Jump to content
Masatenisi.org Forum

Loop Vuruşun Topspinden Farkı?

Guest Kagan2005

Recommended Posts

herkese merhaba, anlayamadığım bi konuda fikirlerinize başvuruyorum. acaba loop denen vuruşun topspinden farkı nedir? her iki vuruşta da top havada devir alıyo ve çarptığında hızlanıyo. tanımlarda da iki vuruş içinde aynı şeyler yazıyo. kolay gelsin

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

herkese merhaba, anlayamadığım bi konuda fikirlerinize başvuruyorum. acaba loop denen vuruşun topspinden farkı nedir? her iki vuruşta da top havada devir alıyo ve çarptığında hızlanıyo. tanımlarda da iki vuruş içinde aynı şeyler yazıyo. kolay gelsin

Loop kelimesi yabancı bir kelime olmakla beraber forum dışında kullanıldığını görmedim. Bildiğim kadarıyla spinlerin geneline "loop" diyor yabancılar. Ama topspin diyeceği zaman toploop demiyor, topspin diyor mesela. Bizim camiada gördüğüm kadarıyla kullanılan kelimeler; spinlerin geneline spin deniliyor. Türünü belirtirken de topspin, sidespin, fastspin, yüksek spin, köfte spin :gulumse: vs. tabirler kullanılıyor.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Loop daha çok savunmaya yönelik bir vuruş şeklidir.Top devir alır ancak çok dönüşlü değildir.Daha çok masa dışından yükseğe yapılan vuruş şeklidir.Yetişmekte zorluk çekilen toplara yapılır.Dünyadaki en iyi örneğini Belaruslu Ünlü oyuncu Samsonov da görebilirsiniz.Topspin ise daha çok hücum için yapılan bir spin türüdür.Top çok dönüşlü ve fast spine göre daha yavaştır.Daha çok kesik toplara yapılır.Üst düzey müsabakalarda pek tercih edilmeyen ama orta halli oyuncuların vazgeçilmez silahıdır.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Loop daha çok savunmaya yönelik bir vuruş şeklidir.Top devir alır ancak çok dönüşlü değildir.Daha çok masa dışından yükseğe yapılan vuruş şeklidir.Yetişmekte zorluk çekilen toplara yapılır.Dünyadaki en iyi örneğini Belaruslu Ünlü oyuncu Samsonov da görebilirsiniz.Topspin ise daha çok hücum için yapılan bir spin türüdür.Top çok dönüşlü ve fast spine göre daha yavaştır.Daha çok kesik toplara yapılır.Üst düzey müsabakalarda pek tercih edilmeyen ama orta halli oyuncuların vazgeçilmez silahıdır.

Selam Champ,

Senin söylediğin loop, evet Türkçemizde kullanılan ve masa tenisinde yapılan, tıpkı senin tarif ettiğin gibi bir vuruştur. Zaten loop denince akla da bu gelmelidir. (Normalde bu gelir yani)

Ancak Kagan'ın kafasını karıştıran loop bu senin bahsettiğin loop değil. Sanıyorum benim az önce söz etmiş olduğum, yabancıların sürekli kullandığı (çünkü onların dilinde o anlama geliyor), fakat bir şekilde bu foruma da bulaşmış olan ve spin anlamında kullanılan loop

Ben şahsen "Samsonov Saive'i loop yaparak yendi" cümlesinden topu yükselterek ve ona atak yaptırarak, ve sonunda da hata yaptırarak yendiğini çıkarırım. Yoksa spin yaparak yendiğini çıkarmam ;):

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

tamamen karıştırdınız ya :) lob var loop var topspin var :)

Ben topu yükselterek yapılan defansif vuruşlara "lob" denildiğini ilk defa duyuyorum, çünkü camiada buna hep "lup" derler. Loop da lup olarak okunduğuna göre ordan o çıkarımı yapmıştım.

Demek ki camia olarak bu kelimeyi yanlış telaffuz ediyoruz. Yani lob dememiz gerekirken lup diyoruz.

