Jump to content
Masatenisi.org Forum

Maçlardan İlginç Anlar

Bora

Recommended Posts

• 2 weeks later...

abi bunu mhk dan koray metel söyledi yanlış biliyorsa bize de yanlış öğretmiş demekki abi.hatta daha sonra seminerde iri yarı saçları dökülmüş bir hakem daha var(ismini hatırlayamadığım için kusura bakmasın).raketi tutan el,topun havadaki hali ve serbest el in köşelerini oluşturduğu üçgeni serbest eli top havadan inmeden çekmek kaydı ile bozmak gerektiğini söyledi.bunlar benim kendi uyduğum şeyler değil,onlardan duyduğumu yanlışlığından şüphe duymadan anlattım.eğer yanlışsa onların yanlış bilgilendirmesinden kaynaklıdır

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

servis saklama ile ilgili maddeler şöyle

2.6.4 Servisin başlangıcından vurulduğu ana kadar top, oyun yüzeyinden daha yukarıda ve servisçinin uç çizgisinin gerisinde olacak, ve servisçi veya çift maçında kendisinin veya eşinin giydikleri veya taşıdıkları herhangi bir şeyle karşılayıcıdan gizlenmeyecektir.

2.6.5 Top yukarı doğru atılır atılmaz, servisçinin serbest kol ve eli top ve ağ arasındaki mekandan çekilecektir.

2.6.4 te vücudunu giydiği veya taşıdığı bir şey olarak nitelendirmemiş mhk daki hakemlerimiz.

2.6.5 te ise sadece serbest kol diyor

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Umur bu anlattıkların dehşet verici...

Vücut ile saklamak serbest diyen hakemlerin derhal istifa etmesi gerekir. Bu ne cahillik ya. 2012'de ingilizceden çeviri yapabilecek bir Allahın kulunu bulamamışlar mı? Liglerde milletin hakkını gasp ediyorlar bu tipler de biz hakemiz diye mi geçiniyor yani?

Hakikaten bu cahilliğe kızılmaz da ne yapılır bilemiyorum.

Buyrun o kuralın İngilizcesi:

From the start of service until it is struck, the ball shall be above the level of the playing surface and behind the server's end line, and it shall not be hidden from the receiver by the server or his or her doubles partner or by anything they wear or carry.

Diyor ki: topu servisçi, servisçinin partneri, serçiis atan kişi ile partnerinin giydiği herhangi bir şey veya taşıdıkları herhangi birşey (muhtelemen partnerin raketini kast ediyor) saklamak yasaktır.

Yani topu servisçi saklayamaz, giydiği veya taşıdığı herhangi birşey ile de saklayamaz ve servisçinin partneri de topu saklayamaz ve giydiği veya taşığı bir şey ile saklayamaz.

Sonuç olarak bu kuralın amacı servis karşılayanını top görmesini sağlamak. Bu kuralı delmeye çalışan sivri zekalıları da düşündüklerinden giydiği veya taşıdığı şeylerden de bahsetmişler. Bu kuralı türkçeye böyle çevirmişlerse kendilerini tebrik etmek gerekir.

gerçekten de vücut ile saklamanın yasak olmadığını düşünen hakem varsa da buradan o hakemleri kutluyorum.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

aldıklarımı tmtf nin sitesinden aldım abi.ayrıca bu dediklerim bire bir doğrudur.farklı yorumluyor olabilirler o ayrı konu.ama ben izlediğim çoğu maçta servisi vücutla saklanarak atıldığına şahit oluyorum ve sayı rakibe verilmiyor hiçbirinde de.yanlış anlama abi birşey dedim de onu haklı çıkarmak değil niyetim,amacım doğrusunu öğrenmek

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

2.06.04 From the start of service until it is struck, the ball shall be above the level of the playing surface and behind the server's end line, and it shall not be hidden from the receiver by the server or his or her doubles partner or by anything they wear or carry.

2.6.4 Servisin başlangıcından vurulduğu ana kadar top, oyun yüzeyinden daha yukarıda ve servisçinin uç çizgisinin gerisinde olacak, ve servisçi veya çift maçında kendisinin veya eşinin giydikleri veya taşıdıkları herhangi bir şeyle karşılayıcıdan gizlenmeyecektir.

ingilizce yazıyı ittf den, türkçeyi ise tmtf den aldım.

