Jump to content
Masatenisi.org Forum

Ecl: European Champions League (Final) Ovtcharov Dimitrij - Shıbaev Al

Recommended Posts

bunun hocası rosskopf da öyleydi oynarken, şaşırmamak lazım.

timo boll aradan nasıl çıktı anlamadım, bi sempatiklik, bi efendilik, yakışmıyor alman milli takımına.

.. harbi çirkinleştiriyor bu tip davranışlar sporumuzu... hele bu yumruğu yukarı kaldırmanın centilmenlik dışı hareket kampsamına

alınması lazım. rakibin moralini bozmaktan başka kimseye faydası yok. şık değil estetik değil, çoğu toplumlarda küfür anlamına

bile geliyor.

böyle saçma sapan hareketler yapmadan sayı kazanan oyuncular o kadar cool geliyor ki bana. örn, waldner, boll,

aslında şunu demek istiyorlar, "hey dostum ben bu sayıyı kazandım, ama altı üstü bir sayı, kaybedebilirdim de"

ovçarof ise şöyle demek istiyor, "bu sayıyı kazandım, sonucunda dünyaya göktaşı düşmesini engelledim, insanlığı kurtardım,

dünyaları fethettim, ve bunu bir maçta 30 kere falan yaptım ayrı ayrı hepsinde"

garip ya.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Mesele uzun arkadaşlar, şimdi eurocentric bakış açısına, sosyal darvinizme filan girmek gerekir. Öte yandan doğulu halklar zaten evvelinden beri sessiz, sakin, uysal olur. Benim asıl anlamadığım bizim de medeniyeti bu bir türlü "medenileşemeyen" batılı milletlerde aramamızdır. Bu çok ama çok acıklı bir hikaye. Neyse sustum...

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Ovtcharov bazen (genelde diyelim hadi) sevincini abartıyor ama masa tenisinde alınan sayıdan sonra cho demek, yumruk kaldırmak yasak değil. Kaldı ki yasaklarsanız o zaman infiale yol açarsınız. Gerçekten sevincini kontrol edemeyip bu hareketi yapan adamı da cezalandırmak zorunda kalırsınız ki o zaman vay masa tenisinin haline. Herkesin aynı şekilde motive olmasını beklemek ya da herkesi aynı kalıbın içerisine sokmaya çalışmak bana anlamsız geliyor. Adam öyle motive oluyorsa kim ne şekilde karışabilir ki? Alttan alta herşeyi yasaklayan, baskı altına almaya çalışan bir toplum haline geliyoruz. Adamın sesi çıkmasa, tepki vermese de bu nasıl insan, bu nasıl oyuncu, hiç tepki vermiyor falan deriz. Velhasıl kelam insanoğluna yaranmak zor, ne yaparsanız yapın kulp takacak birileri mutlaka çıkıyor :(

Aynı durum benim de başıma geliyor bazen. Zor motive olan birisi olarak bazen iyi bir oyun tutturduğumda aldığım sayılardan sonra cho nidaları atıp sevinebiliyorum. Fakat arada sırada bu durumdan rahatsız olan rakipler çıkıyor ve bana sözlü uyarıda bulunuyorlar. İşte o zaman içimden inadına daha çok bağırmak, hatta yüzlerine doğru bağırmak geliyor. Benim derdim kendimle ve aldığım sayıyla iken rakip benim sevinç şeklimle uğraşıp işi farklı mecralara çekmeye çalışıyor. Hatta bir keresinde hiç unutmam, klübümüzden bir arkadaşımız il maçlarındayken rakibiyle karşılıklı cho düellosuna girmişti ve il temsilcisi olan abimizdi sanırım, gelip ikisini de uyarmıştı ve ben bu duruma çok sinirlenmiştim. Oyun kuralları içerisinde insanların sevinmeleri gayet doğalken bunu engellemeye çalışmak keyfi uygulama olmaktan öteye gitmiyor maalesef. Ama güç kimin elindeyse onun dediği oluyor genelde, yapacak bir şey yok :(

