Jump to content
Masatenisi.org Forum

Haydi Görev Başına

Ertan

Recommended Posts

Bu yazıyı son zamanlarda tartışmaların olduğu bir konu içine yazmıştım ama önemi dolayısıyla ayrı bir konu olarak açmayı daha uygun buldum. Forumun geleceği açısından üyelerimizden göreve talip olmalarını bekliyorum.

==============================================

İnsanları memnun etmek zor. Geçen sene bana "üyelere çok sert davranıyorsunuz, her şeye karışıyorsunuz" şeklinde suçlamalarda bulunuldu. Biraz daha rahat davranınca bu sefer de "baştakiler moderatör olsa böyle olmazdı" gibi suçlamalarda bulunuluyor.

Daha önce moderatörlük önerdiğim bir çok arkadaş çeşitli sebepler öne sürerek kabul etmediler. Herkesin forumun iyiliğini istediğine şüphem yok ama nasıl yapılacağını söyleyen veya beraber yapalım diyen yok. Tenkit etmek çok kolay ama bu işler lafla da düzelmiyor. Bir şeylere alınıp foruma küsmek kendileri açısından işin en kolay çözümü. "Ben kendi kabuğuma çekileyim de onlar ne halleri varsa görsünler" demek değil mi? Bence böyle yapmak yerine varsa forumdaki yanlışlıkları düzeltmek için uğraşmalı hatta gönüllü olmalıydılar.

Tufanın mesajına gelince, gönüllü bulmanın zor olduğu bir işi bırakmak istemesine kızmadım desem yalan olur. Ama diğer taraftan benim de zaman zaman karşı karşıya kaldığım ikilemi hissettiği için de kendisine hak vermemek mümkün değil.

Sonuç olarak forumun sağlığı ve geleceği açısından sizleri ve özellikle de gidişattan memnun olmayanları göreve davet ediyorum. Tüm üyelerin kabul edeceği, olgun, saygı duyulan ve sözü dinlenebilecek bir kaç tane moderatör seçelim ve forumu onlar idare etsinler. Bizler artık yıprandık bu yüzden taze kan foruma yeni bir hava getirecektir. Ayrıca bizden de daha iyi yöneteceklerine eminim. Ben yine pasif yöneticilik işlerini ve moderatörlerin istediği işlemleri yaparım. Ama kimseye uyarı mesajı göndermem. Uyarının şekline ve yapılacak yaptırımlara yeni moderatörler karar versinler.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Forumun geleceği açısından üyelerimizden göreve talip olmalarını bekliyorum.
2 Gün geçti kimseden haber çıkmadı. Gönüllü olan kimse yok mu?

Sorun, göreve talip gönüllü çıkması, moderatörün Ali yerine Veli olmasıyla çözülmez. İhtiyacımız olan; saygı, sorumluluk, sevgi ve anlayıştır.

Forumda gördüğümüz her yazının arkasında bir insan ve bir yürek olduğunu, aynı şekilde kendi yazdığımız bir mesajın da onlarca üye tarafından okunduğunu unutmayalım.

Mesajın amacı bilgiyi paylaşmaktır. İçerikten yoksun veya zararlı bilgi ihtiva eden mesajların sahipleri hakkında olumsuz intiba edinilmesi ve mütemadiyen tekrarı halinde yazdıklarının ciddiye alınmaması da kaçınılmazdır. Sanırım aklı başında hiç kimse böylesine nahoş bir duruma düşmek istemez.

Mesajlarımız, işi bitince kaldırılıp atılan kağıt mendil değil, kişiliğimizin aynasıdır. Forumumuzun içeriksiz, karaktersiz, sorumsuz ve zararlı mesajlarla dolu bir çöplüğe dönüşmesine izin vermeyelim lütfen.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

sevgili ertan abi forum bence gayet iyi diğer arkadaşların dediğine bakmamalısınız.Eğer başka gerekçeleriniz yoksa lütfen bırakmayın ben ve benim gibi düşünen bi çok arkadaş görevi bırakmamak gerektiğine inanıyolar.Çünkü bu kadar insanı bir araya getirmek gerçekten kolay bi iş değil.bizler sizi sonuna kadar destekliyoruz bırakmamanız dileklerimle

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Sorun, göreve talip gönüllü çıkması, moderatörün Ali yerine Veli olmasıyla çözülmez. İhtiyacımız olan; saygı, sorumluluk, sevgi ve anlayıştır.

