Jump to content
Masatenisi.org Forum

Masatenisi Eğitimi Başlangıcında

Guest Aydın Ungan

Recommended Posts

Merhaba

Masatennisi eğitimi hakkında faydalı olacağına inandığım başlıklardan birisini daha açmak istedim.Genel anlamda sizlere eğitim almak için gelen sporcu ve ailerinin bakış açılarını anlamak adına neleri hedeflediğimizi kısa ve öz olarak açıklamak istedim.Umarım sizlerde düşünceleriniz paylaşırsınız.

Sevgi ve selamlar

Merhaba

Masatenisi branşı hakkında sporcularımız ve ailelerinin beklentileri ile kulüp eğitimi hakkında zaman zaman yaşadıkları ikilemleri yanıtlayabilmek için bazı açıklamalarda bulunma gereği oluştu.

Masatenisi eğitiminde spor psikolojisi anlamında neleri hedefliyoruz. ?

•İlk olarak katılım ve öğrenme isteğinin sporcu ve ailesinde ne kadar güçlü olduğu.

•Masa tenisi sporu hakkında aile bilgisinin hangi düzeyde olduğunun saptanması.

•Sporcu, aile ile kulüp hedefleri arasındaki çalışma, uyumluluk sürecinin anlatımı.

BİLİMSEL VE TEKNİK EĞİTİMİ SPOR PSİKOLOJİSİ EĞİTİMİ

Bilinç /////////////////////////////////// Karakter

Dikkat /////////////////////////////////// Mizaç

Algı /////////////////////////////////// Heyecanlar

Bellek /////////////////////////////////// Duygular

Çağrışım ///////////////////////////////// Tutkular

Karşılaştırma //////////////////////////// Hırs

İrade///////////////////////////////////// Kabul görme

Zeka ///////////////////////////////////// Kimlik

Bu sürecin yaşanması esnasında antrenör iki başlığın altlarındaki alt başlıkların karşılıklı etkileşim ve yer değiştirmelerini gözleyerek eğitimi yönlendirmek durumundadır.Alt başlıklar arasında direkt ilişki yoktur.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

düşünceleriniz çok doğru ama buna göre sporcu yetiştirmek Türkiye'de çok zor...Aile ile koordineli çalışmak gerek öncelikle, bu çok zor bişey...Masa teniside ülkemizde antrenörler para kazanmak ya da okullar derece elde edilmesi için çalışıyor, bu sorunları halletmek gerek...böyle bir düşüncesi olmayan idealist masa tenisi severler olan bizler

•İlk olarak katılım ve öğrenme isteğinin sporcu ve ailesinde ne kadar güçlü olduğu.

•Sporcu, aile ile kulüp hedefleri arasındaki çalışma, uyumluluk sürecinin anlatımı.

hedefi dışında verdiğiniz alt başlıktaki etik değerleri de oyuncuya vermeye çalışıyoruz....Ancak bazen etik değerler sıfır oldu mu diğer etkenlerin oluşum olmuyor malesef...

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

düşünceleriniz çok doğru ama buna göre sporcu yetiştirmek Türkiye'de çok zor...Aile ile koordineli çalışmak gerek öncelikle, bu çok zor bişey...Masa teniside ülkemizde antrenörler para kazanmak ya da okullar derece elde edilmesi için çalışıyor, bu sorunları halletmek gerek...böyle bir düşüncesi olmayan idealist masa tenisi severler olan bizler

hedefi dışında verdiğiniz alt başlıktaki etik değerleri de oyuncuya vermeye çalışıyoruz....Ancak bazen etik değerler sıfır oldu mu diğer etkenlerin oluşum olmuyor malesef...

Merhaba

Sizin gibi yeteneklerin düşüncelerini hayata geçirirken karşılaştığı sorunları çözmek için kabullenme surlarının arkasında durmalarını yaşadıkları deneyimlerine bağladıklarını görmek beni üzüyor.Teşhiste birlikte isek tedavide de aynı önerimleri paylaşabiliriz.Bu sitede çok genç arkadaşımız var.Onlarınçıkmaz sokaklarda kaybolmaları yerine kendi seçimlerini yapabilme şanslarında yanlarında olmayı daha doğru buluyorum.

Selamlar

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Hocam çıkar amaçlı çalışan ya da bu işi yapan birçok kişi gördükçe soğuyor , nankörlüğe varan davranışları yapan oyuncuları gördükçe korkuyor ve bunları düşündükçe çekiniyorum , ama bir yandan da iyi oluyor , neler yapmamam ve nasıl oyuncu yetiştirmemem gerektiğini görüyorum...Şanslıyım ki hem metin hoca hem de babamla yaz tatillerinde de olsa vakit geçirip bunu daha net gözlemliyorum...

Öncelikle sporumuza olan bakış açımız neyse sporcuda da onu , hatta daha sağlam temellere oturtulmuş ve amatörce bir sevgiyle desteklenmiş bir masa tenisi olgusu kazandırmak gerek. Bunu özellikle küçüklerse gösteri amaçlı videolar ve çok güzel sayılar izleterek , bazı şampiyonlarla tanıştırarak , mümkünse onlarla aynı ortamı sağlayarak heyecanlarını ve motivelerini arttırarak başarabilir...Veli basamağında ise toplantılar yapıp istatistiki bilgiler ile onları bilgilendirmek ve sporun da çocukları için bir gelecek yarattığına inandırmak , çocuklara gösterdiğimiz güzel sayılar ve videolarla onlara sporun eğlencesini de tanıtmak bizim yapabileceğimiz şeylerin başında bence.

Sonrasında kulüple koordineli olarak salon,malzeme imkanlarının ayarlanması...Sponsorluk bağlantılarının kurgulanması, medyaya yaptığınız oluşumun yansıtılması...Bu tarz bir başlangıç yaptıktan sonra ise hoca da kendini geliştirip oyuncularla arasında seviyeli ama yakın bir bağ oluşturmalı , takım bilincini aşılamalı , öğrencide özgüven duygusu yaratmalı ve kendini geliştirmeli...

Bu yazım biraz uzun ve konudan sapmış gibi olabilir ama bence Masa Tenisi Eğitimi Başlangıcı bu tarz şeyler yapıldığında bir başlangıç kazanmış demektir...Sonrası ise antremana bakar ki o aşama bence bundan daha kolay , başladıktan sonra gerisi bir şekilde gelir diye düşünüyorum.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 members

• Bu sayfayı inceleyen kayıtlı kullanıcı yok
  • Çevrimiçi Kullanıcılar   1 Üye, 0 Gizli, 15 Misafir (Tam liste)

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu sitede size daha iyi yardımcı olabilmek için çerezler kullanılır. Çerez ayarlarınızı buradan yapabilirsiniz, veya devam ederseniz çerez kullanımını kabul etmiş sayılırsınız..