Jump to content
Masatenisi.org Forum

Lastik Tavsiyeleri Üzerine Form

Recommended Posts

Merhaba

İLK OLARAK BAŞLIK " LASTİK TAVSİYELERİ ÜZERİNE" pek doğru değil.Masatenisi sporcuları bilirler ki..Başlangıç TAHTA dır..

Tahta ve Lastik seçimi

Yaşanan hayal kırıklıkları…..

Hobi mi ? Arayış mı ?,Yoksa teknik kapasite mi ?

Aslında bu konunun çok geniş kapsamlı katılım ile tartışılması gerekir.Ancak ne yazık ki..yazma özürlü olmak mı ?.veya acaba yanlış bir şeyler mi söylerim ..ya da bana ne ..Seçenekleri arkasına saklandığımızda gerçeğimize ulaşmamız daha zor olmakta .Her ne ise ..Ortaya çıkan tabloda benim gördüklerimi tartışalım..Sizleri de her şeye rağmen sergiye bekliyorum..

Diğer spor dallarında da saha,kurallar,top,zaman ve oyuncu sayısı var iken.. Masatenisi sporunun diğer spor dallarından farklı yanı nedir ?

Hemen söyleyelim. Mesela golf, tenis court , badminton gibi bu spor dalında da top ile buluşma anında farklı özellikler taşıyan bir araç kullanır.

Elbette araç kullanımı ve kuralların dışında oyunun sürati ve tepki verme süresi gibi paralele özellikler olsa bile..Şu özellikleri ile diğer saydığımız spor branşlarından farklılaşmaktadır.

Açıklayalım

Oyun sahası, hız, zaman,karar verme ve uygulama .En önemlisi oyun stili ve uygun ekipman..

İşte biz masatenisçileri diğer spor dallarından ayıran en önemli özellik..

Benim tanıdığım veya şahit olduğum kadarı ile hiç kimse böyle bir konuyu tartışmaya açmaz..Çekinir..Çünkü yanlış bir şey söyleme veya tavsiyede bulunmak yargısı boynuna geçirilen idam ilmiği gibi gelir..

Benim böyle bir korkum yok. Her düşüncemi sizler ile özgürce paylaşmayı ilke olarak benimsedim. Bu bence bir duruş sorunudur.

Gelelim sporumuza..

Uzun zamandır yaptığım gözlemlerim sonucunda ekipman seçimi ve kullanımında iki farklı oluşumun ortaya çıktığını gördüm.

İlki temel eğitim sürecinde oyuncunun gelişimine paralel olarak tahta ve lastik seçimlerinin teknik ve taktik kapasitelerine göre yönlendirilmesi,

İkincisi hobi,hırs,stillerindeki teknik eksiklikleri kapatabilmek için sürekli ekipman arayışı içinde olmak.

İlk grup için fazla söze gerek antrenör denetiminde yapılan çalışmalar sonucunda ortaya çıkan stillere uygun ekipman oyunculara verilecektir.

Benim açıklamaya çalıştığım eğitim almamış,bu spora sonradan katılan ancak yetenek ve stilleri ile bu sporu neredeyse yaşam biçimi haline getirmiş oyunculara yönelik yanlışlardır.

Peki neden ve nasıl yanlış oluşmakta ?

Öncelikle oyun stili konusunda birkaç başlığı açalım.

Hepimizin bildiği gibi kategorize etmek bir nevi sınırlamaktır. O gözle bakarsanız özgür ve farklı olmak adına kural dışı sayılabilecek hareketleri de engellersiniz.

Genel kurallar stilinizi oluşturur.DEF,ALL,OFF yelpazesinde hangi aralıkta olursanız olun bir şey değişmez.

O da arayışlarınızın ya da hangi aralıkta iseniz vazgeçilmez yaklaşımınızın ekipman konusunda doğru adımları atmanızı sağlaması olmalıdır.

İlk olarak tahta (Blade) konusunda seçiminizi netleştirmelisiniz.Lastik (Rubber) daha sonra gelecektir.

Size önerilen ya da oyun stili olarak benzeştiğiniz oyuncuların kullandığı ekipman konusunda göstereceğiniz elde etme isteği tamamen sizi yanlış seçeneklere götürecektir.

Farklı masatenisi sitelerini incelediğimde şunu gözlemledim.

