Jump to content
Masatenisi.org Forum

Gençler Turnuvasında Bir Çinli

Bora

Recommended Posts

39108028180036520335910.th.jpg

10-11 Aralık tarihlerinde Bartın'da düzenlenen Gençler Türkiye Şampiyonası A grubu elemelerinde Fenerbahçe takımı 4. olarak finallere katılmaya hak kazandı. Öncelikle sporcuları ve emeği geçenleri tebrik ediyorum. Hassas bir konu olduğu için yanlış anlaşılmamak adına olabildiğince iyi niyetli ve sadece olayın mantığını anlamak için yazdığımın bilinmesini isterim.

Bu genç çinli arkadaşın ismi Liu Shuang Wei. Yanlış bilmiyorsam 16 yaşında. Aynı zamanda süper ligde de oynuyor. Bu arkadaş sadece lig için transfer edilmiş olsaydı zaten böyle bir konu açma gereği hissetmezdim. Sıradan bir transfer derdim. Fakat bu arkadaş aynı zamanda gençler müsabakalarında da oynatılıyor. Ben buradaki asıl amacı merak ettim. Ne olabilir ki? demeyin. Günlük başarıdan öte düşünülmüş şeyler de olabilir. Spor kamuoyunun da bunu merak etmesi doğaldır diye düşünüyorum.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

bildiğim kadarıyla sporcuların türkiye gençler şampiyonasında oynayabilmesi için türk olması gerekiyor, sporcu türk vatandaşı olmuşsa oynayabilir, bu demek oluyor ki milli takıma genç bir çinli geldi :whistle:

ben de öyle düşündüm ama Türk olmasına gerek var mı yok mu emin değilim. büyükler şampiyonasında takımlar aynı kadrolarıyla oynuyorlar diye hatırlıyorum. takımlarda oynayıp ferdilerde oynayamama diye bir durum da sözkonusu olabilir zira sporcu bir arkadaşımdan ferdilerde oynamayacağı haberini aldım.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

doğru haklısın, takım maçlarında oynayabiliyor fakat ferdilerde oynayamıyor, geçen sene gençler şampiyonasında fenerli çinli bayan sporcu takım maçlarında oynadı fakat türk olmadığı için ferdilerde oynayamamıştı

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Bora'nın tespiti yerinde.. FBli arkadaşlarımla konuştuğumda milli takım seviyesinde ve uzun yıllar hizmet edebilmesi bakımından "genç" bir Çinlinin ülkemize getirilerek devşirileceğini söylemişlerdi ve nitekim Liu geldi..

Şahsi kanaatime göre Liu, diğer devşirmelerden çok daha iyi hem de genç..

Eğer devşirme yapılacaksa da ya böyle genç ve yetenekli ya da çok üst düzey birilerinin olması gerekiyor.

(Ki çok üst düzey birinin de kendi ülkesinden koparılıp başka bir coğrafyaya kazandırılmasının ne kadar güç olduğunu tahmin edebiliyorum)

Yoksa dünya sıralamasında ilk 100'e zor giren bi adamı devşirsen ne olur devşirmesen ne :/

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Bu ne yaman çelişkidir anlayabilmiş değilim açıkçası. Demek biz her sene Türkiye Şampiyonası değil Türkler arasında en iyiyi belirlesin turnuvası yapıyormuşuz. Zaten Türkiye Şampiyonu'nun nasıl belirlendiğini herkes çok iyi biliyor :( Final maçından önce Çin'li oyuncular ya sakatlanır ya da oraları buraları ağrıyordur diye maça çıkmazlar, meydan bizim sporculara kalır. Kendi ülkemizde bile adam gibi şampiyon çıkaramıyoruz, işimiz gücümüz katakulli, üçkağıt :bye:

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Devşirme oyuncu oynatarak günü kurtarmanın yada göz boyamanın zamanı bana göre çoktan geçti. Adamı alıyorsunuz bir sürü yatırım yapıyorsunuz, sonra bir bakıyorsunuz adam en ufak bir şeyde memleketine geri dönüyor. Taşıma suyla değirmenin dönmeyeceği çok net görüldü. Sonrada bu ülkenin gençlerinin(sadece hak edenleri) motivasyonu düşüyor. Bence gerçekten bu işi çok severek, disiplinli, saygılı ve ciddi bir biçimde(üç gün sonra şımarmayacak) yapacak gençleri bulup onlarla yola devam etmek daha doğru olur kanaatindeyim.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

"Taşıma suyla değirmenin dönmeyeceği çok net görüldü." yazınızı okuyunca aklıma eskiden yapılan bir bilmece geldi:

Taşıma su ile neden değirmen dönmez ? Cevap: Çünkü Tashımasu bir Japon'dur, yani bizim konumuza da uyan bir bilmece olmuş. Devşirme ile bu iş olmaz ama futbol, basketbol... vs. bakarsanız yakında Türk oyuncu kalmayacak.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Bence yanlış yapmışlar. Minik kategorisinden başlayarak Çinli devşirelim tam olsun. Getir devşir getir devşir nereye kadar. Artık atletizmde bile devşirme Türk sporcuları protesto için Türk sporcular yarışlara katılmama kararı alıyor. Yakında bizim sporcularda da aynı olayı yaşarsak şaşırmam.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Yabancı sporcu Türk sporcusuna örnek oluyor ve Türk sporuna bu vesileyle katkıda bulunuyorsa niye olmasın :))

Eğer bir sporcu başarılı oluyorsa bu sadece ona ait bir başarı değildir. Belki payı yüzde 20-30'dur. Başarı sistemlerin başarısıdır. Sistem düzgün ve başarılı bir şekilde yürüyorsa isimlerin hiçbir önemi yoktur, ha Ahmet şampiyon olmuş ha Mehmet. Bizim örnek almamız gereken bireyler değil sistemler olmalı. Getirebiliyorsak o sistemin kilit rol oynayan elemanlarını ülkemize getirmeliyiz, ülkesinde ondan milyonlarca olan Çin'liyi değil.

• Beğen 6
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 members

• Bu sayfayı inceleyen kayıtlı kullanıcı yok
  • Çevrimiçi Kullanıcılar   0 Üye, 0 Gizli, 53 Misafir (Tam liste)

• Şu anda bağlı kayıtlı kullanıcı bulunmuyor
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu sitede size daha iyi yardımcı olabilmek için çerezler kullanılır. Çerez ayarlarınızı buradan yapabilirsiniz, veya devam ederseniz çerez kullanımını kabul etmiş sayılırsınız..