Jump to content
Masatenisi.org Forum

Allround Ve Pinponcu Farkı

swan

Recommended Posts

bakın arkadaşlar pinpon oynayıp bir insan oyununu üst seviyelere getirebilir, alçak toplara şut çekebilir, şuta şutla karşılık verebilir. ancaak

1 - allround oyuncu bütün vuruşları yeri geldiğinde kullanan oyuncudur. yani spindi, flickti, spine kesmeydi, spine bloktu, spine karşı spindi felan feşmekan tüm vuruşları yapabilen oyuncudur.

2- bu yüzden allround oyuncunun ekipmanı hem defanstan hem de hücumdan özellikler taşır. genelde masa tenisine başlanıldığı birkaç yıl bu stilde devam edilir çünkü tüm vuruşlar iyice öğrenilmelidir; daha sonra oyun karakteri yada tercihi oyuncuyu uzmanlaşmaya yöneltir. ha bazıları yönelmez o da ayrı bir konudur.

(daha aklıma gelmiyor bunun 3ü 4ü 5i mutlaka vardır ayrıca forumda ongun beyin modern defans oyuncusunu ve allround oyuncuyu kıyasladığı muhteşem bir yazı vardır lütfen okuyunuz.)

pinponcu da backhandi forhandi kendine göre adapte ederek kullanır falan filan ama konu nereye gelecek diye bekliyorsunuz, sadede geleyim:

hazır raketle oynayan, temel vuruşları antrenmanla çalışmayan zaman içinde kendi yolunu bulan arkadaşlar pinpocudur! bir binponcu masatenisi oyuncusunu da ve hatta yenebilir! ancak forumda konuşulan malzemelerin hiçbirisi bu pinponcu arkadaşımıza uygun değildir. böyle olması için def, all, off gibi kategorilerin yanına pinpon -, pinpon all ve pinpon ++ gibi kategorilerde ekipman üretilmelidir ki bu hızlı raket arayan arkadaşların gönlü rahat edebilsin. masatenisi firmalarından rica ediyorum.

klavyem var bilgisayarım var yazıyorum kardeşim! ayrıca burası sohbet köşesi isteyen okur istemeyen okumaz.

pinponcu nasıl anlaşılır? örneklerle açıklayalım

1 benim servislerim süperdir

2 gelene geçene çakıyorum

3 masaya uzak yakın her türlü oynarım ben

4 abi adam masanın altından bişeyler yapıyo ne o?

gibi gibi gibi (aklına gelen bu maddelere ekleme yapsın lütfen) şeyler konuşanlar pinpocudur.

velhasıl gün gelir bu pinponcu arkadaş masatenisi oynamak ister ve hatta forumumuza gelir! içine şeytan ruhu kaçmış bir raket nasıl yapılır bunun sırrını öğrenmek için gelir. (aslında o raket var ve onu yapmanın sırrını saklıyoruz biz. gelenleri şöyle yap böyle yap deyip oyalıyoruz)

güzel pinponcu kardeşim eğer masatenisi oynayacaksan önce vuruşları flick'ti spin'di backhand spin'di vesaireydi hepsini öğreneceksin. bunu öğrenmen için de mümkün mertebe yavaş ekipman kullanacaksın. "abi ben saldırı oynuyorum" diyorsan alacağın ekipman en fazla all+ dır. çünkü defans tahtası üzerine tackiness lastiği taksan bile, o senin sağına soluna bişeyler karaladığın ip bağladığın, yanına rengarenk bantlar çektiğin raketten hızlıdır.

ben hızlı raketle oynayacağım bildiğimden şaşmam dersen ne olur? ilk başta masanın dışına atarsın, masanın dışına gitmesin diye bu sefer tam ortasına atmaya başlarsın. rakip de seni evire çevire şişler şut manyağı yapar. ben yaparım mesela, daha büyükler insaf edebilir ama ben yaparım. servis atarler top iki metre havaya kalkar kafana şutu yersin, basit bir spin çekerler top havaya kalkar kafana şutu yersin. off oynayacağım derken o kadar verdiğin para rakibin off oynasmasını sağlar.