Wang Liqin'in antreman sırasında yaptığı spinler gibi olan spinlerin de camiada "loop" olarak tabir edildiğini de hiç duymadım. Bizim insanımız, oyuncularımız, spin yapan adama (şu anda ben de öyle ifade ediyorum) spin yapıyor derler. Mesela "way bee spini gördün mü ? ne biçim çekti !!" derler. Ama "harika bir loop'tu bu" şeklinde bir cümle duymadım, duyduğumu da hayal bile edemiyorum :gulumse:

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

"lob" kelimesini masa tenisinde ben de ilk defa duydum. benim bildiğim tek "lob" beynin yarımkürelerine verilen isim :gulumse: tsu, "lob"un orijinalinin (mesela ingilizcedeki kullanımı) ne olduğunu ve bu terimin kullanıldığı forumları veya siteleri söyleyebilirsen sevinirim. kelime haznemiz gelişmiş olur böylece...

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Guest Erdem Kemiksiz
"lob" kelimesini masa tenisinde ben de ilk defa duydum. benim bildiğim tek "lob" beynin yarımkürelerine verilen isim :gulumse: tsu, "lob"un orijinalinin (mesela ingilizcedeki kullanımı) ne olduğunu ve bu terimin kullanıldığı forumları veya siteleri söyleyebilirsen sevinirim. kelime haznemiz gelişmiş olur böylece...

"lob" kelimesi ingilizcede isim olarak "ball hit in a high arc"(yuksek bir yay seklinde vurulan top) , fiil olarak ise "hit a ball in a high arc"(topa yuksek bir yay vererek vurmak) anlaminda kullaniliyor...teniste kullanilan bir kelime...ayni zamanda futbolda da kullaniliyor...sanirim ozan'in yaptigi aciklamalara gore de bu anlamlar cikiyor....bu arada baris, "http://mytabletennis.net/forum/forum_posts.asp?TID=3344&KW=lob" linkine girersen "lob" seklinde adlandirilan vurusla ilgili konu var...

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Guest Erdem Kemiksiz
erdem niye hemen söylüyosun iddiaya vurup bişeyler kazanacaktım ya :)

neyse kelime hazneniz gelişti umuyorum simurg bey :P

:oop: ozan; ben mesaji yazmaya basladigimda senin son mesajin yoktu... bilsem yazar miydim... :B:

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Lob kelimesinin anlamını Tsu doğru olarak vermiş.

Topspin topun ileriye doğru dönerek gitmesine verilen ad. Tıpkı sidespin veya backspin gibi. Yani dünyadaki anlamı spin veya loop ile aynı. Ama bizde bombeli spinlere bu ad veriliyor (bence yanlış olarak).

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Loop (okunuşu luup) vuruşuna örnek olarak Kreanga'nın backhand loop'larını örnek olarak verebiliriz. Lob'ta (okunuşu lab) Samsonov dünyaca ünlü. Ayrıca Michael Maze de son dünya şampiyonasında bayağı lob yaptı. Lob teniste daha çok kullanılan bir kelime çünkü orada daha çok yapılıyor. Timo Boll lob'u sevmeyen bir oyuncu. Tamam zorda kalınca o da lob yapıyor ama o kadar ofansif bir oyuncu ki masadan 5-6 metre geride bile olsa topu forhand'ine alıp spin atmaya çalışıyor. Topspin'e en iyi örneği, 2005'te üç açık turnuva finali oynayarak çıkışa geçen, aynı zaman da favori oyuncum olan Chen Qi'nin vuruşlarında görebilirsiniz. Topa bayağı bir yay çizdiriyor yani.

Şey benim sorum, backspin kesme mi demek?

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

• 1 year later...
COk merak edenler okunusunu burdan dinleyebilirler. Sanki "LOAB" der gibi O ile A arasi bir sesi uzatarak soyleniyor.

http://www.merriam-webster.com/dictionary/lob

ingilizce de cogu kelime o-a arai ya da a-e arasi okunuyor.buna gore iyi aksanin var yada yok deniyor zaten.o aksani kapmak icin ingiltere ya da ingilizler icinde kalmak gerek! mesela koko kola ' icin kisaca kok istemisinizi yanlis derseniz,ozellikle bir bayana, kizarabilir dikkat lutfen :D

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 members

• Bu sayfayı inceleyen kayıtlı kullanıcı yok
  • Çevrimiçi Kullanıcılar   0 Üye, 0 Gizli, 15 Misafir (Tam liste)

• Şu anda bağlı kayıtlı kullanıcı bulunmuyor
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu sitede size daha iyi yardımcı olabilmek için çerezler kullanılır. Çerez ayarlarınızı buradan yapabilirsiniz, veya devam ederseniz çerez kullanımını kabul etmiş sayılırsınız..