Jump to content
Masatenisi.org Forum

Değişimim

bsg18

Recommended Posts

Selam sayın forum üyelerii....

Şimdii gelelim sadedimize...

Bugün okulda 2,30 saat antreman yaptık.Yani tam antreman gibi olurmu tam bilmiyorum.Yani1 saati smaç-karşılama antremanıyla,30 dk si soluklanmakla ve 1 saatiden maç yapmakla geçti...

Ve Çok değişik bir gelişme buldu bende hocam.15 tatilde çokmu antreman yaptın? dedi, Hiç oynamadım dedim,dondu kaldı hoca 5-6 dakika sonra kendine gelebildi.Şindik ben defansa bayaa bi sardım ( yani çok alıştım ve sevdim).İyikide bu lastikleri almışım diyorum masaya orta mesafeden çok iyi atıyor ve hiç beni yarı yolda bırakmıyor.

Eskiden (1 hafta önce :D) masaya yakın mesafede kotrollü çoğunlukla blok yapıp rakibi hataya zorlayan (yani yorulduğum zamanda,dinlenme amaçlı) dinlenmiş olunca da biraz daha hızlanıp atağa yönelik oynamaya başlayan (all+) Oyununun % 60 ını ilk dediği gibi geçiren hocasının dediğine göre 15 tatilde hiç oynamadan kendisini geliştirmiş olan bir öğrenci vede oyuncuyum.Ama masatenisçimi dersiniz,pinponcumu o sizie kalmış,yinede ben oynarım bu şekilde.

Defansa çok merak sardım ama bir yandan da atağın daha avantajlı ve iyi olduğunu düşünüyorum doğrumu düşünüyorum yanlışmı düşünüyorum?

Blok yapmayı çok sevmeye başladım, iki günde rakibimin maçta attığı smaçların %80 ini karşılıyorum.Eskidende biliyordum blok yapmayı ama 5 smaçtan anca biri ne karşılık verebiliyordum.Şu iki gündür büyük bir gelişimim oldu.

Bu defansın en sevdiğim yanı karşımdakini deli etmek.Karşımdaki Oyuncunun attığı smaçların 5 te 1 i bile tutmazsa deli oluyor.Şu ana kadar 2 arkadaşımı deli ettim bu yönden.

Şimdi ben yaklaşık olarak all+ oynuyorum.Oyunumu biraz daha yavaşlatmak istiyorum.Çünkü defans yaparken masa tenisinden daha fazla keyif almaya başladım.Zamanı gelirse de atakta yaparım.

Birde maçlarda ne olursa olsun smaç vurmam,yani vuramam.

Oyunumu biraz yavaşlatsam bi gelişme veya gerileme olurmu?Bunu yapmayı isterim çünkü hoca kendimi çok geliştirdiğimi söyledi yavaş oynamaya başladıktan sonra.Bu aralar spinlerimi de bayağı geliştirdim.Karşımdaki çocukların hiç benim gibi böyle forumlarda dolaşıp bilgi edinip o teknikleri yapmaya çalıştıkları yok.

O güzel el emeği göz nuru cevaplarınızı ne olur benden eksik etmeyin...Özellikle üstadlarımız başta olmak üzere herkesten cevap bekliyorum.Kendimi övmeyi felan da sevmem.Karşımdaki oyuncuyu yendikten sonra gider elini sıkar efendi efendi köşeye otururum.Ama o bir dalga geçerse benimle her zaman aldığım sayıdan sonra ben de onla dalga geçerim.

Bu arada sizce bu yazdıklarıma göre masa tenisçi miyim yoksa pinponcu mu? Bunu nereden anlıyorsunuz..

Bu kadar yazı yazdım..İnşallah beklediğim cevaplarımı alırım....

Gönül dolusu saygılar,kucak dolusu sevgiler...İyi spinler www.masatenisi.com/forums Üyeleri.....

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Sevgili Bsg18....Tek takıldığım yer ...oynamadan oyununuzun gelişme göstermesi...

