Jump to content
Masatenisi.org Forum

Raketi Yağlamak !

öwer

Recommended Posts

kendim uygulamadan yorum yapmak istemedim. az önce denedim çok eski bi kaç senelik yasaka mark v lastiğime ve çok bariz farkediyor sürmeden önce sıfır grip vardı lastikte şu an çok daha iyi ama videonun altında gördüğüm yorumlara dayanarak yeni lastiğinize yapmamınız öneririm.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Yaptığında hissi çok güzel olur ama sökenmeye çalıştığında sarfedeceğin enerji...Bilemiyorum ya, ben bebek yağıyla denemiştim 05 fx'i , muazzamdı...Ama tahta öyle bir hale girdi ki o 05 Fx i çıkartamadım bildiğin, lastik sünger hepsi un ufak oldu, üstünü silip yeni lastik koydum, o da aynı oldu, sonra zımparaladım baya deli gibi uğraştım, şimdi aynı tahtaya taktığım lastik bütün bu işlemlere rağmen hâla zor çıkıyor...

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Yaptığında hissi çok güzel olur ama sökenmeye çalıştığında sarfedeceğin enerji...Bilemiyorum ya, ben bebek yağıyla denemiştim 05 fx'i , muazzamdı...Ama tahta öyle bir hale girdi ki o 05 Fx i çıkartamadım bildiğin, lastik sünger hepsi un ufak oldu, üstünü silip yeni lastik koydum, o da aynı oldu, sonra zımparaladım baya deli gibi uğraştım, şimdi aynı tahtaya taktığım lastik bütün bu işlemlere rağmen hâla zor çıkıyor...

lastiğin derinliklerine kadar işliyormu yav :shock::shock:

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

lastiğin derinliklerine kadar işliyormu yav :shock::shock:

Belki de bi sistematik hata yaptık bilmiyorum, çünkü tahtanın üstünde kalmıştı incecik ve bir türlü silemediğim tabaka olarak...Lastikte çok güzel hisi var ama tahta çekmeye kalkarsa duman oluyo...Bu söylediklerim kendi deneyimimi ve SK7 için geçerli, diğer arkadaşları bilemem :)

Tahtanın üst yüzeyinden onu çıkarana kadar herbişeyim ağladı diyim sen düşün...Büyükler Türkiye Şampiyonası'nda maçtan önce yapıştıracakken yamulmuştu hem de lastik....Malatya'lı Miraç olmasa maça bile çıkamıyodum.. :D

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Belki de bi sistematik hata yaptık bilmiyorum, çünkü tahtanın üstünde kalmıştı incecik ve bir türlü silemediğim tabaka olarak...Lastikte çok güzel hisi var ama tahta çekmeye kalkarsa duman oluyo...Bu söylediklerim kendi deneyimimi ve SK7 için geçerli, diğer arkadaşları bilemem :)

Tahtanın üst yüzeyinden onu çıkarana kadar herbişeyim ağladı diyim sen düşün...Büyükler Türkiye Şampiyonası'nda maçtan önce yapıştıracakken yamulmuştu hem de lastik....Malatya'lı Miraç olmasa maça bile çıkamıyodum.. :D

haha :D geçmiş olsun diyelim. ben zaten ümidimi kesmiştim lastiklerden sıkıntı yok :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

youtube da dolaşırken bir video gördüm vatandaş raketini ayçiçek yağı ile 3,5 sefer yağlıyordu ve yapma amacı da lastiğin daha fazla tutmasına etkisi olduğu imiş sizin bu konudaki yorumlarınız nedir merak ettim ??

Raketini yağlıyordu derken herhalde üst lastiğe bir-iki damla yağ sürüp iyice yayarak emilmesini kastediyorsunuz. Bu işlem eskimiş ve sertleşerek özelliğini kaybetmiş lastikleri canlandırmak için gerçekten işe yarıyor. Ama smetmusti arkadaşımızın anlattığı olayı çözemedim. Tahtayı yağlamaktan mı bahsediyor yoksa başka bir şey mi ?