Forumda gördüğümüz her yazının arkasında bir insan ve bir yürek olduğunu, aynı şekilde kendi yazdığımız bir mesajın da onlarca üye tarafından okunduğunu unutmayalım.

Mesajın amacı bilgiyi paylaşmaktır. İçerikten yoksun veya zararlı bilgi ihtiva eden mesajların sahipleri hakkında olumsuz intiba edinilmesi ve mütemadiyen tekrarı halinde yazdıklarının ciddiye alınmaması da kaçınılmazdır. Sanırım aklı başında hiç kimse böylesine nahoş bir duruma düşmek istemez.

Mesajlarımız, işi bitince kaldırılıp atılan kağıt mendil değil, kişiliğimizin aynasıdır. Forumumuzun içeriksiz, karaktersiz, sorumsuz ve zararlı mesajlarla dolu bir çöplüğe dönüşmesine izin vermeyelim lütfen.

Tamam iyi söylüyorsun da, 1050 kişinin üye olduğu yerde bunlara uymayan düzinelerce üye olacaktır. Forumun kuralları var ama çoğu üyemizin bunları okumadığını biliyorum ayrıca kurallara uymadıklarından da anlıyorum.

Herkes kuralına ve senin bahsettiklerine uygun şekilde mesaj gönderse zaten forumda bir sorun olmazdı. Kurallara uymayan veya forumun düzenini bozan üyeler daima olacaktır. Asıl sorunumuz bunların nasıl engelleneceği. Müdahale edilmezse düzensizlik hakim oluyor. Edilirse müdahalenin şekli ve dozu nasıl olacak? Kim yapacak?

Ben iş yoğunluğumdan dolayı bazı mesajları günlerce sonra okuyabiliyorum. Bu yüzden de sorun olduğu zaman anında müdahale edemiyorum.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Tamam iyi söylüyorsun da, 1050 kişinin üye olduğu yerde bunlara uymayan düzinelerce üye olacaktır. Forumun kuralları var ama çoğu üyemizin bunları okumadığını biliyorum ayrıca kurallara uymadıklarından da anlıyorum.

Herkes kuralına ve senin bahsettiklerine uygun şekilde mesaj gönderse zaten forumda bir sorun olmazdı. Kurallara uymayan veya forumun düzenini bozan üyeler daima olacaktır. Asıl sorunumuz bunların nasıl engelleneceği. Müdahale edilmezse düzensizlik hakim oluyor. Edilirse müdahalenin şekli ve dozu nasıl olacak? Kim yapacak?

Sen de iyi söylüyorsun da Ertan, 1050'nin büyük çoğunluğu aktif değil. Kurallara uymadığı söylenebilecek üye sayısı da kanımca henüz bir düzineyi dahi geçmedi. Dolayısıyla, özdenetim uygulanabilir bir grup sayılırız. Gerektiği takdirde müdahale şeklinin ikna, dozunun da makul ve anlaşılır olmasından yanayım. Bunu da illa ki yönetici veya moderatör şapkası taşıyanların yapması gerekmiyor.

Mesela bugün bir arkadaşımızın Milli Takım'la ilgili sözlerine bazı forum üyelerinden farklı yorumlar ve eleştiriler geldi. Şimdi bu arkadaşımız gelen tepkiler karşısında fevri de olabilir, şapkasını önüne koyup "evet ben hatalıyım" da diyebilir. Sonucunu merakla bekliyorum.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Gerektiği takdirde müdahale şeklinin ikna, dozunun da makul ve anlaşılır olmasından yanayım. Bunu da illa ki yönetici veya moderatör şapkası taşıyanların yapması gerekmiyor.

