Jump to content
Masatenisi.org Forum

Uzaklarda Arama El Yapımı Tahta Burda.

Rıdvan

Recommended Posts

Merhabalar efendim.

Forumumuz ve yabancı forumlarda tahta üretenleri görünce neden olmasın dedim.

Evvela tahtaların katman listesi adlı konuyu paylaşarak bana çok büyük yardımı dokunan Bora kardeşime ve Whats up vasıtasıyle fikir alışverişinde bulunan ve yol gösteren Ozan arkadaşıma çok teşekkür ediyorum.

Araştırma geliştirme çalışmaları tamamlanınca aklımdaki ilk fikir rosewood maplewood ve ebenholz serilerinin 5 ve 7 katman tahtalarının benzerlerini yapmak oldu.

Ancak ne kadar arasamda 1mm kalınlıkta ladin bulamadım ve onun yerine 1mm ayous kullanmaya karar verdim.(rosewood - ebenholz 7 ve 5 serilerindeki ara katmanlardan biri ladin di)

Gelelim en zor kısıma malzeme temini.

epey bir (1 ay kadar) gezdikten sonra akçağaç gül ağacı abanoz ağacı ayous ağacı( 1mm ve 3mm)

Kuşgözü akçaağaç malzemelerimizi 0.6 mm den 3 mm ye değişen kalınlıklarda temin edebildim.

Sonraki aşama = yapıştırma aşaması

Tahtalarımızı mobilyacıların 'suyuna sofrasına' dedikleri yani çizgileri en dış kat yukarıdan aşşağa bir altı soldan sağa olacak şekilde (tsu çok sağol) mobilyacıların ve ahşap kaplama mobilya üreticilerinin kullandıkları sıcak pres denen dev bir makina da 5 kat tahta yapacaksak orta 3 katını 7 kat tahta yapacaksak orta 5 katını yapıştırtdık sonrasında kalibre denilen milimetrik makinadan geçerek son yapıştımadan önce pürüssüz yüzey ve istediğimiz kalınlığa ulaştık.Daha sonra en dış katları için tahtalarımızı tekrar presledik ve bununla da kalmadık makine de pres te cumartesi akşamından pazartesi sabahına kadar bıraktık ki ağacın çalışması da denilen yamulma bükülme olmasın. Ki çok şükür ki olmadı da.Yapıştırma mükemmel oldu çok içime sindi açıkçası.

(Bu aşamada fotoğraf çekemedim zira bir yandan orta 3 katmanı düzenlerken bir yandan kalibre makinesinde milimetrik ölçüm ve ustaya laf anlatma çabasındaydım ha arada da 230cm boy 40cm en 1mm kalınlıktaki ayousu gah enine gah boyuna ölçüp hızarda kesiyordum :) )

Dipnot: Kaynarca daki presçi Trabzonlu Erdoğan ustaya teşekkürü borç bilirim.

Birsonraki aşamamız kesim öncesi gönyeleme

Bu aşama kısa ve basitti mobilya ustası Muharrem abimin yardımı ile CNC torna makinesinde daha kolay kesilebilmesi için 2-3 gün evvel Yapıştırdığımız 7 ve 5 kat tahta plakalarımızı eşit ölçülerde kenar fazlalıklarını planya testere ile aldık işlem tamam.

Malzeme yetmediği için gül ve abanoz 5 kat yapamadım ve akçaağaç 7 kat yapamadım.

Yaptığım tahtalar Gülağacı7 4 adet abanoz7 2 adet akçaağaç5 5 adet ofansif clasik benzeri ceviz ayous 5 toplam 5 kat 1 adet kuşgözü akçaağaç 2 adet bir adette alpi kaplama denilen yapay abanoz dış katmanlı 7 kat tahta.

Bu aşamanın fotoğraflarını ekliyorum bakalım yorum ve fikirler ne olacak.

