Jump to content
Masatenisi.org Forum

Servis Karsilama

Guest Dinğ

Recommended Posts

Iyi aksamlar size bir sorum olacak,mac videolarini izliyorum oyuncular servisleri file onune atiyorlar rakipte kesiyor topu,peki uzun servis nasil karsilanir? Bh tarafima uzun servis atilinca topu acamiyorum filede kaliyo yada disari gidiyor,cin lastikleri kullaniyorum,lastiktenmi kaynaklaniyor

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Nete gidiyorsa top senin sandığından daha kesik veya daha az topspinli. Dışarı çıkıyorsa senin sandığından daha az kesik veya çok topspinli.

Yani sen top üzerindeki spini doğru okuyamıyorsun.

Rakibin hareketini iyi izle, topun kendi masadaki sekişini iyi takip et. Sorun kalmaz. Her kaybettiğiniz sayıyı da ekipmana yıkma huyundan vazgeçin. :)

• Beğen 5
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Servisle ilgisi yok ayni servisi atiyor rakibim

Sen aynısını attığını sanıyorsun yada rakibinde aynı attığını sanıyordur. Ufak bir bilek hareketi bile topun topun (dolu, boş, falsolu v.s )olmasını sağlar.

Senin anlayamıyor olman çok normal. Terfi liğ i veya bilumum liğ lerdeki oyuncularda bazen topu okuyamıyor.

Bunun için raketi, lastiği yada burada senin sorunu cvp layanları fırçalamak yerine aynı servisi defalarca attır topa nasıl, ne zamanda gireceğini daha kolay öğrenirsin.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Sen aynısını attığını sanıyorsun yada rakibinde aynı attığını sanıyordur. Ufak bir bilek hareketi bile topun topun (dolu, boş, falsolu v.s )olmasını sağlar.

Senin anlayamıyor olman çok normal. Terfi liğ i veya bilumum liğ lerdeki oyuncularda bazen topu okuyamıyor.

Bunun için raketi, lastiği yada burada senin sorunu cvp layanları fırçalamak yerine aynı servisi defalarca attır topa nasıl, ne zamanda gireceğini daha kolay öğrenirsin.

+1

ek olarak sana birkaç oyuncu gösterebilirim ki nerdeyse aynı hareketle attığı 3 servisinin bir tanesini fileye bir tanesini üstten dışarı bir tanesini de yandan dışarı atarsın.

Çok çalışarak ve deneyim kazanarak hem bu sorununu aşacak hemde bizim yazdıklarımıza hak vereceksiniz.

Kolay gelsin.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

+1

ek olarak sana birkaç oyuncu gösterebilirim ki nerdeyse aynı hareketle attığı 3 servisinin bir tanesini fileye bir tanesini üstten dışarı bir tanesini de yandan dışarı atarsın.

Çok çalışarak ve deneyim kazanarak hem bu sorununu aşacak hemde bizim yazdıklarımıza hak vereceksiniz.

Kolay gelsin.

bkz: Mr. sevan amiroğlu :D

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

uzun topa off oyuncu isten topspin çekersin , defans oyuncuları kesebilir ama genelde kural budur.

bacakların doğru yerde topun geleceği noktada da raketin bekliyor olacak. ha bir de kolunu doğru açıyla (servisin doluluk boşluk oranına göre) hareket ettireceksin. bunların hepsini yaparsın o top ya fileye ya dışarı da gidebilir. o zaman da benim yaptığım gibi her seferinde en başa dönersin.

başa dönmek nedir peki? başa dönmek en temele dönmek demektir yani hareketin temelde bozuk demektir. biri sana doğrusunu göstermedi ise de bu çok normaldir, başa dön düzelt

diğer türlü lastiği değiştirirsin saçma bir kesik bulursun cevap olarak saçma bir kesme veya saçma bir topspin bulursun

abidik gubidik çözümler üretme boş yere vakit kaybı olur.