Ama yönetici veya moderatör dışında birisi uyarı yapınca da genelde tartışma çıkıyor. Bu da uyarılan kişi sert bir cevap verdiği zaman oluyor.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Ama yönetici veya moderatör dışında birisi uyarı yapınca da genelde tartışma çıkıyor. Bu da uyarılan kişi sert bir cevap verdiği zaman oluyor.

ertan abi sana katılıyorum...yönetici veya moderatör dışında bir üye bir eleştiri yaptığında bunun kişisel olarak algılanma ihtimali yüksek...bunu da yakın zamanda çıkan tartışmalarda net olarak gördük....

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

ErtanGönderim Tarihi: 23 06 2005, 12:24   

Beyler hepiniz aklı başında insanlarsınız çoluk çocuk da değilsiniz. Burak sen de hiç gereği yokken kimseyi kırma.

Tufan Yalcin Gönderim Tarihi: 23 06 2005, 20:13   

Arkadaşlar tabii ki forumda konular açılacak.Tabii ki herkez fikirlerini beyan edecek.Ancak verilen fikirlere ve yazılan hertür yazıya saygılı olmalıyız.

Erdem Kemiksiz Gönderim Tarihi: 26 06 2005, 17:45   

Lütfen yazarken de biraz daha dikkatli olalım ve birbirimizi kırmamaya, yazılanlara saygılı olmaya özen gösterelim... 

Tuncer  Gönderim Tarihi: 29 06 2005, 02:03   

Değerli Arsun Ve Tufan Yalçın;

Bu KÜÇÜK sorunu çözeceğinize inanıyorum.YAZILARINIZDAN İKİNİZİN DE ÇOK DEĞERLİ İNSANLAR OLDUĞUNUZU biliyoruz.Arsun-Tufan kardeşler,bir mesajla sorunu çözdüğünüzü bizlere duyurabilirsiniz.Özür dilemek büyük bir erdemliliktir.Değerli Burak-Simurg;Sinirli anlarınızda içinizden sayı sayın,siniriniz geçmezse sakin olmaya çalışın,yine geçmezse uzanın,yine geçmezse uyumaya çalışın.Tufan Bey sakın ha moderatörlükten ayrılmayın.Ertan Bey,siz de Tufan beyin ayrılma isteğini dikkate almazsanız seviniriz.

Saadettin Gönderim Tarihi: 29 06 2005, 09:51   

Bu site ne saygısızlık edilecek bir yer nede pire için yorgan yakılacak bir yer olsun.

Bu arada konu hakkında yeterince bilginiz yoksa ve başlık ilginizi çekmiyorsa gereksiz yere mesaj kalabalığı yaratmamakta da fayda var. Sırf olumsuz şeyler yazmak ve ilginiz dahi olmayan konularda yorumlarda bulunmak birde üstüne üstlük saygısızca davranmak kimseye bir fayda sağlamadığı gibi tanısanız belki de çok seveceğiniz insanlar hakkında sizi de olumsuz etkileyebilir...

Sevgili Ertan ve Erdem,

Yukarıda alıntı yaptığım yazıların sizce hiç bir kıymeti harbiyesi yok mu? Bu tatsız olayın sonlanması için sergilenen gayretlerden hiç mi ders alınmayacak? Bence özdenetim gayet güzel işlemiş. Bir talihsizlik yaşandı ve üstesinden gelinmesi için hemen herkes çaba gösteriyor.

"Bir musibet bin nasihattan iyidir" misali, bu olay nasıl bir forum arzu ettiğimizi gündeme getirdi. Eksik olan tek şey: özeleştiri. Tufan Yalçın olayın dışında olmasına rağmen, özeleştirde bulunma olgunluğunu gösterdi ve Arsun'dan özür diledi. Şimdi sıra, başkalarının da bu olgunluğu gösterebilmesinde. O da yerine getirilirse, sorun elbirliğiyle çözülecek.

