Jump to content
Masatenisi.org Forum

Etkili Servismi Mac Kazandirir?

Sonsuvari

Recommended Posts

En etkili servis her zaman için kısa atılan servistir.Topu mümkün olduğunca file dibine bırakabilirsek avantaj tekrar servis atan kişiye geçecektir.Buda servis atan kişinin çoğu zaman rakibini rahatsız edip oyundan düşürür ve maç almayı kolaylaştırır.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Kısa atılan servis iyidir ama devamlı kısa servis atılırsa da rakip topun nereye geleceğini bilerek masaya yaklaşır ve daha hazırlıklı olur. Masaya yaklaştığında rakibin üzerine uzun servis atıp onu şaşırtmak en iyisidir. Ayrıca kısa servisi kısa olarak karşılamak da uzun servis göre daha kolaydır.

Bence en iyisi kısa fakat arada bir uzun servis atmaktır. Rakibin topun nereye geleceğini kestirememesi en iyisidir.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

En etkili servis her zaman için kısa atılan servistir.Topu mümkün olduğunca file dibine bırakabilirsek avantaj tekrar servis atan kişiye geçecektir.Buda servis atan kişinin çoğu zaman rakibini rahatsız edip oyundan düşürür ve maç almayı kolaylaştırır.

en etkili servis rakibin pozisyonuna göre değişir.masaya yakınsa rakibin tam dibine(midesine yani) atılan falsolu servisler oldukça etkilidir..

bu arada sadece etkili servis maçı kazandırmaz.servis sonrası alınan pozisyon da önemlidir sonraki kurgunuz da...ama oyuna avantajlı başlamak için etkili servis şart...

bu sebeple bir takım mensubu iseniz.sadece sizin etkili servis kullanmanız pek de iyi bir şey değildir.zira takım arkadaşlarınız iyi servis karşılamaya alışırken, siz bu konuda zayıf kalırsınız...yani iyi servis atsanız bile iyi karşılayamayabilirsiniz...bu konu spin-blok çalışmalarında da aynıdır...yani kendi gelişiminiz için takım arkadaşınızın da gelişmesi gerekir.takım olmanın da en önemli şartı ve avantajı budur zaten :)

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

• 3 weeks later...

kısa atılan servisler gerçekten avantaj sağlayabilir.fakat servisinize çeşitlilik vermiyorsanız rakip alışır ve o avantajı size vermeyebilir.her zamam aynı servisi kullanmamak gerkir.bazen boş ve hızlı servisler de işe yarar.

ankarada kurumlar arası ligde kimsenin yeni servis kurallarından haberi yok.hala top rakipten saklanarak atılıyor.bunu engelliyemiyorsunuz çünkü doğru dürüst hakem müsabakalarda olmuyor.çoğu zaman bizler hem oynuyor hemde hakemlik yapıyoruz.sadece belirtmek istedim.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

kısa atılan servisler gerçekten avantaj sağlayabilir.fakat servisinize çeşitlilik vermiyorsanız rakip alışır ve o avantajı size vermeyebilir.her zamam aynı servisi kullanmamak gerkir.bazen boş ve hızlı servisler de işe yarar.

ankarada kurumlar arası ligde kimsenin yeni servis kurallarından haberi yok.hala top rakipten saklanarak atılıyor.bunu engelliyemiyorsunuz çünkü doğru dürüst hakem müsabakalarda olmuyor.çoğu zaman bizler hem oynuyor hemde hakemlik yapıyoruz.sadece belirtmek istedim.

Kuruluşlar arası maçlarda ayrıca hakem getirtmek ayrı bir masraf getirir.Bu ligler kurumlar çalışanlarının katıldığı amatörce yapılan dostluk ve karşılıklı anlayışla yürütülen bir lig. Bu nedenle bazı kurallarda ısrarcı olunursa (özellikle servislerin nizami atılması) birçok takım oyuncuları üzerinde olumsuz etki yaratabilir.Böyle durumlarda esnek davranılabiliyor.Eğer hakem getirilip atılan servislere (zaten çoğu nizami değil)devamlı karşı tarafa sayı verirse o zaman asıl kaos yaşanır.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Bence ferdi maçlarda kısa-uzun ve spinli spinsiz her türlü servis, farklı yönlere hızlı bir şekilde ve üçüncü top için en uygun pozisyon alınacak şekilde denenmelidir. Farklı hız ve spin içeren servislerin, aynı vücut-kol-bilek kombinasyonu hareketiyle üretildiği imajı verebilmek de son derece önemli. Bir de aynı servisi arka arkaya atıp rakibinizi alıştırmamak gerekiyor. Servisinizi karşılama ya da size kolay atak yapabileceğiniz üçüncü top şansı vermeme konusunda zorlanan rakibiniz karşısında üstün bir maç çıkarmanız zor olmayacaktır.