Ben senelerdir oturuyorum gelişmeyi es geçtim...unuttum desem bile yalan olmaz..Bırakın beni masatenisçi olarak görmeyi .....pinponcu sıralamasına bile yaş kontenjanından torpil bile yapsalar beni zor alırlar..

İstediğiniz bilgilerin forum arkadaşlarından gelmesi dileğiyle..

ktm

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Sevgili Bsg18....Tek takıldığım yer ...oynamadan oyununuzun gelişme göstermesi...

Ben senelerdir oturuyorum gelişmeyi es geçtim...unuttum desem bile yalan olmaz..Bırakın beni masatenisçi olarak görmeyi .....pinponcu sıralamasına bile yaş kontenjanından torpil bile yapsalar beni zor alırlar..

İstediğiniz bilgilerin forum arkadaşlarından gelmesi dileğiyle..

ktm

Sevgili ktm abi....Benimde tek takıldığım yer...hocamın (ben evde yemek masasında oynamıştım tanıdıklarımla sadece onuda oynamadan saymıyorum ama yine bir gelişme göstergesi olabilir) bana çok geliştirmişsin demesi de garip bir durum.Bu 15 tatilde çok video izledim ondan da olabilir belki.Eskiden resmi maçlarda spin çekmekten korkuyordum ..Şimdi korku felan yok direk çekiyorum spinimi,arkadaşlar deli oluyor bu top nasıl böyle gider diye..Aslanlar gibi alıyorum sayımı bu yüzden de gelişme göstermiş olabilirim.Bir diğer seçenek te defansif oyuna yönelik oynamaya başlamam.Ben de bu yüzden açtım bu konuyu.

Bayağı bi takip ettim.2 dk de bir yeniledim sayfayı.Ongun abi yaklaşık 15-20 dk baktı baktı ve mesaj yazıyor diye gösteriyordu.yazdı,yazdı bende sevindim ilk mesaj geliyor diye,hopladım zıpladım ama baktım son dakkada profilini kapatmış.... :( O kadar da merak ettiydim...

Ayrca bana performansımdan düşeceğim gibi geliyor.Çünkü okulda maç yaparken sıranın altındaki demirlere sağ ayağımın sağ yanındaki bilek kemiğimi vurdum.İlk başlarda bir şey olmadı ama,şimdi biraz sancıma var.İnşallah cuma gününe kadar geçer,çünkü turnuvada gruptan 1. olarak çıktım ve turnuvada ilk 3 e girmeyi çok istiyorum....Sadece madalya için... :D

Mesajınız için çok çok teşekkürler.İyi akşamlar.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

:fildir:

.

..

tumblr_ljo2g2McZG1qdexmzo1_r1_500.jpg

Sevgili abim daha yolun başındayız...da...

Bu yolun metrajı ne ?..

Yürümekle bu yol biter mi ..?

Hani düşmeyelim diye trabzanlara tutunalım mı..?

Çinlilerin Ata sporu olduğundan bu yol yapımı Çin settinden mi esinlenip yapılmış..?

Yukarıda yazmaya çalıştığım hafif bir o kadarda meşrep olan sorularıma cevap almadan...Şu teneke Çin çakması köprüye amatörlükten ,profisyonelliğe (yada her neyse ne).. olacağımı bilsem beni bir Allahın kulu çıkaramaz..

ktm

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Pinponcu muyum masa tenisç mi diyorsun ya smaç kelimesi bir terimi ifade etmiyor bence tam olarak , ve başarı değerlendirme kriterin arkadaşlarını yenmek , dolayısıyla pinponcu olduğunu düşünüyorum...Mental gelişmen bence teknik kullanımı etkilemiş , farklı ve daha oturaklı bir oyun deneyerek başarıya ulaşmışsın gibi görünüyor , tabi söylediklerim benim düşüncelerim,herkes ne diyecek bilemem ama.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Genç kardeşim,

Moralini bozmak gibi olmasın ama sen hala pinponcusun :whistle: Nedenine gelince, yukarıda yazdıklarının hepsi tam pinponcu anlatımları(bana göre).Bugüne kadar yazdığın yazılardan bu oyunu çok sevdiğin anlaşılıyor fakat seninle ilgili bir çok eksiklik tesbit ettim.