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Raketini yağlıyordu derken herhalde üst lastiğe bir-iki damla yağ sürüp iyice yayarak emilmesini kastediyorsunuz. Bu işlem eskimiş ve sertleşerek özelliğini kaybetmiş lastikleri canlandırmak için gerçekten işe yarıyor. Ama smetmusti arkadaşımızın anlattığı olayı çözemedim. Tahtayı yağlamaktan mı bahsediyor yoksa başka bir şey mi ?

Hocam lastiği yağlatmıştım, kendim yapmadım, o zamanlar Metin hoca bizimle çalışıyordu, o yapmıştı. Sanırım sünger yağı tam çekmemişti, çünkü lastiği ne yaptıysak sökemedik tahtadan.Tahminen sünger yağı çekmedi, yağ süngerle tahta arasında kaldı ve tahtanın üst tabakasında kurudu, kaynadı.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Evet olabilir. Ama siz süngeri yağlamaktan bahsediyorsunuz. Su bazlı kullanıma uygun lastikler çıkmadan önce yapılan bir işlemdi. Fakat konuyu açan arkadaş süngeri değil de üst lastiği yağlamayı kastediyor sanırım.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

süngeri yağlamak ayrı üst yüzeyi yağlamak ayrı

sünger için parafin tarzı yağlar kullanılıyor ve bunlara booster deniliyor bunların mutlaka 2 gün kurumaya bırakılması lazım

üst yüzeyi yağlamak için bitkisel yağlar kullanılıyor, deneyimlerime göre en iyisi badem yağı ve ayçiçek yağı

bu yağları zıplak lastiklere uygulamayın, yeni lastiklere uygulamayın ve sakın bolca sürmeyin, üst yüzeyin emeceği miktarda yağ sürmeyin. çok ince sürmeniz lazım yoksa üst yüzey bozulur. deneyimlerime göre mat lastikler en iyi sonucu veriyor. tensorlara sürmeyin hızı azalıyor, gergin yüzeyli olanlara da sürerseniz hızı azalır.

denediklerim arasında hız ve spini artan tek lastik tackiness c2 dir. diğerlerinin falso verme gücünde %10 kadar bir artış olmuştur. hızlı lastiklerin falso verme gücü %5 artmışsa da hızları gözle görünür bir şekilde azalmış yani lastik bozulmuştur. uygulamayı geri almak kolaydır bulaşık deterjanlı süngerle lastiği yıkarsınız ancak fazla yağ sürüp lastiği deforme ederseniz geri dönüşü yoktur.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

sünger için parafin tarzı yağlar kullanılıyor ve bunlara booster deniliyor bunların mutlaka 2 gün kurumaya bırakılması lazım

üst yüzeyi yağlamak için bitkisel yağlar kullanılıyor, deneyimlerime göre en iyisi badem yağı ve ayçiçek yağı

bu yağları zıplak lastiklere uygulamayın, yeni lastiklere uygulamayın ve sakın bolca sürmeyin, üst yüzeyin emeceği miktarda yağ sürmeyin. çok ince sürmeniz lazım yoksa üst yüzey bozulur. deneyimlerime göre mat lastikler en iyi sonucu veriyor. tensorlara sürmeyin hızı azalıyor, gergin yüzeyli olanlara da sürerseniz hızı azalır.

denediklerim arasında hız ve spini artan tek lastik tackiness c2 dir. diğerlerinin falso verme gücünde %10 kadar bir artış olmuştur. hızlı lastiklerin falso verme gücü %5 artmışsa da hızları gözle görünür bir şekilde azalmış yani lastik bozulmuştur. uygulamayı geri almak kolaydır bulaşık deterjanlı süngerle lastiği yıkarsınız ancak fazla yağ sürüp lastiği deforme ederseniz geri dönüşü yoktur.

işi bilen adamın cevabı başka tabi :)

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

sana başımdan geçen bir olayı anlatayım

almanyada dragan diye bir oyuncu ile oynadım 45-50 yaşlarında elinde allround tahta üzerinde donic desto f3 lastik vardı, eski macar ekolü masatenisçilerden. 3-1 yendi beni bende sriver g3 fx vardı maç içinde her topu da benimkinden çok daha spinliydi. her vuruşu da çok daha hızlıydı.