vuruş çalışayım dersin 1 ayda öğreneceğin vuruşu 5 ayda öğrenemezsin. neden? çünkü elinde karbon değil bir adet meşe odunu var gibi gelir sana. nereye vurduğunu hissetmezsin. raket topu hızlı atmaktadır ama kafasına göre bir yöne doğru hızlı atmaktadır.

velhasıl kelam

masa tenisi oynamaya niyetli iseniz alınız ucuz ve yavaş bir combo başlayınız vuruşları çalışmaya. başarırsanız size "içine şeytan kaçmış raket nasıl yapılır" ın sırrını vereceğiz.

• Beğen 5
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Pinponcu maddelerinize bende ilave de bulunayım. Geçenlerde bir spor mağazasına bir şeyler almak için gitmiştim. Konu masa tenisinden açılınca orada görevli hemen atladı, ben çok iyi oynarım, özel ders aldım. Okul takımında oynadım, şampiyondum. Anlayabilmek adına, nerede oynadın, kimden ders aldın vs bir kaç soru sordum. Beklediğim cevapları alamadım. Bu da pinponcuydu. Bizim sporda her ne nedense hasbelkader eline raket alıp, bir iki defa oynamış karşısında da bu işi bilmeyen kişiler olduğu için kendi oynadığını bir şey sanan insanlardan geçilmiyor. Kargaya yavrusu şahin gibi görünürmüş ya, aynı o hesap. Birde insanlar yazıyor, iyi düzey, orta seviye üstü, yarı prof vs vs bunlar neye ve kime göre? Ben açıkçası bu ifadeleri doğru bulmuyorum. İnsanlar bir şeyleri söylerken veya konuşurken dikkat etmeli diye düşünüyorum.

1- Ben çok iyi pinpon oynarım.

2- Filanca şehir şampiyonluğum var.

3- Filanca ilçe şampiyonluğum var.

4- Filanca okul şampiyonu ve takım kaptanıydım.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Aslında değişik bir konu zira masa tenisinde başarı maç skoruna göre ölçülüyor. İyi oynayan kazanır :) Oynamaya başladıktan sonra, raketi garip tutan, sola vurup topu sağa atan birçok oyuncunun çatır çatır eli düzgün oyuncuları yendiğini gördüm. Tabi o kadar ders alıp, çalışmaya ve oynamaya vakit ayırdıktan sonra birinin gelip hiç terlemeden yenmesi başta hevesi kırabilir ama o durumu ve o oyuncuları da bir seviye olarak görmek lazım. Eğer yenebiliyorsan yen oyunundan keyif almıyorsan oynamazsın ama kesinlikle ben ondan daha iyi oynuyorum dememek gerekir diye düşünüyorum.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

İyi pinponcular çok çevik ve hareketlidirler. Eksiklerini hareketle kapatırlar. Ancak tekniği çok iyi olmasa bile biraz taktik bir oyuncu sürekli yanlış ve abartılı hareketler yapan pinponcuyu maymuna çevirebilir. Ya da çok hareketli olan pinponcu benim gibi biraz yaşlanıp kilo alınca geçmişteki kısmi ve tesadüfi başarılarını abartarak eski günlerini arar. Ancak bu işe heveslenen kişilere özellikle gençlere bu işin bir tekniği olduğunu, bunun doğru yerlerde doğru kişilerden öğrenilmesi gerektiğini ve yanlışlardan dönmenin çok zor olduğunu anlatmak gerekir. Hepimiz pinponla başlıyoruz ama yoluna masa tenisi ile devam eden çok az kişi var.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Ben allround kavramının yavaş yavaş tarihe karıştığını düşünüyorum. Zaten Waldner'den sonra allround diyebileceğimiz bir oyuncu da çıkmadı. Allround oyuncu yeri geldiğinde tüm vuruşları kullanabilen oyuncu değil, repertuarındaki tüm ekipmanları belli bir seviyenin üzerinde olan ve gerektiğinde sayı almak için bunları kullanabilen oyuncudur. Yoksa her vuruşu yapabilmek ya da yeri geldiğinde bu vuruşları kullanmak oyuncuyu allround yapmaz bana göre. Bir de allround olan oyuncudur, ekipman değil. Hızlı ekipman oyuncuyu uçurmayacağı gibi allround ekipman da oyuncuyu allround yapmaz. İş oyuncuda biter kısacası.