1- Kullandığın lastikler imzandaki lastikler ise en baştaki eksiklik, hata, yanlış max lastiklerle oynuyorsun. Bu lastiklerle neye ve kime göre defans yapabiliyorsun? Yada yaptığını zannediyorsun. Defanstan kasdın kesik mi, blok mu? Kaç tane üst üste blok veya kesik yapabiliyorsun? Tabi karşıdan gelen topların da hızı, enerjisi önemli.

2- Antrenman yapmadan oyun durduk yere kendi kendine gelişmez, öyle olduğunu zannetmişsin.

3- Antrenman yada maç yaptığın arkadaşlarının seviyesi neki senin yaptığın spini karşılayamıyorlar?

4- Herhalde İstanbul'dasın. Herhangi bir derneğe gidip oradaki değişik oyuncuları izledin mi yada maç yaptın mı?

5- Yukarıda Samet kardeşiminde dediği gibi masa tenisinde smaç diye bir kavram yok.

Kısacası yolun daha çok başındasın. Benden sana abi tavsiyesi, masa tenisi oyunu uzun zaman gerektiren, çok sabır isteyen ve sistemli çalışmayı gerektiren bir spordur. Oyunu nu ilerletmek istiyorsan mutlaka iyi oyuncuların olduğu derneklere git ve onlarla oynaki oyun seviyenin ne olduğunu anla. Benim gittiğim dernekte bu oyunu çok seven ve ilerletmek için çırpınan genç bir kardeşim var, her gittiğimde hemen yanıma gelir, abi oynayalım mı diyerek ne kadar istekli olduğunu ifade eder. Açıkçası bu durum benim hoşuma gidiyor. Kimse kimseyle durduk yerde oynamaz, uygun bir zamanı ve anı bulup o kişiye oynamayı teklif etmek gerekir. Ben de hiç bir zaman kırmam(beni bilenler bilir, aslında müsaitsem teklif eden herkesle oynarım, iyi yada zayıf oyuncu ayırımı gibi kompleks yapmam) ve oynarım. Bu kardeşimde aslında oyun olarak ta bence iyi düzeyde, yani spin, şutop, blok, kontra spin vs vs hepsini gayet iyi yapıyor. En son maç yaptığımızda ağzından morali bozuk bir şekilde şu ifadeler döküldü, abi ya seninle maç yaptığımda bir şey bilmediğimi düşünüyorum. Bence yanlış bir ifadeydi, kendisine de söyledim, oyun olarak gayet iyisin ama daha yapman ve düzeltmen gereken şeyler var, en önemlisi özellikle servis atışlarından gelen topları daha tanımıyorsun, zamanla buda olacak. Bunuda ne şekilde yapacağını ve moralini bozmaması gerektiğini kendisine söyledim.

Umarım yeteri kadar aydınlatmışımdır.

Selamlar,

• Beğen 5
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Sevgili Kardeşim, Mehmet bey söyleyecek pek birşey bırakmamış ama kişisel gözlemim maç yapmak maçtaki performans buzdağının görünen yüzüdür - görünmeyen yüzünde bol idman, sabır ve oyun içi psikoloji gibi önemli faktörler vardır..

Sevgiler,başarılar.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Sevgili meçhul bsg18,

kulüp olarak sana ihtiyacımız var.

Yaşına göre gerçekten o kadar iyi isen lastik, tahta masrafların bizden.

Gel lisanslı oyuncumuz ol.

Komşu sayılırız, bu kadar da naz yapma artık. Atla otobüse gel.

Bak bugün rating günü bizim salonda, seviyeni arkadaşlarınla yaptığın "resmi maçlarda" anlayamazsın, ama bizim salonda anlarsın....