benim imzamda yazan sorun her zaman rakettedir yazısı mesela kendimle dalga geçmek için bulunmuştur; başa dönüşlerimin sayısını unuttum. 40 yaşında ben biliyorum diye tutturup yanlışıma devam etmeyip bunu yapabiliyorsam sen de kesin yaparsın paşam. Bir bilene danış ama forumdan değil oynadığın yerde, backhandinde bir hata varsa düzeltsin

kolay gele

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Terfi liginde degilim,topu okumakla ilgili sorunum yok.Her kaybettiginiz sayiyi ekipmana yikmaktan vazgecin diyen kisi bu samimiyet ne?. Ekipmana yiktigim yok beni tanimiyosunuz neye gore bunu yaziyosunuz her sayi nedir yani? duzgun bi sekilde cevap verin, cumle sonunda acaba ekipmandan mi kaynaklaniyor diye yazdim,evet yada hayir dersiniz biter gereksiz samimiyete,karsidakini tanimadan bilmeden yargilamaya gerek yok. Bh gelen toplari fh e alip oyle vur,lastigin cin lastigi hata payi yuksek degistir,bh uzun gelen servise spin atma vs gibi duzgun cevaplar bekliyorum. Sorun topun spinini anlayamamakta degil,robotlada calisirken ayni sorun var,sadece serviste degil bh uzerime gelen toplari masaya isabet ettirmekte sorun var alcak gelenleri ozellikle,bi anda uzerime gelince spin atamiyorum pek

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

,topu okumakla ilgili sorunum yok.

Samimiyet forumun sıcaklığından olsa gerek aynı üzerine gelen topa masa ya çok yakın olman gibi. Sana buradan kimse şöyle vur böyle dur diyemez; çünkü hatayı nerede yaptığını göremiyor.

Sen iyisimi video nu çek burada antrenör ve antrenör olmayanlar yorum yapacaklardır.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Terfi liginde degilim,topu okumakla ilgili sorunum yok.Her kaybettiginiz sayiyi ekipmana yikmaktan vazgecin diyen kisi bu samimiyet ne?. Ekipmana yiktigim yok beni tanimiyosunuz neye gore bunu yaziyosunuz her sayi nedir yani? duzgun bi sekilde cevap verin, cumle sonunda acaba ekipmandan mi kaynaklaniyor diye yazdim,evet yada hayir dersiniz biter gereksiz samimiyete,karsidakini tanimadan bilmeden yargilamaya gerek yok. Bh gelen toplari fh e alip oyle vur,lastigin cin lastigi hata payi yuksek degistir,bh uzun gelen servise spin atma vs gibi duzgun cevaplar bekliyorum. Sorun topun spinini anlayamamakta degil,robotlada calisirken ayni sorun var,sadece serviste degil bh uzerime gelen toplari masaya isabet ettirmekte sorun var alcak gelenleri ozellikle,bi anda uzerime gelince spin atamiyorum pek

amacım terfi liginde olmak veys olmamakla alakalı bişey soylemek değildi demek istediğim aynı çin lastikleriyle servisi iyi okuyup karşıya rahat gonderebilecek çok adamın çıkabileceği.. Ayrıca sevan abi çok guzel açıklama yapmış bence, neyse iyi geceler kolsy gelsin

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Efendim genelde backhand hataları (geçmişte kendimden biliyorum) masaya uzaklık hatası - ayakların poziyon hatası(ve çalışmaması ayakların) - zamanlama hatası(ki antrenmansızlık yada gelişmemiş vuruş tekniği sebebiyledir)

Ekipmanın çok aşırı hızlı yada üstü aşırı spinli tabir ettiğimiz aşırı çeken lastik olması (bu diğerlerine göre çok daha az etkendir)

topun falsosunu okuma hatası (falso türü ve doluluğu)

sebebiyle olabilir.

