Jump to content
Masatenisi.org Forum

Çağan Dağıstan-Gürkan Karahan: 45. Tt Rating Turnuvası Yarı Final

cagan

Recommended Posts

Herkesin bi videosu var neredeyse forumda, benim de bir videom olsun dedim. Uzun boylu ve aldığı sayılardan sonra bağıran yamuk oyuncu benim, her topa spin atan da Gürkan. Servis beklerken ve servis atarken masa tenisçiye benziyorum biraz, onun dışında verdiğim görüntü kirliliği için kusuruma bakmayın :) Maçı Gürkan 3-1 aldı bu arada. İyi seyirler efem.

Not: İkinci setin 11. sayısına dikkat :D

• Beğen 6
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Sn.Cagan bence oyun stiliniz gayet güzel, yalnız bir hakem olarak dikkatimi çeken önemli nokta şu ki:

Servislerinizin bir çoğu hatalı. Servis atarken topu fırlatan eliniz oyun alanının üzerinde olmamalı. Masanın en uç noktasını belirleyen ve sonsuza uzandığı varsayılan beyaz çizginin gerisinden topu fırlatmalısınız. Bu hususa dikkat etmeniz önemli turnuvalarda lehinize olacaktır. Saygılarımla...

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Yorumunuz icin tesekkur ederim oncelikle. Servis konusunu ben de kendimi izleyince farkettim. Daha once pek izleme sansim olmamisti kendimi oynarken. Elimden geldigince servisi nizami atmaya, topu elden cikarmaya ve topu dikey atmaya calisiyorum havaya. Masa disindan atiyorum ama sanirim baslangicta topu masanin bitis cizgisi ya da disinda tutmak yerine biraz iceride tutuyorum. Buna dikkat edecegim, tavsiyeler icin tekrar tesekkur ederim.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Pütüre geçmek benim için radikal bir karar değildi. Daha önce de birkaç denemem olmuştu fakat geçici heves gibi bir şeydi. Aslında pütüre geçerken açık masa defans yapmayı amaçlıyordum fakat oyunumda köklü bir değişiklik yapmak kısa vadede pek işime gelmedi açıkçası. Çünkü kendi seviyemde beni idare eden servislerim ve forehand'im vardı. Tek eksiğim backhand tarafından oyunu idare edebilmekti. Pütürü de rakibi bozmak, rakibe hata yaptırmaktan ziyade kendi açığımı kapatmak için taktım. Eski yazılarımda defaatle pütüre karşı olduğumu ve ne olursa olsun eksiğimizi kapatmak için bol antrenman yapmak gerektiğini söylemiştim fakat hoca verdi talkımı, kendi yuttu salkımı. Kullandığım pütür kısa pütür. Spini az olan ve dolayısıyla rakibin spininden fazla etkilenmeyen bir lastik. Düz lastiğe yakın olan, yani üstü iyi çeken bir pütürle oynamak benim için daha zorlayıcı olabilirdi.

Pütürün bana kısa vadede sağladığı avantajlardan bahsetmem gerekirse;

Eskiye oranla çok az servis yiyiyorum. Daha önceleri rakibin backhand tarafıma kullandığı her servis= rakibe sayı idi. Yeri geliyor kesiyorum, yeri geliyor açıyorum ama bir türlü topu içeri atıyorum ve işin boyutu o zaman değişiyor.

Masa üstü kesme, itmeleri eskiye göre çok rahat yapıyorum ve top bazen boş, bazen dolu gittiği için rakip zorlanabiliyor.

Arada bir pütürle servis attığımda çok dikkatli bir rakip değilse eğer servisi düz lastikle atmışım gibi giriyor topa ve hata yapıyor.

Pütüre zaafı olan oyunculara karşı maça 1-0 önde başlıyorum. Halbuki biraz dikkatli oynasalar çok rahat kazanabilirler ama iş kafada bittiği için mental olarak pütürü sevmeleri gerekiyor.

Bazen backhand tarafımda yükselmiş toplara rakibin hiç beklemediği bir anda zımba gibi şutlar atabiliyorum, eskiden bunları pek yapamazdım mesela.

Onun dışında daha blok açısına alışabilmiş değilim. Üstü çeken bir pütürle sabaha kadar blok yapabilirim ama bu lastiğin blok şekline ve açısına alışmam biraz zamanımı alacak gibi gözüküyor.

Belki uzun pütüre geçsem kaybettiğim birçok maçı çok rahat da kazanabilirdim ama düz lastiğe biraz daha yakın olması ve bazı hareketleri oyun hafızamdan kolay silemediğim için şimdilik bu pütürle devam etme taraftarıyım. Bir sonraki aşamada curl p1 ya da graass d-tecs kullanmayı düşünüyorum. O zaman yine deneyimlerimi, artılarını eksilerini burada paylaşırım.

Uzun lafın kısası; forehand tarafınızdan memnunsanız, backhand tarafında sıkıntı çekiyor, çok hata yapıyorsanız ve bolca servis yiyiyorsanız pütürü tavsiye ederim :bye:
  • Beğen 3
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Cagan Bey pütürle ilgili paylaşımınız için çok teşekkür ederim. Özellikle tüm oyun hissinizi ve kullandığınız pütürün davranışını tüm samimiyetinizle üşenmeden yazmışsınız. Pütürle oynayan oyunculara karşı pütür oyuncularıyla karşılaşmamış oyuncuların çok zaafı vardır. Birkaç sene evvel aynı zaafa ben de sahiptim. Ancak takım oyuncularımdan ikisi pütüre geçince pütüre karşı antrenman yapma fırsatı buldum. Bu benim çok işime yaradıysa da bazı pütür çeşitlerine karşı hala zaafım var. Özellikle curl p1-r'nin bloklarından ya da kesmelerinden sonra gelen ezik toplara tekrar tekrar forehand spin çekmek benim gibi kilolu bir oyuncu için hiç te kolay değil. Hücum pütürü kullanan oyuncuların atak dışında yaptıkları göndermelere spin çekmek çok daha kolay. Spin çekseler bile spine spin kolaylıkla yapılabiliniyor. Yalnız pütür oyuncusu sık sık atak yapabilen -hem pütürüyle hem düz lastiğiyle- tecrübeli bir modern defans oyuncusuysa, her an hata riskiyle karşı karşıya olan diğer düz oyuncu, huzursuz oyunu neticesinde maçı kolaylıkla verebiliyor.

Tecrübe, tecrübe, tecrübe..

Saygılarımla...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 members

• Bu sayfayı inceleyen kayıtlı kullanıcı yok
  • Çevrimiçi Kullanıcılar   0 Üye, 0 Gizli, 18 Misafir (Tam liste)

• Şu anda bağlı kayıtlı kullanıcı bulunmuyor
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu sitede size daha iyi yardımcı olabilmek için çerezler kullanılır. Çerez ayarlarınızı buradan yapabilirsiniz, veya devam ederseniz çerez kullanımını kabul etmiş sayılırsınız..