Jump to content
Masatenisi.org Forum

Teknik,taktik..ve Stil

Guest Aydın Ungan

Recommended Posts

Merhaba

Başlıkta da belirttiğim gibi bu konu üzerinde paylaşacağımız düşüncelerimizin masatenisi eğitimi alan ve veren sporcularımız için bir değerlendirme olacağı inancındayım.

Başlıkları açarak başlayalım..

TEKNİK

TAKTİK

STİL

Bu başlıklardan herhangi birisi diğerinden bağımsız olamaz ve maç esnasında sıralama da ise sporcunun konumu değişir.

TAKTİK

TEKNİK

STİL

dönüşür..

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Merhaba

Başlıkta da belirttiğim gibi bu konu üzerinde paylaşacağımız düşüncelerimizin masatenisi eğitimi alan ve veren sporcularımız için bir değerlendirme olacağı inancındayım.

Başlıkları açarak başlayalım..

TEKNİK

TAKTİK

STİL

Bu başlıklardan herhangi birisi diğerinden bağımsız olamaz ve maç esnasında sıralama da ise sporcunun konumu değişir.

TAKTİK

TEKNİK

STİL

dönüşür..

Hocam artık sizin soruların sertlik derecesi aldı başını gidiyor...

Geç saate okuduğum içinmidir, bir türlü bu sorularınızın cevaplarını bulamıyorum..

YGS deki sorular dahamı kolay dı ne ..

ktm

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Merhaba

Masatenisi eğitimi verenler ile bu sporun yönetici düzeyinde olanların pek açıklamadığı konuları biraz olsun anlaşılabilir hale getirmek ve bu spora başlayacak olanların geçecekleri eğitim yolundaki kilometre taşlarında nelerin yazdığını paylaşmak istedim.

Masatenisi eğitimi fiziksel duruş anlama,kavrama,tepki verme süresi ve çalışma devamlılığı isteği ile başlar.Bu özelliklerin arkasından aile ile mutlaka kesin bir mutabakat yapılması aynı dilin konuşulması ve eğitimin salon,okul,ev üçgenindeki koordinasyonunda üzerlerine düşen görevlerin anlaşılabilir olmasını sağlar.

Sonraki aşama da çocuğa temel başlangıç hareketleri gösterilir.Eğitirken eğlendirmek,eğlendirirken düşünme ve kavrama ile kararlılığını pekiştirmek sonrsasında teknik vuruş eğitimleri başlatılır.Formel ve informel ısınmaların sonrasında teknik vuruşlar öğretilir.İkinci aşama da ise stil oluşumu gözlenir.Çocuğun yeteneği teknik temel vuruşun esasları içinde kalmak koşulu ile estetik ve fiziksel değişiklikleri oluşturabilir.Son aşamada artık taktik çalışmalar başlamıştır.Rakibinin iyi ve zayıf yanlarını kendisine ait aynı kriterler ile karşılaştıran antrenör tarafından maç tecrübesine paralel olarak taktik kombinasyon drilleri başlatılır.Bu aşamada oyuncu diğer rakipleri tarafından kullanılan lastik,tahta ve oyun stilleri konusunda farklı bir eğitimden geçmeye başlar.

Maçlar öncesinde eğitim = Teknik ,stil,taktik iken..maç esnasında TAKTİK,STİL VE TEKNİK yer değiştirir.Konunun özeti budur.

Sevgi ve selamlar

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Sayın Hocam sizin bu yazdıklarınız tartışmıyorum ama kendi adıma şunu da söylemeden geçmiyeyim..

Her yazdığınıza doğru diyelim ama ülke yanlış...

Bizler aile olarak çocuklarımızın geleceğini şekillendirmak için ileride rahat bir yaşam sürebilmeleri için elimizden geleni doğru yada yanlış yapmaya çalışıyoruz..

Evladınızı okutur (doktor , mühendis, ,avukat , eczacı ve diğer meslekler) bir meslek sahibi yaparsınız...Bu meslekleri pas geçip salt sporla uğraşsın iyi yerlere gelsin diye düşünürsek bu ülkede yanlış olur.. Aileni parası çoktur biz sana bakarız evladım derseniz sözüm yok ( buda yanlış bir yol ya neyse).. Ama normal şartlarda bizim ülkede profesyesyenelliğin durumu ortada devşirme haricindeki Türk sporcuların ücretlendirme durumu aşağı yukarı belli. ( TR deki Profesyonelerin aldıkları ücretide açılan bir konu üzerinden pek öğrenemedik ya)..

