Jump to content
Masatenisi.org Forum

Aynı Model Tahtalarda Ağırlığın Performansa Etkileri

Recommended Posts

merhaba.

her tahtanın tanıtımında +-5/4/3 gr gibi ifadeler bulunuyor. 85gr ofansif bir tahtanın 80gr ağırlığında olan aynı model tahta ile arasındaki hız-spin-kontrol ve denge bakımından ne gibi farklar olur?

teşekkürler

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Bildiğim kadarıyla tabla kalınlığı arttıkça hız artıyor.

Ve ağırlık arttıkça hız -azaldıkça da kontrol hissi artıyor.

örneğin aynı tahtanın 88 gr olanı 84 gr olanından azıcık daha hızlı olacaktır. 84 gr olanı da azıcık kontrollü.

Tabi hızı yada kontrolü veya topun tahtadan ele ilettiği hissi tahtanın imal edildiği ağaç türleri de doğrudan etkiliyor.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

öncelikle uzun zamandır görmediğim güzellikte bir konu açmışsınız. fiziksel olarak ağır olan azıcık daha hızlı olmalı, yavaş olan azıcık daha kontrollü; aynı şekilde kalınlıklarda fark ediyor kalın olan daha şuta yönelik ince daha çok spine gibi... sertlik esnemeyi belirliyor o da spin&şut dengesi... aynı model tahtalarda kalınlık ve hız farkları oluyor baya; ama hisleri aynı olacaktır... özellikle avalox tahtalarda kalınlık ve ağırlık farkları uçurum gibi...

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

öncelikle uzun zamandır görmediğim güzellikte bir konu açmışsınız. fiziksel olarak ağır olan azıcık daha hızlı olmalı, yavaş olan azıcık daha kontrollü; aynı şekilde kalınlıklarda fark ediyor kalın olan daha şuta yönelik ince daha çok spine gibi... sertlik esnemeyi belirliyor o da spin&şut dengesi... aynı model tahtalarda kalınlık ve hız farkları oluyor baya; ama hisleri aynı olacaktır... özellikle avalox tahtalarda kalınlık ve ağırlık farkları uçurum gibi...

Merhaba yorumunuzun kalın tahta şuta ince tahta spine daha elverişli olur kısmına katılmıyorum.

Tahta ürettiğim süreçte ve üreten daha tecrübeli insanlardan da öğrendiğim kadarıyla tahtanın en orta katmanı diğer katmanlardan kalın ise yada tabla toplam kalınlığı kalın ise ince tahtaya göre topu daha bombeli atacaktır dolayısıyle spine-topspine daha elverişli olacaktır.(en orta katman kalınlığı arttıkça atış açısı yükselip daha da bombeli atacaktır.)

Aynı mantıkla en ortadaki katman en dış katman hariç diğer orta katmanlarla aynı kalınlıkta ise yada daha ince ise topu daha düz bombesiz atacaktır ayrıca tabla kalınlığı ince olursa daha hafif ve daha kontrollü olması bakımından şut-blok oynamaya daha elverişli olacaktır.

Katılmadığım bir diğer nokta ise hislerin aynı olması bence mümkün değil

şöyle izah edeyim 5 adet 5 katmanlı ayous ağacı ve akçaağaçtan oluşan tahta imal ettim

hepsinin tabla kalınlıkları aynı hepsinin ağırlıkları aynı ama,

hepsinin hissi ve hızı benzer olmakla beraber kesinlikle bire bir aynı değil.

Kaldıki bütün tahtaların tüm katmanlarını aynı plakalardan kesilip yapıldı.

Anlatmaya çalıştığım bir tahtanın hissi ve hızı asla aynı model bir tahtanın hissi ve hızı ile birebir aynı olmayacaktır.

Çünki tahtalarda aynı cins ağaç bile kullanılmış olsa ağacın kuruluğu, beklemişliği, damar sıklığı vb. faktörler asla birebir aynı olmayacaktır.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Merhaba yorumunuzun kalın tahta şuta ince tahta spine daha elverişli olur kısmına katılmıyorum.

Tahta ürettiğim süreçte ve üreten daha tecrübeli insanlardan da öğrendiğim kadarıyla tahtanın en orta katmanı diğer katmanlardan kalın ise yada tabla toplam kalınlığı kalın ise ince tahtaya göre topu daha bombeli atacaktır dolayısıyle spine-topspine daha elverişli olacaktır.(en orta katman kalınlığı arttıkça atış açısı yükselip daha da bombeli atacaktır.)

