Jump to content
Masatenisi.org Forum

Returnboard Yapımı

Recommended Posts

Merhaba,

Ben basit bir returnboard yapmıştım. Ekteki resimler bir fikir verebilir.

40x60'lık MDF veya sunta plaka üzerine (yapı marketlerde istediğiniz boyutlarda var) bulabildiğim en ucuz lastiklerden 6 adet yapıştırdım. Civatalı basit ve rahatça sökülüp takılacak bir bağlantı ile bunu şekillerdeki gibi birleştirdim. Alt kısımdaki çubukları birleştiren köşedeki civatanın serbest olması gerek, bunun için araya pul koymakta fayda var. Altına masayı çizmemesi ve kaymayı önlemek için koltuk veya masaların ayaklarına yapıştırılan lastiklerden yapıştırdım. Boyut olarak biraz ufak. Bana maliyeti 40-50 TL civarında olmuştu. İstenirse tüm masa boyunca bir sistem yapılabilir ama lastik parası nedeniyle maliyet artacaktır. TSP'nin piyasadaki returnboardı da hemen hemen aynı boyutta (aşağıda linki var).

http://www.tabletenn...board-p-65.html

Yandaki uzun çubuğa ve plakaya istediğiniz kadar delik açıp returnboardı uygun açıya getirebilirsiniz. Çok eğimli olursa çok iyi spinli vurmak gerek, çok düz olursa da biraz spinli vurduğunuzda dışarı atar. Returnboardı masanın istediğiniz yerine koyabilirsiniz. Returnboardı masaya açılı (ör. dışarı bakacak şekilde) koyarsanız yan-spin de çalışılabilir. Spin yönüne göre top geri masaya düşüyor.

Umarım faydalı olur.

iyi günler, kolay gelsin.

post-11612-0-82685100-1319095964_thumb.jpg

post-11612-0-01967600-1319095990_thumb.jpg

post-11612-0-95006200-1319096008_thumb.jpg

post-11612-0-86410400-1319096016_thumb.jpg

post-11612-0-98176300-1319096022_thumb.jpg

post-11612-0-08845900-1319096170_thumb.jpg

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Yorumlarınız için teşekkürler. Lastik haricinde bir malzeme denemedim. Topun hareketini ve vuruşlara karşı davranımını en iyi masa tenisi lastiği verir diye düşünüyorum. Benim kullandığım lastikler Kokutakunun en ucuz lastikleriydi. E-bayde 10'lu toptan satışı oluyor bazen. Hepsini kullanırsanız daha büyük bir returnboard da yapılabilir, 5'lik 2 sıra halinde. Yalnız yapışkansız lastik tercih etmekte fayda var. Benim aldıklarım yapışkanlıydı, spine karşı daha duyarlı oldu. Bir de benim oynama ortamım gibi yerlerde çok toz toplama riski var yapışkanlı lastiklerin.

Yapıştırma için çift taraflı bant kullandım. Benim kullandığım kaplamalı MDF'ye masa tenisi yapıştırıcısı ile lastikler yapışmadı. Daha dikkatli yapıştırılıp lastik aralarında boşluk bırakılmazsa benimkine göre daha düzgün bir görüntü olabilir. Lastik alırken kare mi sekizgen mi diye sorup öğrenmek gerek. Sekizgen olursa lastik birleşim köşeleri boş kalır.

Bu sistemin bir dezavantajı masanın üzerine konulması. Masa en kenar ve köşe kısımlarına doğru çalışmayı engelliyor. Masanın dışına monte edilen sistemler de yapılabilir biraz uğraşılırsa. Ama bu haliyle de benim gibi alt/orta düzey bir oyuncuya faydası oluyor.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Elinize sağlık, gerçekten güzel bir çalışma olmuş. Benim de aklımda bu tarz bir şey yapmak var açıkçası. Çünkü bıkmadan usanmadan size top tutabilecek bir partner bulmak imkansız. O sabra haiz olsa bile top tutacak seviyede olması lazım vs vs.. Yurtdışından 10-12 tane üstü çok tutmayan ucuz lastiklerden bulup denemek lazım. Masaya monte edilebilir bir şey yapmayı düşünüyorum ben de. Zaman bulup yapabilirsem resimleri paylaşırım.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Elinize sağlık, gerçekten güzel bir çalışma olmuş. Benim de aklımda bu tarz bir şey yapmak var açıkçası. Çünkü bıkmadan usanmadan size top tutabilecek bir partner bulmak imkansız. O sabra haiz olsa bile top tutacak seviyede olması lazım vs vs.. Yurtdışından 10-12 tane üstü çok tutmayan ucuz lastiklerden bulup denemek lazım. Masaya monte edilebilir bir şey yapmayı düşünüyorum ben de. Zaman bulup yapabilirsem resimleri paylaşırım.

Teşekkürler. Mümkün olduğunca basit ve işe yarar bir şey yapmaya çalıştım. Masaya monte edileni daha kullanışlı olabilir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

benim aklıma şey geldi biz okulda sunta masa kullanıyoruz üstünü kaplıyorlarya bir malzeme ile onu daha yapışkanlı hale getirebilirsek sanırım aynı performansı elde edebiliriz.Birde şey aklıma geldi normal düz lastik bulamazmıyız etrafına gerdirecek bütyüklükte üfleme çalgılarda bazen bir lastik kulanılır ses çıkması için ondanda olabilir.270 dolar vermektense bunu yapmak daha faydalı.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

• 10 years later...

Merhabalar, konuyu hortlatmış gibi olacak ama kendi yaptığım returnboard ı paylaşayım, fikir verecektir. Güncel fiyatlar ile :

• 750 TL lastikler, ( 6 ADET ) Ne yazık ki lastiksiz olmuyor ve lastikler esas maliyeti etkiliyor.
  • 35 TL mdf ( raket kalınlığında )
  • 11 TL pvc tutacak ( taşırken rahatlık oluyor )
  • 22 TL metal köşebentler ( ayarlamak için eğilebilecek ama yeterli sağlamlıkta )
  • 76 TL kıskaç işkence ( 2 adedi )

TOPLAM: ~895 TL

LASTİKSİZ HALİ

VİDEO LİNKİ

Resimler:

https://ibb.co/zxfNCcd

https://ibb.co/C8VzdDf

3.jpg

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 members

• Bu sayfayı inceleyen kayıtlı kullanıcı yok
  • Çevrimiçi Kullanıcılar   0 Üye, 0 Gizli, 15 Misafir (Tam liste)

• Şu anda bağlı kayıtlı kullanıcı bulunmuyor
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu sitede size daha iyi yardımcı olabilmek için çerezler kullanılır. Çerez ayarlarınızı buradan yapabilirsiniz, veya devam ederseniz çerez kullanımını kabul etmiş sayılırsınız..