Jump to content
Masatenisi.org Forum

Maç Satmak

notsniw

Recommended Posts

Çiftler bayan, badminton, grup maçları, 4 tane 4lü grup, toplam 4 takım diskalifiye oluyor, olimpiyatlarda,

sebep, grup 2. si olmak için maçı kaybetmeye çalışmak.

http://edition.cnn.com/2012/08/01/sport/olympics-badminton-scandal/index.html

Helal olsun o hakemlere başhakeme.

Darısı bizim sporun başına.

Zaten başka hiçbir spor maçında görmedim ben ilerlemek için maç kaybetme olayını. Aman grup 2. si olayım da

o grubun 1. si daha zayıf, şu grubun 2. sinden falan fıstık. Çirkinliği farkeden hakemler direk diskalifiye,

hemde 1. ve 2. olacak takımlara.

Helal olsun.

Tekrar söylüyorum darısı bizim sporun başına.

_61945322_badminton.jpg

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

İlk önce adam gibi oynayın diye uyarıyı hakem verdi. Fakat hala bilerek topu dışarı atmalar, fileye takmalar devam edince endonezya takımı 2-0 yendi.

Maç bittikten sonrada yenilen takımların diskalifiye oldukları açıklandı. Uygulamayı yapanlar büyük adamlarmış Çin gibi bir deve karşı çıktılar... :thup: :thup: :thup:

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

kimse iplememiş, son bi kez uplıyım.

şimdi olay şöyle.

grup maçı + eleme şeklinde devam eden turnuva organize ederken, grup 2. sinin bi sonraki turda gideceği yer

belli ise, ve gruptaki (uyanık) takımın bu yer hoşuna giderse maçı satıyor, daha doğrusu bilerek yeniliyor yoluna

ordan devam ediyor.

Birde bu badmintonda gördüm, masatenisinde senelerdir olan olayı. diğer sporlarda görmedim. Yani,

yenilirsen, bu senin dezavantajınadır, hiçbir zaman yenilmek istemezsin, yenilmemelisin.

Ama nedense ki sporumuzda var bu olay. Örnek, en son yapılan terfi liginin şampiyonunun grup maçlarına bakınız.

Çok çirkin bir olay, sporun doğasına aykırı.

Suç aslında takımlarda değil. takım işine nasıl gelirse öyle hareket eder doğal olarak.

Olay organizasyonda bitiyor. Sen turnuva düzenlerken yenilmeyi bir taktik unsuru olarak kullanmasına imkan veriyorsan

takımların, o takımlar onu kullanır.

Çirkinlik burda başlıyor. Bile bile yenilmek. Sporun doğasına aykırı, başka hiçbir spor branşında görmedim ben bunu.

birde badmintonda gördük, orda da hakemler müdahale etti şutladı takımları.

Darısı masatenisinin başına. daha düzgün tasarlanmış turnuva dilekleri ile.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Ben maç satmayı karşılığında para ya da maddi değeri olan bir şeyi almak olarak anlarım. Daha fazla ilerlemek ya da kendisine ters gelebilecek bir rakiple eşleşmemek adına bilerek yenilmek bence ayıp ya da etik olmayan bir durum değil, aksine son derece akılcı ve profesyonelce bir yaklaşım. Bu sadece bizim sporumuza ya da son yaşanan olaydaki gibi badminton sporuna özgü bir durum değil, diğer bir çok spor dalında bunu görmek mümkün. En basiti geçen sene yapılan Avrupa Basketbol Şampiyonasında Yunanistan bir üst turda İspanya ile eşleşmemek için maçı bilerek kaybetmişti. Ama İspanya'da rakibine yenilince eşleşmekten kaçamadılar ve elendiler. Eğer İspanya kaybetmese Yunanistan'ın taktiği tutmuş olacaktı. Belki de ilk 4 e girecekler hatta finale kadar yürüyeceklerdi. Yani sporun doğasına aykırı diyebilirsiniz ama artık spora amatörce bakmak ne derece mantıklı orası tartışmaya açık. Milyon dolarların döndüğü kocaman birer sektör haline geldi birçok spor dalı. Haliyle olayın prestij ve maddi yönü amatör ruhun ya da spor ruhunun önüne geçiyor. Bence bir sakıncası da yok. Şu badminton maçındaki hadiseyi anlamadım yalnız. Eğer 1 ve 2 olmayı garantilemiş takımlar resmen maçı birbirine hediye edecek şekilde oynadılarsa ve bunu göstere göstere yaptılarsa olay tabii ki etik değil. Ama atıyorum ilk 2'si garanti olan bir takım gruptan çıkma şansını kaybeden bir takıma bilerek yenilse buna kimse bir şey diyemez. Bizler elbette amatör ruhla ve onun getirdiği duygusallıkla yaklaşıyoruz olaylara ama biraz da o takımların açısından bakmak lazım olaya. Komşu ülkesi çıksın diye, ya da atıyorum veteran turnuvasında arkadaşı çıksın diye maçı satmak ve yukarıda dediklerimi aynı kefeye koyamayız.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Aslında futbolda sanırım yıllar önce 1 maçta galatasaray ve rakibide böyle bir şey yapmışlardı. Orta sahada topu döndürüp durmuşlardı hatırlayanlar vardır.