Bu şartlarda benim ilk okul yaşlarında bir evladım olsa net olarak vermezdim..(severse hobi-amatör olarak yapılabilir.)..Bu işe elini uzatacak devlet yok daha kötüsü seyircisi yok... Elle tutulur hiç bir tarafı yok sadece gülü seven dikenine katlanır durumlarındayız..Ülkemizde futbol dışında diğer spor bıranşlarına ülkece bakışımız (devlet + millet) olumsuz iken birde seyircisi olmayan bir spor dalı masatenisi.... yapın artık hesabınızı....

Bizim ülkemizde durumlar malesef böyle diyelim...

Daha yazılacak o kadar çok eksi tarafı var ki boşuna ne kendimi nede siz okuyanları yorayım..

ktm

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Merhaba

Her zaman söylediğim gibi..Bir şeye inanmak onu başarmanın yarısıdır.Diğer kısmında başlarsanız zaten biter.Benim yaşam tarzım masatenisi diyenler,bu spor virüs gibi irdeleyenler "yok biz adam olmayız" düşüncesinin kara örtüsü altında saklananlar..Bakın ben düşüncelerimi söyledim..Bu belki bir kıvılcım .Doğrudur diyorsanız veya katkılarımız var düşüncesinde iseniz bana yoldaş olursunuz.Yoksa ben yine yoluma devam ederim.Sizin gibi "KTM" masatenisi sever dostumuzun ""Bu şartlarda benim ilkokul yaşlarında bir evladım olsa vermezdim"" düşüncesine ben katılmıyorum.Ama biliyorum ki KTM inin de duyguları katılmıyor.

yine de benim yolum bu..Anlatmak,paylaşmak,çoğaltmak ve yayabilmek..Ötesinde ise ""Kim korkar hain kurt düzeninden""

sevgi ve selamlar

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Merhaba

Her zaman söylediğim gibi..Bir şeye inanmak onu başarmanın yarısıdır.Diğer kısmında başlarsanız zaten biter.Benim yaşam tarzım masatenisi diyenler,bu spor virüs gibi irdeleyenler "yok biz adam olmayız" düşüncesinin kara örtüsü altında saklananlar..Bakın ben düşüncelerimi söyledim..Bu belki bir kıvılcım .Doğrudur diyorsanız veya katkılarımız var düşüncesinde iseniz bana yoldaş olursunuz.Yoksa ben yine yoluma devam ederim.Sizin gibi "KTM" masatenisi sever dostumuzun ""Bu şartlarda benim ilkokul yaşlarında bir evladım olsa vermezdim"" düşüncesine ben katılmıyorum.Ama biliyorum ki KTM inin de duyguları katılmıyor.

yine de benim yolum bu..Anlatmak,paylaşmak,çoğaltmak ve yayabilmek..Ötesinde ise ""Kim korkar hain kurt düzeninden""

sevgi ve selamlar

Sayın hocam sizin fikirlerinize yanlış dediğim yok..Sadece kendi gördüğüm gerçekleri yazıyorum. Benim doğrularım yazılan diğer fikirlerle örtüşsün diye yazmıyorum..

Dediğiniz gibi duygularımız sayesinde bu aç Kurt'un karşısında durduğumuzu sanıyoruz...

Ama gerçekler ise bizim duygularımızın gördüğü görüntüyü hiç yansıtmıyor....

Kurt bizi yemiş üzerinede kahvesinide keyifle içip yola çıkmış bile..

ktm

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Merhaba

Teşekkürler katkılarınız için.Farklı bakış açılarını toplarsanız belki bütünselliği yakalayan birileri ..birşeyler yapabilir..Kişisel düşüncelerimi paylaştım.KTM dostumuza da esprili ve değerli yorumları için ayrıca teşekkür ediyorum. :fildir: Sağlıcakla kalınız

Sevgi ve selamlar

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 members

• Bu sayfayı inceleyen kayıtlı kullanıcı yok
  • Çevrimiçi Kullanıcılar   0 Üye, 0 Gizli, 5 Misafir (Tam liste)

• Şu anda bağlı kayıtlı kullanıcı bulunmuyor
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu sitede size daha iyi yardımcı olabilmek için çerezler kullanılır. Çerez ayarlarınızı buradan yapabilirsiniz, veya devam ederseniz çerez kullanımını kabul etmiş sayılırsınız..