Çok kısa süre içinde oyun stilleri hakkında bilgi sahibi olduğum oyuncularda dahil olmak üzere oldukça hızlı bir zaman dilimi içinde tahta ve lastik değişimleri yaşanmakta.

Bunun diğer bir nedeni referans verenlerin ne yazık ki söz konusu ekipmanı denememiş olmalarıdır.

Son söz olarak

Oyun stiliniz DEF ise hafif ve carbon olmayan tahta ile lastikleri 1,1 den 1,5 e kadar olan kalınlıklar Anti spin,Pips out seçenekler . Hafif ve glass katmanlı tahta killer,anti ya da kısa pütür ince lastikleri tercih etmelisiniz

Oyun stiliniz ALL ise en fazla 3 wood + 2 ply carbon tahta ve üzerinde soft ve kalınlıkları 1.5 , 1.9 mm geçmeyen lastikler

Oyun stiliniz OFF ise sert tahta ve carbon katman ancak medium tension lastik kullanmalısınız

Bunların dışında masaya olan uzaklıklarınız ile ilgili seçeneklerinizi de değerlendirmelisiniz.

Oyun stiliniz kısa ve orta mesafe DEF ise atak pütür lastikler (süngerli) ancak blok ve açma uygunluğu olan sadece wood tahtalar. Hareketin tamamı dirsek ve bilekte oluştuğu için

Oyun stiliniz orta ve uzun mesafe DEF ise o zaman tahtanızda wood ise sertlik derecesi artacaktır. Kombo olarak 2 ply carbon da kullanılabilir. Raket çevirerek oynayan oyuncular için çift yüzlü tahtalar bulunmaktadır.Dikkatli olunması ve kontrol özelliğinin maksimal düzeyde tutulması gerekir. Çünkü olaya artı kol hükmektedir.

Oyun stiliniz ALL ise classic wood tahta üzerinde kısa ve çabuk spin ve shoot üreten ve medium sertlikte lastikleri denemelisiniz

Oyun stiliniz OFF ise carbon sayısı ve sert tahta katmanı ile kontrol özelliğinizdeki kayıpları düşünerek masaya olan uzaklığınıza göre atış açısı yüksek lastikleri seçmelisiniz. Kısaca toppin üreten lastikler

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Merhaba

Sorular bölümünde ne olmalı ?..Bir çalıştırıcı olarak başvuru formumuzda oluşturduğum 35 sorunun içinden genel olması adına bunları paylaşmak istedim.

Sevgi selamlar

SORULAR

• Yaş, boy, kilo ve cinsiyet ile öğrenim seviyesi (okul)

• Masatenisine başlama yaşı, süresi ve yeri ( Kulüp, spor okulu, özel ders , Hobi)

• Ekipmanı (RAKET) kimin tarafından verildi .(Kişisel, Okul, Kulüp).Tahta ve lastik tanımı

• Bulunduğu kategori. HOBİ, AMATÖR,ÖĞRENCİ (Spor okulu), LİSANSLI ( Kulüp)

• Masatenisi öğrenimi için ayırdığı zaman.

• Masatenisi dışında hangi spor branşlarını yapmakta..

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Foruma üye olunurken profilindeki "Hakkımda" sayfasına belirli bilgiler kaydetmesini sağlamak mümkün müdür? Ya da o sayfaya, bir şekilde tüm üyelerin bir şablon üzerinden bilgilerini kaydetmesinin sağlanması?

Konuyu kilitledim sanırım :) Sorumu geri aldım, kaldığımız yerden devam edelim, bu konu bir sonuca bağlanırsa güzel olur ;)

Her şey mümkün olabilir.. Kilitlenen bir şey yok.. Bizim üyelerimiz bu tür konulara katılım bakımından az çok kilitli sayılır..

Üyelerimizin kilidini bir çöze bilsek bir şeyler oluşacak da...çöz çöze bilirseniz..

Kilit nasıl çözülür diye bir konumu açsak...

ktm

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Mertcan arkadaşımız ve/veya diğer istekli ve araştırmacı arkadaşlar önerilerine uygun bir form örneği oluştursalar hem üzerinden tartışması daha kolay olur hem de uygulanabilirliğini daha kolay tartabiliriz.

