Jump to content
Masatenisi.org Forum

Andro Blax Off

Recommended Posts

arkadaşlar internette bu tahta hakkında bol sayıda yanlış bilgi var iki senedir kullanıyorum ve az çok bişeyler söyleyebilirim diye düşündüm. sitede alır almaz yazdığım bir yazı var onu da bulamadım hala bulursam sileceğim.

öncelikle herkesin bildiği şeylerden başlayalım temel malzeme balsa ağacından. çerçeve şeklinde abachi ağacı darbeyi tahta yüzeyine yayıyor zart zurt en üst katmanı da koto. Balsa (büyük ihtimalle ağacın kendisi değil bu talaşının tozunun sıkıştırılmış hali) raketin hafif olmasını sağlıyor. dış kaplaması olan koto ise sert bir ağaç. sıkıştırılmış balsa + koto yoğun bir ağaç hissi yaratıyor. neredeyse 0 vibrasyonu var ve hızlı bir tahta

kullanıcıların genel yorumu bu raketin spin raketi olduğu yönünde başka da hiçbirşey yapılmaz diyen bile var. Benim görüşüm ise bu tahta bir spin oyuncusu için en kötü seçim olacaktır ki sitemizde bunu kullanan spin oyuncuları da bu yönde görüşlerini belirttiler. Benim defans tahtası olan butterfly'ın hazır raket tahtası morim bile spin çekmeye bu tahtadan daha elverişli. Çünkü kafası kısa olan bu raket kütük gibi sertliği de eklenince neredeyse hiç salınmıyor. ama spin üzerine bu şekilde kestirip atmak da yanlış olur;

spin:

masaüstü spin ve spin şutlarda hiç fena değil. bildiğiniz üzere bu tür vuruşlarda raketin salınımı topu hissetmesi pek fazla önemli değil zaten. topu üstten hafifçe traşlayın yetiyor. Ama şutunuz karşıya wang hao'nun şutu gibi değil kadın oyuncuların şutu gibi gidiyor hafiften boş ve cılız yani. Genelde tahtada eksi olarak gördüğüm tek yön bu zaten. Çok seri çok dengeli, noktaya atış yapabilmesine rağmen ve Off olmasına rağmen zayıf bir tahta. Ama bu benim için hiç dert değil ben bu zayıf hissini seviyorum tahtanın. masaüstü spinlerde puanım 10 üzerinden 9

masanın altından veya orta mesafeden, salınımlı spin için demin sözünü ettiğim tok tahta hissi sebebi ile 10 üzerinden 7 (bir spin oyuncusunun puanı 6 olacaktır ben tahtayı sevdiğim için torpil geçtim). Biraz alışırsanız 10 üzerinden 8 lik spinler de çıkarmak mümkün ama bunu daha kolay yapabileceğiniz tahtalar varken bu tahtayla uğraşmak ister misiniz bilemem.

orta ve uzak mesafeden spin ise yine üstte saydığım sebeplerden dolayı yine 7 alıyor. uzak mesafe tahtası kesinlikle değil hele. orta mesafeyi ise tahtayı tanırsanız rahatça idare edebilirsiniz.

topun darbe anında etkisini daha geniş bir yüzeye yayan sweet spot etkisi orta düzeyde olsa da mevcut. Benim gibi eski tahtalarla oynamaya alışık olanlar biraz garip hissedecektir ilk başta. Ama alışınca baya ilginç vuruşlar da yapabiliyorsunuz bu sayede. tahtanın kontrolü karbon tahtalara oranla çocuk oyuncağı denebilir. yine bu yüzden her türlü lastikle kombine edilebilir.

kafa şekli diğer tahtalardan biraz değişik, bunun şöyle bir dezavantajı olabilir: lastiği söktüğünüzde birine satamazsınız kolay kolay.ama bu kafa şekli size raketle bir oyuncakmış gibi rahat oynamanızı sağlıyor. backhand forehand sidespin reverse side spin dönüşleri şimşek hızında.

fabrika hız ve kontrol değerleri biraz abartılı. hızı: 92 control: 92 gibi bişey yazıyor ki bu 80 liralık tahta için zaten gerçek olamaz. hız 92 isabetli bir değer diyebilirim. bu tahtayı alırken tartmanızı özellikle öneririm çünkü sıkıştırılmış balsa 5 katlı ağaçtan çok daha homojen bir yapıdır ve 78 gram olması gereken ağırlık elinizdeki tahtada 72 gibi bir şey çıkıyorsa çok daha kontrollü bir tahta olacak demektir, tabi hızda da düşme olacağı kaçınılmaz. Neyse efendim bu tahtanın kontrolü 92 filan değil sözün kısası, zayıf olmasından dolayı kolay kontrol edilebilir bir tahta ama topun tahta üzerinde kalma süresi çok kısa. bü yüzden kontrolü en fazla 75 filandır, hadi sevdiğim için 5 de ben ekliyim 80 olsun. (sevmeyen de 5 çıkarır 70 kalır haberiniz olsun)

blok yapmak bu tahtayla en güzel yapılan şey. seri bir tahta olduğundan isabetli her bloğunuz neredeyse hücum etkisinde.

özet: fiyatına göre performansı çok iyi olan, güzel dizayn edilmiş bir tahtadır; alışmak biraz zaman ister, iki şutopla hiçbir şey anlaşılmaz. hareketleri tam olarak öğrenmemiş olanların uzak durması gerekir. aa ne güzel topu atıyor diye tahtayı seyredip durursunuz yoksa.

neyse efendim söyleyeceklerim bugünlük bukadar dilim sürçmüşse eksik bişey yazdımsa affola

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

dağıtın hocam ellerinize sağlık. ortadaki balsa katmanlı değil yekpare. bir de ızgaraların arasında olduğu için büyük ihtimalle mdf gibi bir teknolojiyle ağacın kendisini değil talaşını kullanıyorlar. o kalınlıkta kullansalar pahalı olurdu diye tahmin ettim

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

mdf, veya ezilmiş talaş parçaları vs değil.

ittf kurallarına da aykırı olurdu.

çok yumuşak bir ağaç türü olan balsa ağacının yoğunluğu oldukça azdır. Çok yumuşak ve çok hafiftir.

kalınca bir orta katman yüksek hızlarda hisli bir tahta yaratır ama yavaş veya kontrollü vuruşlarda çok zıplak olduğu için top tahtada fazla kalmadan seker bu da spini ve kontrol hissini azaltabilir. Oyun stiline göre artısı eksisi değişir...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 members

• Bu sayfayı inceleyen kayıtlı kullanıcı yok
  • Çevrimiçi Kullanıcılar   1 Üye, 0 Gizli, 14 Misafir (Tam liste)

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu sitede size daha iyi yardımcı olabilmek için çerezler kullanılır. Çerez ayarlarınızı buradan yapabilirsiniz, veya devam ederseniz çerez kullanımını kabul etmiş sayılırsınız..