Ancak, üst düzey rakiplere karşı, servisiniz ne kadar etkili ve çeşitli olursa olsun maçı kazanmanız için yeterli değildir. Bu tür oyuncular, etkili olduğunu düşündüğünüz servislerinizi sizi zor pozisyonlara sokacak şekilde karşılamakta ve hatta servisinize hücum etmekte zorlanmazlar.

Üst düzey oyuncuların, servis vuruşuyla topa yüklenen enerji (hız-yön-spin) miktarını doğru tahmin edebilme ve algılama sezisi yüksektir. Bu tür oyunculara karşı mücadele ederken, üçüncü top için alacağınız hazır pozisyonunu, sürprizleri de gözönüne alarak daha dikkatli ve süratli yapmanız gerekmektedir.

Masa üzerinde birden fazla zıplayabilecek kısalıkta ve bol enerji yüklenmiş servislerin daha ziyade çift maçlarda kullanılmasının yararlı olacağı kanısındayım. Partneriniz iyi forhand servis atabilen bir solaksa durum değişebilir. Tekrar kısa servise dönelim. Bildiğiniz gibi çiftlerde servis atarken masanın sağ yarısını kullanmak, topu da masanın karşıdaki sol yarısına göndermek zorundasınız. Bu, servis karşılayanın avantajına bir kuraldır. Topun gidebileceği genişlik yüzde 50 azalmıştır. Bu nedenle, uzun servis rakibinizin hücum şansını kuvvetlendirecektir.

Anlaşılması son derece zor servisleri karşılamakta zorlanan arkadaşlara öneride bulunmam gerekirse, şunları söyleyebilirim:

- Öncelikle tek rakibinizin TOP olduğunu temel ilke edinin. Rakibinizin değil, gönderdiği topun hareketini izleyin ve bunu yaparken, gözlerinizi bir an olsun toptan ayırmayın.

- Tıpkı, bir hentbol kalecisinin rakip takımın ceza sahası dışındaki her paslaşmasında kale açısını değiştirdiği gibi, siz de hazır pozisyonunuzu rakibinizin servis atacağı açıya göre ayarlayın.

- Vücudunuzun esnek ve rahat olmasına, ağırlığı ayak parmak uçlarınıza yüklemeye ve özellikle de bileğinizin rahat olmasına dikkat edin.

- Kalbinize (kendinize) güvenin.

- Her vuruş için olduğu gibi, servis atma-karşılamaya da hak ettiği çalışma zamanını mutlaka ayırın.

Sevgiyle,

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Bence rakip servis atarken topu izlemek çok yanlış bir hareket. Özelliklede rakip serviste topları yüksek atıyorsa topa yapılan darbeyi görmek zorlaşır ve servisi karşılamak şansa kalır. Topu değilde rakibin elini izlemek en doğru hareket olur bence.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Oyunumun iyi oldugunu dusunuyorum fakat tetkili servis atan kisilere karsi sikinti yasiyorum.

Bu sorunun cozumu nedir?

goruslerinizi ve yorumlarinizi bekliyorum?

En iyi çözüm devamlı etkili servis atan kişilerle oynamak. Oynadıkça önce karşılamayı, daha sonra da etkili karşılamanın yollarını keşfedeceksiniz.