:whistle:
Sonraki aşama Cnc kesim aşaması
Biraz araştırdıktan sonra kurtköy sanayi sitesinde bir yer buldum Cnc kesim yaptırabileceğim ve orada kesimleri yaptırdım.
Tahtaları daha hisli olsun diye wrb diye de bilinen ortası boş olarak Flared ve Düz sap olarak kestirdim.
Ahanda resimler
Ofansif klasik muadili ceviz ayous ayous ayous ceviz 5 kat
Akçaağaç 5 kat
http://r1309.hizliresim.com/1f/h/sr0l5.jpg = Raket yazmış Cnc ustası :)
Gül ağacı 7 kat
Abanoz ağacı 7 kat
Kuşgözü Akçaağaç 7 kat
Yapay abanoz dış katmanlı 7 kat
Bütün tahtalar
Tahtalar cnc den çıktığı gibi eve getirip fotoladım yok püsküllü çapaklı filan demeyin :sleeping:

şimdilik bu kadar yapabildim tahtayı da resim uploadını da.

1-2 haftaya kadar ince zımparası ve sap işçiliği de biter umarım sap için ahşap tavsiyelerine de açığım.

Merhaba ve sap işçiliği başladı

Sapların kesimi için Önce taslakları çıkardım
Flared sapın taslağı
Düz sapın taslağı
Ve kesim başladı taslağını çıkardığımız sap modellerimizi ayous maun ve sapelli ağaçlarından kesmek için evimin civarında bir atölye buldum.
Yatar daire denilen makine ile kesimlerimizi güzelce tamamladık.
Çok telaşsız ama çok talaşlı birgündü:)
işte fotoğraflar:
Ve işte saplarımız şekillenmeye başlıyor
Aşağıdaki resimdeki çitalar flared sap olacaklar:
Bunlar ise düz sap olacaklar:
Devamı geliyor...

Kesim bitiminde 1 flared ve 3 tane düz sapı son zımparaya hazır vaziyete getirdik flared olan ayous ve oldukça hafif,
Düz olan saplardan bir tanesi ayous (çok çok hafif oldu)
iki tanesi maun (çok karizmatik ama accuk ağırca oldu ortalarını çok oymak icab edecek.)
Bu gün öğleden sonra test etmek için antrenmandan sonra deneyeceğim aşağıdaki tahtaları.
Buyrun resimler:
Gül ile maun harika oldu (maunu boşuna ön konsoluna koymuyormuş mercedes) :)
Ağırlık dengesi denemeleri için geçici olarak bantla tutturuldu
sap denenerek azar azar oyulacak.
Sap kalın filan demeyin her tarafından yaklaşık 1mm zımpara yiyerek azcık incelecek.
ayous ağacından Flared sap akçaağacımız :)
Hiç de ağır değil hatta oldukça hafif (tartma imkanım olmadı)
yakında kendim Kullanacağım Düz ayous saplı abanoz 7
Hafif / hızlı ve öfkeli :)
Akçaağaç tahta maun sapla da harika oldu,
ama ayous sapa göre azıcık daha ağır dolu sap raket sevenler için dopdolu bir sap oldu :)
Dnenmeye hazır tahtalarım.
Abanoz7 ayous'dan düz sap - gül 7 maun'dan düz sap - akçaağaç5 ayous'dan falred sap
Şimdilik bu kadar.
Düz sapların son işçiliği başladı.
Düz saplar için sapelli ağacı - maun ve ayous ağacı kullanıldı.
önce içleri el frezesinde 11mm lik oyucu bıçakla oyuldu,
ayouslar zaten daha hafif oldukları için 7mm lik oyucu bıçakla oyuldu.
Yukarıdaki sapelli ortadaki ayous alttaki maun.
Aşağıdakiler sapelli ağacı düz saplarımız.
Eski stiga ve eski butterfly lardaki saplara benzedi bu ağaçla yaptığımız saplar.
Bunlarda ayouslarımız.
Aslında bembeyazlar üzerlerindeki lekeler testere yanıkları idi ve zımparayla gitti.
Ve maun saplar.
Saplar denenerek azar azar oyuldu.Tsu'nun önceki mesajında önerdiği gibi
başparmağa gelen kısımların açısı yatırıldı ve
sapın tablaya gelen kısmı değil de dip kısmı birazcık daha derin oyuldu.
Tüm Düz Saplar.
(yukardan aşşağa: sapelli-ayous-maun)
Tahtalar teker teker denendi
Abanozla başlayalım.
http://s1309.hizliresim.com/1f/x/t3qqp.jpg (abanoz - maun sap, sanat eseri gibi oldu.)
http://r1309.hizliresim.com/1f/x/t3qu4.jpg (abanoz ayous sap ile daha da hafif oldu.)
Akçaağaç ile devamm
bence akçaağaca ne sap takarsam takayım yakıştı çok şık oldu.
http://m1309.hizliresim.com/1f/x/t3qwl.jpg (akçaağaç ayous sap ile)
http://r1309.hizliresim.com/1f/x/t3qy5.jpg (akçaağaç maun sap ile)
http://r1309.hizliresim.com/1f/x/t3r2k.jpg (akçaağaç sapelli sap ile)
Gül ile bitirelim.
Flared saplarda bitti sayılır onlarında fotğraflarını yakında ekliycem.

