Jump to content
Masatenisi.org Forum

Aranızda Timo Boll Spiritin Düz Saplısıyla Oynayan Var Mı?

Recommended Posts

Bence konik, düz ya da flared...Bunlar çok farketmez.AN birz garip.Brnim elime ST tahtalar daha iyi oturmuştu; AN'a ise hiç alışamadom.Sonuça TBS kontrollü bir arylate-carbon.Maze ile oynadım TBS ile hiç oynamadım.Fkt ikisi de eşdeğer tahtalar diyebilirz Maze biraz önde olsa da...

Sağlıcakla...

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

• 10 months later...

Ben Timo Boll Spirit Anatomic tahta aldim. İki tarafta da Bryce FX (1.9 mm) lastik var. Oncelikle Timo Boll Spirit tahtanın flared (konkav) ını bulamadigim icin mecburen anatomic saplisini aldim. Acikcasi, yillardir konkav sapli tahta ile oynayan biri olarak anatomic sapa hic alisamadim. Timo Boll Spirit Anatomic tahtanin sapi hem ince hem de uzun gibime geldi. Sanki raket elimden fırlayip ucacakmis gibi bir his duyuyorum. Sapi gercekten kavramak guc gibime geldi. Ancak, yillarca anatomic sapli tahtalarla oynayan arkadaslar farkli dusunebilirler. Eger konkav sapli tahtalarla oynamaya alismissaniz ben sahsen Timo Boll Spirit Anatomic tahtayi tavsiye etmem. Alacaksaniz konkav saplisini alin. Zaten bu yuzden elimdeki raketin neredeyse yarisi fiyatina "Tibhar Chila Off" konkav sapli bir tahta ve ona uygun olarak 1.8 mm kalinliginda spin ve control orani yuksek bir lastik almak istiyorum. Bu noktada Donic Desto F3, Torpedo Soft, Rapid X-press, Speedy Spin vb. lastiklerden birini almayi dusunuyorum. (Birde Vari Spin D.Techs i merak ediyorum). Belki Butterly Tackfire C/Special/Special Soft ya da Sriver G2 FX de alabilirim. Lastik konusunda baya karisik dusuncelerim var. Ben spinli ve biraz hizli oynamayi seviyorum. Spinli bir top gonderdigimde top karsi masaya carptiktan sonra cok guclu bir sekilde hizlanmali diye dusunuyorum. Tabi bunu yapmak icin beceride gerek :))

Bu kombinasyona alismadan oynadigim bir macta daha once 6-0 yendigim hocama 2-1 yenildim. 6-0 lik macta inanilmaz sabirli ve kontrollu bir oyun oynamistim. Lakin, 2-1 yenildigim macta ise hemen hemen her topa atak yaptim. Cogu zaman topu fileye taktim. Kisa backhand vuruslarda da topu istedigim gibi spinle yukseltemedim. Sanirim bu dweel time in kisaligindan ve sungerin sertliginden kaynaklaniyor. Falsolu servislerde ise ani ve hafifi yavas vuruslar yaparak topu karsi sahaya dusurebildim. Lakin, ilk baslarda bir cok servisi disari attim. Bu kombinasyonun kontrolu biraz zor. Bunlari bu kombinasyonu dusunen arkadaslar icin yazdim. Ama sunu soyluyorum rakete iyice alisilabilinirse inanilmaz bir silah olabilir. Eger daha once kontrol seviyesi yuksek bir rakatle oynuyorsaniz alismak icin baya zaman gerkecek. Tipki benim durumumda oldugu gibi.

Timo Boll Spirit ve iki tarafında da 1.9mm lik Bryce FX olan raketim hakkinda sunlari soyleyebilirim:

1- Anatomic sapli Timo Boll tahtaya alisamak guc. Sapi kavrama ve rakete istenildigi gibi hakim olmak zor geldi. Sap elimde kayboluyor.

2- Bu raket tam bir atak raketi. Eger cok iyi bir tekniginiz varsa mukemmel topspin ler yapabilirsiniz. Bryce FX gercekten topları asagidan gonderiyor. Ama cogu zamanda toplar fileye takilmiyor degil.

3- Bryce FX lastik bana biraz sert geldi. Eger kontrollu oyunu seviyorsaniz size gore degil. Bu raketle oynamaya baslayinca mecburen her topa şut atmak yada guclu topspinler yapma gereksinimi duyuyorsunuz.

4- Eski raketim Buttterfly Champ F3 (bu raketle Kayseri 5. ve iki kez lise 1. si olmustum) ile karsilastirdigimda Timo Boll Spirit cok daha hizli. Gerci bu iki raketi karsilastirmak sacma. Champ F3, Timo Boll Spirit + 2 Brcye FX (1.9mm) ye gore 10 kat ucuz olabilir ama onu kullandigimda daha yenilmez olabiliyorum buda oyuncularin karekterlerine gore raket secmesi gerektigini gosteriyor. Bu raketle kisa mesafe spinli toplar atmakta baya zorlandim. Halbuki Champ F3 ile cok rahatlikla yaptigim vuruslardan biridir bu. Bunun yaninda Timo Boll Spirit + Brcye FX (1.9mm) ile eger topa tam istediginiz gibi vurabilirseniz inanilmaz hizli, alcak ve spinli vuruslar yapabilirsiniz. Lakin, gercekten cok ustun bir teknige ihtiyac var.

5- Bu raketle biraz daha oynayip alismaya calisacagim. O zaman ki dusuncelerimi de sizlerle paylasmak isterim.

Not: Eger P. Chila Off yada Samsonov Premium Contact tahtasi olanlar varsa yorumlarini yazabilirler mi?