Bunları kafanızdan geçirin hangisi yada hangileri hatalıysa düzeltmeye çalışın daha iyi yardım için ise bir video çok işe yarayacaktır.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

forumda size yardımcı olmaya çalışan insanlara gereksiz samimiyet yakıştırması yapmak ne derece doğrudur bilmem. Bilal'in yazdığı şeyde bir yanlış yön görmüyorum kimsenin de bilgisini aktarırken üstünlük veyahut başka bir şey tasladığını da zannetmiyorum. sana yapılmış bir küçük jesti bile yanlış değerlendiriyorsun.

aslında masa tenisi eğitimi biraz böyle bişey, ben bile "o kolunu düzelt" uyarısı alıyorum tozkoparandaki ziya abiden, yada "o topu aşağı vur" uyarısı alıyorum diler abiden. iyi ki varlar ve bana yanlışımı gösteriyorlar. yani sesin tonu seçilen kelimeler pek önemli değil. neyse konu dağılmasın

kendim adına şunu söyleyebilirim: kimseyle gerekli gereksiz bir samimiyet kurma meraklısı değilim; bu yüzden bir önceki entryde yazdığım önerileri ciddiye alma.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

forumda size yardımcı olmaya çalışan insanlara gereksiz samimiyet yakıştırması yapmak ne derece doğrudur bilmem. Bilal'in yazdığı şeyde bir yanlış yön görmüyorum kimsenin de bilgisini aktarırken üstünlük veyahut başka bir şey tasladığını da zannetmiyorum. sana yapılmış bir küçük jesti bile yanlış değerlendiriyorsun.

aslında masa tenisi eğitimi biraz böyle bişey, ben bile "o kolunu düzelt" uyarısı alıyorum tozkoparandaki ziya abiden, yada "o topu aşağı vur" uyarısı alıyorum diler abiden. iyi ki varlar ve bana yanlışımı gösteriyorlar. yani sesin tonu seçilen kelimeler pek önemli değil. neyse konu dağılmasın

kendim adına şunu söyleyebilirim: kimseyle gerekli gereksiz bir samimiyet kurma meraklısı değilim; bu yüzden bir önceki entryde yazdığım önerileri ciddiye alma.

Sözüm size degildi. Soru soruyorum terfi ligindeki oyuncu karsilar,her sayi kaybettiginde sucu rakete yukleme huyundan vazgecin diyenlere sozum. Milleti ezmek yerine duzgunce cevap verin

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Sözüm size degildi. Soru soruyorum terfi ligindeki oyuncu karsilar,her sayi kaybettiginde sucu rakete yukleme huyundan vazgecin diyenlere sozum. Milleti ezmek yerine duzgunce cevap verin

Merhaba size kaybedilen sayıyı ekipmana yıkmaktan vazgeçin yazan kıymetli arkadaşımız bu kelamının hemen öncesinde üstteki cümlelerinde neler yazmış bence onları dikkate almalısınız ekipmana yıkma huyundan vazgeçin cümlesinin sonundaki :) - yani gülücük işaretini de dikkate alırsanız mesajı şaka ile bitirmiş

Bu arkadaşımız o mesajı bana cevaben yazılsaydı şunu düşünürdüm:

Cevabımı tatminkar bir şekilde yazmış ve şaka yollu da ekipmanı boşver ekipmanın etkisi diğer faktörlere nazaran çok daha az demiş...

Forumda ki çoğu forumdaşımızı yüz yüze tanıyan biri olarak kimsenin kimseye kaba ve üstünlük taslar tarzda yazı yazacağına inanmıyorum..

Kolay gelsin...

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Bu mesajı ezmek olarak niteliyorsan üzüldüm. Robottan gelen aynı topu bile bir nete takıp bir dışarı atıyorsan aynı zamanlamada aynı vuruşu yapamıyorsun demektir. Erken başlarsan topu nete takarsın geç girersen dışarı çıkar. İyice geç girersen artık top artık düştüğü için gene top nete gider. Gördüğün gibi topla iyi bir kontakt kuramazsan vuruşunu bozulur ama sen aynı hareketi yaptığını sandığımdan sorun lastikte mi acaba dersin, lastiğine bakarsın ama gerçekler acıdır.

O zaman robot gibi bir nimet varken üst üste hatasız 20 kere hatasız aynı vuruşu yapmaya çalış. Otomatik olarak o hareketi yaptıktan sonra maç sırasında da o servise hata yapmadan bir seti bitirmeye çalış. Kendine hedef koy ve o hedefe ulaşmaya çalış. Raket kabının içine kendine hatırlatmalar yap. Unutma masatenisi % sporudur. O hareketi yüzdeli yapamıyorsan olaylar senin aleyhine işler.