çeviri bence güzel gibi...

giydikleri veya taşıdıkları diyor. kurallara göre üst taraf çıplak oynanamıyacağına göre, yani bir kıyafet zorunluluğu olduğuna göre, bu kıyafetin, tshirt ün içinde de vücut olduğuna göre, t-shirt gizliyemiyorsa, vücut da gizleyemiyor. serbest kolda gizleyemiyor. açık gibi sanki kurallar.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Kural açık amacın ne olduğu da belli ama gel hakemlere anlat. masatenisine çok uzak adamlar hakem olunca hiç inisiyatif almıyorlar almaya kalkınca da saçmalıyorlar.

70 yaşından büyük uluslararası hakemlerin ettiği lafları duysanız saç baş yolarsınız. Hakikaten işimiz zor...

ama dünyada da en azından servis saklama konusunda hakemler inisiyatif alıp da sayı veremiyorlar. Sayı verse de olay oluyor. Oyuncular öyle bir isyan ediyor ki suçlu hakem gibi oluyor. eh başka hakemler sayı vermemiş o hakem verince suçlu hakem oluyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Çok haklısın ozan, 11 sayıda biten bir sette, 1-2 tane servis, 2-3 de balık oldu mu seti geri çevirmek kolay olmuyor gidiyor maç hatta karşıya.

Burda kuralların hakem inisiyatifi gerektirmeyecek şekilde geliştirilmesi gerekir. insan kararı işin içine girince, artniyet, önyargı, vs herşey giriyor.

Diğer branşlarda bunları aşmaya çalışıyorlar, örnek, teakwondo da vücuda elektronik aygıtlar bağlanıyor, niye tekme değdi değmedi, hakem değil

de cihaz karar veriyor.

örnek, tenis de eagle eye, şüpheye mi düşüldü teknoloji yetişiyor imdada, veya kamera kullanılıyor, hakemler kameradan bakıyor bandı geri sarıp.

bu servis olayına da bir çözüm gelse iyi olacak aslında.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

en azından dünya kupası şampiyonlar ligi vs'de koyacaklar kamerayı masanın tam arkasına. servis atılırken topu tespit edemezse kamare kırmızı ışık yakacak. bitti gitti. bu teknoloji var ama kullanmıyorlar. herkes de omuzuyla vs saklıyor. saklamayana da salak gözüyle bakılıyor. her sene salak yerine konan bir dolu oyuncu pişman olup saklamaya başlıyor. bir bakıyorsun herkes saklamaya başlamış... o kadar antrenman yap emek ver zaman ayır git servis saklayan herifin tekine yenil gel... insanın gerçekten canı sıkılıyor...

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

en azından dünya kupası şampiyonlar ligi vs'de koyacaklar kamerayı masanın tam arkasına. servis atılırken topu tespit edemezse kamare kırmızı ışık yakacak. bitti gitti. bu teknoloji var ama kullanmıyorlar. herkes de omuzuyla vs saklıyor. saklamayana da salak gözüyle bakılıyor. her sene salak yerine konan bir dolu oyuncu pişman olup saklamaya başlıyor. bir bakıyorsun herkes saklamaya başlamış... o kadar antrenman yap emek ver zaman ayır git servis saklayan herifin tekine yenil gel... insanın gerçekten canı sıkılıyor...

Kamera masraflı.

Servis sorununa ekonomik 3 çözüm :

1- File demirlerine dikiz aynası takılsın.

2- Tüm lastikler yasaklansın, ahşap yüzey kuralı getirilsin.

3- Servis kalksın, topu oyuna hakem soksun. Hava atışıyla. İlk topta kozlar paylaşılsın. Abanoz ve gül ağacı kıymete binsin.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

• 2 weeks later...

Elden çıkmayan ve rakibin görmesine imkan vermiyen durumu ortadan kaldırmak için topa vede rakete sensör taksınlar..

Bu gizli atışları yapmaya çalışan oyuncuları sensörler devreye girip vuruşlarını engellesin...ki..bak bir daha yapıyorlar mı..

Ha birde unutmadan..atlamıyayım...eli kolu beli tutmayan oyunculara motor taksınlar hızlanmaları açısından...yoksa bu vetaran takımı topa yetişeceğim derken son nefeslerini vermesinler diye..

Aklıma geldikçe yazarım..

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

• 2 weeks later...

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 members

• Bu sayfayı inceleyen kayıtlı kullanıcı yok
  • Çevrimiçi Kullanıcılar   0 Üye, 0 Gizli, 19 Misafir (Tam liste)

• Şu anda bağlı kayıtlı kullanıcı bulunmuyor
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu sitede size daha iyi yardımcı olabilmek için çerezler kullanılır. Çerez ayarlarınızı buradan yapabilirsiniz, veya devam ederseniz çerez kullanımını kabul etmiş sayılırsınız..