Jump to content
Masatenisi.org Forum

Topa Raketin Hangi Noktasiyla Vurulur?

Recommended Posts

Arkakaslar! Herkez az çok bu oyunu oynuyor. Ama prof. oyuncular topa vururken raketin hangi noktasiya yapiyorlar bunu. Bunun belli bir kurali olmali. Yardimci olursaniz çok sevinirim. :thup:

slm,bence hiç bir oyuncunun bir maç esnasinda boyle dusunecek vakti var.Oyun esnasinda,bence her hareket beyin tarafindan kontrol altina alinip otomatik bir sekilde yapiliyor!Tabiki buda yaptigin antrenman ve kabiliyetine gore,topa raketinin en iyi yerinden vuruyorsun.

Birde tahtalarin sweetspot,yani topa en iyi vurulacak yeri var.Oda tam ortasi,ama bilmiyorum,oyuncular topa vururken buna dikkat ediyorlar mi?En azindan ben dikkat etmiyorum.Herkes fikrini soylerse en dogrusu ortaya çikacaktir.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Fizik kurallarina göre cisimlerin( raket ) savurulduklarindaki en hizli nokta en uç kisimdir. ancak raketle topa genelde orta kismiyla vurdugumuzdan bu özelligi dikkate almiyoruz. Bana sanki iyi oyuncular raketin daha çok alt kismina yakin bir yeren topa vuruyorlar gibi geliyor. Belkide iyi ve kontrollü oynamalari bununla ilgili olabilir. Hem forhand, hem de backhand için geçerli bu. Sizce olabilirmi?? :pirpir:

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Fizik kurallarina göre cisimlerin( raket ) savurulduklarindaki en hizli nokta en uç kisimdir. ancak raketle topa genelde orta kismiyla vurdugumuzdan bu özelligi dikkate almiyoruz. Bana sanki iyi oyuncular raketin daha çok alt kismina yakin bir yeren topa vuruyorlar gibi geliyor. Belkide iyi ve kontrollü oynamalari bununla ilgili olabilir. Hem forhand, hem de backhand için geçerli bu. Sizce olabilirmi?? :pirpir:

Mesela topspin yaparken raketi yukarı doğru savurduğumuz için raketin alt kısmıyla vurduğumuzda (tam böyle nasıl anlatsam bilemiyorum) topu kamçılar gibi bir etki yapıyor, bu yüzden karşı tarafa çok çılgın bir spin gidiyor. Ama orta kısmıyla vurduğumuzda aynı etkiyle gitmiyor.

Aynı şey kesik yaparken de öyle. Kesikte raket geriden ileri doğru sürüldüğü için raketin arka kısmıyla kesersek karşı tarafa daha dolu bir kesik gidiyor. Ama raketin uç kısmıyla ya da ortasıyla kesersek o kadar dolu gitmeyebiliyor.

Bu dediklerimi bendeniz bizzat denedim. Mertar'a hak veriyorum. Ancak bunu oyunun her aşamasında (özellikle de en heyecanlı sayılarda, ör: setler 2-2, sayılar 8-8) hatırlamak ve ona göre oynamak, böyle hesap kitap yaparak vurmak biraz zor olabilir ;):

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Modern masa tenisinde oyuncular topa zıplama noktasında (top iyice yükselmeden) vuruyorlar. Mesela gelen bir spine karşı kısa kol hareketiyle gelen topun hızını ve falsosunu kullanarak masa üstü karşı spin yapıyorlar. Bunu yaparken de raketin üst uç kısımlarını kullanıyorlar. Blok yapmaya oranla top çok daha hızlı ve etkili gidiyor, ayrıca çok fazla güç kullanmadan etkili vuruş yapılabiliyor. Top yükselmeden vurdukları için de top karşı tarafa çok daha çabuk gidiyor ve rakibe fazla hazırlanma zamanı bırakmıyor. Bu vuruşu yaparken (eğer top spinliyse) topun üst kısmına paralele yakın bir açıyla vurmak gerekiyor.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Mesela gelen bir spine karşı kısa kol hareketiyle gelen topun hızını ve falsosunu kullanarak masa üstü karşı spin yapıyorlar.

Ertan bey ifade etmişken, ben de düşüncemi yazayım dedim, sanırım bu düşünceme katılanlar olacaktır. Bana kalırsa üst düzey oyuncular için bu oyun bir spin oyunundan çok kontra spin oyunu. Yani iyi spin yapabilmek, hızlı ve dolu, 3. topa atak yapabilmek tabii ki önemli ama, aradaki farkı daha iyi kontra yapan oyuncu belirliyormuş gibi geliyor bana. Çünkü zaten hepsi spinli vuruşları iyi yapıyorlar, farkı topu geri gönderebilenler belirliyor gibi. Masa başı kontra spini daha çok Çinli oyuncular yapıyor, sanıyorum daha seri olduklarından ve oyun stili olarak masadan fazla uzaklaşmadıklarından. Ama Avrupalı oyuncuların da çok güzel kontra yaptıkları oluyor tabi.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Aynı şey kesik yaparken de öyle. Kesikte raket geriden ileri doğru sürüldüğü için raketin arka kısmıyla kesersek karşı tarafa daha dolu bir kesik gidiyor. Ama raketin uç kısmıyla ya da ortasıyla kesersek o kadar dolu gitmeyebiliyor.

etkili kesik raketin uç kısmıyla yapılır. etkili kesik yapmak için bileğini kullanmak gerekir ve bileğin hareketini en iyi raketin uç kısmı yansıtır. eğer etkili değil kontrollü bir kesik yapacaksan raketin uç kısmını kullanmak doğru değildir ama bu durumda da raketin orta kısmını kullanmak gerekir diye düşünüyorum.

spinde de eğer bilek kullanılmayacaksa raketin ucuyla vurmaya gerek yoktur sanırım.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

• 4 weeks later...

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 members

• Bu sayfayı inceleyen kayıtlı kullanıcı yok
  • Çevrimiçi Kullanıcılar   1 Üye, 0 Gizli, 18 Misafir (Tam liste)

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu sitede size daha iyi yardımcı olabilmek için çerezler kullanılır. Çerez ayarlarınızı buradan yapabilirsiniz, veya devam ederseniz çerez kullanımını kabul etmiş sayılırsınız..