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Genç kardeşim,

Moralini bozmak gibi olmasın ama sen hala pinponcusun :whistle: Nedenine gelince, yukarıda yazdıklarının hepsi tam pinponcu anlatımları(bana göre).Bugüne kadar yazdığın yazılardan bu oyunu çok sevdiğin anlaşılıyor fakat seninle ilgili bir çok eksiklik tesbit ettim.

1- Kullandığın lastikler imzandaki lastikler ise en baştaki eksiklik, hata, yanlış max lastiklerle oynuyorsun. Bu lastiklerle neye ve kime göre defans yapabiliyorsun? Yada yaptığını zannediyorsun. Defanstan kasdın kesik mi, blok mu? Kaç tane üst üste blok veya kesik yapabiliyorsun? Tabi karşıdan gelen topların da hızı, enerjisi önemli.

2- Antrenman yapmadan oyun durduk yere kendi kendine gelişmez, öyle olduğunu zannetmişsin.

3- Antrenman yada maç yaptığın arkadaşlarının seviyesi neki senin yaptığın spini karşılayamıyorlar?

4- Herhalde İstanbul'dasın. Herhangi bir derneğe gidip oradaki değişik oyuncuları izledin mi yada maç yaptın mı?

5- Yukarıda Samet kardeşiminde dediği gibi masa tenisinde smaç diye bir kavram yok.

Kısacası yolun daha çok başındasın. Benden sana abi tavsiyesi, masa tenisi oyunu uzun zaman gerektiren, çok sabır isteyen ve sistemli çalışmayı gerektiren bir spordur. Oyunu nu ilerletmek istiyorsan mutlaka iyi oyuncuların olduğu derneklere git ve onlarla oynaki oyun seviyenin ne olduğunu anla. Benim gittiğim dernekte bu oyunu çok seven ve ilerletmek için çırpınan genç bir kardeşim var, her gittiğimde hemen yanıma gelir, abi oynayalım mı diyerek ne kadar istekli olduğunu ifade eder. Açıkçası bu durum benim hoşuma gidiyor. Kimse kimseyle durduk yerde oynamaz, uygun bir zamanı ve anı bulup o kişiye oynamayı teklif etmek gerekir. Ben de hiç bir zaman kırmam(beni bilenler bilir, aslında müsaitsem teklif eden herkesle oynarım, iyi yada zayıf oyuncu ayırımı gibi kompleks yapmam) ve oynarım. Bu kardeşimde aslında oyun olarak ta bence iyi düzeyde, yani spin, şutop, blok, kontra spin vs vs hepsini gayet iyi yapıyor. En son maç yaptığımızda ağzından morali bozuk bir şekilde şu ifadeler döküldü, abi ya seninle maç yaptığımda bir şey bilmediğimi düşünüyorum. Bence yanlış bir ifadeydi, kendisine de söyledim, oyun olarak gayet iyisin ama daha yapman ve düzeltmen gereken şeyler var, en önemlisi özellikle servis atışlarından gelen topları daha tanımıyorsun, zamanla buda olacak. Bunuda ne şekilde yapacağını ve moralini bozmaması gerektiğini kendisine söyledim.

Umarım yeteri kadar aydınlatmışımdır.

Selamlar,

1-Max lastikler aslında iyi oldu (2,1 mm ama maxmı bilmiyorum bana max dediler).Masadan uzaklaşınca çok iyi atıyor ve rahat bir şekilde kontrol edebiliyorum.

2- Ben değil,hocam zannetti.

3-Benle aynı seviyedeler.Ama spini karşılama tekniğini bilmedikleri için karşılayamıyorlar.

4-Hayır bir derneğe gitmedim ve oradaki insanlarla maç yapmadım.

5-Ona en uygun tabir bana smaç gibi geliyor ama asıl adı nedir bilmiyorum.

