Jump to content
Masatenisi.org Forum

Forum Nedir ?

Guest Aydın Ungan

Recommended Posts

Merhaba

Bu forumda uzun zamandan beri yazmakta ve üyelerin düşüncelerini okumaktayım.Öncelikle dar anlamda FORUM nedir ? Amacı var mıdır ? Sorularına benim anladığım FORUM tanımlaması ile yanıt vermek istiyorum.

Esasen forumdan amaç belli kararlara varmak değil, konuyu değişik anlayışlarla, farklı boyutlarıyla ortaya koymaktır.Forumda yazan üyeler, konuyla ilgisi olmayan özel sorunlarına değinmemelidir. Sorular kısa, açık ve net olmalı, tartışma saygı kuralları içerisinde, kırıcılıktan uzak, samimî bir hava içerisinde yapılmalı, tartışmadan beklenen amaca yardımcı olunmalıdır.

O halde esas amaç belli kararlara varmak değil..

O halde belirlenen konuyu farklı anlayışlar ile ortaya koymak.

O halde özel sorunlara değinmemek,

O halde sorular kısa,açık ve net olmalı,

O halde tartışma saygı kuralları içinde,kırıcılıktan uzak,samimi bir hava içinde yapılmalı

Devam edeceğim..

• Beğen 5
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

yıllardır internetin içindeyim, (19 yıl) yıllardır forumların içindeyim.

öğrendiğim tek şey var, bu ortamların samimi olmadığı.

klavye başı insana ayrı bir özgüven, kişilik, karakter verir.

yüzyüze gelindiğinde söylenemiyecek şeyler burda type edilir.

polemik, tartışma eksik olmaz, her tartışma sonunda herkez kendi fikrine daha sıkı sarılır, yani

kimseye bir faydası olmaz.

ama okurken iyidir, bilgi alırsınız öğrenirsiniz, sizin derdiniz daha önceden birisinin derdi olmuştur

ve çözümü vardır illaki. bu sebeple önce "search" "arama" butonuna derdinizi yazarsınız çözüm

bulursunuz.

genç sabırsız arkadaşlar bunun yerine kendi sorunlarını anlatan bir topik açarlar, çare beklerler,

bilmezlerki daha önceden verildi o sorunun cevabı.

kurallar vardır, olması gereken, adminler vardır, kullanıcılar arasında kalan gönüllü kişiler.

eskiden BBS "bulletin board system" ler vardı, mouse un olmadığı, siyah beyaz ekran zamanı,

o zamanlardaki konular tartışmalar polemikler neyse, şimdide aynısı var.

bu forumların en güzel tarafı, sonuçta sanal ortamdayız, realiteye dönüştükleri an, yani,

forum buluşmaları, toplantılar. işte orda mimik var ses tonu var, gülümseme var, utanma var

tüm insani değerler var, ama burda type ederken hiçbiri yok.

• Beğen 5
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Merhaba

Öncelikle konu olmalı.."MASATENİSİ ve HAKKINDA HERŞEY" de bizim konumuz..Bizler birikimlerimizi,önerimlerimizi,paylaşırken bence yukarıda sayılmayan özelliğide dikkat etmeliyiz.Yaptığımız sporun yelpaze yaş aralığı...Kısaca şu söylemimiz vardır ..7 den 70 e herkesin yaptığı ...

O zaman bu forum da yaş kategorileride değişkenlikleri bir hayli fazla..

Deneyimlerimizin paylaşılmasında düşünülmesi gereken önemli ayrıntı diye düşünüyorum.Mesela ekipman önerimi..Sonunda satın alabilme gücü ile orantılı bir konu değil mi ?

Demek ki satın alabilme gücünün yaratacağı hayal kırıklıklarını tetikleyecek önerimler yerine önerimlerimizde daha yumuşak geçişleri sağlayacak bakışı da göz ardı etmemeliyiz.Diğer bir konuda öğrenci arkadaşlarımızın bu forumda oldukça önemli bir katılımın sahibi olduğu gerçeğidir.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

yıllardır internetin içindeyim, (19 yıl) yıllardır forumların içindeyim.

