Jump to content
Masatenisi.org Forum

Spin çekmek Için Ne Yapmalı

Guest maverick

Recommended Posts

slm arkadaşlar

Benim öğrenmek istediğim şey spin çekmek için tek başına çalışacağım bi tur hareket veya bir yöntem varmı? Ben yeni olmasada 1 sene içinde 3-4 aydır oynuyorum ama geliştirmem gerek diyorlar (maç eksiğim çok var) ama ben tek başına ne gibi yöntem kullanarak spin çekmeyi öğrenebilirim .

Şimdiden teşekkür ederim.

(duvar çalışması sadece sut vurmaya yarıyor ) bu yöntemlede bunu yapabilirmiyim.?

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

İlk önce kendine iyi bi partner bularak başlıyabilirsin...Tek başına çalışmak sıkıcı :) ve de o kadar başarı getireceğini sanmıyorum...(robot olayları ayrı)

Çalışma / Çalıştırıcılık / Teknik / Taktik başlığı altında **etkili spin** bölümünü iyice okumanı tavsiye ediyorum orada aradığın bilgileri bulacaksın...www.masatenisi.org taki bilgiler de senin için yararlı olacaktır...

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Merhaba

Bencede ilk olarak kendine güzel bir oyun arkadaşı bulmalısın kendinden iyi olursa vuruşları biliyorsa daha faydalı olur.Ancak maçtan ziyade çalışma yapmanı tavsiye edeim :)

Ayrıca 3 yıl önce bir lise hocam bana araba tekerleği ile çalışmamı önermişti. Tekerleği bir mile oturtup seviyesini ayarlayıp düz bir tahta ile onu çevirmemi söylemişti :aptal2: .

Ben hiç denemedim nekadar faydalı olur onuda bilmem sadece paylaşmak istedim :oop: .

ama yinende kendin çalışacaksan topsuz bile olsa spin hareketini defalarca tekrarlayarak ( mümkünse ayna karşısında ) çalışabilirsin derim ....

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

• 3 weeks later...

tek basina spin calisman fazla faydali olmaz....bence eger bulabiliyorsan egitim cd'lerinden hareketin ozunu anlamaya calis...iyi spin yapan oyunculari seyret maclarda...sonra da kendine iyi bir partner bulup bol bol idman yap... :B:

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

• 1 month later...
  • 5 months later...

öncelikle temel forhand vuruşunun çok iyi olması gerekiyor.ondan sonra da spini iyi yapan birisini gözlemlemen gerekiyor.spin vuruşu öyle hemen olacak bir teknik değil,tecrübe gerektirir.spin çekerken raketi genelde yukarı doğru fırçala,topa güçlü vurma sadece fırçala kolay gelsin.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Bir partnerden ziyade burda anladığım kadarıyla bireysel olarak bir çalışma önerisi istiyorsun.Bunun içinde en iyisi bir bisiklettir.Bir bisikletin varsa onu ters çevirmen ve daha sonra vücudunu çapraz duruş pozisyonunda iken raket elin ile tekerleğe aşağıdan yukarıya doğru tekerin dairesel eğimine uyum sağlayarak fırçalama hareketini yapmak.Burda temel bir unsur ise vücudun ayaklardan başlıyarak sırası ile bel ve omuza kadar bu ritme eşlik etmesi.Bir ayaktan diğerine geçen ağırlık,bir omuzun diğer omuzla yer değiştirmesi gibi.Ve tabi bu çalışma öncesi görsel video eğitimi de hareketi doğru kavramak adına mutlaka yarar sağlayacaktır.İyi çalışmalar..

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Spin çekmek; Öncelikli olarak oyun stilin net olarak belli mi? Eğer atak oyun stilini seviyorsan "Topspin" (raketi aşağıdan doğru hareket ettirerek) vuruş tekniklerini öğrenerek pratik yapmalısın. Eğer defans yapmayı seviyorsan "backspin&chop"(raketi yukarıdan aşağıya doğru hareket ettirerek) vuruş tekniklerini öğrenerek pratik yapmalısın. Tekniği öğrenmeden yapacağın pratik oynunu iyileştirmeyecek hatta ileride tekniği öğrensende elin eski vuruşlarına kaçacaktır. Bu noktada sana tavsiyem önce video eğitim başlığı altındaki eğitim videolarını bilgisayarına kaydet. O videolarda spin çeşitleri, topun konumuna göre nasıl pozisyon alacağın, topa nasıl vuruş yapacağın detaylı olarak anlatılıyor ve bunların bir kısmı dünya şapiyonu olan sporcuların hazırladığı eğitim videoları. Bu teknikleri sık sık seğret sonra yapmayı dene ve nerede doğru, nerede yanlış yaptığını sürekli düşün. Maddi durumun iyi ise tenis robotu almanı tavsiye edebilirim. Masa üzerine monte edilen tekerleklede çalışma yapabilirsin.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

• 2 weeks later...

Tek başına spin çalışması yapmak istiyorsan karşına bir masa tenisi paravanası al ve servis atar gibi topu havaya atıp üst falso yanı spin falsosu vererek paravanaya çarptırmalısın. Sonra top yere düşmeli verde zıpladıktan sonra falso sayesinde paravananın arkasına geçmelidir. Eğer geçmiyorsa yeteri kadar spin falsosu veremiyorsun demektir. Raketle bisiklet tekerleği çevirmekte iyi yöntemdir. İyi çalışmalar

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

benim mesajımda bir eksiklik var. Top önce yere çarptıktansonra paravanaya çarpmalı ve yere düştükten sonra aldığı spin falsosu yeterli ise top paravananın arkasına düşmeli iyi çalışmalar

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Duvara herhangi bir düz nesneyi(kalın sopa,merdiven vs...)omuz hizanın biraz altına gelecek şekilde ayarlayıp daya ve paralel olarak pozisyon al.Daha sonra eline raketi alıp nesneye değdirmeden aşağıdan yukarıya bel hareketiyle kolunu açıktan kapalıya salla.Bence buda bi yöntem. :thup:

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 members

• Bu sayfayı inceleyen kayıtlı kullanıcı yok
  • Çevrimiçi Kullanıcılar   1 Üye, 0 Gizli, 10 Misafir (Tam liste)

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu sitede size daha iyi yardımcı olabilmek için çerezler kullanılır. Çerez ayarlarınızı buradan yapabilirsiniz, veya devam ederseniz çerez kullanımını kabul etmiş sayılırsınız..