Jump to content
Masatenisi.org Forum

Lastik Seçiminde Dikkat Edilmesi Gereken Konular.

Baykarakaya

Recommended Posts

Arkadaşlar herkese merhaba.Lastik özelliklerini genelde internetten satış yapan firmaların spin 10+, control 7+, speed 10+ şekilinde belirtmelerinden anlıyorum.Ancak bir noktada size danışmak istiyorum.Bu değerlerin yanında yazan artı ve eksiler tam olarak ne anlama geliyor.Örnek vermek gerekirse Stiga Carbo

lastiğin değerleri speed 10+, control 8, spin 9+ aynı zamanda Stiga Carbo Sound lastiğin değerleride speed 10+, control 8+ , spin 10-.Şimdi bu iki lastik arasındaki tek fark benım anladıgım kadarıyla yanlızca spin ve control de.Yani kısacagı eksi işareti lastiğin bu özellikte daha az perfonrmansının mı oldugunu belirtiyor.Bu konuya bilenlerin bir açıklık getirmesini rica ediyorum.Bu arada benım bildigim kadarıyla Carbo sound lastik Carbo lastiğe göre daha iyi ama rakamlar öyle açıklamıyor.Yoksa bunlar sadece atmasyon değerlermi.Dikkate almalımıyız.Şimdiden teşekkür ederim.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

o değerlere hiç bakma derim... en son çıkan lastiğe en yüksek değerler yazılıyor... yok ben bakıcam diyosan: 9-<9<9+<10-<10<10+11-<11<11+

Merhaba Tsu !

Bu; 9-<9<9+<10-<10<10+11-<11<11+ matematik sınav sorusu gibi olmuş. :lol::D: Çözüm için formülü de var mı ?

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

arkadaslar orda yazan degerleri ben de ciddiye almayin derim...cunku her lastigin ortak standartlarla degerlendirildigi bir ortamda yazilmiyor o degerler...en guzeli almayi dusundugunuz lastigi daha onceden denemeniz ya da bunu deneyen birisinden yardim almaniz...

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Bu seçimde dikkat edilecek bir konuda 1 den 10 a kadar olan skalanın her marka için standart olmaması.Tahtalardada aynı özellik geçerli.Dikkat edilecek konu piyasaya yeni sürülen bir lastiğin değerlerinin ticari amaçlı biraz şişkin gösterilmesi.Bundan dolayı lastik çıkışından bir sene sonraki değerlerin baz alınması doğru olur.Ama genelde bu değerlerin geçerli olduğunu ,bir fikir verme açısından yararlı olduğunu görüyoruz.En doğrusu karşılaştırma yapanların fikirleri ki bunları böyle sitelerden bulabilirsiniz.Bu gibi olaylarla uğraşmaktansa kendini kanıtlamış lastiklere yönelinmesini hararetle tavsiye ederim.Örnek butterfly bryce ,sriver vs ...gibi ,,birde bu lastiklerin taze olup olmadığına bakmak gerekiyor.1990 model ambalajındaki bir sriver tabiki,biraz bayatlayacaktır.Kesinlikle atmasyon değerler değil ama ticari kaygı nedeniyle biraz saptırılmış.Örnek verecek olursak stiganın almana serisi lastikleri elinizle lastik yüzeyine bakarsanız bu lastiğin nasıl bu kadar yüksek spin değerleri elde ettğini anlıyamazsınız ,ama oynamaya başladığınızda verilen verilerin doğruluğuna şahit oluyorsunuz.Lastik yüzeyi yapışkan değil ama spini oldukça iyi.....????!!!!!

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

evet ama o arkadaşları da dikkatli seçmek lazım...

tackiness c ile oynadıktan sonra sriver fx'e geçen biri acaip hızlı falan diyebilir :) ama bryce'dan sonra sriver fx çok yavaş gelir... :)

senin kullandığın lastikle de oynamışse o lastiğe göre yorum yapması daha sağlıklı olur...

yorumlar kesinlikle bir fikir veriyor ama oynamadan emin olmak da imkansız... o yüzden almadan önce etraftaki insanlardan alıp denemek çok yararlı...

