rahat yapılabiliyor olmasıdır, her yaşta oynanabilen az sayıdaki yarışmacı sporlardan biridir ve bence diğer çok önemli bir artı özelliği ise sakatlanmanın çok daha az oranda görülmesidir.

Sakatlık oranını düşüklüğü ve her yaşta oynanabilirlik, gereken küçük bir kapalı alan masa tenisini rakipsiz kılmaktadır.

Yarışmacı olmayan hiç bir spor türünü sevmem, yani tek başına koşmak, fitness, atıcılık yüzmek filan bence son derece gereksiz şeyler, beraber yapılan yarışmacı sporlarda ise genelde bir çok kişiyi bulmanız gerekir , masa tenisinde ise sadece 1 adet partner bulmanız yeterlidir. Birde bu kadar hızlı ve zevkli dünyada fazla spor yok gibi duruyor, 4 lü oynanan maçlar ne kadar eğlencelidir bilirsiniz.

saygılar

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Kuruluşlar arası masa tenisi müsabakaları 1960 yıllarda İstanbul'da başladı ve Türkiye'nin her yerine yayılmaya başladı. Bu müsabakalara giren firmalar isimlerini duyurmak için iyi dereceler yapmak istiyorlar. Bunun içinde firmalar eleman alırken branşın yanında tecrübe, lisan ararlarken yanında iyi masa tenisi oynayanları tercih ediyorlar. Hatta iyi masa tenisi oynayanları branşlarına bakmadan işe alıyorlar. Bunun örnekleri çok. Masa tenisinin dışında başka bir spor dalında iş imkanı duymadım. Bir başka deyişle masa tenisini iyi oynamak istikbal demektir. Hepinize saygı ve sevgilerimle

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Kuruluşlar arası masa tenisi müsabakaları 1960 yıllarda İstanbul'da başladı ve Türkiye'nin her yerine yayılmaya başladı. Bu müsabakalara giren firmalar isimlerini duyurmak için iyi dereceler yapmak istiyorlar. Bunun içinde firmalar eleman alırken branşın yanında tecrübe, lisan ararlarken yanında iyi masa tenisi oynayanları tercih ediyorlar. Hatta iyi masa tenisi oynayanları branşlarına bakmadan işe alıyorlar. Bunun örnekleri çok. Masa tenisinin dışında başka bir spor dalında iş imkanı duymadım. Bir başka deyişle masa tenisini iyi oynamak istikbal demektir. Hepinize saygı ve sevgilerimle

İşte bir örnekte ben :thup:

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

• 2 weeks later...

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 members

• Bu sayfayı inceleyen kayıtlı kullanıcı yok
  • Çevrimiçi Kullanıcılar   1 Üye, 0 Gizli, 16 Misafir (Tam liste)

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu sitede size daha iyi yardımcı olabilmek için çerezler kullanılır. Çerez ayarlarınızı buradan yapabilirsiniz, veya devam ederseniz çerez kullanımını kabul etmiş sayılırsınız..