"Baba bizi bırakma" zihniyetiyle ve otoriter bir uyarı mekanizması marifetiyle foruma çeki düzen verilmesinden ziyade, herkesin düşünce ifade etme özgürlüğünü sorumluluk bilinceyle kullanmasının daha yararlı olacağına inanıyorum.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Sevgili Ertan ve Erdem,

Yukarıda alıntı yaptığım yazıların sizce hiç bir kıymeti harbiyesi yok mu? Bu tatsız olayın sonlanması için sergilenen gayretlerden hiç mi ders alınmayacak? Bence özdenetim gayet güzel işlemiş. Bir talihsizlik yaşandı ve üstesinden gelinmesi için hemen herkes çaba gösteriyor.

"Bir musibet bin nasihattan iyidir" misali, bu olay nasıl bir forum arzu ettiğimizi gündeme getirdi. Eksik olan tek şey: özeleştiri. Tufan Yalçın olayın dışında olmasına rağmen, özeleştirde bulunma olgunluğunu gösterdi ve Arsun'dan özür diledi. Şimdi sıra, başkalarının da bu olgunluğu gösterebilmesinde. O da yerine getirilirse, sorun elbirliğiyle çözülecek.

"Baba bizi bırakma" zihniyetiyle ve otoriter bir uyarı mekanizması marifetiyle foruma çeki düzen verilmesinden ziyade, herkesin düşünce ifade etme özgürlüğünü sorumluluk bilinceyle kullanmasının daha yararlı olacağına inanıyorum.

sinan abi sana tabi ki katılıyorum....söylemeye çalıştığım şey "baba bizi bırakma değil" ... ama kişiler kendilerini ifade ederken biraz hadlerini aştığında, daha doğrusu diğerleri bunu böyle algıladığında savunma mekanizmaları harekete geçiyor ve ani tepkiler veriyor..veriyoruz....o yüzden ben forumdaki yaşça bizlerden büyük olan ve tabiatıyla bizlerden daha olgun ve sakin davranan kişilerin bu görevden uzaklaşmalarını istemiyorum...mevcut yönetici ve moderatörlere eklene isimler olması daha da iyi olur...gönüllüler varsa mevcut yönetici ve moderatörlerle birlikte bu görevi yürütsünler...benim nacizane fikrim bu...saygılar

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

benim nacizane fikrim bu...saygılar
Bir mukabele. :gulumse:

mevcut yönetici ve moderatörlere eklene isimler olması daha da iyi olur...gönüllüler varsa mevcut yönetici ve moderatörlerle birlikte bu görevi yürütsünler.

İtirazım yok ama "too many chiefs no indians" durumuna düşmeyelim sonra. :D:

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Bir mukabele. :gulumse:

İtirazım yok ama "too many chiefs no indians" durumuna düşmeyelim sonra. :D:

kastettiğim o kadar da çok değildi... :bonus:

makul bir sayı bulunursa iyi olur tabi...."too many chiefs no indians" durumuna düşmeyiz böylece.... :dans:

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Ben tüm mesajlara bakamıyorum diye daha önce de belirtttim. Konu hala tartışılıyor ama kimse somut bir çözüm önermiyor.

Ertan, halihazırdakilere ilaveten yeni moderatörlere ihtiyaç duyulduğu konusunda kararlı olduğun anlaşılıyor.

Bu durumda benim somut önerim şu:

Konuyla ilgilenen forum üyeleri, moderatör olarak görmek istedikleri 3 adayın isimlerini bildirsinler. Kimlerin üzerinde mutabık kalındığını görelim ve o arkadaşlara bu görevi teklif edelim.

Benim adaylarım PingPongMan, Saadettin ve Tuncer. Tabii, aday olarak adı geçecek arkadaşların bu görevi kabul edip etmemeleri kendilerinin bileceği şey.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Ertan, halihazırdakilere ilaveten yeni moderatörlere ihtiyaç duyulduğu konusunda kararlı olduğun anlaşılıyor.

Bu durumda benim somut önerim şu:

Konuyla ilgilenen forum üyeleri, moderatör olarak görmek istedikleri 3 adayın isimlerini bildirsinler. Kimlerin üzerinde mutabık kalındığını görelim ve o arkadaşlara bu görevi teklif edelim.