Mertcan arkadaşımızında zaten istediği bu...Hazır bir ekipman tablosu yaratacak arkadaşların katılımı..Beğenilir beğenilmez diye düşünmeyin yazılan tek bir kelimesi bile değerini bulabilir.

Ekipman konusunda yorum yapan arkadaşların yorumlarını yaparken kullandıkları bilgileri (soru tekniklerini) ni sabit bir kalıp halinde hazırlamaları..Bizlerden istenen bu..

ktm

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Nasılı da bizler fikirlerimizi paylaşarak oluşturmaya çalışacağız...

Yazarak derde deva olacağız..Salt düşünerek değil..

ktm

Katılıyorum Selim abi.

Ve kendimce bir sorun daha buldum. Ben bana verilen ekipman tavsiyelerinde sadece bir tahta-lastik ismi söylenmesinden de rahatsız oluyorum. Örneğin ben oyun tarzımı söyleyip, tbs tahta önerildiğinde; Neden tbs diyorum kendimce. Şu şu sebepten dolayı tbs al diyen forumdaşlara ise hayranlık duyuyorum. :alkis:

Merhaba

Sorular bölümünde ne olmalı ?..Bir çalıştırıcı olarak başvuru formumuzda oluşturduğum 35 sorunun içinden genel olması adına bunları paylaşmak istedim.

Sevgi selamlar

SORULAR

• Yaş, boy, kilo ve cinsiyet ile öğrenim seviyesi (okul)

• Masatenisine başlama yaşı, süresi ve yeri ( Kulüp, spor okulu, özel ders , Hobi)

• Ekipmanı (RAKET) kimin tarafından verildi .(Kişisel, Okul, Kulüp).Tahta ve lastik tanımı

• Bulunduğu kategori. HOBİ, AMATÖR,ÖĞRENCİ (Spor okulu), LİSANSLI ( Kulüp)

• Masatenisi öğrenimi için ayırdığı zaman.

• Masatenisi dışında hangi spor branşlarını yapmakta..

Teşekkürler Aydın abi. Sizin önerileriniz çok değerli oldu. Sizin gibi bir kaç katılımcı ve üretici arkadaşımızla birlikte, Selim abinin çok güzel belirttiği o kalıp soruları oluşturmayı amaçlıyorum. Siz konu ismini doğru bulmamışsınız ve cidden eksik bir isim olmuş. Ama isimlere takılı kalmamak en iyisi diye düşünüyorum.

Mertcan arkadaşımızında zaten istediği bu...Hazır bir ekipman tablosu yaratacak arkadaşların katılımı..Beğenilir beğenilmez diye düşünmeyin yazılan tek bir kelimesi bile değerini bulabilir.

Ekipman konusunda yorum yapan arkadaşların yorumlarını yaparken kullandıkları bilgileri (soru tekniklerini) ni sabit bir kalıp halinde hazırlamaları..Bizlerden istenen bu..

ktm

Sadece :alkis: :alkis:

Mertcan arkadaşımız ve/veya diğer istekli ve araştırmacı arkadaşlar önerilerine uygun bir form örneği oluştursalar hem üzerinden tartışması daha kolay olur hem de uygulanabilirliğini daha kolay tartabiliriz.

Güven abi bunu bende yapabilirim. Ama gerek yaşım(Tecrübem), gerekse bilgimin o kadar yeterli olduğunu düşünmüyorum. Çok büyük eksikler bırakabilirim bu örneği hazırlarken. Tecrübeli, bilgili üstadlarımız ve forumdaşlarımız; bize Aydın Abi gibi fikrini beyan eder ve şu soru uygun olur derse. Ve bu sorular yine bizler tarafından beğenilir ve mantıklı bulunursa kalıp sorular oluşturabiliriz. Sonrada soruların uygulanabilirliğini tartabiliriz.

Mertcan

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Benim kuşkum yok........