öğrendiğim tek şey var, bu ortamların samimi olmadığı.

klavye başı insana ayrı bir özgüven, kişilik, karakter verir.

yüzyüze gelindiğinde söylenemiyecek şeyler burda type edilir.

polemik, tartışma eksik olmaz, her tartışma sonunda herkez kendi fikrine daha sıkı sarılır, yani

kimseye bir faydası olmaz.

ama okurken iyidir, bilgi alırsınız öğrenirsiniz, sizin derdiniz daha önceden birisinin derdi olmuştur

ve çözümü vardır illaki. bu sebeple önce "search" "arama" butonuna derdinizi yazarsınız çözüm

bulursunuz.

genç sabırsız arkadaşlar bunun yerine kendi sorunlarını anlatan bir topik açarlar, çare beklerler,

bilmezlerki daha önceden verildi o sorunun cevabı.

kurallar vardır, olması gereken, adminler vardır, kullanıcılar arasında kalan gönüllü kişiler.

eskiden BBS "bulletin board system" ler vardı, mouse un olmadığı, siyah beyaz ekran zamanı,

o zamanlardaki konular tartışmalar polemikler neyse, şimdide aynısı var.

bu forumların en güzel tarafı, sonuçta sanal ortamdayız, realiteye dönüştükleri an, yani,

forum buluşmaları, toplantılar. işte orda mimik var ses tonu var, gülümseme var, utanma var

tüm insani değerler var, ama burda type ederken hiçbiri yok.

Teşekkür ederim

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Merhaba

Forum denilince akla gelen belirgin özellikleri açıklamaya çalıştım.Ancak en önemli özelliğini şimdi paylaşmak istiyorum.

""""Kim konuşuyor ?"""

Bunu günümüze çevirirsek kim yazıyor?..Peki forumlara üye olan kişi kendisine ait bilgileri gizleyerek,eksik bilgilendirerek alacağı yanıtları veya kattıklarını hiç mi sorgulamaz..? Demek ki bu açıdan forumda okuyanlar sadece bir sembolü izleyecekler.Kişisel düşüncem bu yanlış..

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

olay aslında "kimin" söylediğinden ziyade, "neyin" söylendiği ile alakalıdır. forumda amaç kimin

söylediği değildir, ne söylendiğidir. kimin söylediği önemliyse bunun yeri facebook tur, twitter dir.

ama forumda genel kabul gören tavır, nick dir, kullanıcı adıdır, vs vs.

internette forumda çok rahat kimlik gizlersiniz. dolayısı ile forumlarda kimlik denetimi yapamazsınız,

insanlar bunu bir şekilde aldatır.

proxy olur tunneller olur ip değiştiren programlar olur vs vs.

bu demek değildir ki, izlerimiz takip edilmez. aksine, ters bir hareketinizde polis 2 dk da ipnizden, telefonunuzdan,

kablotv erişim nonuzdan adresinizi bulur.

bu forumun yönetim tarzı ile alakalıdır, kişisel bilgilerin gizlenmemesi afişe edilmesi, ekstra mesai gerektirir,

kontrol mekanizması ister. bunu yıkmak isteyen kullanıcı bir şekilde başarır.

bakın bende nick var, sizde ad-soyad. nickler değil, fikirler konuşuyor. bence olması gerekende budur.

insanlardan ad-soyad-tckimlik isterseniz tepedeki çarpı işaretine basar çoğu, diğer kısmı yanlış bilgi verir,

geri kalan kısmı doğru bilgi verir ama kişisel bilgilerinin çalınacağından şüphe duyar.

benim kanaatime göre nickli sistem her zaman daha kullanışlıdır, isteyen sonuçta nick yerine adsoyad kullanır,

isteyende nick bulamayınca bir şeyin tersten yazımını nick olarak girer.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Merhaba

İşte burada ayrılıyoruz.Burası masatenisi sporu ile ilgil bir forum ve açılan başlıkların tamamı da bu spor özgü.Bir üye yardım istiyor..Ekipman ile ilgili..Öncelikle hemen şunu belirteyim..Bu spor dalinda hazır reçete yazmak doktorluğunu kimse yapamaz.Ancak genel önerimler vardır.Bazı soruların yanıtı da aranmalıdır.Yaş,eğitim,tecrübe gibi..Bu bilgileri vermeden ..""EKİPMAN veya Teknik danışmanlık isteyen her üyenin siz samimi olduğana inanıyor musunuz.Sorunu isim veya nick ikileminde görmeyin

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Merhaba

Artık yazmaya gerek yok..İşte yine sulandı ortalık..Bir kez daha denediğim için kendi adıma huzurluyum..Bu sporu ciddiye almak ve katkıda bulunmak.Beni ilgilendirmiyor WINSTON ..yazıklar olsun..Eğer bunun adı farkı düşünce ise..