Ben uzun tırtıla karşı oynamaya alışmak için 7-8 ay boyunca devamlı forehand tarafında uzun tırtıl kullanan bir arkadaşla oynadım. Başlarda çok zorluk çektim ama şimdi uzun tırtıl ile oynayan oyuncuların topları normal gibi geliyor.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

evet masa tenisinde rakibe alışmak ta onemli ben ilk baslarda zorlandigim kisilerin servislerini ve oyun seklini ogrendikten sonra zorlanmiyorum.

fakat sonucta maclar da surekli degisik oyuncularla oynuyorsunuz daha once oynamadiginiz oyuncular. karsi taraftan iyi dahi olsaniz maci kaybedebilirsiniz.

istisnalar haric herkes benim durumumda saniyorum; bir veya iki en fazla uc partnerle antrenman yapip maclara oyle hazirlanmak. hele partnerinizde uzun veya kisa tirtil yoksa vay halinize.

yani anlayacaginiz hersey imkan meselesi uzun ve ksa tırtıla karsi antreman sansi bulunmayan arkadaslar

maclarda bol sanlar...

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Bence rakip servis atarken topu izlemek çok yanlış bir hareket. Özelliklede rakip serviste topları yüksek atıyorsa topa yapılan darbeyi görmek zorlaşır ve servisi karşılamak şansa kalır. Topu değilde rakibin elini izlemek en doğru hareket olur bence.

Sevgili Parade,

O eskidendi ve çok etkiliydi. Raketin topla temasının görünmesini engellemeyi men eden yeni servis kuralları ve kısmen de topun çapının 40 mm'ye yükseltilmesi nedeniyle sürtünme katsayısındaki değişiklikten kaynaklanan hız ve spin miktarı kaybı, serviste topların metrelerce yükseklere atılmasını anlamsızlaştırdı. Bu tür servis kullanan üst düzey oyuncu sayısı da hayli azalmış durumda.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Parade,

"Topa bakmanın yararı nedir?" soruna teşekkür ederim. Esasen bu sorunun yanıtı, Tsubasa'nın 17.01.2004 tarihli mesajında ayrıntılı bir şekilde verilmiş durumda.

Benim, "Öncelikle tek rakibinizin TOP olduğunu temel ilke edinin. Rakibinizin değil, gönderdiği topun hareketini izleyin ve bunu yaparken, gözlerinizi bir an olsun toptan ayırmayın" ifadelerini de içeren mesajımda altını çizmek istediğim hususlar ise KONSANTRASYON ve ÖZGÜVEN'di. Mesajın adresi de belliydi... Sonsüvari gibi "oyununun iyi olduğunu düşünen fakat etkili servis atan kişilere karşı sıkıntı yaşayan" arkadaşlar.

Servis atma-karşılama sorununun çözümünde çok çalışma ve tecrübenin yanı sıra, yüksek konsantrasyon ve özgüven de önem arzediyor. Öz itibariyle, servisi doğru kavramaya çalışmak ve en iyi nasıl karşılanması gerektiğine hızlı karar verdikten sonra yapılması gerekeni yapmakta teredüt etmemek gerektiği kanısındayım. Sanırım bunu biraz açmamda fayda var.

Daha önce de belirttiğim gibi, yeni servis atma kuralları çerçevesinde raketin topla temas ettiği an, artık serbest el veya vücut tarafından gizlenemiyor. Bu, servis atanın serbest elinden yukarıya fırlatılmasından, servis karşılayanın karşılama anına kadar TOPun daha fazla ZAMAN süresince görünebilir, dolayısıyla da daha yüksek oranda tahmin edilebilir olmasına imkan tanıyor. Son derece hızlı oynanan bu oyun, göz-beyin-bedensel refleks koordinayonunun da son derece hızlı çalışmasını zorunlu kılıyor. GÖZ'den aldığı veriler sağlıklı ve yeterli olmadığı takdirde BEYİN vücuda sağlıklı emir veremez. Bu işin fizyolojik yanı. Bundan sonraki aşama ise psikolojik.

Bu aşamada da ÖZGÜVEN öne çıkıyor. Çoğu iyi oyuncu resmi müsabakalarda, özellikle de önemli olduğunu düşündüğü isimlere karşı oynarken normal oyununu oynayamaz, antrenmanda çok rahatlıkla yaptığı vuruşları dahi yapamaz. Bu ve benzeri durumlarda psikolojik baskıdan sıyrılmanın en iyi yolu her türlü dış etkenden sıyrılıp sadece TOPa konsantre olmaktır.