Ne yapacaksa da zaten gençler yapacak..

ktm

Önümde 2 tane üniversite sınavı olmasa, örnek sorular hazırlayacağım ama; gençliğinde hali malum abi. Cumartesi gecesi büyük bir araştırma yapıp bir örnek hazırlama planım var. Hadi hayırlısı... :sasi:

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

kişiler için form yapılabildiği gibi ekipmanlar için de form yapılabilir örneğin;

x lastiği:

YENİ BAŞLAYANLAR İÇİN:

- HIZ: ilk kombo raketini kullanacak biri için hızlı yavaş bir tahta ile kullanılması lazım

- YUMUŞAKLIK ve HİS: fazla yumuşak topu elle tutar gibi

- SPİN ve YAPIŞKANLIK: yapışkanlı servis karşılamada zorluk çıkartır

- KONTROL: masa üstü için ideal

- HANGİ OYUN TARZINA UYGUN(veya hangi vuruşlar için güzel):

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

x lastiği:

ÖNCEDEN KOMBO KULLANMIŞ OLANLAR İÇİN:

-HIZ: orta hızda off lastikle kullanıldığında uzun mesafeden rahat oynanıyor vs.

-YUMUŞAKLIK ve HİS: ....

-SPİN ve YAPIŞKANLIK: yapışkanlı ve spinleri etkili

-KONTROL: masa üstü için ideal

-HANGİ OYUN TARZINA UYGUN(veya hangi vuruşlar için güzel):

şeklinde iki çeşit form yapılabilir. ilk kombolarını alacaklar ilk forma göre alırlar. ikinci form daha çok diğer ekipmanlarla karşılaştırmalı olarak yazılır. artık fikir beğenilirse ekipman formlarını doldurmayı size bırakıyorum. ben epi topu 2 lastik 1 tahat kullandım :fildir:

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Önümde 2 tane üniversite sınavı olmasa, örnek sorular hazırlayacağım ama; gençliğinde hali malum abi. Cumartesi gecesi büyük bir araştırma yapıp bir örnek hazırlama planım var. Hadi hayırlısı... :sasi:

Her ne kadar örnek de olsa, bütün halde bir form oluşturmak uğraştırıcı yada sıkıcı gelebilir insanlara. Herkes stand-by vaziyette şu an. Biri bir form oluştursa da üzerinde konuşsak, yorumlasak diye bekleşiyoruz. Herşeyi bir seferde ortaya sermeye çalışmak zor olmaz mı? Böyle yapacağımıza adım adım, soru soru gitsek, daha interaktif olmaz mı bu konu? Her seferinde bir soruyu ele alsak? Biri bir soru önerse, olur dense, olmaz dense, şöyle olsun dense, üzerinde konuşulsa tartışılsa, hem daha verimli hem daha keyifli olmaz mı konu?

Mesela soru bir: Oynarken en fazla hangi vuruşu kullanıyorum? Kesme mi, blok mu, topspin mi, yoksa ÇAKMA mı? :(

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Her ne kadar örnek de olsa, bütün halde bir form oluşturmak uğraştırıcı yada sıkıcı gelebilir insanlara. Herkes stand-by vaziyette şu an. Biri bir form oluştursa da üzerinde konuşsak, yorumlasak diye bekleşiyoruz. Herşeyi bir seferde ortaya sermeye çalışmak zor olmaz mı? Böyle yapacağımıza adım adım, soru soru gitsek, daha interaktif olmaz mı bu konu? Her seferinde bir soruyu ele alsak? Biri bir soru önerse, olur dense, olmaz dense, şöyle olsun dense, üzerinde konuşulsa tartışılsa, hem daha verimli hem daha keyifli olmaz mı konu?

Mesela soru bir: Oynarken en fazla hangi vuruşu kullanıyorum? Kesme mi, blok mu, topspin mi, yoksa ÇAKMA mı? :(

Bir başlangıç lazım diyelim...

- Defans ağırlıklı bir oyun stilim var. (- DEF....DEF....DEF+)

- Allround ağırlıklı bir oyun stilim var (-ALL......ALL.....ALL+)

- Hücum ağırlıklı bir oyun stilim var (-OFF.....OFF....OFF+)

Bu ilk soru olabilir mesala ....Biraz daha pratik yapıla bilir..Anket hazırlarken seçilecek bir kutunun tıklanması gibi..

Tabiki bu soruları ilk malzeme seçimini yapacak arkadaşlara göre hazırlamalıyız..Kendi oyun stilini bilenlere yada ne istediğini bilenlere diyelim sıkıcı gelecektir..

Ongun un dediği gibi bir sorudan başlayıp yoğurmak gerek..

Hadi bismillah diyelim...