Buyrun Üretimi tamamlanmış akçaağacın resimleri:

Eveeet raketlerin çoğunun üretimi tamamlandı.
(2 adet akçaağaç satıldı 1 adedide ayous ağacından fl sap olarak sipariş edildi hazırlanıyor.)
Üretimin en son resimlerini ekliyorum iyi seyirler :P
Kendim için yaptığım ayous ağacından saplı düz sap abanoz 7 kat
(kendim için ürettiğim için aceleden işçiliği önemsemedim)
Ceviz ve ayous katmanlardan oluşan ofansif klasik benzeri tahta sapelli ağacından fl sap
Bilal kardeşime hızlı gelen :) çok severek kullandığım ;
Akçaağaç 5 kat maun ağacı fl sap:
spin33 (Murat abi) ve Bora nickli forumdaşlarımızın deneyip beğendiği,
(Kendilerine teşekkür ediyorum.)
Abanoz 7 kat sapelli ağacından fl sap:
Bu resimleri upload etmemi geciktirecek kadar bomba bir tahta var sırada.
Özel 5 eksenli cnc de kesimi yapılan düz sap (stiga düz sap ölçü alındı)
Az önce üretimi tamamlandı.
Ayous + Maun ağacı saplı Gül ağacı 7 kat:
Elimde üretimi bitmiş olan tüm tahtalar:
(resimler tıklayınca daha oval-yayvan açılıyor üzerine 2 kere tıklayıp yakınlaşıp uzaklaşınca normal görüntü geliyor.)
Umarım Beğenirsiniz.
Şimdilik Bu Kadar.
  • Beğen 10
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Bu çok güzel olmuş ağırlığı nasıl?

http://k1309.hizlire.../1f/h/sqy98.jpg

henüz sap takılmadı ama muhtemelen hafif ağaçtan sap takacağım, bitince tahmini 75- 80 gr civarı olur diye tahmin ediyorum.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Wow tebrikler sap dizaynlarını merakla beklemekteyim...

Bu arada hocam abanozu nerden buldun bulursam bende alayım

Abanozu ahşap kaplama satan her yerde kolaylıkla bulursun ancak bize lazım olacak kadar az miktarda bulman zor olabilir.

Adam çıkartıyor mis gibi abanoz ama tek katlı evi dış cephe kaplayacak kadar miktarlı paketlerde, pahalı ağaç olduğu için de çok uçuk da fiyat istiyorlar.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Abanozu ahşap kaplama satan her yerde kolaylıkla bulursun ancak bize lazım olacak kadar az miktarda bulman zor olabilir.

Adam çıkartıyor mis gibi abanoz ama tek katlı evi dış cephe kaplayacak kadar miktarlı paketlerde, pahalı ağaç olduğu için de çok uçuk da fiyat istiyorlar.