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

kocaeli'deki forum buluşmasında cuma ya da cumartesi gecesi yemekten sonra bir mekanda (ya da aynı yerde, farketmez) "canlı forum" yapabiliriz aslında. buluşma öncesinde belirlenecek birkaç konuyu tartışmaya açabiliriz. tufan abi orda da modluk yapacaktır bize :) forumdaki birçok üye birbirini sadece sanal kişilik olarak tanıyor. samimiyetin artması ve dostlukların gelişmesi adına güzel bir eylem olacağını düşünüyorum. hem forum buluşmasına "gerçek" bir anlam katmış oluruz :) şu etkinliğin adına buluşma diyesim gelmiyor valla. turnuva yapıp, yemek yiyoruz sadece.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Merhaba

Artık yazmaya gerek yok..İşte yine sulandı ortalık..Bir kez daha denediğim için kendi adıma huzurluyum..Bu sporu ciddiye almak ve katkıda bulunmak.Beni ilgilendirmiyor WINSTON ..yazıklar olsun..Eğer bunun adı farkı düşünce ise..

başka insanların düşüncelerine tahammül gösteremiyorsanız tavsiyem, blog açın, veya kitap yazın. sululuktan uzak kalırsınız.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Merhaba

Bu forumda uzun zamandan beri yazmakta ve üyelerin düşüncelerini okumaktayım.Öncelikle dar anlamda FORUM nedir ? Amacı var mıdır ? Sorularına benim anladığım FORUM tanımlaması ile yanıt vermek istiyorum.

Esasen forumdan amaç belli kararlara varmak değil, konuyu değişik anlayışlarla, farklı boyutlarıyla ortaya koymaktır.Forumda yazan üyeler, konuyla ilgisi olmayan özel sorunlarına değinmemelidir. Sorular kısa, açık ve net olmalı, tartışma saygı kuralları içerisinde, kırıcılıktan uzak, samimî bir hava içerisinde yapılmalı, tartışmadan beklenen amaca yardımcı olunmalıdır.

O halde esas amaç belli kararlara varmak değil..

O halde belirlenen konuyu farklı anlayışlar ile ortaya koymak.

O halde özel sorunlara değinmemek,

O halde sorular kısa,açık ve net olmalı,

O halde tartışma saygı kuralları içinde,kırıcılıktan uzak,samimi bir hava içinde yapılmalı

Öncelikle konu olmalı.."MASATENİSİ ve HAKKINDA HERŞEY" de bizim konumuz..Bizler birikimlerimizi,önerimlerimizi,paylaşırken bence yukarıda sayılmayan özelliğide dikkat etmeliyiz.Yaptığımız sporun yelpaze yaş aralığı...Kısaca şu söylemimiz vardır ..7 den 70 e herkesin yaptığı ...

O zaman bu forum da yaş kategorileride değişkenlikleri bir hayli fazla..

Deneyimlerimizin paylaşılmasında düşünülmesi gereken önemli ayrıntı diye düşünüyorum.Mesela ekipman önerimi..Sonunda satın alabilme gücü ile orantılı bir konu değil mi ?

Demek ki satın alabilme gücünün yaratacağı hayal kırıklıklarını tetikleyecek önerimler yerine önerimlerimizde daha yumuşak geçişleri sağlayacak bakışı da göz ardı etmemeliyiz.Diğer bir konuda öğrenci arkadaşlarımızın bu forumda oldukça önemli bir katılımın sahibi olduğu gerçeğidir.Forum denilince akla gelen belirgin özellikleri açıklamaya çalıştım.Ancak en önemli özelliğini şimdi paylaşmak istiyorum.

""""Kim konuşuyor ?"""

