Jump to content
Masatenisi.org Forum

Top Okuma Ant. Nasıl Yapılır?

Recommended Posts

Servis karşılamanın üç şartı var bence. İlki ve en önemlisi servisi nasıl karşılayacağını bilmek, ikincisi servisi okuyabilmek, üçüncüsü de bunları birbirine bağlamak, daha doğrusu aradaki reaksiyon süresini en aza indirmek. Birçoğumuz hangi falsoya nasıl bir tepki vermemiz gerektiğini kısa zamanda çözeriz. Daha sonra servis okumaya da başlarız yavaştan. Ama hep şunu deriz kendi kendimize: ''Oğlum top boş işte görüyosun ama hala altına giriyorsun'' vb..İşte sıkıntı bu, görüyoruz, nasıl karşılayacağımızı da biliyoruz ama yavaş kalıyoruz. Çok klişe olacak ama ilacı bol bol antrenman ve maç.

Bayan sporcuların servis karşılama probleminin en temel sebebi spin ağırlıklı bir oyun yerine şutop ağırlıklı oyuna yönlendirilmeleri. Türkiye'de Milli Takım düzeyini saymazsak bayan oyuncuların çoğunun bakchand tarafında pütür var ve forehand tarafından da çok zorda kalmadıkça spin çekmiyorlar, şut atarak sayı almaya yöneliyorlar. Ben bunu biraz da hocaların kolaya kaçması olarak nitelendiriyorum. Zaten onları düz topa yönlendirerek masa tenisinin en temel taşı olan spinden uzaklaştırıyorlar, spinden korkar hale getiriyorlar. Ondan sonra ne servis atabiliyorlar, ne de servis karşılayabiliyorlar. Başka bir izahı olduğunu sanmıyorum, işin fizyolojik bir boyutu yok yani :(

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Anladığım kadarı ile Siz top spin yapıyorsunuz çocuklar da blok yapıyorlar ama topu hep dışarı atıyorlar. Bu çalışmanın tam tersini düşünürseniz çocuklar spin yapsa da siz blok yapsanız bence daha verimli olur, hem bu arada raketlerini biraz daha kapatırlar diye düşünüyorum. Ayrıca iyi bir blok için iyi bir duruş ve iyi bir tutuşun mutlaka olması gerekir diye düşünüyorum.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 members

• Bu sayfayı inceleyen kayıtlı kullanıcı yok
  • Çevrimiçi Kullanıcılar   0 Üye, 0 Gizli, 11 Misafir (Tam liste)

• Şu anda bağlı kayıtlı kullanıcı bulunmuyor
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu sitede size daha iyi yardımcı olabilmek için çerezler kullanılır. Çerez ayarlarınızı buradan yapabilirsiniz, veya devam ederseniz çerez kullanımını kabul etmiş sayılırsınız..