Not: Taraftarlık yaptığımı düşünmemenizi dilerim arkadaşlar. Takım tutmam Real Madrid dışında :)

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

satmak demiyelim de, bilerek maç vermek diyelim, kasten yenilmek diyelim.

şimdi aslında grup 2. si olmak için bilerek maç kaybedince, istenmeyen pozisyon olan grup 1. liğine grubunuzdaki diğer takımı

yolluyorsunuz. yani aslında kendinizi daha iyi bir konuma sokarken, grubunuzdaki takımı daha kötü bir konuma sokuyorsunuz

bunu da, bilerek maç kaybederek yapıyorsunuz. sadece kendinizi düşünseniz anlıycam da başka takımlar da etkileniyor.

Olay aslında hep, grup mücadelelerinin olduğu yerde oluyor. elemeli sistemde böyle birşey söz konusu değil. yenildinmi elenirsin.

masatenisinde olsaydı nasıl olurdu acaba, son maç, grupda 4 takım var, kazanan 1. kaybeden 2. olacak, her 2 takım da, 2. olmak

istiyor. servisler hep fileye. 2-0, 2-2, 2-4, 4-4 diye gidiyor. Orda hakemsiniz, veya başhakemsiniz. ne yaparsınız. servisi eline alan

fileye takıyor. bu bir taktikmidir, veya nasıl taktiktir?

sporun doğasında yok, ama insanoğlunun doğasında var diyelim, bir açık buldukmu sömürüyoruz hemen. grup fixtürünü badminton

uyguladı, uyanıklığı 4 takım yaptı, hepsi 2. olmak istedi, hepsi de diskalifiye edildi.

Bende diyorum ki, madem böyle bir olay var, masatenisinde de olsun, kasten maç yenilenler diskalifiye edilsin. veya ne bilim grup

maçından sonra kuralar yeniden çekilsin, grup 2. lerinin bir üst turda nereye çıkacakları belli olmasın, falan gibi önlemler alınabilir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

cok güzel bir konu ...

Diğer taraftan uzun zamandır düşünüyorum maçlar oynanmadan sanki kimin altın alacağı belli gibiydi ... Bence Timo Boll'un ceyrek finale kalamaması dahil hiç bir maç süpriz olmadı. Bazı ülkelerin bazı sporlarda çok büyük hegamonyaları var bunları kırmak çok kolay değil örneğin Amerika basket takımının altın alamaması düşünülebilir mi ???

Durum böyle olunca taktikleri gereği şanslarını yükseltmek için yenilmeyi düşünebilirler ...

Mesela turnuvada consolation a kalırsam 5 maç fazla yapacağım finale çıkarsam gelecek olan ilk turda yenecekse yenilebilirim bu yanlış mı ?

Selamlar

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Aynı taktiği senin rakibinde düşündü diyelim. sen yenilip konsolidation a gitmek istedin, rakibin kafasında da o var. çıktınız maça. sen atıyon topları fileye rakip atıyor fileye. napcas şimdi?

çok güzel bir organizasyon yapılır, maç kaybetmek cidden kaybetmeyi getirir sonucunda. ama kazanınca 1 maç yapıcam kaybedince 5 maç yapıcam olayı tabiki, kaybedenenin avantajlı olduğu durumu ortaya çıkartıyor.

benim incelediğim sistemlerde şu şekilde:

tek eliminasyon: yenilen elenir gider, kaybetmenin avantajı yok, çirkin durum yok.

çift eliminasyon: yenilen alta düşer, bir daha yenilen elenir, avantajı yok, çirkin durum yok.

round-robin-grupmaçı + eleme (veya yılan sistemi): sıkıntı burda, başlıyor, grup 1. ve 2. lerinin rotası belli olunca, bazen takımlar grup 2. si olmayı seçiyor, çirkin durum alert

lig usulü: beraberlik olmadığı için yenilmek hiç avantaj getirmez.

yukardaki sistemlerde round robin sıkıntının kaynağı. Ama bunu da uygulamak zorunlu, herkezi tek elemeye sokarsanız veya çift elemeye takım maçları hemen biter gider. bazı takımlar tek maç yapar döner illerine. burda bu grup maçlarına bir çözüm düşünmeli.