Rakip kim olursa olsun, önemli olan; gelen topun hızını-yönünü-içerdiği spini vs. kavramak, doğru pozisyonda yakalamak ve kapasitenin elverdiği maksimum tepkiyi göstermeye gayret etmektir.

Bu yüzden, yabileceğimizden emin olduğumuz en mükemmel etkili vuruşu yapmakta tereddüt etmemeli ve gerçek oyunumuzu oynamaya çalışmalıyız diye düşünüyorum.

Özür dilerim, çok uzattım. Doğrudan ilişkisi yok ama söz buraya gelmişken değinmeden geçemeyeceğim. Kendimizden çok zayıf oyuncularla oynarken de gerçek oyunumuzu oynamaya çalışmalıyız. Rakibe, ciddiye alınmadığı duygusu yaşatmaktansa, gerçek oyununuzu oynayıp farklı skorlarla yenmenin daha saygın ve öğretici olduğuna inanıyorum.

Bol pinponlu günler dileğiyle.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Tsubasa,

Kullandığın "matrikste olduğu gibi" analoğuna şapka çıkarıyorum.

Ulaşılması gereken konsantrasyon ve özgüven düzeyi bundan daha güzel ifade edilemezdi.

Müsaade varsa kıssadan-hisse babında kısa bir öykü aktarayım.

"Oldukça varsıl bir adamın, evlilik yıldönümü vesilesiyle karısına aldığı irice bir elmas parçasını kolye olacak şekilde ortasından deldirmek amacıyla çalmadığı tornacı kapısı kalmamış. En tecrübeli torna ustaları dahi böylesine değerli bir taşı zarar vermeden delme cesareti gösterememiş. Atelyelerin mesai saati dolmak üzereyken son şansını kullanmak üzere girdiği küçük bir atelyenin sahibine arzusunu belirtip, gün boyunca başından geçenleri özetlemiş. O sırada, aynı zamanda atelye sahibinin oğlu olan küçük bir çırak, tespih yapmak amacıyla torna makinasında onlarca zeytin çekirdeğini büyük bir ciddiyet ve hünerle delmekle meşgulmuş. Bu, her paydos zamanında ustasından boşalan torna makinasında geçirdiği en keyifli oyun anlarından biriymiş. Babası adamın elinden aldığı elması çırağa fırlatıp, "Bunu da del" demiş. Çırak, babasının fırlattığı elması kaptığı gibi hiç tereddüt etmeden torna makinasına bağlayıp "zeytin çekirdeğini" deldiği gibi delivermiş."

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

• 1 year later...

Herkesin kendine ait bir oyun stili vardır ve söylediklerinde onu haklı çıkaracak gerekçeleri de vardır.Ama akıl ve mantık gerektirirki rakibin topu göndermeden topa nasıl bir muamele çektiğini anlamak gerekir zira bizim topa yapacağımız hamle buna bağlıdır.Yani rakibin bilek haraketini, top raketiyle temas edene kadar izlemeli ve dikkati hemen sonra topa vermelidir diye düşünüyorum.Bence sadece topa bakılırsa topun üstümüze hangi oyunlarla geldiğini her zaman kestiremeyebiliriz.Herkese saygılar... :robot:

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Arkadaşlar servis atılırken ilk önce raketin topa nasıl bir ivme ile gelişini görmek önemli.Ancak yanlış veya doğru benim yaptığım servis atıldıktan sonra topun üzerindeki yazıların nasıl döndüğü.

Rakibin ilk hamlede topa nasıl bir darbe vurduğunu gördükten sonra bence topun ne kadar o darbeyle döndüğünü görmek gerekir.Bunda topun üzerindeki yazının çok önemi var.

Boş veya dolu seçimini ben toptaki markanın dönüş sıklığına göre yapıyorum.Bu şekilde boş veya dolu karmaşası bitiyor :thup:

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

oyunumun iyi oldugunu dusunuyorum faka tetkili servis atan kisilere karsi sikinti yasiyorum.