elindeki lastiği daha çok spin üretir hale getirmek iş değil, baktın yapamıyosun zaten daha spinlisini alırsın. dragan benden 3-4 gömlek daha yukarıda bir oyuncuydu ben biraz daha hareketli olduğum için bir de servislerim alışılmadık olduğu o bir seti alabildim. eğer ben g3 fx ile oynuyorsam dragan tenerg 05 filan kullanmalı yani bu denkleme göre hemde off+++ tahta üzerine.

benim anladığım şey şudur: oyuncu kendini bilmeli, ne kadar oynayabildiğinin bilincinde olmalı ekipmanını kendine göre seçmeli. mesela imzamdaki raket de bana hızlı geliyor ama turnuvaya filan katılmam bu halimle hep antrenman yapmaya öğrenmeye çalışıyorum.

elindeki raket spini az üretiyorsa büyük ihtimalle teknik ve hız eksiğin vardır; donic desto f3 big slam ile masadan sekmeyen spinlere şahit oldum.

yağlama hususuna gelince ben sadece lastiklerimi diri tutmak ve temizlemek için kullanıyorum. iki haftada bir traş fırçasıyla küçük bir damla yağı (rakete değil fırçaya damlatıyorum) incecik bir şekilde rakete uyguluyorum, sadece üst yüzey hafifçe parlıyor.

sana da bu yolu öneririm fazla yağlama hani laf vardır arap yağı bol bulunca t****klarına sürermiş diye.

• Beğen 5
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Küçük bir ilave: yuzey lastiğe uygulanabilecek bitkisel yağlara saf zeytin yağı eklenmeli kesinlikle çok etkili.cok az miktar uygulandiktan sonta lastik rakette yapışık ise raketin sapı yukarıda olacak şekilde dikey olarak dinlenmeye birakilmali rakette yapışık değilse yine dikey vaziyette dinlendirilmeli lastigimiz.
  • Beğen 3
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

• 1 month later...

sonuna kadar katılıyorum swan a.

birçok oyuncu,başkalarının tahta ve lastiklerine bakarak,kendince onlardan geri kalmamak için özellikle çok güçlü tahtalara yöneliyorlar.OFF kategorisinde bir tahtayla hakkını vererek oynuyor olmak demek, daha kısa topla temas süresinde büyük işler başarıyor olmak demek.bu da üst düzey lig oyuncu olmak demek.maşallah millet ofansif, herkes orta mesafeden etkili power looplarla hücum ediyor. bazen de off+ roketleriyle uçan isimsiz kahramanlar oluyor.gelin görün ki gerçekte durum farklı.elbette farklı tahta ve lastikler denenebilir ama özellikle bir maçta,bir oyuncu kapasitesinin üzerinde bir raket kullanıyorsa zaten bu da hemen belli oluyor.(özelikle "ne oldu tahtaya,niye bloklar masaya bulmuyor! neden şutlar dışarı çıkıyor!" laflarının çok tekrarlanmasından anlayabilirsiniz).herkes tabii ki neyi seviyorsa o şekilde oynayabilir,amacım sadece kendimizi ve özelliklerimizi bilmemek veya fazla abarttığımızı belirtmek.

zeytinyağı hakkında bir söz vardır: saf zeytinyağı bulursan kap,ozonlusunu havada kap!" . her derdevadır.demek masa tenisi lastiğine de faydalıymış. belli zaman aralıklarında küçük parçalar halinde sürerim.

ben de wd-40 isimli yağlayıcıyı tavsiye ediyorum.özellikle üstü çok kirli olan,yapışkan artığı olan lastiklere sürülebilir. ama direk lastiğe değil,bir bez parçasına ve oradan da lastiğe.mümkünse tahtadan çıkarılmış bir lastiğe.wd-40 çok maksatlı bir kullanıcı ve neredeyse herşeye yarıyor.bir tek kahve yapamıyor diyebiliriz.ama lastiğin süngerinin tahta ile temas ettiği yerlere kaçırmayın,yapıştırıcıları söker

bir de falco life expander ve revolution no:3 cleaner&rejuvanator isimli,masa tenisi lastikleri için yapılmış ürünler var.bunlar da hem temizliyor hem de lastiği bir miktar yeniliyor,ömrünü uzatıyor.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

• 3 weeks later...