Ayrica, spin ozelligi cok yuksek, biraz hizli ama kontrollude olan bir lastik tavsiyeniz olursa cok sevinirim.

Herkese saygilarimi sunarim. Insallah, masa tenisi gunun birinde Turkiye'nin en onemli ilk 4-5 spor dalindan biri olur.

Bir kac soru:

- Elinde DVD kalitesinde masa tenisi maclari ve training video lari olanlar var mı?

- Avrupa yakasinda masa tenisi oynanabilecek bir klub veya bir yer var mı? Ozellikle Bahcesehir yada Besiktas civarlarinda.

Onur Baskirt

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Omer, en son Chila Off yada Samsonov Alpha tahta ve rapid 2.0 mm lastik almaya karar verdim. Spinspor'a mail attim bugun eger ellerinde varsa donerler heralde. Ellerinde bu tahtalar varsa, sanirim gidip iclerinden birini alacagim. Bu arada Timo Boll Spirit (TBS) Anatomic sapli tahta ile TBS flared konkav tahtayi takas edebilirim. Ya aslinda raketi aldigim fiyatin 50 YTL asagisina satayim diorum ama kiyamiyorum. Cok cok guzel bir raket. Alismaya calisacagim. Keske konkav saplisini alsaydim. Kısmet.

Bu arada Sriver G2 FX bulamadigim icin Bryce FX aldim. Aslinda raket almak icin gittigimdeki kombinasyonum: TBS konkav + Sriver G2 FX (1.9 mm) her iki tarafa ya da Sriver G2 FX (2.1 mm) idi. Ama bulamadim.

Valla alismamis elde anatomik raket durmuyor. :))

Onur

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Ben Maze düz sapla oynuyorum. Daha doğrusu AN olarak almıştım ama kendim düz sapa dönüştürdüm. Sapın boyunu da biraz kısalttım.

Ertan Abi bilmem bana katilirmisin ama Butterfly Maze'in de Timo Boll Spirit'in de sap boylari bana uzun geldi. Eski butterfly raketimle kiyaslayinca arada uzunluk farki var. Ayrica saplarin inceligide ayri bir problem bence. Ben bir turlu TBS raketin sapina alisamadim. Eger boyle giderse bende anatomic sapli olan TBS tahtamin boyunu kisaltmayi dusunebilirim. biraz daha alismaya calisayim. Yada artik Tibhar Chila off ya da Samsonoc Alpha alip ona alismayi deneyecegim. En azindan resimlerine baktigimda konkav sapli olanlari fena gozukmuyor.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Tibhar Chila Off bulamadigim icin bugun Samsonov Alpha + 2.0 mm Rapid lastikleri olan bir raket aldim (Samsonov'un kullandigi raketin aynisi oldu). Raketi oyunda test edemedim ama evde Timo Boll Spirit (TBS) + 1.9 mm Bryce FX raket ile Samsonov Alpha + 2.0 mm Rapid raketi kendimce test ettim. Oncelikle Bryce FX lastikler daha iyi gibi geldi bana. Lastiklar daha gergin ve esnekler. TBS raket topu daha iyi ziplatabiliyior. Samsonoc Alpha raket ise biraz daha az sicratabilidi topu. Lakin, kontrol acisindan Samsonov Alpha daha iyi olabilir. Bunu oyunda test edicem.

İkinci olarak Samsonov Alpha'nın Flared saplisini aldim. Sap tek kelime ile mukemmel. O kadar guzel ele oturuyorki sanki elinizle bir butun olusturuyor sap. Ozellikle TBS anatomik saptan sonra Samsonoc Alpha Flared sap ilac gibi geldi. Ayrica sapin tahta kalitesi kesinlikle TBS tahtadan daha iyi. Samsonov Alpha daha ucuz bir tahta ama sap kalitesi TBS tahtaya bence 10 basar. TBS tahtanin sapi teri cok iyi ememiyor. Ayrica sap bence cok ince. En sonunda TBS tahtadaki ana problemin sapin inceliginden kaynaklandigini dusunuyorum.

Son olarak bu iki raketten hangisi ile oynamak istersin deseler bir cok eksisine ragmen TBS + Bryce FX derim. Ama bunu zaman gosterecek.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Ben Maze düz sapla oynuyorum. Daha doğrusu AN olarak almıştım ama kendim düz sapa dönüştürdüm. Sapın boyunu da biraz kısalttım.

Ertan Abi bu islemi nasil gerceklestirdiniz? Sonuc nasil oldu memnun musunuz? Bende de Timo Boll Spirit Anatomic tahta var ve sapindan hic memnun degilim. Sapi duz e cevirmek biraz riskli geldi bana. Yalniz raket sapini sarmak icin ozel bez gibi seyler vardi. Onlardan nerede bulabilirim. Belki onlari kullanip sapi kalinlastirmis olup ele daha iyi otumasini saglayabilirim diye dusundum. Evde sargi bezi ile bunu denedim. Eger duzgun bir bez veya benzeri sey ile bunu yaparsam cok daha iyi olur.

M. Maze tahtanin konkav i hic fena degil ele iyi oturuyor gibime geldi.

Onur

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 members

• Bu sayfayı inceleyen kayıtlı kullanıcı yok
  • Çevrimiçi Kullanıcılar   0 Üye, 0 Gizli, 20 Misafir (Tam liste)

• Şu anda bağlı kayıtlı kullanıcı bulunmuyor
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu sitede size daha iyi yardımcı olabilmek için çerezler kullanılır. Çerez ayarlarınızı buradan yapabilirsiniz, veya devam ederseniz çerez kullanımını kabul etmiş sayılırsınız..