Bu sorunun cozumu nedir?

goruslerinizi ve yorumlarinizi bekliyorum? :fildir:

Topa verdiği falsoyu görmek ya da sezmak çok önemli. O falsonun tersi istekametinde topa falso vermeye çalış. Aynı yönde de falso verebilirsin ama biraz zor olur. Servis yan falsoyla geldiğinde ters istikamete doğru raketini kapatarak vur.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

• 7 months later...
Arkadaşlar servis atılırken ilk önce raketin topa nasıl bir ivme ile gelişini görmek önemli.Ancak yanlış veya doğru benim yaptığım servis atıldıktan sonra topun üzerindeki yazıların nasıl döndüğü.

Yazılar görmek hakkaten matrix modunu gerektirir bence. Bugün antrenmanda tekrar bakiyim ama hem topun beli bir deplasmanı varken hem de dönüyorsa yazıların dönüş hızını tespit etmek için radarla çalışmak lazım bence.... :robot:

Topu kendi sahamızdaki hareketinden durumu anlamak biraz daha mantıklı ama bazı bol falsolu toplarda topun sekmesi hiç değişmiyor. :frust:

Dolayısıyla ben çaresiz rakibin eline bakmak zorunda kalıyorum. Bu yöntem en azından servis ihtimallerini 2'ye düşütüyor: Boş veya dolu, çünkü eğer dolu olursa nasıl bir falsosu var elinden anlayabilirsin.

:bye:

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Yazılar görmek hakkaten matrix modunu gerektirir bence. Bugün antrenmanda tekrar bakiyim ama hem topun beli bir deplasmanı varken hem de dönüyorsa yazıların dönüş hızını tespit etmek için radarla çalışmak lazım bence.... :robot:

Bu radarla çalışmak değil sadece konsantre olmak.Yeterince konsantre olursan bence görebilirsin.Çünkü masatenisinde oyuna konsantre olmak bilirsin çok önemli. Birdahaki antremanda sadece bakma birde topa iyice konsantre olmayı dene.:thup:

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Arkadaşlar, bendeniz de servisle ilgili naçizane görüşlerimi açıklamak istiyorum.

Servis yemek 2 çeşittir.

Birincisi, servisi karşılayamamak, yani gelen servisi karşı tarafa gönderememektir.

İyi oyuncuların, bu işi bilenlerin bu şekilde servis yemelerinin sebebi, çok büyük ihtimalle karşı tarafa kolay top vermemeye çalışırken hata yapmalarından dolayıdır. Yani olay sadece topu karşı tarafa gönderebilmek olsa, kimse kolayına servis yemez. Ama üçüncü topa yapılacak atağa (bilirsiniz, yabancılar "3rd ball attack" diyorlar ingilizce deyimle) maruz kalmama çabasındandır bu yapılan hata.

İkincisi de, topu içeriye "3rd ball attack" olayına en müsait şekilde (mesela file dibine yüksek top bırakmak şeklinde) göndermektir ki üçüncü top kafamıza iner, sayıyı da çok büyük ihtimalle kaybederiz. Bu hatayı da mesela topun falsosunu iyi okuyamadığımız için yaparız. Ya da mesela file arkasına drop yapmak isterken file dibine yüksek top bırakırız vs. vs.

Şahsen, bu iki çeşit karşılamanın ikisinin de servisi yemek olduğunu düşünüyorum.

...ve bugün bakıyoruz, MaLinler, Samsonovlar, Waldnerler de servis yiyorlar ve yediriyorlar. Hatta bazen bu en usta bilekler bile 1 sette 5-6 servis yiyebiliyorlar. Falsonun nasıl okunacağını onlar belki en iyi biliyorlar, adamların işi bu çünkü :B: Ama ne yaparlarsa yapsınlar servis yemekten onlar da kurtulamıyorlar.

Sonuç olarak iyi servis atabilmek için bol antrenman gerekiyor. Servis atma antrenmanı gene kolay iş, al yanına 200 tane top, koy masanın karşısına kocaman bir file, kova vs. bir düzenek, akşama kadar servis atma antrenmanı yap.