Ben bir ara "dirseğini yukarıda tut aşağıdan başlaması sana vakit kaybettiriyor" diye not yazardım.

• Beğen 6
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Servis uzun ve hızlı geliyorsa direkt şutop gibi vurun, kesme de yapsa yan falso da yapsa top spin gibi de yapsa top hızlı geliyorsa öyle deli gibi spinli değildir. Avantaj sağlayabilmek ve şaşırtmak için bir iki sayıyı kaybetmeyi göze alın hızlı servis sonrasında rakibin beklediği yer değil de onu şaşırtacak yönlere atmaya çalışın.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

ben de şöyle bir yorum yazacağım:dünya sıralamasının ilk 20sindekilerin videolarını alın ve servisleri yarım veya çeyrek hızlarda defalarca seyredin. hatta ters elle karşılamaları da seyredin.sonra uygulamaya geçin.durum burada karışıyor.benim tecrübelerime göre;türkiyede emek vermek denince birkaç gün biraz ter akıtmak olarak algılanıyor. mesela 6 ay bir dövüş sporuna giden kendisini jackie chan sanıyor. halbuki bırakın 6 ayı,6 yıldan önce düzgün birşey öğrenemezsiniz.ancak öğrendiğinizi sanırsınız.ortalıkta bir ton 3yıllık dövüşçü olup da mahallenin delikanlısının tokadı karşısında çaresiz kalanlar mevcuttur.

masa tenisinden de bir örnek vereyim.üst düzey oyuncuların hepsi uzun pütür kullanan klasik ve modern defansçılara karşı nasıl mücadele edeceklerini biliyorlar.eee peki niye yeniliyorlar?çünkü o defansçı da,normal oyunculara karşı nasıl oynanacağını,ne şekilde hareket ederse oyunda kalacağını biliyor. burda devreye giren şu:hangisi daha doğru teknikle daha fazla antrenman yaptı,hangisi fiziki gücünü,odaklanmasını ve motivasyonunu daha fazla muhafaza ediyor? (ve tabii bunların da çalışmasını doğru ve fazla yaptı) bunlar teraziye giriyor ve ağır basan da maçı kazanıyor.

bence ben servis karşılama tekniklerini biliyorum.fakat masa tenisine uzun bir ara vermem,döndüğümde ise masa tenisinin daha ciddi uğraştığım sporların gölgesinde kalması ve etrafımda düzgün oyuncular olmayınca herşey kısıtlı oluyor.(şehri kastetmiyorum.kastamonuda iyi masa tenisi sporcuları var.fakat haftanın 4 günü akşam 2 saat yüzme antrenmanı yapıp,4 gün koşup,5-6 gün fitness yapınca ve bunlara zar zor dayanan bir eş ve çocuk olunca, üstüne şehirdeki iyi oyuncuları bulmaya çalışmadım.aksi takdirde evin yüzünü göremezdim herhalde)

geçenlerde istanbula gittim ve Rıdvan beylere de yol üzerinde uğradım ve ayak üstü biraz muhabbet edip oynadık.tamam servis karşılama tekniklerini biliyorum ama ne yazık ki,etrafımda rıdvan beyin yarısı kadar bu sporu bilenlerle antrenman yapmadığım için servisleri karşılamakta ciddi sorunlar yaşadım.(maç iyi bilen biriyle daha yeni başlayan arasındaki maçıydı)

demek istediğim bir kişinin sırf servislerini düzeltmesi için ya çok iyi servis atan bir robot veya insanla 30-45 dk servis karşılama çalışması lazım.tsubasa ne diyor?% sporu.basketbol da böyle birşey.diyelim ki 3 sayılık atışlarınızı geliştireceksiniz. bolcana top alıp yavaş bir şekilde aynı yerden her seans 100 tane topu potaya yollamanız lazım ( toplam 100 değil;karşıdan,çaprazlardan,kenarlardan 100 er tane).100 atışta 90 ı yakalamanız lazım.sonra bunu hızlı yaparak 90 ı yakalamanız lazım.sonra önününüzde kollar kalkık bir adam ve zıplayan bir adam varken bunu yakalamanız lazım.ve yetmedi,bir de bunu maçta yapmak ayrı birşey.insanların önünde yaparken el titremenize engel olmanız lazım vs....