Bunu günümüze çevirirsek kim yazıyor?..Peki forumlara üye olan kişi kendisine ait bilgileri gizleyerek,eksik bilgilendirerek alacağı yanıtları veya kattıklarını hiç mi sorgulamaz..? Demek ki bu açıdan forumda okuyanlar sadece bir sembolü izleyecekler.Kişisel düşüncem bu yanlış..İşte burada ayrılıyoruz.Burası masatenisi sporu ile ilgil bir forum ve açılan başlıkların tamamı da bu spor özgü.Bir üye yardım istiyor..Ekipman ile ilgili..Öncelikle hemen şunu belirteyim..Bu spor dalinda hazır reçete yazmak doktorluğunu kimse yapamaz.Ancak genel önerimler vardır.Bazı soruların yanıtı da aranmalıdır.Yaş,eğitim,tecrübe gibi..Bu bilgileri vermeden ..""EKİPMAN veya Teknik danışmanlık isteyen her üyenin siz samimi olduğana inanıyor musunuz.Sorunu isim veya nick ikileminde görmeyin.Artık yazmaya gerek yok..İşte yine sulandı ortalık..Bir kez daha denediğim için kendi adıma huzurluyum..Bu sporu ciddiye almak ve katkıda bulunmak.Beni ilgilendirmiyor WINSTON ..yazıklar olsun..Eğer bunun adı farkı düşünce ise..

Bu forum hakkında yanılmışım..Bize düşen çekipte gitmek..Açılan başlık ile verilen yanıtlarıda üyelerin değerlendirmesine bırakıyorum.Birşeyler yapmak mı yoksa idare etmek mi ? Hoşçakalın Sn.Tufan Yalçın Ve Sn Ertan

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Üzülmeyin kardeş :down:

ben kendimi banlıyorum değmezmiş..

Abi noldu senin bişeye kafan mı bozuldu, boşver abi, şu forumda hepimiz bir aile gibiyiz, kime kızıyoruz neye kızıyoruz ? Sizi her zaman aramızda görmek isteriz böyle şeyler söylemeyin vallahi üzülüyoruz.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Aydın abi, çok güzel bir başlık açıp güzel yorumlarınızla başlığı renklendiriyorsunuz fakat daha sonra anlamsız bir şekilde olaylar farklı yöne sapıyor ve gitmekten bahsediyorsunuz. Bence bu alınganlığa hiç gerek yok. Forumun tek bir amacı vardır, o da bilgi paylaşmak. Bu bilgiyi isteyen alır, isteyen almaz. Gerisi 3-5 dedikodudan ibarettir. Ben geçen gün bir başlık açtım ve oldukça uzun süren bir çalışmayı sergiledim. Birçok yabancı forumdan derlediğim bilgileri düzenleyip paylaştım ve hiçbir sitede olmayan çok geniş bir kaynak elde ettim. Kimisi teşekkür etti, kimisi okuyup geçti, kimisi kendi düşüncesini yazdı geçti. Fakat benim derdim hiçbir zaman "kim teşekkür etmiş, neden etmemiş, neden böyle bir yorum yapmış, neden üzümü yemeyip bağcıyı dövmüş" falan olmadı. Benim tek amacım vardı, o da üyeleri bilgilendirmek. Bu bilgiler sayesinde bir köy okulunun hocası kendi öğrencisine ekipman seçerken buradan faydalanıyorsa benim misyonum gerçekleşmiş demektir. Bence siz asıl meseleyi bir kenara bırakıp gitmelerden falan bahsetmeyin, yazık olur. Lütfen kendi çizginizi bozmadan foruma katkı yapmaya devam edin. Unutmayalım ki forumda herkes kurallar dahilinde istediği görüşü dile getirebilir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Üzülmeyin kardeş :down:

ben kendimi banlıyorum değmezmiş..

Sayın A.Ungan

Forum bu dur.

Sohbet kısmında ---------Konuyuda doğru yerde açmışsınız.

Baştada belirtiğim gibi, İşte forum bu dur. Konuya uygun fikirler ortaya döküldüğünde sağa sola sapmalar olabilir bu durum konuya tat verir. Konu içinde konu açılması,( bu güzel sapmalar), katılımcı çoğaltır değişik gizli kalmış fikirleri gün ışığına çıkarabilir. Konu kaldığı yerden kendini toparlayıp yoluna devam eder.