Benim adaylarım PingPongMan, Saadettin ve Tuncer. Tabii, aday olarak adı geçecek arkadaşların bu görevi kabul edip etmemeleri kendilerinin bileceği şey.

sinan abi'ye katılıyorum....yalnız ilk adım adayların kendini ortaya koyması olmalı diye düşünüyorum...zamandan ve zahmetten tasarruf yapmış oluruz...daha sonra forum üyeleri adaylığını açıklayan üyeler için oylarını kullanırlar... :tpdance:

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Sevgili Toranomon,

Öncelikle önerdiğin isimlere bakıyorum da... Pingpongman artık siteye girmiyor yada girmiyor gibi gözüküyor, Tuncer zaten küstüm şarkısını söylüyor, bir yazdıklarından ben kaldım. Demek ki benimde ayağımın kayma vakti geldi :P::lol:

Şahsım adına değer verip düşündüğün için teşekkür ederim. Şu anda işlerimin gitgide yoğunlaşma periyodu olmasa idi zaten Ertan Abi yabancım değil zevkle yardım ederdim. Sonuçta forum bizim forumumuz... ama yoğunluğum elimi ayağımı bağlıyor. Bunu yaparım diye cesaretlenemiyorum... Belki Eylül gibi işlerim düzlüğe çıkarsa kendim kendimi önerir ve elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım...

Tabii benimde bir adayım var. Yani buraya girip gidişattan memnun olduğum için ve moderatorlerde açıkçası iyi idare ettikleri için beğendiğimden kimseyi önermedim. Ama birini önereceksem bu isim ilk olarak TORANOMON olacak. Çünkü hem olgunluk, hem bilgi hemde kişilik olarak bu konuma cuk diye oturuyorsun. Eğer vakit ayırabilirim diyorsan seninde moderator olmandan herkes memnun olacaktır...

Sevgiler

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Saadettin ben de sana nazik ifadelerle beni aday gösterdiğin için teşekkür ederim. Bu görevi memnuniyetle kabul ederdim ancak iş ve özel yaşam koşullarım müsait değil. Eylül'de işlerinin düze çıkacağını belirtmişsin. Fazla bir şey kalmamış. Şimdiden başarılar dileyebilirim hatta. :thup:

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Saadettin zamanım yok diyorsun ama Ping den sonra en uzun mesajları yazanlardan birisin. Kaytarıyorsun gibime geliyor. Tora'da aynı şekilde.

Akıl veren çok ama yardım edeyim diyen yok derken bunları kastediyordum. Haydi görev başına!

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Merak etme Ertan Abi...

Düzlüğe çıkar çıkmaz bu yardımı hepimiz adına büyük bir kıvanç ve şerefle yapmaya çalışacağım. Ama Ümit Abi'de diyordur yada gazeteleri takip ettiysen bizim şirketimizde büyük bir hareketlenme ve dalgalanma var. Bugün yarın bünyemize geçen başka bir şirkete bizim işleri öğretmek için eğitime falan gidersem çabuk dönemeyebilirim. Haliyle böyle bir iş yapacaksam öncelikle yapabilecek konumda olmalıyım. Evde de bilgisayar olmadığı için sadece şirketimden düşüncelerimi yazabiliyorum. BU arada uzun yazmamın sebebi çenemin düşüklüğüdür. Yoksa hepsini toplasan tek satırlık anlamı var. :D:

Her zaman herkesin yardımına açığım bundan kimsenin kuşkusu olmasın... En kısa sürede düzlüğe çıkınca gönüllü olacağım. Daha önce böyle bir yoğunluk yaşadığını bilseydim o zaman yardıma koşardım.

Bu arada bende isim önermeye devam edeyim;

1-Toranomon (Türkiye ağı)

2-Pingpongman (Almanya ağı)

3-Arsun (Amerika ağı)

Aslında listeyi daha kabarık tutacağım ama siteden tanıdığım birçok kişinin öğrenci olması sebebiyle onların isimlerini veremiyorum.

Bunun yanında benim için çok değerli Tufan Yalçın'ın hizmetlerini de eklemeden edemeyeceğim...