şimdi grup 1. leri kura ile yerleşse. örneğin 8 gruplu bir turnuva, 24 takım var diyelim. seribaşı sistemine göre gruplar oluşturuldu, 1. grup ve 2. grup u 1. baya 2. bye a yazdık, 3. ve 4. grup 1. lerini kura çektiriyoruz, sonra 5.6.7.8. grup 1. lerini kura çektiriyoruz yerleştirdik grup 1. lerini, geldik grup 2. lerine şimdi bu amcaları da komple kuraya kattık, tek kıstasımız aynı gruptaki 1. ve 2. leri, 2. turda yanyana yazmamak, ona dikkat ettik kuraları çektik diyelim.

bu sistemde bir takım grup 2. si olmak ister mi? 5.6.7.8. gruptakilerin grup 2. leri grup 1. si olmak istemiyebilirler. orda başlıo işte sıkıntı.

ama bunu nasıl çözeriz, hem takımlara çok maç yaptıracaz, hemde takımlar yenilmeyi düşünmeyecekler. biraz daha kafa yoruyum buna ben bi ara.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

arkadaslar

konuyla alakali degil fakat bu konu icinde daha once yazdigim konuyla ilgili olarak cin'in masatenisindeki dominasyonu sebebiyle 2020 olimpiyatlarinda masa tenisi olmayabilirmis, (yeni okudum japonlar kazan kaldirmis)

ayrica bende bu konuya hak veriyorum zira spor mucadeleleri belirsiz oldugu icin zevklidir o yuzden seyredilir. Esit gucler yarisir,

ne diyorsunuz ?

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

masatenisi olimpiyatlardan çıkartılacak kadar ufak veya tırışkadan diyelim bir spor değildir. oldukça popüler, kolay erişilebilir kolay

yapılabilir bir spordur. (örneğin senkronize yüzme veya çim hokeyi veya trombolin, değildir.)

çinin en popüler sporudur, en başarılı branşıdır. kimse çini karşısına alıp çıkartamaz bence olimpiyatlardan.

çinin silip süpürdüğü başka branşlarda var, napcas onları da mı kapatcas?

e bi takım önlemler alınıyor, mücadele artsın diye, örneğin bu sene ferdi erkeklerde üç çinli yoktu podyumda, bi avrupalı

bronz aldı. niye, çünkü amcamlar kural eklediler, maksimum 2 dediler.

nizami raketi spor kıyafeti olan herkez eşittir çok çalışan kazanır. raket kontrolü yapar gibi, birde adamın world ranking ve

tşirtündeki bayrağa mı bakıcak hakemler.

bazı branşlar kaldırılır olimpiyatlardan yerine yenileri gelir, ama hiçbiri bi ülke domine ediyor diye olimpik spor olmaktan

çıkartılmaz.

örnek, erkekler basketbol, usa. amcamlar domine ediyor, ama kimse erkekler basketbol u kapatalım demiyor.

amcamlar ne yapıyor, bundan sonra 23 mü 25 mi ne yaşından büyükleri olimpiyata götürmiyecez diyor. hem dengeyi

koruyor, hem büyüklüğünü.

çin de yapsın böyle birşey, desin 23 yaşın altını sokucam olimpiyata az denge kurulsun diye, o zaman şapka çıkarılır çine.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

ya son anda düşündüm zhang jike falan 24 yaşında bu adam geçen sen 23 yaşındaydı, ma long da 24 yaşında.

biz bu çinin yaş sınırını 19 falan yapalım anca bi denge gelir.

yok olmaz o zaman bu çinliler kasarlar 19 yaşında olimpiyat şampiyonu yapacas diye bi sürü çinli bebeyi helak ederler.

iyi böyle çaktırmayın yaştan maştan malong-zhang-xu taşısın çini 2 olimpiyat boyunca daha.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

amcamlar ne yapıyor, bundan sonra 23 mü 25 mi ne yaşından büyükleri olimpiyata götürmiyecez diyor. hem dengeyi

koruyor, hem büyüklüğünü.

Ne zaman yapacak bu işi UsA merak ettim Rio olimpitında mı?

Daha önce sanırım dünya şampiyonasında Arjantin şampiyon olunca bir sonraki şampiyonada 2.sınıf oyuncuları akarte edip büyük abilerini getirmişlerdi.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 members

• Bu sayfayı inceleyen kayıtlı kullanıcı yok
  • Çevrimiçi Kullanıcılar   1 Üye, 0 Gizli, 16 Misafir (Tam liste)

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu sitede size daha iyi yardımcı olabilmek için çerezler kullanılır. Çerez ayarlarınızı buradan yapabilirsiniz, veya devam ederseniz çerez kullanımını kabul etmiş sayılırsınız..