Karşıdan gelen smaç ( :D her neyse) Yavaş değil.Aşırı hızlı da değil.Yani orta okula giden bir çocuğun topa vururken neredeyse bütün gücünü harcayıp vurduğunu düşünün.Blokla karşılıyorum.Kesiklere çalışıyorum şimdi.Şu ana kadar yaptığım maçlarta arka arkaya 8 tane blok yaptım.Daha fazlasını belki yapabilirdim.Ama arkadaşım 9uncu smacı vurdu ama filede kaldı.

Pinponcuyum ama ilerde inşallah allahın izniyle masa tenisçi olmaya çalışacağım...

Sağolun.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Sevgili meçhul bsg18,

kulüp olarak sana ihtiyacımız var.

Yaşına göre gerçekten o kadar iyi isen lastik, tahta masrafların bizden.

Gel lisanslı oyuncumuz ol.

Komşu sayılırız, bu kadar da naz yapma artık. Atla otobüse gel.

Bak bugün rating günü bizim salonda, seviyeni arkadaşlarınla yaptığın "resmi maçlarda" anlayamazsın, ama bizim salonda anlarsın....

Yaşıma göre iyi olduğum sayılmaz,altyapısı olan benden çok çok daha iyi oyuncular var.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Bir de bir şey soracağım:

spin çekerken ben daha çok bileğimi aşağıdan yukarıya doğru yine eğik tutuyorum raketi.Ayak hareketleri izlediğim videolara doğru.Hafif kolumu geri çekip top geldiğinde hem bilekten hem de dirsekten hareketlerle spin çekiyorum.Doğrumudur?

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

spin çekerken ben daha çok bileğimi aşağıdan yukarıya doğru yine eğik tutuyorum raketi.Ayak hareketleri izlediğim videolara doğru.Hafif kolumu geri çekip top geldiğinde hem bilekten hem de dirsekten hareketlerle spin çekiyorum.Doğrumudur?

Güzel kardeşim anlattığın kısmen doğru ama burada ne kadar anlatırsak anlatalım çok yüzeysel oluyor, bunu uygulamalı yapıp göstermek lazım yoksa hala eksik kalacak. Kendi kendine oyununu geliştirmen çok zor. Yukarıda da belirttiğim üzere, (sen anladığım kadarıyla gitmemekte ısrarlısın galiba) mutlaka bir yerlere git, neresi olduğu önemli değil ama iyi oyuncuların olduğu bir yer olsun. Oyun seviyenin ne olduğunu anla ondan sonra kendine bir yol haritası çiz derim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Güzel kardeşim anlattığın kısmen doğru ama burada ne kadar anlatırsak anlatalım çok yüzeysel oluyor, bunu uygulamalı yapıp göstermek lazım yoksa hala eksik kalacak. Kendi kendine oyununu geliştirmen çok zor. Yukarıda da belirttiğim üzere, (sen anladığım kadarıyla gitmemekte ısrarlısın galiba) mutlaka bir yerlere git, neresi olduğu önemli değil ama iyi oyuncuların olduğu bir yer olsun. Oyun seviyenin ne olduğunu anla ondan sonra kendine bir yol haritası çiz derim.

Sevgili Bsg18 ...Sayın Hocamız size neyi nasıl yapacağınızın yolunu çizmiş...

Teorik (pasif) olarak bir yere kadar, sınırlı bir yol alırsınız..Aktif olamak bu işin ana ve temel şartı..Dinleyin hocamızın sözünüde bir yerlere (kulüp veya dernek) bulaşın..

Mektupla öğretim bir yere kadar..

ktm

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 members

• Bu sayfayı inceleyen kayıtlı kullanıcı yok
  • Çevrimiçi Kullanıcılar   0 Üye, 0 Gizli, 12 Misafir (Tam liste)

• Şu anda bağlı kayıtlı kullanıcı bulunmuyor
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu sitede size daha iyi yardımcı olabilmek için çerezler kullanılır. Çerez ayarlarınızı buradan yapabilirsiniz, veya devam ederseniz çerez kullanımını kabul etmiş sayılırsınız..