Yenilerden Erdem var. Yazıları ve üslubu güzel bir arkadaş halihazırda aklımda kalan. Ama bu iş için bazı arkadaşlarında benim azda olsa vaktim var bir deneyeyim demesi lazım. Yani akşama kadar sitede benim gibi yazı yazıyorlar sonrada böyle basit bir görevin altına ellerini sokmuyorlar.

Arkadaşlar... Heeeeyyyyy... Oradakilar.....

24 saat boyunca her konuya çeşitli yorumlarda bulunup, doğru yanlış herşey hakkında fikir beyan ediyorsunuz. Şimdi fikirlerinizi uygulama alanında adım atma zamanı. Öncelikle bu taşın altına ellerinizi sokun ki, neler yapabileceğiz neler yaratabileceğiz görelim.

Herşeye fikir yürütmek güzel. Bakalım iş fiiliyata geçince neler yapabiliyoruz?

Bu iş için öncelikle gönüllüler arıyoruz. Bakalım ilk gönüllü kim???

Sevgiler,

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Arkadaşlar benim nacizane fikrimi sorarsanız bence Saadettin bu iş için bulunmaz kaftan.Ne kadar kıvırtmaya kalksada :lol: zannederim beni kırmayacak ve bu görevi üstlenecektir. :thup:

Saadettin dostum.Senin gibi aklı başında ve adil davranacak,sitenin ve forumun dilini anlayabilecek kişilere ihtiyacımızın olduğu gayet açık.Ertan abide beni onaylayacaktır.Hepimiz yoğunuz hepimizin çok işleri ve sosyal hayatları var.Biz sana yat kalk forumu yönet demiyoruz.Sadece ben kişiliğinin ve bu site için gerekli moderatör olarak oldukça uygun olduğunu düşündüğüm için seni öneriyorum.Kırmayacağını ve siteye yararlı olacağını biliyorum ve şimdiden teşekkür ediyorum.

Ayrıca Toranomon içinde yazdıklarım aynı şekilde.Tora benim için zaten başından beri istediğim ve mod.olarak görmek istrediğim bir kişilik.

Arkadaşlar ikinizin bu görevi kabul etmeniz hem bizim hemde sitemiz için oldukça yararlı olacak.Çünkü Ertan abi ve benimde zaten işlerimiz aynı sizin gibi başımızdan aşkın.Ancak sizde bizimle beraber ve bize destek olursak bizim yetişemediğimiz zaman siz sizin yetişemediğiniz zaman biz bu forumu yönetebiliriz diye düşünüyorum. :thup:

Diğer üyelerimizinde tabii ki fikirleri benim gibi olurmu bilmiyorum.Onlarında yorumları önemli.Ancak ben sizi aramızda görmek istiyorum :B:

Lütfen yazdıklarımı dikkate alın arkadaşlarım.

Saygılarımla :bye:

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

diğer önerilen modlara katılmakla birlikte, ben de dün çankaya ünide tanıştığımız LEPRİ nickli üyemizi öneriyorum. foruma fazla yazmasa da her zaman takip ettiğini, devamlı okuduğunu söylemişti. forumdaki bütün muhabbetlerden de haberi olduğunu, yeterli vasıflara sahip olduğunu görünce, modluk için uygun bir aday diye düşündüm.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

diğer önerilen modlara katılmakla birlikte, ben de dün çankaya ünide tanıştığımız LEPRİ nickli üyemizi öneriyorum. foruma fazla yazmasa da her zaman takip ettiğini, devamlı okuduğunu söylemişti. forumdaki bütün muhabbetlerden de haberi olduğunu, yeterli vasıflara sahip olduğunu görünce, modluk için uygun bir aday diye düşündüm.

merhabalar...birkaç gündür moderatör adayları ile ilgili yazılmıyor...bu kounda bir gelişme var mı...?

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 members

• Bu sayfayı inceleyen kayıtlı kullanıcı yok
  • Çevrimiçi Kullanıcılar   1 Üye, 0 Gizli, 47 Misafir (Tam liste)

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu sitede size daha iyi yardımcı olabilmek için çerezler kullanılır. Çerez ayarlarınızı buradan yapabilirsiniz, veya devam ederseniz çerez kullanımını kabul etmiş sayılırsınız..