tmm saol artık başka bir ramazan a bende bir abanoz 7 yaparım d.d.d.d.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Rıdvan abi öncelikle emeğine ve azmine hayran kaldığımı belirtmek isterim. Zor ve sabır isteyen bir sürece girmişsin, çünkü harcanan onca emeğe ve zamana rağmen olumsuz sonuç almak da var işin ucunda. Tabii asıl iş tahtaların hissi ve oynanılabilirliği noktasında başlıyor. Bu biraz da yemek yapmaya benziyor. Herşeyi tarife uygun yapsan da, malzemeleri eksiksiz koysan da lezzeti istediğin gibi olmayabiliyor. Umarım güzel sonuçlar çıkar ortaya. Bakarsın tahtaların dünya genelinde meşhur olur :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Rıdvan abi öncelikle emeğine ve azmine hayran kaldığımı belirtmek isterim. Zor ve sabır isteyen bir sürece girmişsin, çünkü harcanan onca emeğe ve zamana rağmen olumsuz sonuç almak da var işin ucunda. Tabii asıl iş tahtaların hissi ve oynanılabilirliği noktasında başlıyor. Bu biraz da yemek yapmaya benziyor. Herşeyi tarife uygun yapsan da, malzemeleri eksiksiz koysan da lezzeti istediğin gibi olmayabiliyor. Umarım güzel sonuçlar çıkar ortaya. Bakarsın tahtaların dünya genelinde meşhur olur :)

Teşekkürler Çağancım işi ciddiye aldık acele etmedik profesyonel yardım da aldık gerekli noktalarda, ümitliyim ve umarım ki güzel sonuçlar çıcacak ortaya.

Sapı geçici olarak tutturarak içini kademe kademe oymayı düşünüyorum böylece; hissi ben ve birkaç deneyimli tahta deneyicim tarafından en uygun bulunduğu noktada sapın dış işçiliğini yapıp kalıcı monte edeceğim tahtaya.

kaldı ki ilk üretimin tecrübesizliğine göre bence çok tatminkar hatta süper üretim oldu.

Dipnot: geçici ve içi oyulmamış sapla abanoz 7 gülağacı7 akçaağaç5 i ve ofansif klasik muadili ceviz ayous katmanlı tahtaları üzerlerine geçici olarak tenergy05 ve tenergy 64 ile denedim ve benim clipper wood u aratmadı hız ve hissiyat olarak. hatta 7 katlı tahtalarım cilpper dan az daha hızlı gibi idiler sanki ve masaya uzaklardan da oldukça güçlü toplar atabildim içeriye.

ve de şaşırtıcı oranda clipper kombimde den hafiftiler tenergy lastiklere rağmen.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Günaydın masatenisi sevdalılarına,

Selamlar ve sevgiler Rıdvan kardeşime. Çalışmaların çok güzel görünüyor, umarım heyecanını ve azmini yitirmeden devam eder hayallerinin de ötesine ulaşırsın.

Merhaba Enver abi aleykümselam.

Bitince tahtalardan getiricem kurfalıya salona bizzat deneyerek fikrini paylaşırsın abi.

sevgiler.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Merhaba

Öncellikle elinize sağlık ve destkeleyenlerinde emeğine teşekkürler.Yerli yapım masatenisi ekipmanlarına karşı başta marka bağımlısı ve satıcısı olan bir grup oyuncuların olumsuz telkinlerine kulak asmadan devam etmenizi diliyorum.

Yaptığınız bu çalışma da kişisel önerilerimi belirtmek istedim:

Tahtalarda esas olan ağırlık dengesidir

Tahtalarda esas olan kullanılan ağaç ve kompozit malzeme kombinasyonudur

Tahtalarda esas olan teknik özlliklerin göz önünde bulundurulmasıdır.(Off --- Def)

Tahtalarda esas olan sap özelliklerinin TUBE veya Adjustable,Stairs tekniğinin seçilen ağaç kombinasyonu ile ağırlık kaydırılması gözönünde bulundurularak tamamlanması uygun olacaktır.

Raket kombinasyonunda ağırlığın kafadan sapa doğru dengeli şekilde kaydırılığında bununda o raketin aynı zamanda OFF - DEF özelliğini de belirleyen etkenlerden olduğunu unutmamak gerekir.

Tabi bütün bunların ötesinde rezonans, tahta genel ağırlığı da diğer önemli etkenlerdir.

Tekrar hayırlısı olsun.Denemek için sıraya girmekte fayda var.Düz sap tercihimdir.