Sorumu beğenmediyseniz LGS ye baş vurup isme özel kitap bastırma talebinde bulunacağım...

ktm

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Bence form doldurtmak kolay. Sorular da basit. Bundan once hangi ekipmanlari kullandiniz? Bu ekipmann nesi guzeldi nesi kötüydü? Bitti gitti.

ForehN spin yapiyorum dense ne anlayqcagiz ki? Ne kadar hizli yapiyor ne kadar sıklıkla yapiyor ne kadar fircaliyor ne kadar vuruyor bilmek imkansiz.

Ama daha once kullabdigi ekipmani biliyorsak ona gore bir tavsiye verebiliriz.

Asil sorun o tavsiyeyi kim verecek?

Cunku herkesin gordugu gibi bir hafta once ilk ekipmanini almak icin soru soran bir uye ertesi hafta başkasına tavsiye veriyor.

Tavsiye isteyen de kimin ne oldugunu bilmediginden kafasi karisiyor. Ustelik tavsiye edilen tahna veyqlastigin neden tavsiye edildigi de aciklanmiyor. "en iyisi bu" vs deniyor ama kime gore neye gire belli degil. Asil sorun bu bence..

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Bence form doldurtmak kolay. Sorular da basit. Bundan once hangi ekipmanlari kullandiniz? Bu ekipmann nesi guzeldi nesi kötüydü? Bitti gitti.

---------------------------------------------

-----------------------------------------

.Asil sorun bu bence..

Ongu nun dediği de bu zaten...kolay olan bir format hazırlamak için bir yerden başlayalım diyor..Malzeme konusunda bilgi birikimi olan 3-5 arkadaş var . Bir sorudan başlayıp bir kalıp yakalıyabiliriz.. En azından daha kolay anlaşılabilir bir görüntü formatı yakalıyabiliriz...

O tavsiyeyi verecekler kendini belli ediyor zaten...malzeme konusunda yapılan bazı aldatıcı kötü yorumlarda mod. arkadaşlar silebilir..

Asıl sorun bu ise...sorunlu olan konulara değinmekte yarar var...Yazalım ki, problemli kısımları hep birlikte çözmeye çalışalım..

ktm

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

ForehN spin yapiyorum dense ne anlayqcagiz ki? Ne kadar hizli yapiyor ne kadar sıklıkla yapiyor ne kadar fircaliyor ne kadar vuruyor bilmek imkansiz.

Cunku herkesin gordugu gibi bir hafta once ilk ekipmanini almak icin soru soran bir uye ertesi hafta başkasına tavsiye veriyor.

Tavsiye isteyen de kimin ne oldugunu bilmediginden kafasi karisiyor. Ustelik tavsiye edilen tahna veyqlastigin neden tavsiye edildigi de aciklanmiyor. "en iyisi bu" vs deniyor ama kime gore neye gire belli degil. Asil sorun bu bence..

Tavsiye isteyenlerin çoğu, hazır raketlerin ötesine geçmemiş kişiler. Nesi kötü diye sorsan, hızı ve spini diyecekler kesin.

"Daha önce hazır raket kullandıysan o zaman All+ tahta üzerine yumuşak ve ince süngerli lastik" diyoruz insanlara.

Bu sefer de, "Yahu o kadar tahta, çeşit çeşit lastik var piyasada, hep aynı şeyi tavsiye edip duruyorlar." "Başka tavsiyesi olan yok mudur?" diye gidip yeni konu açıyorlar.

Bu konular üstüste birikiyor. Cevap veren çıkmayınca da meydan ilk raketini yeni almış hevesli gençlere kalıyor.

Ne yapmak gerek? Formla filan haybeye mi uğraşıyoruz yoksa?

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

...

Ve kendimce bir sorun daha buldum. Ben bana verilen ekipman tavsiyelerinde sadece bir tahta-lastik ismi söylenmesinden de rahatsız oluyorum. Örneğin ben oyun tarzımı söyleyip, tbs tahta önerildiğinde; Neden tbs diyorum kendimce. Şu şu sebepten dolayı tbs al diyen forumdaşlara ise hayranlık duyuyorum. :alkis:

...

Katılıyorum Ozan abi sana. Zaten ben bunu da söyledim önceden.