Bu saplamaları konunuza (emeğinize) yapılmış bir saygısızlık olarak görmeyin derim.

Değişik tatlar konuya zenginlik ve derinlik katar. Birde bu yönden (taraftan) duruma bakmanızda yarar var derim..

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Merhaba

Ne yazık ki tolerans duygusunu ya da farklı bakışı hep bizler gösteriyoruz.Ben FORUM dan ne anladığımı yukarıda açıklamıştım.Demek ki kuşak çatışması oluyor..Ancak kimseye kırgın değilim.Belki de ileri de olgunluğun kavşağında buluşuruz.

Sevgi ve selamlar

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Merhaba

Forumda açılan başlıklar hakkında her üye aklına geleni söyleyebilir ise o zaman sokakta gezen ve elinde kamera ile mikrofon olan amatör TV muhabirlerimizden bir farkımız kalır mı ?.Elbette herkesin bir fikri vardır değil mi ?

Ama herkesin bilgisi var mıdır? Bizim insanımızın olaylara bakışını anlatan bir değerlendirmeyi paylaşmak istiyorum .””Bilgisi yoktur. Ama mutlaka fikri vardır””

Bana göre Masatenisi forumunda (masatenisini özellikle vurguluyorum) tartışmalar konu ile ilgili olmalıdır.

Genel konularda değerlendirmeler çeşitliliği, farklı bakış açısını beraberinde getirebilir. Konu içeriğine ilişkin yorumlarımızı yaparken önce anlamayı sonra değerlendirmeyi seçmeliyiz diye düşünüyorum.

Selamlar

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Forumun en önemli özelliği farklı fikirleri ve farklı bakış açılarını bünyesinde barındırmasıdır. Fakat iş karşı fikre saygı noktasına geldiğinde hep tıkanıyoruz, hep en başa dönüyoruz. Mesele fikir çatışmasını da aşıyor, karşılıklı düelloya dönüşüyor. Karşıt görüşteki hemen yaftalanıyor, görüşüne saldırmak bir yana, direk şahsa saldırılıyor. Çünkü farklı bir görüşe sahipsen suçlusun, senin farklı düşünme gibi bir hakkın yok. Düşünce ile başa çıkamayacağına göre yapılabilecek en kestirme şey, direk fikrin çıkış noktasına, yani şahsa saldırmak.

Savaş Hocam'ın söylediklerine kısmen katılıyorum, ama her sene üyeleri buluşmalarda bir araya gelen, her haftasonu turnuva ortamlarında lay lay lom yapan, günlük hayatta eş dost olan insanların yer aldığı bu forum benim gözümde diğer tüm forumlardan farklıdır. Çünkü burada kimse nick arkasına saklanmıyor, kimin kim olduğu biliniyor (3-5 istisna hariç, zaten onlar da zamanla ya ortama uyuyor ya da terk-i diyar ediyor). Genelde sorunlar, tartışmalar da birbirini tanımayan üyeler arasında çıkıyor. Aslında günlük hayatta can ciğer olabilecek insanlar birbirleriyle kavga dövüş içine giriyor. Benim hayalimde farklı fikirlerin sayfalarca tartışıldığı bir forum var, herkesin sadece fikir bazında mücadele verdiği, karşılıklı saygının öncelikli olduğu bir forum. Laf olsun diye bir fikrin arkasından gitmeyen insanların olduğu bir forum, herkesin sahip olduğu fikri özgürce yazabileceği, savunabileceği bir forum. Ama asla şahsa saldırmayan, karşı fikri aşağılamayan insanların olduğu bir forum hayal ediyorum ve bunun için çabalamaya devam edeceğim.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 members

• Bu sayfayı inceleyen kayıtlı kullanıcı yok
  • Çevrimiçi Kullanıcılar   1 Üye, 0 Gizli, 58 Misafir (Tam liste)

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu sitede size daha iyi yardımcı olabilmek için çerezler kullanılır. Çerez ayarlarınızı buradan yapabilirsiniz, veya devam ederseniz çerez kullanımını kabul etmiş sayılırsınız..