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

oyuncuların farklı zamanlarda, farklı durumlarda "cho" dediği oluyor fakat ben hiç içimden gelmediği halde, sırf rakibin motivasyonunu bozmak için bunu yapmamışımdır. ligde bazı oyuncular sayı geçtikten baya sonra elini masaya silerken, set bittiğinde falan sizin yanınızdan geçerken cho diyebiliyor. iyi konsantre oldugum için pek duymuyorum ama etraftan baya tepki alıyorlar. bazı sayılardan sonra doğal olarak içimden cho demek geliyor. genelde denk kuvvetlerin çarpışması sırasında hem bedensel hem de zihinsel yorgunluğun tezahürü olarak çıkıveriyor. en azından bendeki işleyişi bu şekilde. masa tenisi oynarken aşırı derecede konsantre olmaya çalıştığım için vuruş esnasında istem dışı "ııhh" sesi de çıkabiliyor. insanlar bunu sanki bir tarz olarak algılıyor fakat dediğim gibi tamamen istem dışıdır. hatta wttc 2011 antrenman videolarına bakarsanız neredeyse hepsinden benzer sesin çıktığını duyarsınız. nefes alışverişini dengelemeyle ilgili bir durum olsa gerek.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Ovtcharov bazen (genelde diyelim hadi) sevincini abartıyor ama masa tenisinde alınan sayıdan sonra cho demek, yumruk kaldırmak yasak değil. Kaldı ki yasaklarsanız o zaman infiale yol açarsınız. Gerçekten sevincini kontrol edemeyip bu hareketi yapan adamı da cezalandırmak zorunda kalırsınız ki o zaman vay masa tenisinin haline. Herkesin aynı şekilde motive olmasını beklemek ya da herkesi aynı kalıbın içerisine sokmaya çalışmak bana anlamsız geliyor. Adam öyle motive oluyorsa kim ne şekilde karışabilir ki? Alttan alta herşeyi yasaklayan, baskı altına almaya çalışan bir toplum haline geliyoruz. Adamın sesi çıkmasa, tepki vermese de bu nasıl insan, bu nasıl oyuncu, hiç tepki vermiyor falan deriz. Velhasıl kelam insanoğluna yaranmak zor, ne yaparsanız yapın kulp takacak birileri mutlaka çıkıyor :(

Aynı durum benim de başıma geliyor bazen. Zor motive olan birisi olarak bazen iyi bir oyun tutturduğumda aldığım sayılardan sonra cho nidaları atıp sevinebiliyorum. Fakat arada sırada bu durumdan rahatsız olan rakipler çıkıyor ve bana sözlü uyarıda bulunuyorlar. İşte o zaman içimden inadına daha çok bağırmak, hatta yüzlerine doğru bağırmak geliyor. Benim derdim kendimle ve aldığım sayıyla iken rakip benim sevinç şeklimle uğraşıp işi farklı mecralara çekmeye çalışıyor. Hatta bir keresinde hiç unutmam, klübümüzden bir arkadaşımız il maçlarındayken rakibiyle karşılıklı cho düellosuna girmişti ve il temsilcisi olan abimizdi sanırım, gelip ikisini de uyarmıştı ve ben bu duruma çok sinirlenmiştim. Oyun kuralları içerisinde insanların sevinmeleri gayet doğalken bunu engellemeye çalışmak keyfi uygulama olmaktan öteye gitmiyor maalesef. Ama güç kimin elindeyse onun dediği oluyor genelde, yapacak bir şey yok :(

