Jump to content
Masatenisi.org Forum

Zhang Jike Loop

Bilal OLGUN

Recommended Posts

Aslında İngilizce'den birçok masa tenisi terimini doğrudan almamıza karşın, nedense bu loop'u almadık. İşin garip tarafı, bu kelime için Türkçe bir ifade de kullanmıyoruz. Loop ile topspin'in farkını bilene rastlamak, en azından bizim gibi amatör seviyede, çok mümkün değil. Loop'u çok yapanlar için en fazla "garip bir spini var, hızı daha yavaş ama çok dönüyor top, kontrol edemiyorum" falan deniliyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Bir yerde okumadım ama anladığımı söyleyim. Spin, topun kendi ekseni etrafında dönüş hareketini ifade ediyor. Loop ise topun ileri doğru hareketinde izlediği rotayı ifade ediyor. Loop, kıvrım anlamında olup, topun ileriye doğru hareketinde izlediği geniş kavisli rotayı ifade ediyor. Topspinli top aşağı doğru bir kavis hareketine zaten sahiptir. Bu durumda loop diye ayrı bir tabir kullanılmasının sebebi, bu vuruşta topun ileriye doğru hızının çok olmaması, ancak spin miktarı ve kavisinin fazla olmasını ifade ediyor olmalı. Geniş kavisli, bol spinli ve çok hızlı olmayan vuruş diye düşünüyorum.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Bir yerde okumadım ama anladığımı söyleyim. Spin, topun kendi ekseni etrafında dönüş hareketini ifade ediyor. Loop ise topun ileri doğru hareketinde izlediği rotayı ifade ediyor. Loop, kıvrım anlamında olup, topun ileriye doğru hareketinde izlediği geniş kavisli rotayı ifade ediyor. Topspinli top aşağı doğru bir kavis hareketine zaten sahiptir. Bu durumda loop diye ayrı bir tabir kullanılmasının sebebi, bu vuruşta topun ileriye doğru hızının çok olmaması, ancak spin miktarı ve kavisinin fazla olmasını ifade ediyor olmalı. Geniş kavisli, bol spinli ve çok hızlı olmayan vuruş diye düşünüyorum.

Sevgili Hocam ..masatenisi sevginiz bu hızla giderse...artık doktorluğu hobi olarak yapıyoruma dönecek..

Bir vuruş tekniğinin... tıbbi açıklaması ancak bu kadar net ve güzel olur..

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Sevgili Hocam ..masatenisi sevginiz bu hızla giderse...artık doktorluğu hobi olarak yapıyoruma dönecek..

Bir vuruş tekniğinin... tıbbi açıklaması ancak bu kadar net ve güzel olur..

Teşekkür ederim hocam. Oyun olarak istediğim noktaya ulaşamayınca, malum böyle çeneye vuruyor işte :pembe:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 members

• Bu sayfayı inceleyen kayıtlı kullanıcı yok
  • Çevrimiçi Kullanıcılar   0 Üye, 0 Gizli, 3 Misafir (Tam liste)

• Şu anda bağlı kayıtlı kullanıcı bulunmuyor
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu sitede size daha iyi yardımcı olabilmek için çerezler kullanılır. Çerez ayarlarınızı buradan yapabilirsiniz, veya devam ederseniz çerez kullanımını kabul etmiş sayılırsınız..