Ongu nun dediği de bu zaten...kolay olan bir format hazırlamak için bir yerden başlayalım diyor..Malzeme konusunda bilgi birikimi olan 3-5 arkadaş var . Bir sorudan başlayıp bir kalıp yakalıyabiliriz.. En azından daha kolay anlaşılabilir bir görüntü formatı yakalıyabiliriz...

O tavsiyeyi verecekler kendini belli ediyor zaten...malzeme konusunda yapılan bazı aldatıcı kötü yorumlarda mod. arkadaşlar silebilir..

Asıl sorun bu ise...sorunlu olan konulara değinmekte yarar var...Yazalım ki, problemli kısımları hep birlikte çözmeye çalışalım..

ktm

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Adam kendi stilini vs anlatamiyorsa yapacak cok sey yok. Standart bir cevap olustururuz linklerinii nereden ne kadara nasil alabileceklerini yazariz olur biter.

Ozan abi adam oyun tarzını biliyor ve anlatamıyorsa; en azından sabit bir yazı-konu vs. hazırlar, fırçalayarak spin atmak nedir, tokatlayarak atmak nedir,.. vb. konuları anlatır videolarla gösterebiliriz. İnsanlar bunları öğrenmiş de olur.

Adam sana "3 senedir filanca yerde, haftada 3 gün, 2 saat antreman yapıyorum. Şu yaştayım, Şu boy ve şu kilodayım. Uzaktan oynuyorum, tokatlayarak spin yapmayı ve atış açısı geniş lastikleri seviyorum. Masada top tutmak istiyorum. Bhde genelde aktif blok, nadiren agresif spin yapıyorum. Oyun olarak da çok agresif değilim. Yani yüksek yüzdeyle oynayabileceğim bir raket yapmak istiyorum. Tahta ve lastikler önerir misiniz?" dese daha basit ve doğru öneri yapmaz mısın?

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Önceki kullandığı ekipman ve o ekipmanın nesini sevip sevmediğini söylemesi daha kolay olur. Çünkü istediği kadar anlatsın masatenisi o kadar komplike ki o hareketi yaparken bileğini kullanıyor mu rahat mı sert mı vs vs bir sürü değişken var.

Halbuki bana lastiğini ve tahtanı anlat sana kim olduğunu söyleyeyim diyorum ben :)

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

• 8 years later...

Herkese merhaba, 

Masa tenisi oynamayı seven ancak bu konuda henüz orta amatör seviyesinde oynayan biriyim. 

Jargonu bilmediğim için hitabetim için özür dilerim ancak oyun tarzım genellikle masadan uzak, daha çok savunma ve forehand atak üzerine. Spin ve Kesme çok becerebildiğim işler değil, o yüzden düz ve basit servisler atabiliyorum.

Reflekslerim iyi olduğu ve üzerine de düştüğüm için savunmam atağımdan çok daha iyi. 

Elimde 2 adet raketim bulunmakta ekipmanları ise aşağıdaki gibi

1-) Tahta: Andro Super Core Carbon Light Off

Lastik: Joola Max 400 - Siyah ve Kırmızı

2-) Tahta:

Avalox P700

Andro Revolution Quad 420 - Siyah

DHS Hurricane 2 - Kırmızı 

Benim istediğim öncelikle karşıdan gelen şutları yumuşatarak karşılayabilmek ve Forehand ile sert, düz vuruşlar yapabilmek. 

Sizce bu iki seti satıp ya da kombinleyip ya da sadece lastiklerinde değişiklik yapıp isteğime daha uygun bir set elde edebilir miyim ? 

Not: İşyerim Altunizade, Evim Libadiye, Tanışma oyunlarına katılabilirim.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

1 saat önce, suhankarinca yazdı:

Herkese merhaba, 

Masa tenisi oynamayı seven ancak bu konuda henüz orta amatör seviyesinde oynayan biriyim. 

Jargonu bilmediğim için hitabetim için özür dilerim ancak oyun tarzım genellikle masadan uzak, daha çok savunma ve forehand atak üzerine. Spin ve Kesme çok becerebildiğim işler değil, o yüzden düz ve basit servisler atabiliyorum.

Reflekslerim iyi olduğu ve üzerine de düştüğüm için savunmam atağımdan çok daha iyi. 