Bu durumun kurallarla kısıtlanamayacağı konusuna katılıyorum.Ancakk ; Abartılı sevinme durumuyla ilgili hiç hoşgörülü düşünmüyorum. Zira sevinmek her sporcunun hakkıdır. Ama saygı görmek de her sporcunun hakkıdır. Bu gibi durumlar etik olma çerçevesinde yazılı olmayan toplumsal kurallarla belirlenir. Sonuçta kimse kimsenin motive olma biçimine karışamaz gibi bir yaklaşım da isek o zaman karşı taraf her kaybettiği sayıdan sonra belki kendine hakaret belki de küfür ederek motive oluyor çıkarsa da aynı hoşgörüyü göstermemiz gerekir. Bu kabul edilemez bir durum tabii ki. Haa tabi ki bu gibi durumlarda esas olan karşılaşan iki rakibin arasındaki karşılıklı bakış açısıdır. Çağan la oynarken bu tip motive ve sevinç hareketlerinin yapılması onu rahatsız etmezken beni edebilir. Bu durumda ben rakibimi kibarca uyarırım o da centilmenlik adına beni kırmaz olur biter. Bir de bu sporu sonuçta sevdiğimiz için yapıyoruz. Tabi ki başarı tatminimiz de gözardı edilemez, ancak böylesine severek yaptığımız bir spor için insan kalbi kırmaya değermi? Kendimize daha kibar motive yolları bulsak daha kolay değilmi?

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Beni ilgilendirmez bence rakibe küfür , hakaret vb. etmiyorsam cho falan dememin bi sakıncası yok. Beni uyarsada derim ben sana bi hakaret eden yok ki ?

İşte cho yo derken bir de aradan bir kol çıkıyor tadından yenmiyor sonra...

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

evet bende o kol a karşıyım, yumruğu sıkıp, rakibin gözünün içine bakıp bağırmak, motivasyondan başka birşeydir.

aynı yumruk hareketinin, bir bilardoda, satrançta, teniste, hatta futbolda, basketbolda yapıldığını düşünsenize, çoğu sporda

cezadır karşılığı.

bence bu sevinme ve motivasyon değil, rakibin moralini, motivasyonunu bozmaya yönelik bir hareket.

birde şunu söylemek lazım, dışardan çok kötü ve itici gözüküyor bu tip hareketler. örnek, sporcu velileri, basın, vs

tekrar söyliyim, sevinmekten ziyade, sayı kaybeden rakibi daha çok bozmak, aşağılamak amacı ile yapılan bir hareket.

Bizim sporumuz öyle değilki aslında, pardon denilen, hatta 2 oyuncunun kararı ile hakemin kararı değiştirilen centilmence bir spor.

Açık havada tenis oynamak istemeyen ingiliz asilzadelerinin salona taşıdıkları bir spor. kökenlerinde lordlar düşesler oynuyor.

Ama 100 yıl sonra bir dolu minik bebe, anlamını bile bilmediği "cho" diye bağırıp yumruk gösteriyor rakibine.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Centilmenlik, sadece otobüste yaşlıya, engelliye, hastaya yer verilirken yapılan bir spor :) spor demek hırs demek, savaş demek, karşıdakinin motivasyonu oyun kuralları çerçevesinde bitirilicekse sorun olmamalı.

Ne demişler savaşta herşey mübahtır...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Centilmenlik, sadece otobüste yaşlıya, engelliye, hastaya yer verilirken yapılan bir spor :) spor demek hırs demek, savaş demek, karşıdakinin motivasyonu oyun kuralları çerçevesinde bitirilicekse sorun olmamalı.

Ne demişler savaşta herşey mübahtır...

Ekipmanmda güncelleme yapmanın zamanı gelmiş. Raket, biber gazı, muz kabuğu, cep tlf ma yüklenmiş zuahaha tarzında gülme efektleri... :pembe:

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Ekipmanmda güncelleme yapmanın zamanı gelmiş. Raket, biber gazı, muz kabuğu, cep tlf ma yüklenmiş zuahaha tarzında gülme efektleri... :pembe:

En İyi ekipman bileğim ve ona uygun spin, flik, blok, droop shot, choop... :alkis: kendiliğinden her antrenmanda güncelleniyor abi...
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 members

• Bu sayfayı inceleyen kayıtlı kullanıcı yok
  • Çevrimiçi Kullanıcılar   0 Üye, 0 Gizli, 11 Misafir (Tam liste)

• Şu anda bağlı kayıtlı kullanıcı bulunmuyor
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu sitede size daha iyi yardımcı olabilmek için çerezler kullanılır. Çerez ayarlarınızı buradan yapabilirsiniz, veya devam ederseniz çerez kullanımını kabul etmiş sayılırsınız..