bu yazdıklarımı masa tenisine uyarlayın.

bence "servisi okuyamamak/yanlış yorumlamak" ,"raket tutuşu ve pozisyon hataları" üst düzey oyuncular da bile olan bir hata.bunlara çok takılmamak lazım.benimyüzme antrenmanlarım sırasında,orada bulunan antrenör arada iyi fırça çekiyor.37 yaşında ve benim de antrenör olmama ve hatalarımı ne olduğunu bilmeme ve bunları düzeltecek drilleri bilememe ve bunların çalışmasını yapmama rağmen o kişiye "ya sen ne diyorsun, ben falan da falan falan...." diye cevap vermiyorum. çünkü bu adam doğruyu görüyor ve benim iyiliğimi istediği belli. tabii ki "senden bir halt olmaz", "beceriksizsin" "topu mopu okuyamazsın" gibi laflar edenleri ciddiye almaz veya tam tersi sinirlenip küfür de edebilirsiniz.ama doğruyu söyleyen ve gösterenlere aynı tepkiyi vermemek lazım.

fatih ökten in sevdiği bir söz var "başarı sadece sözlükte çalışmaktan önce gelir"

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Güzel yorumunuza katılıyor ve teşekkür ediyorum Fatih bey.

Maçımız konusuna gelirsek sporu iyi bilmek değilde,

çok antrenmansız biri ile çok antrenmanlı birinin maçıydı desek daha doğru olur.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Güzel yorumunuza katılıyor ve teşekkür ediyorum Fatih bey.

Maçımız konusuna gelirsek sporu iyi bilmek değilde,

çok antrenmansız biri ile çok antrenmanlı birinin maçıydı desek daha doğru olur.

şöyle düzeltiyim;düzgün ve düzenli antrenman yapmadığı için oyunu gerilemiş birisiyle bu oyuna gönül verip düzgün antrenman yapan birisi arasındaki dostluk ve kardeşlik antrenman karşılaşmasıydı :thup:

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

şöyle düzeltiyim;düzgün ve düzenli antrenman yapmadığı için oyunu gerilemiş birisiyle bu oyuna gönül verip düzgün antrenman yapan birisi arasındaki dostluk ve kardeşlik antrenman karşılaşmasıydı :thup:

+1

Aynen katılıyorum.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Bende birşeyler yazayım,

Maçınız gerçek bir dostluk maçı idi çünkü, Fatih bey uzak yollardan gelmiş olmasına rağmen bizleri dost görüp oynamak için

antrenman yaptığımız salonumuza geldi , Rıdvan kardeşimde antrenmanını Fatih bey ile yapmış oldu.

Fatih bey Rıdvan kardeşim sizinle ilgilendiği için ben pek ilgilenemedim bunun içinde ayrıca kusura bakmayınız.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

sorgusuz sualsiz herkesi foruma kabul ederseniz. 40 yıllık kurtları kocatır bir de ustune samar atarlar.

henüz okudugundan gafil ,cumlenin sonundaki tebessumu algılayamaz bir de komplex yaparsa adam ,

deliler akıllıların kuyusuna sittiiiin sene tas atmaya devam eder ...

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 members

• Bu sayfayı inceleyen kayıtlı kullanıcı yok
  • Çevrimiçi Kullanıcılar   0 Üye, 0 Gizli, 23 Misafir (Tam liste)

• Şu anda bağlı kayıtlı kullanıcı bulunmuyor
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu sitede size daha iyi yardımcı olabilmek için çerezler kullanılır. Çerez ayarlarınızı buradan yapabilirsiniz, veya devam ederseniz çerez kullanımını kabul etmiş sayılırsınız..