Pinponcu mevzusu karışık bir mevzu aslında. Mehmet abi ya da diğer üstadları saymazsak çoğumuz geçmişte pinponcuyduk. Eminim ki bir çoğumuz yukarıda belirtilen yollardan geçtik. Bu sporun gerçek anlamda içine girene kadar kendi oynadığımız oyunu bir şey sandık, şampiyonluklarımız yoktu ama hep şampiyonluğun en büyük adayıydık kendimizce. Aslında bu tarz konuşan insanlara çok da kızamıyorum çünkü masa tenisinin bir spor dalı olduğu algısı maalesef tam olarak yerleşmemiş ülkemizde. En büyük etkenin bu olduğunu düşünüyorum. İşteyken, okuldayken öğle aralarını değerlendirmek için , ya da yazın sahil kenarında şıpıdık terliklerle yapılan bir aktivite olarak görülüyor masa tenisi. Önce yerleşmiş olan bu algıyı değiştirmek lazım diye düşünüyorum. Bu algıyı değiştiremediğimiz sürece de elimizi sallasak falanca ilçe şampiyonu, filanca okul birincisi :(

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Backhand tarafından, belden itibaren vücudu ve raketi kıvırıp raketin forehand tarafıyla vurmaları favorimdir bu pinponcuların. Ayrıca bazıları bak bu çin tutuşu diyip adam akıllı forehand bile vuramayacağın garip bi tutuşla oynamaya çalışır, oynayamayınca "Adamlar Çinli işte oynuyor A..." falan derler.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Kimseye kızmıyoruz tabi(en azından ben kızmıyorum) ve yazıda da bunlardan birini üstün tutmak değildi; aralarındaki farkı ortaya koymaktı amacım. Bu arada ekipmanın da allround' u olur oyuncunun da. Hatta pek üzerinde durmadığım için o nokta atlanmış; bu işe allround oynayarak başlanır. ekipman'ın da all seçilmesi o yüzden daha uygun.

Çağan dostumun dediği gibi Waldner'den sonra ortalığı sarsacak bir All oyuncu çıkmadı, öyle olabilmesi için de bir insanın hem zeki hem bu işe yatkın hem de çocukluktan itibaren sıkı bir antrenman geçmişi olması kısacası masa tenisi profesörü olması lazım; yoksa çin oyuncularının getirdiği standartlar karşısında şansı yok.

Pinpon' u aşağılamak gibi bir niyetim yok arkadaşlar zaten çoğumuzun pinponcu olmadan masa tenisi ile tanışma şansı yok. Biraz gülelim dedim sadece. Bundan ayrı olarak rakibi yenme ile edinilen sevinci çocukça bulduğumu da söylemeliyim. Buradaki tavrım daha önceki yazılarımda da görülebilir. Ortada kaliteli oyun olsun, kim yenerse yensin.

Ayrıca ilim neredeyse gidip bulup edinicez durmak yok :D

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 members

• Bu sayfayı inceleyen kayıtlı kullanıcı yok
  • Çevrimiçi Kullanıcılar   0 Üye, 0 Gizli, 7 Misafir (Tam liste)

• Şu anda bağlı kayıtlı kullanıcı bulunmuyor
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu sitede size daha iyi yardımcı olabilmek için çerezler kullanılır. Çerez ayarlarınızı buradan yapabilirsiniz, veya devam ederseniz çerez kullanımını kabul etmiş sayılırsınız..