Aynı mantıkla en ortadaki katman en dış katman hariç diğer orta katmanlarla aynı kalınlıkta ise yada daha ince ise topu daha düz bombesiz atacaktır ayrıca tabla kalınlığı ince olursa daha hafif ve daha kontrollü olması bakımından şut-blok oynamaya daha elverişli olacaktır.

şöyle izah edeyim 5 adet 5 katmanlı ayous ağacı ve akçaağaçtan oluşan tahta imal ettim

Anlatmaya çalıştığım bir tahtanın hissi ve hızı asla aynı model bir tahtanın hissi ve hızı ile birebir aynı olmayacaktır.

Çünki tahtalarda aynı cins ağaç bile kullanılmış olsa ağacın kuruluğu, beklemişliği, damar sıklığı vb. faktörler asla birebir aynı olmayacaktır.

Bana gönderdiğin tahtalar aynı olmasına rağmen 2. gönderdiğin tahta bariz olarak daha hızlıydı. İlk gönderdiğin gibi değildi.

3 tane clipper geçti elimden hepsi ile eş zamanlı oynadım hızları ve hisleri birbirinden farklıydı. En iyisi aynı tahtadan 5-10 tane alıp her birini aynı lastikle deneyip en çok hoşumuza gidenle oynamak :whistle:

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Bana gönderdiğin tahtalar aynı olmasına rağmen 2. gönderdiğin tahta bariz olarak daha hızlıydı. İlk gönderdiğin gibi değildi.

3 tane clipper geçti elimden hepsi ile eş zamanlı oynadım hızları ve hisleri birbirinden farklıydı. En iyisi aynı tahtadan 5-10 tane alıp her birini aynı lastikle deneyip en çok hoşumuza gidenle oynamak :whistle:

Keşke 10 tahta alacak imkan olsa ikince el piyasası coşardı :)

Bilal'e 2 tane aynı tahtadan el yapımı tahta göndermiştim

Hız farkı olarak bahsettiği o tahtalar.

Not: Bilal'cim hızlı dediğin tahtayı şu an ben kullanıyorum ve de çok memnunum çünki ince işçiliğini sana göndereceğim için çok özene bezene yapmıştım :thup:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

ah keşke bir firma sponsor olsa da 5 değil, 10 tane yollasa ve ben de en dengeli,spinli,kontrollü ve göreceli hızlı olanı seçsem :salak:

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Keşke 10 tahta alacak imkan olsa ikince el piyasası coşardı :)

Bilal'e 2 tane aynı tahtadan el yapımı tahta göndermiştim

Hız farkı olarak bahsettiği o tahtalar.

Not: Bilal'cim hızlı dediğin tahtayı şu an ben kullanıyorum ve de çok memnunum çünki ince işçiliğini sana göndereceğim için çok özene bezene yapmıştım :thup:

2nci tahta hangisi?yani kullandığınız?

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

yani aynı ağırlıkta bile olsa, aynı (veya çok yakın) özelliklere sahip olması için aynı ağacın aynı yerinden, aynı şekilde kesilmeli,aynı anda hazırlanmalı,aynı şekilde yapıştırılmalı,aynı odada/aynı sıcaklıkta kurutulmalı,vb.... tüm şartlar aynı olmadıkça mutlaka farklar olacaktır.hele ağrılıklar farklıysa hızları da belli seviyelerde az/fazla olacaktır.bu farklıları ne kadar az,yani birbirine çok yakın özellikte tahta yapabilen firma/kişi de o kadar iyi iş çıkarmış olacaktır. (yanlış anlamadıysam)

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

2nci tahta hangisi?yani kullandığınız?

2. Gönderdiğim kendi yaptığım el yapımı akcaagac (maplewod) 5 katman fl sap tahta.

Bilal'e ilk gönderdiğim düz sapti o fl istiyordu ama düz sap olanin his ve hızını daha cok begendi kendine daha uygun buldu.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 members

• Bu sayfayı inceleyen kayıtlı kullanıcı yok
  • Çevrimiçi Kullanıcılar   0 Üye, 0 Gizli, 28 Misafir (Tam liste)

• Şu anda bağlı kayıtlı kullanıcı bulunmuyor
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu sitede size daha iyi yardımcı olabilmek için çerezler kullanılır. Çerez ayarlarınızı buradan yapabilirsiniz, veya devam ederseniz çerez kullanımını kabul etmiş sayılırsınız..