Ama karşılama işi için iyi servis atan ve sabırlı bir partner bulmak gerekiyor. :gulumse:

Bir de video izlemenin de faydası olduğuna inanıyorum. Topa nasıl giriyorlar, nasıl karşılıyorlar ? Hangi topa açma hareketi yapıyorlar, nasıl yapıyorlar, nereye yapıyorlar ? Hangi topa bitirici spin giriyorlar ? Hangi topu kesiyorlar ?

Mesela birçok yerde antrenörlerin "kesme o topu, açman lazım" vs. gibi uyardıklarını görüyorum. Oysa üst sınıf oyunculara bakıyorum, nadiren servise atak yapıyor, çoğunlukla kesiyorlar.

Bu servis mevzuu çok ama çok derin, ayrıca üzerinde durulması gereken çok önemli bir mevzu bana göre. Walla bu konuda ne kadar fikir, öneri, püf noktası ne varsa hepsini değerlendirmek, foruma da yazmak gerekir derim. Şu ana kadar yazılanlardan, çok güzel ve çok faydalı olan taktikler var elbette. Ama bu işin sonu yok. Belki bir yeni taktik daha vardır ;):

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

İyi bir servis için,

-karşıdaki oyuncunun masadaki bekleme pozisyonu önemli ( masaya yakın/uzak, masanın sağı/solunda, sol/sağ ayağı önde)

-karşıdaki oyuncunun ayaklarının çalışıp çalışmadığı,

-karşıdaki oyuncunun forhand/backhand inin güçlü olup olmaması,

-karşıdaki oyuncunun kalitesi (top tanıması, topu açabilmesi)

galiba bunların hepsi biraraya geliyor. Kötü oyunculardan servisle sayı alabilirken, iyi oyunculardan çoğunlukla karşıladığı topu istediğim yere atarak ikinci hücumda sayıyı alabilmek daha önemli oluyor.

masaya yakın oynuyan oyuncuların göbeğine uzun ve boş top atmak,

masaya uzak oyunculara kısa, boş ve ya hafif falsolu top atmak,

ilk topa hücum yapan oyuncuların omuz hizasına falsolu, etkili kesik top atmak,

topu tanımayan oyunculara aynı servisi boş ve dolu atmak,

iyi oyunculara istediğim yöne gönderebilecekleri servisi atmak,

kritik anlarda karşı tarafın konsantrasyonunu bozacak saçma servisler atmak,

boş bıraktığı alanlara servis atarak vücut dengesini bozmak,

servis atarken karşı tarafa pozisyon aldırıp, servisten vazgeçerek konsantrasyon bozup ardından farklı bir pozisyonda servis atmak

galiba etkili servis atmada önemli unsurlar.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Eğer iyi kullanılırsa, servis sadece oyunu başlatmaktan ziyade, servis atana çok büyük avantaj sağlar. En üst seviye masa tenisinde sayıların en az % 20 si başka vuruş yapmadan sadece servis ile alınmaktadır. Servis atıldıktan sonra servis atanın bir sonraki vuruşu olan üçüncü topa yapılacak vuruşun başarısı, servisin etkili olmasına muazzam derecede bağlıdır. Yani servisiniz yeteri kadar iyi ise üçüncü topa, rakibiniz ne kadar güçlü olursa olsun, öldürücü bir vuruş yapabilirsiniz.Servisleriniz etkili olması için rakinizi yanıltıp aklını karıştırması gerekir. Yapmanız gereken şey rakibinizin servislerinizdeki falsonun ne olduğuna karar vermesi yerine ancak tahmin edebilmesini sağlamaktır. Bunu başardığınızda maçta siz de varsınız demektir. Bunu yapabilmenin yolu da çok farklı falsolar içeren servislerinizin dışarıdan aynı görünmesini sağlamaktır ve de çok çalışmaktır.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 members

• Bu sayfayı inceleyen kayıtlı kullanıcı yok
  • Çevrimiçi Kullanıcılar   0 Üye, 0 Gizli, 13 Misafir (Tam liste)

• Şu anda bağlı kayıtlı kullanıcı bulunmuyor
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu sitede size daha iyi yardımcı olabilmek için çerezler kullanılır. Çerez ayarlarınızı buradan yapabilirsiniz, veya devam ederseniz çerez kullanımını kabul etmiş sayılırsınız..