Elimde 2 adet raketim bulunmakta ekipmanları ise aşağıdaki gibi

1-) Tahta: Andro Super Core Carbon Light Off

Lastik: Joola Max 400 - Siyah ve Kırmızı

2-) Tahta:

Avalox P700

Andro Revolution Quad 420 - Siyah

DHS Hurricane 2 - Kırmızı 

Benim istediğim öncelikle karşıdan gelen şutları yumuşatarak karşılayabilmek ve Forehand ile sert, düz vuruşlar yapabilmek. 

Sizce bu iki seti satıp ya da kombinleyip ya da sadece lastiklerinde değişiklik yapıp isteğime daha uygun bir set elde edebilir miyim ? 

Bu iki seti satmanıza veya kombinlemenize gerek yok. Oyunu ekipman değil oyuncu oynar. O yüzden siz ekipman değişikliği yerine oyununuzu geliştirin. Kullandığınız lastikler zaten spin üretme üzerine üretilmiş lastikler, masa tenisi de %90 spin üzerine kurulu bir oyun. Tutabiliyorsanız kendinize bir antrenör tutun ya da gruplarla derslere girin kendinizi geliştirin. Ekipmanın pekte bir önemi yok bu seviyede.

• Teşekkürler 1
  • Kızgın 1
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

7 hours ago, suhankarinca said:

Hocam merhabalar, yanlış olmasın sanırım Ünalan diye geçiyordu, capitol'den yaklaşık 10 dk yurume mesafesinde ivtta- istanbul veteran masa tenisi derneği- var. Orada bireysel veya grup derslerine katılabilirsiniz.

7 hours ago, suhankarinca said:

Jargonu bilmediğim için hitabetim için özür dilerim ancak oyun tarzım genellikle masadan uzak, daha çok savunma ve forehand atak üzerine.

Hocam tahtanızın çok hızlı olmamasına özen göstermenizi tavsiye ederim. Klasman olarak atak tahtaları yavastan hızlıya; all, all+, off-,off,off+ şeklinde ilerler. En fazla off- veya off ozellikli tahta almanızı tavsiye ederim. Ekipman konusu derya deniz olduğu için kim ne derse desin sizin kişisel hazzınıza kalacak iş. Mesela verdiğiniz iki örneği ele alalım. ilki hem karbonlu hem de light versiyon. Karbondan hissiyatı azalırken hafifliginden de top kontolu konusunda sıkıntı cıkabilir. 2. örnekteki ise Avalox P700 hızlı sayılan bir tahtadır, p500 belki de daha uygun olabilir. Buradaki amacım aslında işin sıkıntısını biraz anlatmak, binlerce urun var fakat bir bilenin sizi görüp isteklerinizi birkaç antremanla anlayıp ona gore yönlendirmesi daha iyi olur. Ben derim ki p700 hızlı, baskası der ki bana yavaş geliyor. 

6 hours ago, sevimsizpütür said:

Ekipmanın pekte bir önemi yok bu seviyede.

Hocam şahsen çok tehlikeli bir cümle olarak görüyorum bunu. Her seviyenin , yada her bir bireyin, kendine has oyundan aldığı bir geri bildirim var ve hepsi birbirinden farklı. Eskiden her yeni başlayan ve/veya orta seviye çocukların/yetişkinlerin eline hızlı raketin verilmesini tamamen yanlış görürdüm. Fakat bazı zamanlarda, bazı öğrencilerin top hissiyatlarını keskinleştirmek ve hareketlerini sakinleştirmek için ACL tahta+ tenegyvari lastiklerin çok işe yaradığını gördüm. Hatta ilerleyen zamanlarda buraları buna benzer birkaç konu başlığı ile şenlendirmeyi planlıyorum. Özellikle antrenörlerimiz, hocalarımız ve dahi bu sporda altyapısını almış ve temel vuruşlara hakim sporseverlerin de bu konudaki düşüncelerini merak ediyorum.  

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

• Konuyu Görüntüleyenler   0 members

• Bu sayfayı inceleyen kayıtlı kullanıcı yok
  • Çevrimiçi Kullanıcılar   0 Üye, 0 Gizli, 26 Misafir (Tam liste)

• Şu anda bağlı kayıtlı kullanıcı bulunmuyor

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu sitede size daha iyi yardımcı olabilmek için çerezler kullanılır. Çerez ayarlarınızı buradan yapabilirsiniz, veya devam ederseniz çerez kullanımını kabul etmiş sayılırsınız..