Selamlar

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Merhaba

Öncellikle elinize sağlık ve destkeleyenlerinde emeğine teşekkürler.Yerli yapım masatenisi ekipmanlarına karşı başta marka bağımlısı ve satıcısı olan bir grup oyuncuların olumsuz telkinlerine kulak asmadan devam etmenizi diliyorum.

Yaptığınız bu çalışma da kişisel önerilerimi belirtmek istedim:

Tahtalarda esas olan ağırlık dengesidir

Tahtalarda esas olan kullanılan ağaç ve kompozit malzeme kombinasyonudur

Tahtalarda esas olan teknik özlliklerin göz önünde bulundurulmasıdır.(Off --- Def)

Tahtalarda esas olan sap özelliklerinin TUBE veya Adjustable,Stairs tekniğinin seçilen ağaç kombinasyonu ile ağırlık kaydırılması gözönünde bulundurularak tamamlanması uygun olacaktır.

Raket kombinasyonunda ağırlığın kafadan sapa doğru dengeli şekilde kaydırılığında bununda o raketin aynı zamanda OFF - DEF özelliğini de belirleyen etkenlerden olduğunu unutmamak gerekir.

Tabi bütün bunların ötesinde rezonans, tahta genel ağırlığı da diğer önemli etkenlerdir.

Tekrar hayırlısı olsun.Denemek için sıraya girmekte fayda var.Düz sap tercihimdir.

Selamlar

Merhaba Tahtalar ağırlık olarakda kalınlık olarak da genelde off sınıfına uyuyor.

Sapı boş olarak kestirilme sebebi de top hissini arttırmak ve ağırlık dengesini sapı gerektiği miktarda oymak suretiyle en optimum seviyeye getirmek.

Bahsettiğiniz yöntemler hakkında daha detaylı bilgiler yazarsanız çorbada bir tuzunuz bulunur.

Teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Merhaba

Ekipmanlar konusunda ITTF sin onayını almanız gerekiyor.İster Blade ister rubber veya sponge veya topsheet üretin..Ya da glue ..Marka ve sponsor arasındaki ilişkileri birleştirmediğiniz takdirde bu konuda ne yaparsanız yapın..havanda su döversiniz.BTY,TIBHAR,STIGA,JOOLA,YASAKA,NITTAKU,ANDRO,DONIC,DHS,TSP.Dr.NEUBAUER,vs...İşin garip yanı ..Bunların ürettiği tahtalar 600 TL sınırına laştı..Alan var mı ? Ayrı konu.Onu satmaya çalışan dağıtımcıyı uyarmak gerek.Bana göre siz bu tahtaları üretin.En azından bu sporu yapan her yerde ihtiyacımız olanı sağlayacaksınız.Sakın vazgeçmeyin .

Selamlar

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Tahta için ittf onayı şart değil bildiğim kadarıyla. çünkü ittf'nin tanımı belli o tanıma uyan tahtalar kullanılabilir ölçü ağırlık kısıtlaması vs de yok. %85'i(yanlış hatırlamıyorsam) ahşap olacak ve en üst katmanı kompozit olmayacak o kadar. ağüırlık boyut sınırı yok.El yapımı tahta ile oynayan dünya klasmanında çok oyuncu var. Hatta bir markanın tahtasını kendi sponsorunun ürettiği sap ile kullananlar da var. Sonuç olarak tahtada ittf onayı şart değil. Aynı şekilde süngerde de değil. Lastiği ise inceleyip karar vermek imkansız gibi o yüzden ittf onayına bakmak şart.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

ITTF onayı demek ..Elinizdeki raketi maç öncesi ITTF ye bildirmek zorunluluğunda olmanızdır.

http://www.ittf.com/ittf_handbook/hb.asp?s_number=2.04

Uymanız gereğidir.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 members

• Bu sayfayı inceleyen kayıtlı kullanıcı yok
  • Çevrimiçi Kullanıcılar   0 Üye, 0 Gizli, 21 Misafir (Tam liste)

• Şu anda bağlı kayıtlı kullanıcı bulunmuyor

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu sitede size daha iyi yardımcı olabilmek için çerezler kullanılır. Çerez ayarlarınızı buradan yapabilirsiniz, veya devam ederseniz çerez kullanımını kabul etmiş sayılırsınız..