Elimde ki sigma pro2 tensor lastik oldugu icin sokunce bayagi kuculdu ne yapmaliyim bebe yagi kullanmak istemiyorum.

Merhaba Lastiğinize önce 1 kalın kat su bazlı yapıştırıcı atın 3-4 saat sonra 2-3 damla kandil yağını (çoğu büyük marketten temin edilebilir.) boyacı fırçasıyla yada benzer birşeyle süngere eşitce yayın.

2-3 gün dinlendirin 2-3 gün sonra lastiğiniz dışbükey silindirik olacak ve hız - spin açısından sigma 2 pro plus olduğunu ve lastikte kayda değer bir büyüme de olduğunu göreceksiniz. Tahtaya yapıştırmadan evvel lastiğe 2 ince kat su bazlı atın tahtaya hiç su bazlı sürmeden yapıştırın ve güle güle kullanın.

Not: artık yeni aldığım tüm lastikleri hiç gerdirmeden yapıştırıyorum ve kesimini 1-2 mm geniş yapıyorum lastik zamanla küçülse bile tam oluyor tahtaya - aklınızda bulunsun..

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Merhaba Lastiğinize önce 1 kalın kat su bazlı yapıştırıcı atın 3-4 saat sonra 2-3 damla kandil yağını (çoğu büyük marketten temin edilebilir.) boyacı fırçasıyla yada benzer birşeyle süngere eşitce yayın.

2-3 gün dinlendirin 2-3 gün sonra lastiğiniz dışbükey silindirik olacak ve hız - spin açısından sigma 2 pro plus olduğunu ve lastikte kayda değer bir büyüme de olduğunu göreceksiniz. Tahtaya yapıştırmadan evvel lastiğe 2 ince kat su bazlı atın tahtaya hiç su bazlı sürmeden yapıştırın ve güle güle kullanın.

Not: artık yeni aldığım tüm lastikleri hiç gerdirmeden yapıştırıyorum ve kesimini 1-2 mm geniş yapıyorum lastik zamanla küçülse bile tam oluyor tahtaya - aklınızda bulunsun..

Cok tesekkur ederim ridvan bey ama bir sorum olacak kandil yagi benzin degil mi yani turnuvalarda pek sikinti yasamam ama satarken durust davranir ve b unu soylerim ve muhtemelen lastik yasakli duruma dusecegi icin kimse almaz?
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Merhaba kandil yağı (yakıtı) parafin türevi dolayısıyle benzin benzeri bir madde.

ben bu metodu kimseye satamayacağım ve tahtama küçük gelen lastiklere uyguluyorum.

Satmayı düşündüğünüz temiz bir lastik ise kandil yağıyla genleştirmeden küçük kafa tahta kullanan birine satabilirsiniz

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Aslinda ebenholz gecmek icin satacaktim bir arkadas sordu tahta lastik falan bende sokeyim tamami ile hata varsa yoksa gorsun diye soktum sonra almadi solusyonumda bitmis yapistiramadim bu da kuculdu ama ebenholz alsam bile takmam bu lastigi cunku cok sert kacacak tahtaya kontrolu imkansiz olacak o yuzden eger benzin ve bebe yagindan baska cozum yoksa galiba kucuk kafali raketi olan bi alici bulmam gerekecek cevaplariniz icin tesekkurler.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

• 3 weeks later...

Merhaba Berkay bey bu konu size yararlı olabilir.

http://www.masatenisi.org/forums/topic/16972-booster-nasyl-kullanylyr/

Özellikle sonlara doğru Sevgili dostum Bilal'in yazdıkları. (küçülen lastikler için)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 members

• Bu sayfayı inceleyen kayıtlı kullanıcı yok
  • Çevrimiçi Kullanıcılar   0 Üye, 0 Gizli, 19 Misafir (Tam liste)

• Şu anda bağlı kayıtlı kullanıcı bulunmuyor
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu sitede size daha iyi yardımcı olabilmek için çerezler kullanılır. Çerez ayarlarınızı buradan yapabilirsiniz, veya devam ederseniz çerez kullanımını kabul etmiş sayılırsınız..