Merhaba TsubaSa. O zaman sana sormak istiyorum.Bilmiyorum daha önce Stiga Carbo lastik kullandın mı.Benim kullandıgım tatha Stiga Tube Carbo.Lastiklerde Stiga Carbo.Gayette memnunum.Ancak biraz değişiklik olsun diye gecenlerde internetten Dandoy Sporttan bir çift Sriver G2 FX lastik siparişi verdim.Lastikler elime ulaştı. Sence elimdeki tahta ve lastikler nasıl olur.Stiga Carbo lastiğin iyi attığına inanıyorum.Henüz Sriver G2 FX lastikleri yapıştırıp kesmedim.Sence bu kombinasyon nasıl olur.Görüşmek üzere.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

g2 ile oynadım ama g2 fx ile oynamadım...

kesin olan şey g2 fx daha iyi çekecek... carbo sound iyi ötüyor yumuşak bir lastik ama çekmiyor. lastiğin yüzeyi spin üretmiyor...

iyi yapıştırmak lazım ancak o zaman biraz çekmeye başlıyor...

g2 ise daha spinli yüzeyi iyi top tutuyor. hız olaraksa çok farklı olacaklarına inanmıyorum...

Stiga Carbonun iyi ses cıkardıgı kesin. Şahsen ben bu sese hasta oluyorum.Yapıştırma konusundan bahsetmişsin.İyi spin için en iyi yöntem nedir.Bende solisyon olarak JOOLA nın 1 litrelik olanından var.Onu kullanıyorum.Ayrıca solisyonu önce lastiğe 2 kat sonra tahtaya gene iki kat olacak şelikde sürüyor ve hafif kurumasını bekliyorum.Acaba ıslak yani solisyon kurumadan yapıştırsam daha mı iyi olur.Ne dersin.Bu konuda biraz yazarsan memnun olurum.Ayrıca TsuBaSa seninle tanışabilirmiyiz.Nerde ikamet ediyorsun.Umarım Ankara'dır.(Forumda Ankara yazıyor ancak genede soruyum dedim).Belki antremen havasında bir maç yapma şansımız olur.Teşekkür ediyorum ilgin için.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Bu seçimde dikkat edilecek bir konuda 1 den 10 a kadar olan skalanın her marka için standart olmaması.Tahtalardada aynı özellik geçerli.Dikkat edilecek konu piyasaya yeni sürülen bir lastiğin değerlerinin ticari amaçlı biraz şişkin gösterilmesi.Bundan dolayı lastik çıkışından bir sene sonraki değerlerin baz alınması doğru olur.Ama genelde bu değerlerin geçerli olduğunu ,bir fikir verme açısından yararlı olduğunu görüyoruz.En doğrusu karşılaştırma yapanların fikirleri ki bunları böyle sitelerden bulabilirsiniz.Bu gibi olaylarla uğraşmaktansa kendini kanıtlamış lastiklere yönelinmesini hararetle tavsiye ederim.Örnek butterfly bryce ,sriver vs ...gibi ,,birde bu lastiklerin taze olup olmadığına bakmak gerekiyor.1990 model ambalajındaki bir sriver tabiki,biraz bayatlayacaktır.Kesinlikle atmasyon değerler değil ama ticari kaygı nedeniyle biraz saptırılmış.Örnek verecek olursak stiganın almana serisi lastikleri elinizle lastik yüzeyine bakarsanız bu lastiğin nasıl bu kadar yüksek spin değerleri elde ettğini anlıyamazsınız ,ama oynamaya başladığınızda verilen verilerin doğruluğuna şahit oluyorsunuz.Lastik yüzeyi yapışkan değil ama spini oldukça iyi.....????!!!!!

Serhat Merhaba !

Yaklaşık 2,5 aydır Almana Sound kullanıyorum ; bendeki tüm tahtalarla tek tek denedim ama spin için olumlu sonuç alamadım , sen hangi tahta ve yapıştırıcı ile ve nasıl kullanıyorsun da iyi spin elde ediyorsun?

Bu konuda fikir verirsen sevinirim.

Ayrıca aşağıdaki link'e tıklarsan kaygılarım hakkında biraz fikrin olur diye düşünüyorum...

http://www.masatenisi.org/forums/index.php?showtopic=1557

9'u biliyosunuz :) 9+ demek dokuz buçuk demek... 9- ise 8.75 diyelim... 9-'den bir küçüğü 8+ oluyor sonra 8 ve sonra 8- ve 7+ bu şekilde devam ediyor...

Tsu Merhaba !

Ben espri yapmıştım ama yine de naifliğin ve açıklamaların için teşekkürler. :fildir:

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 members

• Bu sayfayı inceleyen kayıtlı kullanıcı yok
  • Çevrimiçi Kullanıcılar   1 Üye, 0 Gizli, 19 Misafir (Tam liste)

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu sitede size daha iyi yardımcı olabilmek için çerezler kullanılır. Çerez ayarlarınızı buradan yapabilirsiniz, veya devam ederseniz çerez kullanımını kabul etmiş sayılırsınız..